Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Oscue: doriti schimbarea regulamentului?

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Sunteti de acord cu schimbarea regulamentului Oscue?
Da, cred ca regulamentul propus este mai bun
84%
 84%  [ 27 ]
Nu, cred ca actualul regulament este mai bun
15%
 15%  [ 5 ]
Voturi totale : 32

Autor Mesaj
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Lun 28 Ian 2013, 22:06    Titlul subiectului: Oscue: doriti schimbarea regulamentului? Răspunde cu citat (quote)

Propunere pentru schimbarea regulamentului la concursul de pronosticuri Oscue

In general procentajul la pronosticurile corecte in saisprezecimi este undeva pe la 75%. Daca pui peste tot 1 in saisprezecimi fara sa te uiti la numele jucatorilor ai o sansa buna sa nimeresti 75% (sau chiar mai mult).
In schimb in finala procentajul este putin peste 50%.
Deci mi se pare corect ca un pronostic corect in finala sa valoreze mai mult decat unul in saisprezecimi. Adica fiecare faza a competitiei sa aiba o anumita pondere.

Concret m-am gandit la urmatorul sistem de punctaj:

Saisprezecimi: 5 puncte pentru fiecare pronostic corect (total 80 puncte)
Optimi: 6 puncte pentru fiecare pronostic corect (total 48 puncte)
Sferturi: 7 puncte pentru fiecare pronostic corect (total (28 puncte)
Semifinale: 8 puncte pentru fiecare pronostic corect (total 16 puncte)
Finala: 9 puncte pentru un pronostic corect

Puncte posibile: 181



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
rooniefan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Dec/2007
Mesaje: 735
Locație: Targoviste

MesajTrimis: Mar 29 Ian 2013, 9:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De acord cu modificarea.



_________________
Un sport nobil pentru oameni nobili.
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2013, Campionatul Mondial 2016, Campionatul Mondial 2017
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui rooniefan Trimite mesaj privat
cristian99
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2011
Mesaje: 435
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Mar 29 Ian 2013, 10:19    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De acord 100% Very Happy


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui cristian99 Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Vallentin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Noi/2011
Mesaje: 324
Locație: Lugoj

MesajTrimis: Mar 29 Ian 2013, 12:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt si eu deacord. Very Happy



_________________
Laureat al Premiului Oscue - UK Championship 2012, Masters 2016, Mastersul european 2016, UK Championship 2017, Masters 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Vallentin Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mihtudor
Addicted to snooker


Data înscrierii: 19/Sep/2010
Mesaje: 214

MesajTrimis: Mar 29 Ian 2013, 20:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte buna ideea Zsolt, de acord cu schimbarea.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2012, Campionatul Mondial 2014
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mihtudor Trimite mesaj privat
Adi4Ebbo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Sep/2010
Mesaje: 1194
Locație: Craiova

MesajTrimis: Mie 30 Ian 2013, 16:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu unul nu sunt de acord... cred ca regulamentul actual este foarte bun.... si foarte corect.
Nu toti in prima runda au un procentaj de 75%... poate sunt oameni car mizeaza pe surprize.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Adi4Ebbo Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi 7 Feb 2013, 16:10    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Propunere sistem nou de centralizare pronosticuri:


Mă gândeam să propun un sistem mai abstract, care ar presupune puțin mai multă atenție (nu multă) din partea participanților și care ar ușura colectarea datelor:
- două șabloane, unul cu meciurile care urmează a se desfășura și un șablon de răspunsuri.
De exemplu:

Șaisprezecimi
1. Cutărică - Cutărescu
a) Cutărică
b) Cutărescu
2. Georgescu - Ionescu
a) Georgescu
b) Ionescu
3.1. Cutărică - Georgescu sau 3.2. Cutărică - Ionescu
3.1.a) Cutărică
3.1.b) Georgescu
3.2.a) Cutărică
3.2.b) Ionescu
ș.a.m.d.

Șablonul de răspuns, pe care participanții vor trebui să-l respecte, ar fi următorul:
1. a)
2. b), etc. - fără a mai pune numele jucătorilor

Șablonul de meciuri va fi prezent o singură dată per fază de desfășurare, ajutând la claritatea obiectivelor. Șabloanele de răspuns vor trebui completate de cei doritori să participe.



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community