Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Premii și alte probleme la Cupa Romaniei 2014
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2015-2016 » Sezonul național
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
S A N O
More than a fan


Data înscrierii: 25/Apr/2013
Mesaje: 41

MesajTrimis: Mar 8 Iul 2014, 8:17    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E foarte greu de priceput mesajul pe care vrea sa-l transmita! E-adevarat!..


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui S A N O Trimite mesaj privat
S A N O
More than a fan


Data înscrierii: 25/Apr/2013
Mesaje: 41

MesajTrimis: Mar 8 Iul 2014, 8:24    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Discrepanta intre pasiunea pentru snooker si lipsa banilor, mai ales in randul tinerilor, e o problema pe care unii o numesc: INEPTIE! Perfect! De aceea, dupa 7 ani de functionare a Federatiei, pe actualele politici, suntem la fel ca la inceput! Si tot in punctul asta vom fi si peste 7 ani. Eu pot suport taxe de participare si mai mari de-atat, insa nu stiu cati tineri pot face asta!.. Hai sa ne gandim si la ei, nu doar la buzunarul nostru.. Un craiovean a venit la 2 Etape de Campionat National si le-a castigat pe amandoua. 12 victorii din 12 meciuri! N-a primit nici macar o diploma de 1 leu, alb-negru. Probabil ca a cheltuit cam 1000 de lei in cele 2 deplasari. Explica-mi si mie, ce motivatie logica are acest baiat sa mai participe si la a 3-a?? Poate fi inca un talent irosit!.. Dar daca avem buzunarul doldora, ce mai conteaza!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui S A N O Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 8 Iul 2014, 11:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Simbolismul la el acasă... Deci "Cupa Somaliei 2014 Taxa = 100 banane" reprezenta de fapt "Discrepanta intre pasiunea pentru snooker si lipsa banilor, mai ales in randul tinerilor". Nici Baudelaire n-ar fi spus-o atât de bine.

Probleme sunt la orice sport în România. Ar trebui să le acceptăm așa cum sunt? Nu. E o soluție viabilă să lătrați pe forumuri din spatele unor useri anonimi? Dacă aveți impresia că da, atunci chiar că snooker-ul românesc se va dezvolta mult mai greu decât o poate face.

Luați exemplul lui Barry Hearn, veniți cu un program clar și concis, din care să aibă de câștigat toate părțile implicate.



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
sentence
Vizitator





MesajTrimis: Mar 8 Iul 2014, 11:08    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MihaiMese a scris:
Ce ai vrea să zicem? Nu am observat nicăieri o invitație la dialog, am dat doar peste niște ziduri de text, în care vă exprimați niște nemulțumiri.

În celălalt thread legat de Cupă, ați postat o imagine luată de pe Internet, cu inepții scrise pe ea...


D-nule MihaiMese, vi se pare un lucru avantajos in orice varianta posibila, participarea la cupa Romaniei in conditiile actuale, pentru orice jucator din provincie? Si inca o intrebare daca se poate. Vi se pare bine organizata cupa din punct de vedere financiar (25% din incasari ca premii)si organizatoric ( faci 3-4-5-600 km poate si mai mult pentru un singur meci si te intorci inapoi acasa?)?

Cand spun avantajos, ma refer chiar si la motivatie, adica sa am o participare in alta parte daca sunt castigator sau sa am o intrare libera in liga 1, sau daca sunt in liga 1 deja sa pot participa la europene anul urmator....SAU CEVA..ORICE. Motivational mai inseamna sa piearda in concurs , dar macar sa aiba sansa a se bate la un premiu mare pentru care s-ar motiva cheltuielile facute chiar cu riscul, care este oricum de 99%, de a nu lua cupa si premiul.
Pecuniar , nu puteti sa spuneti ca este avantajos sub nici o forma, nu mai explic.
Pentru pur si simplu titlu de a castiga cupa? nu cred ca va permiteti sa spuneti nici asta pt ca nu aduce nici un castig pecuniar sub nici o forma, dar in principal nici motivational ,meritoriu sau orice alt fel. Castigarea cupei efective nu aduce nici un avantaj de orice fel, decat poate sa isi scoata jucatorul o parte din bani inapoi, ceea ce nu inseamna in nici un caz un avantaj ci o returnare partiala de bani si cupa propriu zisa care costa 50 de ron la comanda. In cazul celor din Bucuresti, da ,avantajul pecuniar poate deveni un motiv, datorita cheltuielilor infime.
Verificarea valorii jucatorului, nu puteti nici asta sa imi raspundeti, pentru ca nu exista momentan in Romania jucator sa faca macar,REPET MACAR doua line-upuri unul dupa altul fara greseala. Deci jucatorul isi poate verifica calitatea lui si la locul de bastina. Sa nu imi dati acest raspuns mediocru, ca nu veti avea dreptate.

Sper sa imi raspundeti la aceaste doua intrebari, si astept raspunsul oricarei persoane care citeste aceste intrebari, in speranta si ideea de a exprima dorinta acestei comunitati de jucatori de snooker din Romania.

va multumesc anticipat tuturor


Sus
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 8 Iul 2014, 12:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Răspunsurile cele mai bune, pentru moment, deja au fost date :

MihaiMese a scris:
Nu înțeleg până la urmă care e ideea... sau subiectul. [...] Fapt: au început să apară prin țară turnee care oferă premii în creștere față de anii trecuți. Exemple: Oradea, Cluj, Baia Mare, Craiova, iar acum Arad. În plus, aceste turnee au fost deschise oricărui participant.

De ce ești încă nemulțumit, când acest lucru este ceva benefic pentru snooker-ul din România? Te legi se pare în special de București, deși nu-mi dau seama de ce insiști să vezi jumătatea goală a paharului. În celelalte orașe lucrurile par să se miște mai rapid; poate în timp vor crește premiile și la turneele organizate de Federație. Nu văd însă rostul tiradei postate mai sus.


Martin a scris:
Sunt in mod lurker de ani de zile, dar tirada de mai sus ma intriga in moduri multiple. In principal fiindca nu inteleg exact ce propui, @sentence.

In primul rand, in snooker, ca, de altfel, in orice alt sport jucat la nivel profesionist, banii de premii sunt in general pusi la bataie de sponsori, iar in cazurile (rare) in care nu se gasesc sponsori - vezi, relativ recent, Mastersul - de catre o federatie puternica, care isi permite (da, exista destule moduri in care o federatie poate castiga bani, cum ar fi, de exemplu, drepturi de televizare pentru vreun post banos ca BBC). Problema e ca federatia din Romania e inca la inceput si abia se chinuie sa existe.

In al doilea rand, nu pricep de ce adopti atitudinea negativa si pe alocuri pasiv-agresiva. Dupa cum au spus si altii si mai sus, si in alte locuri, daca ai o solutie concreta sau macar o idee constructiva, ascultam. Eu sunt chiar curios, pentru ca dilema snookerului in Romania mi se pare destul de grea, din motive variate, printre care, in primul rand, lipsa unui public tinta care sa genereze popularitatea care sa justifice sume acceptabile in sponsorizari.


MihaiMese a scris:
[...] Probleme sunt la orice sport în România. Ar trebui să le acceptăm așa cum sunt? Nu. E o soluție viabilă să lătrați pe forumuri din spatele unor useri anonimi? Dacă aveți impresia că da, atunci chiar că snooker-ul românesc se va dezvolta mult mai greu decât o poate face.

Luați exemplul lui Barry Hearn, veniți cu un program clar și concis, din care să aibă de câștigat toate părțile implicate.



Cam din patru în patru ani, ca și cum ar fi un ciclu olimpic, reapare discuția despre premii, adică despre bani. Nu despre performanță, nu despre muncă, nu despre renunțări, sacrificii și abnegație, toate, absolut necesare în absolut oricare lucru important pe care am încerca să-l realizăm, ci, iar și iar, despre bani. Nu se enunță idei, ci critici. Nu se propun soluții, ci se întreprind atacuri la persoană.

Acesta este un loc în care oamenii sunt liberi să-și exprime opiniile, dar cu niște condiții, fiindcă libertatea unuia este limitată de libertatea celorlalți. Și nu, „doamna Clara” nu taie mesajele decât dacă ele contravin regulilor forumului (între altele, regula că nu se pot deschide două threaduri pe aceeași temă, drept care cele două spații de discuție au fost unite) și/sau altor reguli generale, adunate, acestea, sub denumiri generice precum „onestitate”, „respect”, „politețe”.

Așa cum s-a remarcat deja, mesajele acestea nu au aerul că ar propune o discuție – ele doar exprimă o opinie (sub una sau mai multe semnături). OK, am luat act de opinie, dar ea are valoare concretă numai în măsura în care rezolvă ceva. Rezolvările nu se fac aici, pe forum, ci în discuții deschise și de bună-credință cu factorii decidenți din Federație.

Din păcate, în aceeași ordine de idei, aici [ http://www.snookerforum.ro/viewtopic.php?t=1197&sid=4d2bb70acfc8aa14270cb3b2e5f30a48 ], MihaiMese spusese cu totul altceva, iar faptul că mesajul lui a fost răstălmăcit într-un mod atât de ostil spune multe despre buna-credință a întregii „dezbateri”.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sentence
Vizitator





MesajTrimis: Mar 8 Iul 2014, 12:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MihaiMese a scris:
Simbolismul la el acasă... Deci "Cupa Somaliei 2014 Taxa = 100 banane" reprezenta de fapt "Discrepanta intre pasiunea pentru snooker si lipsa banilor, mai ales in randul tinerilor". Nici Baudelaire n-ar fi spus-o atât de bine.

Probleme sunt la orice sport în România. Ar trebui să le acceptăm așa cum sunt? Nu. E o soluție viabilă să lătrați pe forumuri din spatele unor useri anonimi? Dacă aveți impresia că da, atunci chiar că snooker-ul românesc se va dezvolta mult mai greu decât o poate face.

Luați exemplul lui Barry Hearn, veniți cu un program clar și concis, din care să aibă de câștigat toate părțile implicate.


nu latra nimeni, si lasa tupeul te rog ca nu face nici doi lei...vorbeste frumos daca vrei sa discutam, ca de aia e forum sa fim anonimi,ca altfel vorbeam la telefon. Stie toata lumea, ca nu oricine poate spune orice in fata organizatorilor, fara sa riste sa fie exmatriculat sau ceva. Ai dreptate la gasirea solutiei si chiar salut acest tip de gandire dechis si contructiv.


Deci o idee, o parere personala care o am si astept parerile, ar fi urmatoarea: Motivarea unui participant poate fi stabilita doar intr-un avantaj posibil de obtinut(de castigat) de orice natura. Pecuniar sau participarea in cupa europeana pentru cei din liga 1( posibilitatea de a participa in cupa europeana, nu cheltuielile pana acolo:P) sau liga 1 pt liga a doua sau altcineva. Sau toate premiile sa fie pentru primul loc, adica vreo 2000 ron +cupa+diploma pt locul 1( restul locurilor doar cu diplome si cupe locul 2 si 3, si cel mai mare break sa fie 200 ron daca este pana in 100, sau 600 ron daca este peste 100( ceea ce este foarte rar.
Grupe si nu piramidal. Este EXTRAORDINAR DE FRUSTRANT pentru toti din provincie sa vina si sa joace un singur joc de o ora si sa place 3-400 km inapoi. Extraordinar de frustrant, nici nu va inchipuiti. Este dezamagitor, te lasa fara nici un fel de dorinta sa te simti bine.
imi inchipui ca este greu, dar se poate veni cu o zi inainte pe 8 mese jos si sus , si cu un program mai incarcat si lumea va fi cea mai fericita, plus ca toti jucatorii, vor mai cumpara si cafele, sucuri, apa..etc etc.( poate fi interzisa venirea cu apa sau suc de afara). Eu dau doar o idee ca sa aiba si Dragos un avantaj
( sa nu imi sariti in cap pt chestia cu apa , dar e normal). program prelungit pana la 2-3 noaptea, poate vrea cineva sa mai inchirieze mese sa se antreneze, cu cat e pretul acolo. * 8 mese x cateva ore, poate ajunge la cateva milioane bune. Cei cu abonament nu au voie sa joace timp de 3 zile cat dureaza concursul, decat la doua mese de sus sau cu cei care cumpara ora la masa in timpul liber, pentru al ajuta pe Dragos sa mareasca pe cat posibil profitul, sau la altele daca nu sunt ocupate( oricum mese libere vor fi doar dupa ora 20-21 cand se termina timpul pentru grupe). pot foarte simplu sa vina in restul de 26 de zile ale lunii, sa se antreneze, macar din respect pt cei din tzara( nu imi sariti in cap, ganditi-va ca si Dragos trebuie sa isi scoata cheltuielile daca tot organizeaza cupa Romaniei si oricum sala e goala cand nu este cupa, sau aproape goala). Si mai multe idei sunt pt a produce bani pe timpul cupei, asta doar daca Dragos are modestia sa intrebe si sa incerce sa gaseasca solutii si sa adune toate ideile de la tot ceilalti patroni sau care au mese etc etc. Toata lumea participanta trebuie sa inteleaga ca si Dragos trebuie sa aiba cel putin 30-4000 ron profit in 4 zile de cupa, ASTA NUMAI DACA VREA EL sa intrebe:PPPm pt ca un antrenor federal nu poate avea gandirea unui om de top marketing, oricat ar incerca el, si orice experienta ar avea , nu poate avea experienta in vanzari de zeci de ani.

Deci eu vad asa cupa Romaniei :

sa speram ca vor fi tot 40 de participanti ca anul trecut.
incasari din taxa participare 100x 40= 4000 ron

Locul 1 2000 ron+drumul deschis spre participarea la cupa europeana anul viitor SAU +un loc CU taxa DE PLATIT( nu fara taxa) in liga 1 anul care vine asta numai daca nu esti deja in liga.
Locul 2 200 ron+cupa+medalie
Locul 3 100 ron+cupa+medalie

cel mai mare break peste 100... 600 ron

care oricum e posibil 90% sa nu se ia deci ramane in buget si daca se ia e un castig pentru federatie in sfarsit un break oficial peste 100 la cupa Romaniei, chiar nu are rost sa mai dea cineva premiu pentru break peste 50..si sub 100.

Totul sa fie in sistem grupe, nu in sistem piramida pana in optimi.


Joi si vineri grupe, cu toata lumea,inceput de dimineata de la 9 primul meci, la 8 mese in patru ture, adica 32 de meciuri pe zi, chiar daca este foarte obositor. Asta va inseamna 4 meciuri de om maxim sau 2-3 daca joaca toti. Sa nu se planga vreunul ca joaca 4 meciuri pe zi, ca au fost jucatori anul trecut si acum doi ani si acum 3 ani si etc,, care au jucat 3-4 meciuri pe zi.
Si cei din liga sa nu intre din optimi, odiniti si lejeri si sa joace cu cei care vin din grupe rupti in gura de oboseala..ca de aia e cupa Romaniei si nu cupa ligii 1. Asa este acum in snookerul mondial. Deci toata lumea participanta trebuie sa joace in grupe, fara discutie.
In doua zile se vor face grupele iar sambata vor optimi si sferturi. Iar duminica semifinalele si finala cu 2 ore pauza intre.
Un singur arbitru prezent la toate mesele si strigat in caz de probleme in cele doua zile la grupe. Un singur arbitru la optimi si sferturi. Presupun ca semifinalele vor fi jucate pe masa de sus, totul va incepe de la ora 9.00 , in 2 ore se va termina la 3 din 5, fara pauza intre cele doua semifinale, la ora 13, 14 semifinalele sunt gata.
Finala dupa 2 ore de pauza sau 3 maxim. Deci va incepe la 16 sau 17. Totul se va termina frumos, respectabil si multumitor pentru toata lumea la ora 20 cu festivitatea de premiere. Sa nu spuna cineva ca vrea sa fie si cu familia acasa duminica seara, ori jucam snooker ori stam acasa cu sotia. Sa fie clar, ca si cei don provincie fac 6-700 km si pleaca de langa familie cateva zile.

cheltuieli pentru organizator:

nu punem lumina si apa:P si angajatii,care oricum sunt platiti, vom incerca sa ne limitam la partea financiara efectiva a concursului.

deci,luam cu plus si minus

+100x40 = 4000 ron
+4 zile de consumatie, ( interzis consum din afara salii de consurs, suc apa, cafea)
+ tinut deschis pana cand pleaca ultimul consumator de snooker( masa inchiriata 10 lei ora..etc etc) probabil pana la ora 2-3, asta dupa ce se termina grupele. Sfat( incurajarea jucatorilor sa joace pe un suc, sau bere, cafea..etc etc, jocuri cu miza cumparata de la bar(fara bani propriu zisi)stimuleaza consumul, tine lumea in priza,ii face sa se simta bine,se formeaza prietenii noi, lumea se cunoastea, se formeaza o familie cum toata lumea doreste la un asemenea concurs, tine lumea pe margine, se distreaza, deci se comsuma)

incasari estimare 10.000 ron
profit estimare 7000 ron

cheltuieli
200 ron Diplome pentru top 20 sau chiar toata lumea( acest tip de marketing se practica peste tot)
300 ron 3 cupe+3 medalii
2900 ron premii cash( 600 ron break inclus care e foarte posibil sa nu fie luat)

400 ron /zi arbitru 100 ron x 4 zile ( presupunem ca este un arbitru platit sa fie prezent in caz de neintelegeri)

400 ron aerul conditionat ( consum in jur de 450 kw in 4 zile daca murim de cald) lumina la lampi o lasam tre sa fie ceva si din partea casei

300 ron diverse

total cheltuieli 4500


deci chiar daca nu sunt exact si presupun ca nu sunt, cam pe acolo este totul cu mici scapari sau mese de protocol necalculate sau diverse alte chestii.

incasari profit estimare 7000
total cheltuieli estimare 4500
------------------------------------------
profit sala 2500 ron se poate si mai bine zic eu poate 3-4000ron

chiar daca poate am grsit la unele cheltuieli, macar am avut buna vointa sa fac aceste calcule si sa fac ceva pt snooker din punctul de vedere al unei persoane de pe acest forum, anonima. Macar incerc sa ajut. Va rog spuneti si voi macar un sfat daca aveti ceva de spus.


si va iesi un event de tinut minte, parerea mea
p.s. scuze pt gramatica precara in unele locuri

Daca e sa fie SNOOKER pai sa fie un recital de snooker 4 zile, sa nu mai putem de atat snooker, nu? hai, eu nu zic ca ideile mele sunt unice si perfecte, dar e un inceput, asteptam idei care sa fie productive pe toate partile si pentru dragos si pentru jucatori. Nu veniti ca mie nu imi convine ca nu iau suc de la consignatie. Ca ala care vine de la Cluj nu se plange.




Ultima modificare efectuată sentence la Mar 8 Iul 2014, 13:05, modificat de 8 ori în total
Sus
sentence
Vizitator





MesajTrimis: Mar 8 Iul 2014, 12:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
Răspunsurile cele mai bune, pentru moment, deja au fost date :

MihaiMese a scris:
Nu înțeleg până la urmă care e ideea... sau subiectul. [...] Fapt: au început să apară prin țară turnee care oferă premii în creștere față de anii trecuți. Exemple: Oradea, Cluj, Baia Mare, Craiova, iar acum Arad. În plus, aceste turnee au fost deschise oricărui participant.

De ce ești încă nemulțumit, când acest lucru este ceva benefic pentru snooker-ul din România? Te legi se pare în special de București, deși nu-mi dau seama de ce insiști să vezi jumătatea goală a paharului. În celelalte orașe lucrurile par să se miște mai rapid; poate în timp vor crește premiile și la turneele organizate de Federație. Nu văd însă rostul tiradei postate mai sus.


Martin a scris:
Sunt in mod lurker de ani de zile, dar tirada de mai sus ma intriga in moduri multiple. In principal fiindca nu inteleg exact ce propui, @sentence.

In primul rand, in snooker, ca, de altfel, in orice alt sport jucat la nivel profesionist, banii de premii sunt in general pusi la bataie de sponsori, iar in cazurile (rare) in care nu se gasesc sponsori - vezi, relativ recent, Mastersul - de catre o federatie puternica, care isi permite (da, exista destule moduri in care o federatie poate castiga bani, cum ar fi, de exemplu, drepturi de televizare pentru vreun post banos ca BBC). Problema e ca federatia din Romania e inca la inceput si abia se chinuie sa existe.

In al doilea rand, nu pricep de ce adopti atitudinea negativa si pe alocuri pasiv-agresiva. Dupa cum au spus si altii si mai sus, si in alte locuri, daca ai o solutie concreta sau macar o idee constructiva, ascultam. Eu sunt chiar curios, pentru ca dilema snookerului in Romania mi se pare destul de grea, din motive variate, printre care, in primul rand, lipsa unui public tinta care sa genereze popularitatea care sa justifice sume acceptabile in sponsorizari.


MihaiMese a scris:
[...] Probleme sunt la orice sport în România. Ar trebui să le acceptăm așa cum sunt? Nu. E o soluție viabilă să lătrați pe forumuri din spatele unor useri anonimi? Dacă aveți impresia că da, atunci chiar că snooker-ul românesc se va dezvolta mult mai greu decât o poate face.

Luați exemplul lui Barry Hearn, veniți cu un program clar și concis, din care să aibă de câștigat toate părțile implicate.



Cam din patru în patru ani, ca și cum ar fi un ciclu olimpic, reapare discuția despre premii, adică despre bani. Nu despre performanță, nu despre muncă, nu despre renunțări, sacrificii și abnegație, toate, absolut necesare în absolut oricare lucru important pe care am încerca să-l realizăm, ci, iar și iar, despre bani. Nu se enunță idei, ci critici. Nu se propun soluții, ci se întreprind atacuri la persoană.

Acesta este un loc în care oamenii sunt liberi să-și exprime opiniile, dar cu niște condiții, fiindcă libertatea unuia este limitată de libertatea celorlalți. Și nu, „doamna Clara” nu taie mesajele decât dacă ele contravin regulilor forumului (între altele, regula că nu se pot deschide două threaduri pe aceeași temă, drept care cele două spații de discuție au fost unite) și/sau altor reguli generale, adunate, acestea, sub denumiri generice precum „onestitate”, „respect”, „politețe”.

Așa cum s-a remarcat deja, mesajele acestea nu au aerul că ar propune o discuție – ele doar exprimă o opinie (sub una sau mai multe semnături). OK, am luat act de opinie, dar ea are valoare concretă numai în măsura în care rezolvă ceva. Rezolvările nu se fac aici, pe forum, ci în discuții deschise și de bună-credință cu factorii decidenți din Federație.

Din păcate, în aceeași ordine de idei, aici [ http://www.snookerforum.ro/viewtopic.php?t=1197&sid=4d2bb70acfc8aa14270cb3b2e5f30a48 ], MihaiMese spusese cu totul altceva, iar faptul că mesajul lui a fost răstălmăcit într-un mod atât de ostil spune multe despre buna-credință a întregii „dezbateri”.


D-na Clara, e clar ca sunteti partinitoare, macar respectati-ne opiniile, daca tot nu intelegeti nimic din punctul de vedere al unui jucator din provincie. Nu aveti nici macar cel mai mic habar ce inseamna sacrificiu pentru acest sport, credeti-ma pe cuvant. Am propus posibila solutie explicata in detaliu mai sus.

Haideti sa discutam pe problema dna Clara va rog. Imi fac mea culpa daca am gresit si imi cer scuze, nu vreau sa ne oprim in scuze acum.

va multumesc


Sus
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 8 Iul 2014, 13:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dacă eu sunt părtinitoare, nu știu ce s-ar putea spune despre tine, Sentence, iar problema cu cât habar am sau n-am eu (și despre ce anume) s-ar putea să te depășească.

În altă ordine de idei, respectul nu se face cadou, ci se câștigă.

Discuțiile inteligente și politicoase sunt întotdeauna binevenite, dar două lucruri sunt certe : forumul nici nu va fi „luat ostatic” de vreun grup „rebel” și nici nu va fi folosit pentru răfuieli personale în Federație sau în jurul acesteia.

În concluzie : atenție și măsură, vă rog !



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Mar 8 Iul 2014, 16:45, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 8 Iul 2014, 13:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sentence a scris:
nu latra nimeni, si lasa tupeul te rog ca nu face nici doi lei...vorbeste frumos daca vrei sa discutam, ca de aia e forum sa fim anonimi,ca altfel vorbeam la telefon. Stie toata lumea, ca nu oricine poate spune orice in fata organizatorilor, fara sa riste sa fie exmatriculat sau ceva


Cu tupeul nu am început eu, iar partea cu vorbitul frumos e de-a dreptul amuzantă, considerând cine invocă acest aspect și istoria postărilor pe acest forum, exemplul cel mai recent fiind acest topic.

Legat de exmatriculare, cred că e important modul în care prezinți nemulțumirile la fel de mult precum conținutul lor.

Dar să răspund și la ceva ce în sfârșit are noimă de dialog:
sentence a scris:

D-nule MihaiMese, vi se pare un lucru avantajos in orice varianta posibila, participarea la cupa Romaniei in conditiile actuale, pentru orice jucator din provincie?

Nu, nu mi se pare avantajos. Din punct de vedere financiar, categoric un jucător din provincie iese în pierdere. În această privință, cei care vin etapă de etapă din alte orașe, se află în dezavantaj.

În opinia mea, Campionatul național și chiar Liga națională, ar trebui să desfășoare etape în mai multe orașe ale țării, mai ales acum că se dezvoltă cluburi în câteva orașe. Tot ca opinie personală, aș considera că o singură competiție ar fi mai potrivită.

Motivația pentru participarea la turnee însă ar trebui să fie și acumularea de experiență pentru creșterea în valoare, nu doar pentru aspectul financiar.

sentence a scris:
Vi se pare bine organizata cupa din punct de vedere financiar (25% din incasari ca premii)si organizatoric ( faci 3-4-5-600 km poate si mai mult pentru un singur meci si te intorci inapoi acasa?)?

Dacă datele sunt corecte, nu, nu mi se pare în regulă. Dar nu mă pricep la organizări, nu am de unde să știu ce cheltuieli implică.


Legat de ideile cu grupele: în principiu este o idee bună, dar supraestimezi viteza de joc la nivelul la care ne găsim. Chiar un meci 3 din 5 poate dura peste 3 ore, mai ales dacă se ajunge în joc decisiv. Apoi, tot pentru jucătorii veniți din provincie, ar trebui, după planul propus, să vină de miercuri în București și să plece luni, ori asta ar însemna cheltuieli și mai mari decât în modul actual.

Și eu îmi doresc să avem arbitri la meciuri, și într-adevăr, să nu avem parte de ajutorul lor la fazele finale ale unui turneu, nu este deloc de bun augur pentru sportul nostru. Da, se poate spune că ne descurcăm și fără ei, dar se pierde din valoarea sportului și totodată, se reduce potențialul de performanță al jucătorilor, având în vedere că trebuie să își împartă atenția și la repoziționarea bilelor, ținerea corectă a scorului, sau urmărirea cu atenție a adversarului să nu facă un fault. Asta pe lângă concentrarea de care ai nevoie asupra jocului propriu-zis.


A, uitasem ceva: "de aia e forum sa fim anonimi" - greșit! Forumul îți dă posibilitatea să fii anonim, nu e o obligație. Forumul ca entitate, e un loc pentru dialog, exprimări de păreri, și dacă vrei, chiar și monologuri - responsabilitatea pentru ceea ce spui și modul în care o faci nu dispare ca prin minune.



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
S A N O
More than a fan


Data înscrierii: 25/Apr/2013
Mesaje: 41

MesajTrimis: Mar 8 Iul 2014, 15:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pentru tot ce a prezentat sentence mai sus, i-as oferi calificativul "excelent"! A exprimat clar, concis si detaliat toate 'of" - urile provincialilor!. Iar vis-a-vis de anonimat e dreptul sau sa si-l pastreze, mai ales ca este un om "din interior", inteleg, poate chiar jucator de liga! Nu vrea sa-si atraga repercusiuni din partea conducerii! Eu, insa, n-am nici o problema sa-mi dezvalui identitatea si nici o problema sa spun tot timpul in viata ceea ce gandesc, fara menajamente! Sunt unul dintre cei care a investit in snooker-ul craiovean si care este "atins" direct de toate aceste probleme delicate, iar uneori mai latru si eu pe-aici, ce sa fac!.. Dar cand ..din 6 etape de campionat national, 3 au fost castigate de catre jucatori din Craiova, consider ca ar trebui sa aplece cineva urechea si la dorintele noastre! Poate ca si "pepiniera" noastra va conta in viitor!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui S A N O Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 8 Iul 2014, 16:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

un articol interesant legat de snooker-ul amator din Irlanda (2013)



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
sentence
Vizitator





MesajTrimis: Mar 8 Iul 2014, 21:06    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

si inca o chestie ca nu pot sa ma abtin. Tu ..organizatorule...mare ..organizezi cupa Romaniei si vrei sa iti vina jucatori, cand este cupa mondiala la fotbal frate?? maine, poimaine, semifinale, sambata finala mica si duminica finala mare. Cata necunostinta sau rautate sau dezinteres fata de snooker trebuie sa ai ca sa faci asa ceva? cata lipsa de marketing sau lipsa de interes sa ai, sa te bati cu ,cupa mondiala ?
Puteti sa imi spuneti orice si sa ma faceti in toate felurile.., dar cine a organizat cupa Romaniei este o persoana anti resurse pt el si pt snooker, anti snooker in general si anti snookerul romanesc in special.

nu mai am nici cuvinte...

ma agit ca sifonu degeaba..


Sus
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 8 Iul 2014, 21:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mai indicat ar fi fost să te „abții” : deja am lansat „invitația” – de fapt, avertismentul general – de a se renunța la atacurile la persoană. Fie nu ai citit, fie nu ai înțeles. Sper că nu se va mai întâmpla.

În ceea ce privește așa-numitele „procese de intenție”, ele sunt întotdeauna riscante în sensul că „interpretările” respective riscă lesne să devină ridicole.

Sentence, respectă regulile forumului și nimeni nu va avea nimic să-ți reproșeze.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
S A N O
More than a fan


Data înscrierii: 25/Apr/2013
Mesaje: 41

MesajTrimis: Mie 9 Iul 2014, 8:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vom vedea deseara ce rezultate are o politica gresita!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui S A N O Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie 9 Iul 2014, 21:07    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

43 de participanți.
Grila de concurs



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2015-2016 » Sezonul național Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 2 din 4

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community