Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Numar minim de puncte intr-un frame

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
byta123456



Data înscrierii: 06/Ian/2014
Mesaje: 3

MesajTrimis: Lun 6 Ian 2014, 16:58    Titlul subiectului: Numar minim de puncte intr-un frame Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua ,

Am o curiozitate si anume as vrea sa stiu daca exista un numar minim de puncte cu care se poate castiga un frame .

Multumesc pentru feed-back . Rolling Eyes


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui byta123456 Trimite mesaj privat
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Lun 6 Ian 2014, 19:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Chiar nu exista asa ceva. Tin minte un meci Hendry - O'Sullivan, in care Hendry a castigat 5 jocuri fara sa marcheze vreun punct.

Regulamentar vorbind, ar trebui sa poti abandona doar cand iti trebuie snooker, deci ar putea fi facut un calcul (banuiesc ca 23 de puncte).


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
Ciprian(Ding)
A super fan


Data înscrierii: 18/Oct/2013
Mesaje: 77

MesajTrimis: Mar 7 Ian 2014, 16:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In snooker nu este o astfel de regula. poti castiga jocuri si daca adversarul are 60 de pct si tu 0, daca el este avertizat si nu loveste din 3 incercari bila obiect o sa castigi jocul Very Happy

In fine sper ca intelegi ce zic Smile



_________________
Laureat al Premiului Oscue - International Championship 2013, UK Championship 2013
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ciprian(Ding) Trimite mesaj privat
byta123456



Data înscrierii: 06/Ian/2014
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar 7 Ian 2014, 16:49    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ciprian(Ding) a scris:
In snooker nu este o astfel de regula. poti castiga jocuri si daca adversarul are 60 de pct si tu 0, daca el este avertizat si nu loveste din 3 incercari bila obiect o sa castigi jocul Very Happy

In fine sper ca intelegi ce zic Smile


salut ,
ok am inteles ... intrebarea mea am cosiderat-o legitima gandindu-ma ca daca exista un nr de puncte maxim cu care poti inchide un frame sau brake (147) , matematic ar fi trebuit sa existe un nr minim , excluzand acel gen de penalizari despre care tocmai mi-ai spus .

probabil ca bat campii , nu stiu , avand totusi ca alibi faptul ca nu sunt un practicant al acestui sport ,ci doar un simplu simpatizant . Smile

oricum iti multumesc pentru raspunsul tau.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui byta123456 Trimite mesaj privat
Dr.Killjoy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 388

MesajTrimis: Mie 8 Ian 2014, 12:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cred ca te referi la break-ul minim ce poate fi realizat. Acesta are valoarea de 72 de puncte, daca toate bilele rosii sunt jucate cu bila galbena. Evident, in conditiile in care jucatorul inchide masa dintr-o singura vizita. Acesta este break-ul minim realizabil.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2018, UK Championship 2018, Tour Championship 2019, World Grand Prix 2021
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dr.Killjoy Trimite mesaj privat
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Mie 8 Ian 2014, 13:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Interesanta discutia. Nu as zice chiar 72, pentru ca in orice break exista posibilitatea de a introduce in buzunar doua sau mai multe bile rosii dintr-o singura lovitura.

Chiar minimul pentru a inchide masa ar fi introducerea a 15 bile rosii din aceeasi lovitura, bila galbena si coloratele in ordine. Deci 44 de puncte. Minimul posibil pentru a inchide masa dintr-o vizita. Posibil, dar foarte, foarte improbabil.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
Dr.Killjoy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 388

MesajTrimis: Mie 8 Ian 2014, 13:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

RVI a scris:
Interesanta discutia. Nu as zice chiar 72, pentru ca in orice break exista posibilitatea de a introduce in buzunar doua sau mai multe bile rosii dintr-o singura lovitura.

Chiar minimul pentru a inchide masa ar fi introducerea a 15 bile rosii din aceeasi lovitura, bila galbena si coloratele in ordine. Deci 44 de puncte. Minimul posibil pentru a inchide masa dintr-o vizita. Posibil, dar foarte, foarte improbabil.


De acord, insa eu ma refeream, prin prisma a ceea ce spunea byta123456, cu referire la break-ul maxim (147), si atunci am presupus, ca in conditii "normale", jucand toate bilele rosii cu bila galbena si inchizand masa, break-ul "maxim" realizabil in aceste conditii, ar fi de 72 de puncte. Intr-adevar discutia este interesanta, pentru ca daca e sa privim dintr-o alta perspectiva, in ambele situatii putem vorbii de break-uri maxime. Si in cazul in care se joaca cele 15 bile rosii cu bila neagra, si in cazul in care se joaca cu bila galbena (72, fiind, maximul realizabil daca se respecta conditia). Depinde de perspectiva.

Insa aici sunt de acord cu tine, ca cel putin teoretic vorbind, break-ul minim este intr-adevar de 44 de puncte. Practic insa este aproape imposibil. Mult mai plauzibila este insa reusita unui break de 72 de puncte, cu toate ca realitatea ma contrazice. Din cat am cautat, nu am gasit sa existe in evidenta, cel putin in competitiile oficiale o asemenea realizare.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2018, UK Championship 2018, Tour Championship 2019, World Grand Prix 2021


Ultima modificare efectuată Dr.Killjoy la Mie 8 Ian 2014, 14:02, modificat de 3 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dr.Killjoy Trimite mesaj privat
byta123456



Data înscrierii: 06/Ian/2014
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie 8 Ian 2014, 13:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

RVI a scris:
Interesanta discutia. Nu as zice chiar 72, pentru ca in orice break exista posibilitatea de a introduce in buzunar doua sau mai multe bile rosii dintr-o singura lovitura.

Chiar minimul pentru a inchide masa ar fi introducerea a 15 bile rosii din aceeasi lovitura, bila galbena si coloratele in ordine. Deci 44 de puncte. Minimul posibil pentru a inchide masa dintr-o vizita. Posibil, dar foarte, foarte improbabil.


da , da , asta e raspunsul pe care il cautam , va multumesc tuturor pentru raspunsuri ... e clar, matematic se poate inchide frame-ul cu 44 de puncte , desigur cu o singura vizita la masa si fara sa existe altfel de penalizari ....cu mai putin de 44 de puncte nici eu nu cred ca se poate inchide , asta binenteles daca nu apare altcineva care ne poate contrazice cu argumente reale SmileSmileSmile


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui byta123456 Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie 8 Ian 2014, 16:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hai că vin și eu cu o variantă care se aliniază întrebării inițiale: 6 puncte. Vii la masă, introduci bila roz, se face diferență să zicem de 8 puncte în favoarea ta, nu mai ai nevoie să dai și la bila neagră, ai câștigat frame-ul.

Și se mai pot găsi destule variante dacă despicăm firul în patru în scenarii posibile dar puțin probabile. Ceea ce contează și urmăresc jucătorii e să creeze o distanță în puncte, față de adversar, mai mare decât punctele disponibile pe masă. Sau cum s-ar spune, să trimită jucătorul advers în "zona snookerelor"

Plecând de la prima bilă introdusă și presupunând că se folosește doar neagra, un break de 72 de puncte nu e de ajuns, pentru că rămân încă 75 disponibile. Încă o bilă roșie ar mai fi necesară, scăzând punctele disponibile la 67. După trecerea acelui prag (care variază mereu, de la frame la frame, în funcție de break-uri și bilele colorate jucate), jucătorul aflat în avans încearcă să mărească distanța dintre cei doi, pentru a descuraja revenirea adversarului la masă și a micșora probabilitatea unei întoarceri a scorului.



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
toupicus
Fan


Data înscrierii: 22/Sep/2011
Mesaje: 12
Locație: Romania

MesajTrimis: Mie 8 Ian 2014, 16:47    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vin cu o noua varianta. Excluzand cazurile speciale (abandon, etc.) - 22 puncte.

Jucatorul A introduce 13 rosii + galben(2) + verde (3) + maro(4)
Jucatorul B introduce 2 bile rosii

Ar mai ramane 18 maxim disponibile cu 20 diferenta.


Varianta 2 - 17 puncte

Jucatorul A introduce toate rosiile din prima dar face fault de 4 puncte
Jucatorul B rateaza
Jucatorul A introduce galben(2) + verde(3) + maro(4) + albastru(5) - total 14
Jucatorul B care are deja 4 puncte din cauza faultului introduce roz(6) + negru(7) si castiga 17-14


Si varianta 3 - 16 puncte:)

Jucatorul A introduce toate rosiile din prima dar face fault de 4 puncte.
Jucatorul B rateaza
Jucatorul A introduce galben(2) + verde(3)
Jucatorul B introduce maro(4)
Jucatorul A introduce albastru(5) + roz(6)

Scor final 16-8

Astept alte variante:)


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui toupicus Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Razvan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Oct/2005
Mesaje: 121
Locație: Brasov

MesajTrimis: Mie 8 Ian 2014, 18:24    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Lasand la o parte fantasmagoriile cu bagatul tuturor rosiilor dintr-o lovitura, break-ul minim necesar pentru a castiga frame-ul dintr-o vizita la masa e de 40 de puncte: 14 rosii plus 13 galbene. Mai ramane o bila rosie pe masa, deci maxim 35 puncte disponibile.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Razvan Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
toupicus
Fan


Data înscrierii: 22/Sep/2011
Mesaje: 12
Locație: Romania

MesajTrimis: Mie 8 Ian 2014, 18:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Razvan, intrebarea a fost legata de numarul minim cu care se poate castiga un frame:) Dintr-o vizita, cu faulturi nu conteaza:)

La varianta ta nu ar fi asa imposibil sa mai reduci din puncte. De exemplu din alea 14 rosii poate 2 intra deodata si asa mai salvezi un punct si nici nu e ceva fantastic;)


Sau daca vrei varianta fara faulturi:) tot 22

Jucatorul A introduce 15 rosii pe rand.
Jucatorul B introduce totul pana la negru -20 puncte
Jucatorul A introduce negru si castiga 22-20

Pentru a castiga dintr-o singura vizita probabil varianta ta este cea mai corecta, cel putin pana acum:)


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui toupicus Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community