Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discuții
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2014-2015 » Q School 2014
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 9 Mai 2014, 18:24    Titlul subiectului: Discuții Răspunde cu citat (quote)

Însuși Steve Davis declarase că, dacă își pierde locul în Main Tour, o să-i facă plăcere să facă față provocării de a încerca să se recalifice prin Q School. Se pare că nu va mai fi nevoie, dar pe lista înscrișilor mai sunt alte nume interesante precum cele ale celebrilor campioni de pool Alex Pagulayan & Corey Deuel.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Adi4Ebbo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Sep/2010
Mesaje: 1194
Locație: Craiova

MesajTrimis: Mar 13 Mai 2014, 8:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ceva sanse sa apara un chinez minune? Mr. Green


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Adi4Ebbo Trimite mesaj privat
CosminCtin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Feb/2008
Mesaje: 552
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 13 Mai 2014, 15:19    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Observ ca mai apare pe lista si un alt "biliardist", pe nume Chris Melling (un renume cel putin la nivel european, participant la Cupa Mosconi), care de fapt e jucator de snooker la origini Smile

Pana acum ii merge bine, sa vedem pana unde ajunge la aceasta editie de Q School. Probabil marirea premiilor in turneele de puncte de la locurile 33 in jos ii determina pe unii jucatori consacrati in ale pool-ului sa-si incerce sansa in calificarile ptr Main Tour.

Clara, stii cumva daca Chris Melling a fost jucator profesionist in trecut?



_________________
Laureat al Premiului Oscue - World Open 2010, Shanghai Masters 2011, World Grand Prix 2015
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CosminCtin Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 13 Mai 2014, 15:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cosmin, uite ce scrie pe pagina de Wikipedia (da, nu e neapărat o sursă sigură):

"He is currently planning to enter Q-School to regain his professional Snooker status."

"He is the first person to have been a professional in 8-Ball Pool, 9-Ball Pool and Snooker at the same time"



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 13 Mai 2014, 16:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, Cosmin, Chris Melling (al cărui cel mai mare break competițional ”pro” este un 130, marcat la Openul Thailandei, în 2001), a fost snookerist profesionist, cu întreruperi, între 1999 și 2006.

Ca amator, a câștigat Openul comitatului Yorkshire (2004), iar în sezonul 2005-6 a fost semifinalist la un turneu PIOS (se știe cât de dură era concurența și cât de ridicat nivelul la aceste turnee). Era în mare formă atunci cu toate că, în urmă cu ceva timp, i se furase tacul.

În 2006, când se mai calificase o dată în MT și urma să joace în Northern Ireland Trophy, unde ar fi putut da piept cu John Higgins, declara că el numai cu jucătorii mai slabi are probleme, cu cei de top are un palmares impecabil. (”I have never lost to a top 16 player, but I lose to players I should beat.") Nu trebuie să-l considerăm un ”umflător în pene” – pur și simplu se simte mai bine jucând în fața unui public numeros și a camerelor TV fiindcă, spune chiar el, ceea ce pe unii îi intimidează, pe alții îi stimulează.

Tot cam pe atunci își amintea : ”I prefer playing snooker. I only practice snooker at home. As a kid, I got into it by accident, playing my dad at the local pub on Saturday afternoons. When I was 11-years-old, I had a 68 break and I got my first 147 when I was 16."

Încă un amănunt : în 2006, și-a cumpărat una dintre mesele folosite în semifinalele 2005 de la Crucible și și-a instalat-o în clubul unde se antrena pe atunci. Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 14 Mai 2014, 17:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu plăcere. Laughing

_______________________________

Mâine, joi, nu se dispută decât cele patru meciuri din sferturi. Reamintesc că sferturile constituie meciuri de calificare în circuitul profesionist pentru două sezoane : 2014-2015 și 2015-2016. Miză mare.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CosminCtin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Feb/2008
Mesaje: 552
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 15 Mai 2014, 9:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc de informatii!! Sper sa se califice Chris Melling in Main Tour Smile



_________________
Laureat al Premiului Oscue - World Open 2010, Shanghai Masters 2011, World Grand Prix 2015
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CosminCtin Trimite mesaj privat
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 15 Mai 2014, 9:52    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu vreau sa castige Tian Pengfei si Zhang Anda. Smile Ii stiu de mult pe cei doi chinezi si cred ca merita un loc in Main Tour... Mai ales Zhang, care m-a impresionat la debutul sau la Crucible acum 4 ani. Very Happy


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 19 Mai 2014, 16:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sevvy & Cosmin, cine vreți/sperați voi doi să se califice din Q2 ?

Ca să trec din vreme numele jucătorilor în Structura MT 2014-2015, că la Q1, împreună, ați dat 3 din 4. 8) Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 19 Mai 2014, 19:52    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai eu mi-as dori foarte mult sa se califice Shane Castle pentru ca mi se pare in momentul de fata cel mai interesant tanar jucator. Very Happy Din cum l-am vazut la UK impotriva lui Selby pare pregatit pentru Main Tour. Smile Alte preferinte ar fi Adam Duffy si Reanne Evans, desi in cazul acesteia din urma sansele sunt un pic mai mici. Rolling Eyes

Intr-adevar am fost inspirat sa mizez pe cei doi chinezi la Q1. Tian si-a castigat destul de usor ultimul meci insa cu Zhang Anda am avut mari emotii. L-a condus cu 3-0 pe Jamie Rhys Clarke dar a fost egalat de galez. Confused A reusit pana la urma un break de 54 in decisiv care i-a adus si victoria. Very Happy


Later edit: Mai bine nu ziceam nimic de Shane Castle... 0-4 cu Eden Sharav. Crying or Very sad


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 19 Mai 2014, 23:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laughing Deh... Și eu aș vrea ca Shane să se afirme. Talentul lui a ieșit în evidență devreme. Adineaori, i-am căutat ”dosarul” în secțiunea ”Juniori 2” și nu l-am găsit – se pare că, la un moment dat (probabil tot atunci, la UK) am fost și eu de părere că deja e de MT și i l-am mutat la ”cei mari”.

Totuși nu are decât 16 ani și mi-e foarte greu să nu-mi aduc aminte de el așa cum arăta în ianuarie 2008, când a făcut primul lui 147 (din ”line-up” !) :





______________________________


Întrebarea de mai sus relativ la calificații eventuali din Q2 a fost direcționată către Sevvilla și Cosmin Constantin pentru că ei au avut mână bună la Q1, dar ea este, de fapt, adresată tuturor.

Foarte serioasă întrebarea. Doar direcționarea a fost nițeluș în glumă. Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
gi0nel
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Feb/2011
Mesaje: 435
Locație: Bistrita, Cluj

MesajTrimis: Mar 20 Mai 2014, 9:52    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu am vrut sa se califice Sanderson Lam ca a avut un sezon bunicel ca amator pana acum.. Dar a pierdut si el lamentabil Very Happy

Totusi, dintre cei ramasi cel mai mult vreau sa reintre in MT Kacper si ar fii interesant si Alex Pagulayan care va reprezenta Canada deci am aveam jucatori profesionisti de pe toate continentele in viitorul sezon Very Happy

Mi-ar mai place sa-l avem pe Sean O'Sullivan in continuare in MT din doua motive - vreau sa vad si eu un O'Sullivan vs O'Sullivan si in plus Sean e caraghios destul cand face filmulete si glume pe canalul WorldSnooker pe youtube Very Happy.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Shanghai Masters 2014, UK Championship 2014
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui gi0nel Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 20 Mai 2014, 13:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Lam și SO'S sunt simpatici foc (deși, nicio grijă, s-ar găsi imediat persoane ultraserioase care să-i califice drept ”circari” Laughing ).

Pentru moment, nu cred că Liam și Daniel (care au mai fost în MT) sunt în stare să reziste la un meci mai lung, dar și asta se învață.

Jucătorii pe care i-aș dori eu calificați din Q2 ar fi Alex Pagulayan, Chen Zhe (Am o mare slăbiciune pentru puștiul ăsta. E poreclit ”Sleepy” fiindcă, pe de o parte, doarme mult, iar pe de altă parte, tot adormit arată și când e treaz. Laughing ), Ashley Carty și Michael Leslie, iar dacă ar fi să ”prioritizez”, aș renunța la Pagu în favoarea galezului Jamie Rhys Clarke. Dar tare, tare mi-ar plăcea să reintre în MT și un polonez. E drept că asta n-ar aduce visul profesionismului mai aproape de România, dar poate că ar reprezenta un oarecare stimulent...

____________________

Păcat de Sleepy. De la Michael Wild însă sunt de așteptat multe declarații savuroase – dacă va ajunge în situația de a da glas la câteva. Wink



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 21 Mai 2014, 0:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mi se pare interesant meciul dintre tinerii scotieni Michael Leslie si Eden Sharav, mai ales ca inteleg ca cei doi sunt buni prieteni. Very Happy Leslie a mai fost in MT, despre Eden Sharav nu am gasit insa prea multe informatii...Mi-ar parea rau de el sa nu se califice mai ales ca a ajuns in sferturi si la Q1. Rolling Eyes


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 21 Mai 2014, 1:22    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eden e născut pe 30 aprilie 1992, într-un orășel scoțian numit Alloa. La 8 ani, a început să joace pool după care, pe la 11 ani, a văzut o masă de snooker și s-a produs declicul. Primul turneu câștigat a fost în 2002 – Christmas Open, organizat la clubul Spenser’s. Un an mai târziu, a câștigat Dennis Cowan Memorial (tot un pro-am). În 2004, a câștigat Openul anual (ca să zic așa, „Mare” al aceluiași club) Spenser’s, apoi a început să fie selecționat în reprezentativa Scoției la Home Internationals – la U-16 & U-19. În general, se antrenează cu Marcus Campbell dar are impresia că seamănă, ca jucător, cu Stephen Maguire.

Ca favoriți & modele, pot să citez două nume, în ordine cronologică (e interesant de urmărit și „schimbarea” preferințelor lui) : Stephen Hendry, apoi, Mark Selby.

Joacă și fotbal. Wink



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2014-2015 » Q School 2014 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community