Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discuții
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 41, 42, 43, 44  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2013-2014 » Campionatul mondial 2014
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeți că va fi campionul mondial 2014 ?
Ronnie OSullivan
56%
 56%  [ 37 ]
Shaun Murphy
6%
 6%  [ 4 ]
Barry Hawkins
3%
 3%  [ 2 ]
Dom Dale
0%
 0%  [ 0 ]
Alan McManus
0%
 0%  [ 0 ]
Mark Selby
16%
 16%  [ 11 ]
Judd Trump
6%
 6%  [ 4 ]
Neil Robertson
12%
 12%  [ 8 ]
Voturi totale : 66

Autor Mesaj
Bleic
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Oct/2008
Mesaje: 393
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mar 6 Mai 2014, 7:19    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

trebuie sa-l felicit pe Selby pentru ca si-a castigat primul sau titlu de campion mondial si a luptat din greu pentru el asa ca si-l merita; in mod normal anul viitor ar fi randul lui Ding

Ronnie si-a irosit sansa enorma pe care a avut-o cand l-a condus la scor pe selby , a gresit multe bile in multe frameuri si cred ca psihic n-a facut fata, chiar daca s-a straduit (avea tampla dreapta rosie de la zgreptanat cu degetul); oricum, a ajuns in finala campionatului mondial - aparandu-si frumos titlul de anul trecut .... bravo pentru ce a realizat si sper sa-l revedem si sezonul urmator, daca nu la turneele marunte, macar la UK champ si Masters



_________________
Applause ronnie
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2020
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Bleic Trimite mesaj privat
snookerclau
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Feb/2008
Mesaje: 869
Locație: Buzau

MesajTrimis: Mar 6 Mai 2014, 7:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu cred ca momentul de cotitura a fost ratarea la bila roz, daca Ronnie ar fi trecut in avantaj, poate ca alta ar fi fost soarta meciului.
Bravo lui Mark ca a speculat orice greseala ,a avut si un noroc chior de multe ori si a salvat frumusetea finalei cu ultimele frame-uri castigate. Applause
Imi pare tare rau de Ronnie, nu cred ca la anul se mai intalneste el cu un asemenea culoar, care sa-l duca atat de lejer in finala. S-a vazut cat de dezamagit a fost ca n-a reusit, dar ma bucur ca a gasit cuvinte frumoase pentru campionul mondial. Applause
Au fost doua saptamani superbe, oferite de sportivii acestia minunati! Notworthy



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Shanghai Masters 2010, International Championship 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerclau Trimite mesaj privat
mac1951ro
Addicted to snooker


Data înscrierii: 28/Apr/2011
Mesaje: 394

MesajTrimis: Mar 6 Mai 2014, 7:57    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ca suporter al lui Ronnie sunt afectat de pierderea titlului,dar trebuie sa recunosc meritele lui Selby. Asa cum s-a mai spus aici era singurul care ar fi putut sa-i puna probleme lui Ronnie. Si asta nu fiindca Ronnie a jucat prost ci pentru ca Selby a adoptat unica tactica care putea sa-i creeze probleme.
O'Sullivan nu se poate adapta la un joc tactic de anduranta care presupune fragmentarea jocului si nesfarsite lovituri de siguranta. Poate rezista unul ,doua jocuri dar intr-un final isi va pierde rabdarea. Selby face acest joc tot timpul si atunci cand ii merg si loviturile de buzunar sau de distanta e greu de invins. Asta-i stilul lui! Dar cu stilul asta a ajuns in varful jucatorilor de snooker.Mie unul nu-mi place,dar ca sa obtii victoria faci tot ce-i posibil cu mijloacele de care dispui.
"Prefer o ratare frumoasa decat un gol urat", o zicala din alt sport care se potriveste si aici.Bila roz la 11-11 ,a facut diferenta,aici Ronnie a pierdut si si-a dat seama. Privindu-l in sesiunea finala am inteles ca nu mai are puterea sa revina cu toate sfaturile pshihologului sau.
Un meci nu dintre cele mai bune dar pentru sustinatorii lui Selby a fost probabil fabulos.
Sper ca Ronnie sa-si revina si sa joace asa cum a facut-o la ultimele trei patru turnee majore din acest an.
Pe de alta parte Selby merita si el un titlu mondial,avand in vedere ca a dominat (cu jocul lui !!) topurile in ultimii ani.
Felicitari tuturor pentru ce ne-au oferit la acest CM.!



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Players' Championship 2018
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mac1951ro Trimite mesaj privat
rooniefan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Dec/2007
Mesaje: 735
Locație: Targoviste

MesajTrimis: Mar 6 Mai 2014, 8:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dupa aceasta finla,Selby mi-a devenit simpatic.A muncit enorm pentru acest titlu,si l-a dorit si l-a castigat.Un sportiv cum rar mai gasesti.
Ronnie exemplar si nu pot decat sa ma bucur ca si-a aparat cu demnitate titlul.Despre sanse,norc,ghinion sunt multe de vorbit,dar dupa cum spunea un comentator in timpul semifinalei lui Mark cu Neil.zeitatile snookeru-lui l-au ales anul acesta pe Selby pentru a fi campion mondial.
Urmeaza un nou sezon si un nou Crucible.O noua finala Mark Ronnie e tot ce imi doresc pentru 2015.



_________________
Un sport nobil pentru oameni nobili.
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2013, Campionatul Mondial 2016, Campionatul Mondial 2017
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui rooniefan Trimite mesaj privat
Sch
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Ian/2006
Mesaje: 119
Locație: Belgia

MesajTrimis: Mar 6 Mai 2014, 8:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mi-a placut finala asta pentru ca am trait-o cu mari emotii, cum n-am mai patit de foarte mult timp. Am tinut cu Ronnie, eram convins ca o sa castige. Ma bucur insa pentru Selby mai ales ca e primul lui titlu de campion mondial.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Sch Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
pjanooo
A super fan


Data înscrierii: 07/Mai/2013
Mesaje: 57
Locație: Craiova

MesajTrimis: Mar 6 Mai 2014, 8:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Epic meci! Ultima sesiune a finalei a fost de departe cea mai buna si spectaculoasa din ultimii 2 ani ai finalelor de CM (pe locul 2, la foarte mica distanta, s-ar situa ultima sesiune a semifinalei Mark-Neil). Am avut de toate: si breakuri mari, si ratari, si siguranta, si noroc, si lovituri incredibile, si reveniri. Intr-un cuvant, a fost "spumoasa".

Imi pare bine ca avem un nou nume care isi trece in palmares primul sau trofeu. Selby merita cu varf si indesat acest titlu. Pe de alta parte mi-as fi dorit ca Ronnie sa castige pentru a mai face un pas spre a egala/depasi din recordurile lui Hendry. Dar cel mai bun a castigat, si asta e cel mai important.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui pjanooo Trimite mesaj privat
Vlad Răzvan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2010
Mesaje: 116
Locație: București

MesajTrimis: Mar 6 Mai 2014, 9:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Extraordinar meci/turneu! Din fericire/păcate pentru mine, am și eu doi favoriți și fix ei au jucat finala. Acesta este și motivul pentru care la concursul de pronosticuri am refuzat să mai "pariez" pe acest meci.

Selby a jucat fabulos, Ronnie a jucat extraordinar. Mă bucur enorm pentru Mark și, în același timp, mor de ciudă că Ronnie a ratat șansa de a ajunge la 8 titluri peste doi ani. Asta e, mai amână cu un an. Smile

Vă mulțumesc și vouă, moderatori sau simpli participanți la discuții, pentru sarea si piperul pe care le-ați oferit campionatului. Smile Am citit din scoarță în scoarță, chiar dacă nu am făcut gălăgie. Sper să ne întâlnim câțiva în octombrie, la vecinii bulgari.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Vlad Răzvan Trimite mesaj privat
zveros
A super fan


Data înscrierii: 17/Apr/2013
Mesaje: 65
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mar 6 Mai 2014, 9:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu a meritat Selby sa cistige ,cu acel antijoc , poate cea mi urita finala din ultimii ani ,nu sa ridicat nici pe departe macar la meciul din turul doi Perry -Ronnie .


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zveros Trimite mesaj privat
Undergrow
Addicted to snooker


Data înscrierii: 12/Dec/2010
Mesaje: 306
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 6 Mai 2014, 11:52    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Recunosc că la începutul acestei finale, văzând jocul foarte bun al lui Ronnie, din prima sesiune, în special primele 3 jocuri pe care le-a câștigat practic fără drept de replică din partea lui Mark, am fost puțin îngrijorat că finala va decurge tot într-o singură direcție, ca și precedentele două, câștigate de O'Sullivan.

După prima sesiune, la 5-3 pentru Mark, tot nu aveam speranțe mari pentru favoritul meu. D-abea la sfarșitul celei de-a doua sesiuni care s-a încheiat 10-7 pt Selby, de atunci am început să am o fărâmă de speranță. Când a preluat conducerea 11-10 eram foarte bucuros în sinea mea dar tot nu eram convins că va reuși să îl învingă pe Ronnie. Doar când a fost 17-14, uitându-mă la O'Sullivan, care părea resemnat în fața break-urilor de 127 și 87 ale lui Selby, atunci am știut că Mark va fi campion mondial și că oricât de bine ar juca, Ronnie nu ar mai putea reveni în meci.

Toata stima și aprecierea o am pentru O'Sullivan pentru cum a jucat în acest turneu, în mod special pentru meciul cu Joe Perry, unul din cele mai dramatice, de la acest campionat. Îi urez mult succes în sezonul urmator. Sper ca această înfrangere să nu îl demoralizeze (chiar cred că nu mai e cazul, avându-l pe Steve Peters alături) și să continue să joace. Consider că înca nu și-a spus ultimul cuvânt, și că îl poate egala pe Steve Davis sau poate chiar pe Hendry la numărul de campionate mondiale câștigate.


În concluzie ce pot să mai scriu decât că mă bucur enorm pentru Mark, că a devenit campion mondial și a reușit să indeplinească dorința tatălui său, care din păcate nu a apucat să vadă acest moment special din viața fiului său. Bravo Mark!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Undergrow Trimite mesaj privat
Grafspee



Data înscrierii: 06/Mai/2014
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mar 6 Mai 2014, 12:11    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Urat meci, urata finala... Din punctul meu de vedere, frumusetea acestui sport este accentuata tocmai atunci cand doi jucatori ofera o proba a celui mai bun joc pe care il pot etala. In schimb, ce am vazut duminica si luni a fost ceva similar tacticii de parjolire a pamantului si de otravire a fantinilor. Scuzata sa-mi fie analogia cu fotbalul, dar Selby a facut exact acelasi lucru ca si Mourinho cand antrena pe Inter Milano sau in prezent pe Chelsea. A omorat cu totul pasiunea. Oare cat de multa admiratie ar mai fi starnit Mark daca aseara aseara l-ar fi intalnit pe Alan McManus de acum 20 de ani ?
Bucuria nestavilita a lui Selby la castigarea jocului 23, in speta la o ”pomana”, spune multe despre ambitia, tenacitatea si dorinta lui de castiga un titlu mondial cu orice pret.
Sunt constient de subiectivismul meu, tocmai pentru ca ma raportez la un alt tip de jucator si la o alta atitudine decat cea promovata de proaspatul campion mondial. Mi-as fi dorit sa fi putut vedea in direct meciurile lui Alex Higgins, ale lui Jimmy White... Placerea de juca, ovatiile fanilor erau mult mai importante decat un cec generos si un joc constipat.
Admit ca am fost fanul unui singur jucator si acela a fost Paul Hunter, dar am simpatizat si cu Ronnie, cu Matthew Stevens, cu inconstantul Mark Allen sau cu Neil Robertson.
Pacat ca The Rocket nu a fost eliminat de Joe Perry, care de altfel a produs un snooker splendid. Era mai bine asa, decat sa vad doua zile de batalie a la Rovine...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Grafspee Trimite mesaj privat
skorpyo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Mar/2011
Mesaje: 673
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 6 Mai 2014, 15:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mark Selby ne-a demonstrat în repetate rânduri că va lupta cu toate armele și nu va ceda un joc sau un meci până la sfârșit, indiferent de adversar, iar aseară a facut-o o dată în plus, și-a dus planul până la capăt. După semifinala cu Neil a fost istovit, iar la sfârșitul finalei a recunoscut că duminică s-a simțit obosit mental și a avut noroc să mențină doar 3 jocuri deficit, însă ieri a arătat total diferit, ne-a prezentat măsura jocului său complet. Întotdeauna a rămas concentrat și i-a acordat fiecărei lovituri timpul necesar de gândire, s-a agațat necontenit de cea mai mică fisură în jocul adversarului pentru a întoarce balanța în favoarea sa. O finală încântătoare !

Acesta este un jucător complet, un sportiv care a muncit mult de tot pentru tot ce a ce a realizat, un adevărat campion ! Wink

Mulți jucători profesioniști pot câștiga turnee când sunt în vârf de formă dar aici vin întrebările mele : Cine poate câștiga un meci când 80% din timp are la el doar jocul de categorie B sau chiar C ? Cine altcineva îi putea anihila jocul blitz de categorie A al lui O'Sullivan ?

Felicitări lui Ronnie pentru jocul său rapid și spectaculos !

Jos pălaria pentru un mare campion, Mark Selby Applause !!!


L.E. : "..Everything I did, he had an answer for - and more." - Ronnie



_________________
Enjoy the moment Wink
Laureat al Premiului Oscue - International Championship 2014, World Grand Prix 2019, Campionatul Mondial 2023


Ultima modificare efectuată de către skorpyo la Mar 6 Mai 2014, 15:29, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui skorpyo Trimite mesaj privat
CosminCtin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Feb/2008
Mesaje: 552
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 6 Mai 2014, 15:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu nu inteleg un lucru: pe multi ii aud ca Mark Selby a facut antijoc, ca a inchis jocul cu toate mijloacele de care dispune, ca e un fel de Mourinho, bla bla bla ... Dar sa va intreb ceva: bila roz de la mijloc sau alte bile negre de pe punct ratate de Ronnie tot din cauza lui Mark sunt?!?!? Selby a jucat tactic foarte bine, nu s-a grabit in anumite situatii si in cele din urma a meritat sa castige titlul de campion mondial. Snookerul nu inseamna doar bile de bagat in buzunar, ci si un joc tactic foarte bun. Parerea mea! Wink



_________________
Laureat al Premiului Oscue - World Open 2010, Shanghai Masters 2011, World Grand Prix 2015
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CosminCtin Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 6 Mai 2014, 15:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Și a mea ! 8)

_______________________


Nici Dr Steve Peters n-a avut, ieri, o zi foarte bună Arrow http://www.bbc.com/sport/0/football/27291206



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Adi4Ebbo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Sep/2010
Mesaje: 1194
Locație: Craiova

MesajTrimis: Mar 6 Mai 2014, 16:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Toate ca toate, dar era ca seara sa se termine si mai prost pentru Ronnie si pentru junior, bine ca au scapat http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/ronnie-osullivan-car-crash-star-3502406

Mesaj editat Arrow http://www.snookerforum.ro/viewtopic.php?t=14&start=1515 Wink


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Adi4Ebbo Trimite mesaj privat
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 6 Mai 2014, 18:32    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Credeati ca doar Dominic Dale canta dupa victorii? Very Happy Ei bine nu, DD a fost imitat aseara si de Mark care a urcat aseara pe scena alaturi de tobosarul de la Iron Maiden, Nicko McBrain. Laughing
Mark a cantat mai multe piese printre care si hitul celor de la REM, Losing my religion: Arrow https://www.youtube.com/watch?v=CZo0SwbETRU&feature=youtu.be


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2013-2014 » Campionatul mondial 2014 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 41, 42, 43, 44  Următoare
Pagina 42 din 44

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community