Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Despre schimbarea dress-code in tinuta in snooker

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Sunteti de acord cu adoptarea in snooker a unei tinute mai degajate?
Da
27%
 27%  [ 6 ]
Nu
68%
 68%  [ 15 ]
Mi-e indiferent
4%
 4%  [ 1 ]
Voturi totale : 22

Autor Mesaj
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Sâm 24 Aug 2013, 12:24    Titlul subiectului: Despre schimbarea dress-code in tinuta in snooker Răspunde cu citat (quote)

Desi se pare ca tinuta cu tricou polo a debutat la turneul de la Rotterdamm (acela mi-a scapat), deschid dezbaterea doar acum, cu ocazia Paul Hunter Open de la Furth, unde am avut socul de a vedea la televizor un sport care, in afara de Ronnie, mese si bile, nu mai pare sa aiba nimic in comun cu ceea ce eu am urmarit, iubit si apoi sustinut, organizat si jucat cu ardoare pana in prezent. Si daca dupa tinuta pomenita mai sus sunteti tentati sa credeti ca ma refer la pool-biliad, ei bine nu: e vorba de snooker!

Ce zici? Aha!... Rectific: ma anunta Dragos ca raman in comun doar Ronnie si bilele, pentru ca nici masa de snooker nu mai e ce-a fost, respectiv au marit buzunarele cu vreo 4mm! Whatever, sa revenim insa la tinuta...

Daca intrebati nepasionatii de snooker care e prima imagine pe care o asociaza cu snookerul cand se vad intrand intr-un salon in care se desfasoara o competitie, ce vor raspunde? Exact! Dress-code-ul specific, cu vesta si papion. Si poate mai stiu de trick-shot-uri si, cei mai batrani, de ochelarii intorsi in sus de pe vremuri ai lui Dennis Taylor, dar sigur-sigur o sa-ti descrie ce eleganta si noblete degaja din toti porii atat arbitrul cat si jucatorii. Si nu degeaba, pentru ca tinuta este elementul de rasa si constrangere care a determinat atitudinea si atmosfera acestui joc dintotdeauna. Dupa parerea majoritatii antrenorilor, tinuta este cea care determina respectul si nobletea in snooker si are o contributie esentiala la concentrarea si atitudinea care livreaza performanta.

Nu e de neglijat insa nici opinia celor care afirma ca s-au schimbat vremurile si moda, asadar ar fi cazul sa se adapteze si snookerul la aceste schimbari. Pe de alta parte, ar trebui sa le raspund acestora ca tocmai aceasta tinuta, chiar daca veche si demodata, este cea care il identifica fara putiinta de confuzie pe jucatorul de snooker, deosebindu-l de oricine altcineva si ca lucrurile vechi merita schimbate doar cand ajung sa deranjeze, nu cand tocmai imaginea clasica este cea care da o mare parte din farmec. Tot Dragos este cel care mi-a dat cea mai nimerita comparatie: echitatia. Pai cum ar arata o competitie in care calul, cu rafinamentul si maiestria specifica, executa un trap elegant urmat de cateva elemente de dresaj clasic, dar in sa se afla calaretul in bermude si adidasi, sau daca e femeie, poate chiar in costum de baie?... Sau o casatorie: nu zic ca nu mai sunt exceptii, nunti neconventionale in care mirii o fac sub apa, in avion sau sarind cu parasuta, dar imaginea unei casatorii este in mod pozitiv si benefic asociata cu mirele in costum si aleasa lui in rochie de mireasa. As mai continua ce bine ar arata angajatii Orchestrei Filarmonicii din Londra in blugi si evental cu maieuri mulate, dar va las si pe voi sa gasiti asemenea asocieri hazlii in raspunsurile voastre...

Dezbaterea insa nu este una noua, din anii 90 tin minte cum de fiecare data cand se vorbea de aducerea unui nou suflu in snooker, cumva tinuta era mereu cea pomenita printre primele. In ceea ce ma priveste sunt un traditionalist, in special cand e vorba de snooker si mai ales in ceea ce priveste turneele importante, unde am convinerea ca s-ar pierde ceva esential odata cu renuntarea la ceva ce este atat de strans legat de identitatea acestui sport.

Deja doar gandul la tricouri polo in Crucible Theatre ma face sa ma simt ridicol, ca sa nu mai aduc alte zeci de argumente, cum ar fi look-ul discutabil al unei arbitre care se invarte in jurul mesei cu parul blond despletit pana la solduri, in tricou rosu si cu manusi albe pe mana (!), care insa evident nu mai are nimic din morga, eleganta si respectul pe care ti-o impune neinduratorul si severul personaj care stapaneste la perfectie refacerea pana si a celor mai grele pozitii, in timp ce imitatia nereusita de arbitru pomenita mai sus nu a reusit sa refaca pozitia nici macar atunci cand alba a miscat doar o singura bila, sfarsind prin a repozitiona maro-ul la 25 cm de locul initial!... (pentru conformitate, e vorba de ultimul frame al meciului Shaun Murphy v. Alex Borg -1 de la turneul in desfasurare la Furth in Germania.)

In timp ce unora le place sa creada ca renuntarea la dress-code ar atrage implicit valuri-valuri din generatia tanara spre snooker, eu va asigur, atat din pozitia de jucator, organizator si ocazional instructor de snooker, cat si din cea de spectator si observator atent al fenomenului de zeci de ani, ca nu e deloc asa si ca ceea ce ii retine pe jucatori sa se apuce de snooker e dificultatea acestui sport, munca imensa si atat de putin recompensata, obligatorie pentru a ajunge in top, dar nicidecum tinuta, care e utilizata oricum numai in competitii. Problema acapararii de jucatori tineri in snooker nu a fost niciodata tinuta, ci tot ce implica acest sport PANA CAND AJUNGI sa imbraci o tinuta, adica PANA CAND AJUNGI sa joci intr-o competitie.

Acestea fiind spuse, as dori sa aflu si opinia voastra in acest sens. Cred deasemenea ca e important sa aflam atat opinia jucatorilor/arbitrilor/antrenorilor, cat si a nejucatorilor, a celor care urmaresc acest sport doar din postura de fani, spectatori, pasionati de snooker.

Ce parere aveti, asadar, de brusca permisivitate in tinuta de snooker: sunteti sau nu de acord cu ea si de ce?

Cum credeti ca va afecta aceasta schimbare sportul pe care cu totii il iubim?



Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
pmndaniel
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Noi/2012
Mesaje: 134

MesajTrimis: Sâm 24 Aug 2013, 14:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Voi începe prin a menționa, legat de remarca ta cu arbitra de la meciul lui Shaun, că în PTC-ET se oferă șanse de afirmare atât jucătorilor, cât și arbitrilor. Să nu uităm că în Bulgaria, una din semifinale a fost arbitrată de o domnișoară care abia apăruse la un turneu televizat. Acest lucru poate fi deopotrivă pozitiv și negativ. Scade calitatea unor repoziționări poate, însă oferă ocazia arbitrilor mai noi să arate ce pot. Caz concret - Alex Crișan, care a arbitrat inițial în EPTC-uri, apoi meciuri de calificare și, sperăm cât mai curând, turnee finale.

Legat de ținută, mie nu îmi place. Sunt total de acord cu tine că strică farmecul jocului, dar țin să menționez că e vorba doar de aceste turnee mici. Nu se dorește sub nicio formă introducerea tricourilor la turnee majore, nicidecum la Crucible. O fi mai lejer pentru un tânăr aspirant să joace mai întâi în fața propriilor conaționali, îmbrăcat ca la antrenament? Poate, nu știu. Sau poate se consideră că schimbarea animează puțin atmosfera pentru public, telespectatori. Mie nu-mi place, dar dacă asta va ajuta snooker-ul să crească în orice fel, sunt de acord fără reproșuri. Și, mai în glumă - mai în serios, am încredere în Barry Hearn că așa va fi.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui pmndaniel Trimite mesaj privat
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Dum 25 Aug 2013, 14:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daniel, evident ca exista destule erori de arbitraj si cu arbitri trasi la patru ace, no doubt about that; ce vroiam sa fac prin acea remarca era sa subliiez ca o eroare de arbitraj e amplificata daca tinuta e de iesit pe terasa sambata seara...

In ceea ce priveste opinia ta (care coincide cu a organizatorilor btw...), ca tinuta nu ar fi capat de lume la turneele mici, o respect, remarc insa doua aspecte:

1. Turneul de la Furth nu poate fi numit deloc unul mic, am fost acolo personal in 2011 si te asigur ca e un turneu pe cat de important din punct de vedere al simbolului - omagiu celui care a fost Paul Hunter - cat si al amplorii, dar in aceeasi masura si in ceea ce priveste numele care participa in fiecare an, mai toti din top 16. Si ca desfasurare de forte mi s-a parut mai amplu (si si mai bine organizat!) decat insusi Sheffield, la care deasemenea am fost in 2012.

2. Dar trecand peste asta si daca totusi ar fi ok o tinuta mai lejera la turneele mai mici, intreb si eu: de ce la spectacolele de opera mai mici tenorul nu e in trening, de ce la spectacolele de echitatie mai mici jocheii nu calaresc in jeansi, etc? Parerea mea este ca o tinuta e o tinuta, si la fel cum la meciurilede fotbal din griupa valorica C jucatorii nu joaca in frac sau in costum, ci tot in tricou, sort si pantofi sport cu crampoane, la fel in snooker tinuta ar trebui sa fie tinuta, indiferent daca ne aflam la teatrul Crucible sau la finala unei competitii locale din Arad. Gresesc?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Roumain Rolland
Fan


Data înscrierii: 17/Apr/2017
Mesaje: 14

MesajTrimis: Vin 21 Apr 2017, 10:24    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu sunt de acord cu renunțarea la papion și acceptarea de pantofi sport negri. Dar nu sunt de acord cu renunțarea la cămață, vestă și pantaloni de stofă. Bine, unele tipuri de adidași nu s-ar asorta cu stofa, dar se găsesc și pantofi sport-eleganți, adicătelea comozi.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Roumain Rolland Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community