Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Calendarul competițional
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2015-2016 » Sezonul național
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
elaela
Fan


Data înscrierii: 28/Sep/2014
Mesaje: 15

MesajTrimis: Mie 7 Ian 2015, 0:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

buna rau de tot postarea si adevarata in majoritatea povestirii, dar inexacta.
WPBSA spune ca trebuie sa ai acordul federatiei din tara respectiva ca sa te duci mai departe, deci asta e . Si a doua chestie cu care nu sunt de acord este ca oricat de buni sau rai sunt cei de la federatie, avem un singur amarat de break oficial de 92 Smile in Romania in liga intr-un concurs oficial, deci ciocu mic din orice pozitie. La asa jucatori, ce concursuri vrei sa ai:)?...no ofence! asta e adevarul adevarat, suntem la pamant cu snookerul. Si presupun ca e si normal, nu poti sa faci din rahat bici in cativa ani. Toti de pe forum au diverse nemultumiri, dar toti vor ceva in general de bine pt snooker din punctul lui personal de vedere si nu numai.
Deci pana la urma si la urma, nu cred ca daca vine unu de oriunde din Romania si face unu-doua breakuri de 100+, nu sar aia de la federatie pe el. Parerea mea e ca este lipsa de profesionalism de ambele parti, si nu din rautate ,ci din lipsa de knowhow. Asta e purul adevar. Sa vedem ce ne rezerva anii care vin.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui elaela Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie 7 Ian 2015, 2:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu era nevoie de nici o aluzie la "brown nosing" - e doar o interpretare complet greșită din partea ta în privința lucrului pe care încerc să-l apăr.



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 7 Ian 2015, 2:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ladies & Gents, vă invit pe toți, fie că sunteți forumiști mai vechi sau mai noi, să vă respectați (măcar pe voi înșivă) și să vă exprimați punctul de vedere, oricare ar fi acela, în mod civilizat.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ohino
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Mar/2010
Mesaje: 143

MesajTrimis: Mie 7 Ian 2015, 10:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu acum chiar nu inteleg pentru ce am fost avertizat "direct"? cu un upercut? croseu, lowkick? - daca tot avertizati am rugamintea sa o faceti si cu o motivatie clara. exista si posibilitatea de a trimite mesaje private in caz ca e ceva de neinteles - in fine - consider exces de zel.
Ceea ce ma surprinde pe mine este faptul ca ii mai dau inca o data dreptate lui Banciu (vezi Lumea lui Banciu) cand zicea in campania electorala despre politicieni ca toti considera electoratul inteligent insa el ne zice ca electoratul este prost!
De data asta pot vedea acelasi lucru in mod asemanator. elaela zice ca "e mare pacat", ca trebuie sa treci prin LN, bun sau rau e necesar, ca s.a.m.d. dar nu cred ca a avut curiozitatea sa citeasca macar regulamentul FRS, sa citeasca cu un ochi critic ceea ce este pe site-ul FRS in ceea ce priveste sportivii, restrictiile etc. - nu mi se pare normal sa apara restrictii peste restrictii si tocmai de aceea eu si multi altii nu mai vrem sa impartasim acele valori pe care eu si altii le-am semnalat negativ inainte sa fie aprobate de FRS. pana anul trecut FRS se plangea ca nu poate lua in considerare anonimatul si anonimii. am inceput sa semnalam cu nume, prenume si semnatura. Nu s-a intamplat absolut nimic, dimpotriva!
kappaO - consider ca esti din alt film, desi unele lucruri spuse chiar daca sunt adevarate sau nu pot fi puse in categoria - ASA NU! - eu intr-adevar nu stiu foarte multe dar sunt sigur ca cineva - poate dl. Cozmaciuc - ne va "demonstra" ca gresim, cu siguranta fara aceste "demonstratii" si "las' ca le arat eu lor!" performantele ar fi fost mult mai mari.
@el.el - ca la feminin se stie ca nu esti, poti argumenta afirmatiile referitoare la persoana mea - chiar si pe privat - eu ti-am mai zis ca targul e mare! Regulile stricte poti sa le suporti, pe mine nu ma deranjeaza, placa de 250 kg poti sa o duci fara probleme pentru ca trebuie sa faca cineva si asta, dar din pacate nu poate cineva sa ma constranga sa ader la niste reguli pe care trebuie sa le suport doar eu. Lupta pana la capat - indiferent cat ai investit in ea - nu isi are rostul. e ca si cum doctorul iti spune ai cancer din cauza fumatului sau alte ierburi si ca te vei curata si tu ai continua sa fumezi! - au/am incercat multi sa asanam si sa revigoram fata snookerului prin FRS dar e imposibil si inutil!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui ohino Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 7 Ian 2015, 14:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Înainte de orice : forumul acesta NU aparține Federației. Este un forum absolut independent, care are relații amicale cu toată lumea – mai exact cu toți cei care nu țin să folosească locul acesta pentru nesfârșitele răfuieli personale între tabere.

Constat din nou că au avut dreptate cei care m-au avertizat că deschiderea unei secțiuni dedicate snookerului din România ar aduce pe forum o serie de lucruri care sunt în total dezacord cu atmosfera și ținuta acestuia. Exact așa s-a și întâmplat. Am vrut să oferim tuturor (mai ales jucătorilor) un loc unde să discute problemele din snookerul nostru. Din păcate, cu foarte puține excepții, lumea nu s-a arătat capabilă să discute. Discuția a fost înlocuită cu izbucniri de ură și venin în acuzații vagi & neserioase – pentru că, dacă ar fi serioase, ar fi formulate limpede și susținute cu probe în fața autorităților competente). Ăsta e, de regulă, primul pas. Al doilea pas e încăierarea între forumiști pe sau pe lângă tema acuzațiilor respective, cu toată aferenta revărsare de noi insulte și acuzații, care de care mai abjecte și/sau mai ridicole.

Când vine vorba de snooker, toată lumea își umple gura de vorbe minunate precum „noblețe”, „fairplay”, „gentleman”, „eleganță” etc. Cum se manifestă, aici, pe forum, aceiași mari iubitori ai snookerului – unii, jucători ei înșiși ? S-a văzut cum se manifestă. La acest capitol, nu prea au de ce să fie mândri.

Cineva delira, mai înainte, despre cenzură. Care cenzură ? Setările forumului interzic folosirea unor cuvinte injurioase pe care bunul simț ar trebui să le interzică oricum. Regulile forumului sunt regulile simple ale unei comportări civilizate. Atât și nimic mai mult. Nu există subiecte-tabu, doar că, în secțiunea dedicață snookerului în România, nu s-au manifestat decât prea puțini forumiști care să știe să discute, să propună, să analizeze, să construiască ceva din ideile lor.

Dl Cozmaciuc e om în toată firea & karatist, se apără singur, că doar nu s-ar ascunde după fustele mele ca să-l apăr eu ! Prin urmare, cine are ceva de împărțit cu el, n-are decât să se ducă să-i vorbească, fie personal, fie prin avocat. Un lucru e sigur : nu vom lăsa forumul să devină maidanul mâncătoriilor & spălătoria de rufe murdare ale unora sau altora. Nu vreau să văd, pe aici, ieșind de prin crăpături, mitocani cu sau fără inspirație bahică, lichele & panglicari care doar o fac pe mitocanii numai ca să întărâte gâlceava, bășcălioși de-a surda, lătrători în solda lui X sau Y și nici naivi sau prostovani care se lasă manevrați de unul sau altul & atrași într-un răzbel tipic balcanic de tragic și de caraghios, și care nici măcar nu e răzbelul lor.

ULTIMUL AVERTISMENT

Dezbaterile sunt libere, dar dacă discuția nu se ridică de la acest nivel lamentabil, secțiunea aceasta a forumului va fi închisă, pentru că aceia cărora le fusese destinată (cu un gest de afecțiune și apreciere) au dovedit că nu o merită.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Rares Sinca



Data înscrierii: 05/Ian/2015
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mie 7 Ian 2015, 16:11    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu mi se pare corect ca din cauza unor anonimi sa se inchida sectiunea care ar trebui sa ne preocupe cel mai mult. Chiar nu inteleg de ce nu ai curajul sa iti asumi ceea ce gandesti si ceea ce scrii. Daca tot vorbim de revolutie, eu aveam vreo 10 luni pe atunci, dar din cate am inteles lumea s-a luptat pentru libertate. Vad ca lumea prefera sa fie anonima. De ce? Este mai usor sa jignesti si sa critici din postura asta? Sigur ca da!

O zi buna va doresc!

Rares Sinca
Presedinte Real Snooker Association


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Rares Sinca Trimite mesaj privat
paul_croitoru



Data înscrierii: 11/Iun/2013
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie 7 Ian 2015, 16:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

lol ... s-au cam incins spiritele
nu voiam sa ma bag in discutie ... dar poate fac un pic de lumina cu plecarea mea.
in primul rand legat de acel loc 9 ... as putea fi de acord cu elaela si cu kappa daca pe langa el ar mai fi fost nu stiu cate locuri 1..2..3 etc.
in moment ce este cea mai mare performanta la echipa de men nu stiu daca ar trebui sa faceti caterinca asta de doi lei.
legat de mistoul cu aroganta ... iar nu-si are locul dat fiind ca te cam bazezi pe banuieli si presupozitii iar rares alaturi de cativa altii cum ar fi andrei, mihai, sorin, mario au facut ceva pentru snookerul romanesc.
in rest vad ca cunosti foarte bine personajul.
doamna Clara spuneti ca ar trebui sa se vorbeasca personal ? ... glumiti sper
eu cand am atras atentia personal mi s-a raspuns cu "succes la liga de vest", "fa o plangere scrisa", si multe altele
dupa cum a mentionat florentin mai sus ... s-a mers mai departe cu urmatorul rezultat : un premiu oscar pentru interpretare, coloana sonora si mai ales scenariu.
am obosit sa-mi consum energia cu un om pentru care nu exista nimic mai important ca egoul personal, ura fara sens si ca dorinta de a demnstra ca .....(fill in the blanks ... ca eu n-am nici cea mai vaga idee).
dupa ce am fost dat de nenumarate ori afara din cns ("asta e casa mea si nu esti bine venit aici .. iesi tu sau te dau eu afara" (dupa ce platisem taxa la federatie si liga nationala si mai era si in timpul etapei)
din motive pe care REFUZ sa le spun aici ... acest domn ma face las si tradator ca nu mai contribui la buzunarul dansului.
eu unul nu voi renunta niciodata la snooker si voi continua sa ma antrenez la fel de intens caci iubesc snookerul.
va multumesc!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui paul_croitoru Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 7 Ian 2015, 17:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Poate, când va avea ceva timp, Rareș o să ne povestească istoria înființării RS, dar, oricum, eu vă doresc să clădiți temeinic, pașnic și rodnic. Sper să aveți cât de curând rezultate și perspective cât mai solide și mai frumoase.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Rares Sinca



Data înscrierii: 05/Ian/2015
Mesaje: 7

MesajTrimis: Joi 8 Ian 2015, 13:42    Titlul subiectului: Istoria Real Snooker Tour (RST) Răspunde cu citat (quote)

Istoria Real Snooker Association (RST)

Totul a inceput in septembrie 2012 (cu toate ca octombrie 2010 a reprezentat prima aparitie a mea intr-un club de snooker - CNS) , cand am intrat pentru prima oara pe portile unei academii profesioniste de snooker, Academia renumitului Terrence “Terry” Griffiths (campion mondial in 1979, runner-up 1988). Acea exeprienta mi-a aratat pentru prima oara ce inseamna un antrenor si aici ma refer nu numai la aspectele tehnico-tactice care trebuiesc abordate, ci la atmosfera si motivatia pe care doar un antrenor ti-o poate oferi pentru a te dezvolta ca jucator.

Anul 2013 a reprezentat anul in care am cunoscut si snooker-ul din Romania. Impreuna cu Paul Croitoru am inceput sa mergem la Oradea, Craiova, Cluj unde am intalnit in principal o atmosfera care chiar m-a surprins extrem de placut. Conditiile de concurs au fost exceptionale si pot afirma cu tarie, ca au fost chiar si peste cele de la Campionate Europene sau Mondiale. Deci SE POATE!!!

Au urmat apoi discutii lungi cu Paul ( Oradea-Bucuresti este un drum de 8 ore ) si am zis domne, in tara lucrurile se misca, iar la Bucuresti se restrictioneaza din ce in ce mai multe. Aici a aparut factorul decizional, Florentin Ciobanu. El a venit cu ideea infiintarii unei forme de organizare - asociatie, gen WS (World Snooker) care sa ajute snooker-ul sa se dezvolte in toata tara, un proiect pregatit si initiat inca din 2009 de la turneele de la Mangalia, dar care nu a trezit interes la oficialii FRS. Un lucru foarte important pe care vreau sa il adaug este referitor la scopul acestei asociatii. Primul lucru care l-am facut dupa infiintarea asociatiei a fost sa batem la usa federatiei si timp de un an am purtat foarte multe discutii cu Presedintele Federatiei Romane de Snooker, dl. Francisc Toba. Le-am propus sute de solutii prin care putem promova si dezvolta snooker-ul romanesc, bineinteles era un proiect care viza intreaga tara, nu doar Bucurestiul. Am primit asigurari ca lucrurile vor fi schimbate, ba chiar ni s-au oferit posturi de conducere , dar toate acestea nu au reprezentat intr-un final decat simple scene de actorie, demne de Hollywood. Toate aceste lucruri, impreuna cu toate mizeriile care s-au intamplat in Liga Nationala de Snooker ”realizate” de unii oficiali ai FRS, au condus la indepartarea multor jucatori care nu numai au jucat in Campionatul National sau Liga Nationala, dar au si ajutat FRS sau alte structuri de acolo prin obtinerea de venituri (sponsorizari, abonamente in avans, taxe etc…). Un alt lucru important de mentionat este ca activitatea RST va fi complementara fata de alte cluburi, asociatii din Romania, chiar si Federatiei si nu una de separare, de precizat inca de la inceput ca toate activitatile RST vor fi absolut independente.

Primul eveniment RST a fost aducerea unuia din cei mai mari antrenori ai snooker-ului mondial, PJ NOLAN, pentru ca fara un antrenor nu ai cum sa progresezi . He is the Head of European Billiards & Snooker Association Coaching and also the federal coach of Ireland Federation. Acum va voi reda exact cuvintele acestuia despre perioada sederii in Romania: “On the 6th of October I travelled to the beautiful city of Bucharest in Romania to hold a three day snooker training camp in the fantastic new TAC Billiard & Snooker Club. The training camp was arranged to promote the game and provide players with the guidance of how to play and train properly by the newly formed Real Snooker Tour Association of Romania. Among the players who attended the Camp were many of the top International players who represented Romania in this year's EBSA Championships that were held in Romania in March 2014”

Primele activitati ale RST pentru acest inceput de an:
- Organizarea primului turneu Open de mare anvergura din Romania, cel mai probabil februarie/martie
- Training camp – PJ NOLAN (februarie) – cu usile inchise

Rares Sinca – Presedinte Real Snooker Association
Paul Croitoru – Vicepresedinte Real Snooker Association
Florentin Ciobanu – Secretar General Real Snooker Association


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Rares Sinca Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 8 Ian 2015, 15:33    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mulțumesc, Rareș, pentru că ai dat curs invitației mele în mod atât de prompt. În ceea ce mă privește, salut și mă bucur pentru orice se creează și se construiește în snooker. Demolările sunt la îndemâna oricui și-i bucură numai pe proști și pe cei pestriți la mațe & negri-n cerul gurii. Rolling Eyes Laughing

Acum avem un text bun și serios, pe marginea căruia se poate discuta fără atacuri la persoană și fără bășcălie de doi bani : calm, rațional și productiv. Discuție la care sunt invitați toți forumiștii, nu numai snookeriștii direct interesați. Wink

Așa cum am scris mai sus, „constructorilor” le doresc numai bine și, între altele, inspirație și noroc.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi 8 Ian 2015, 16:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mie îmi place cum sună în teorie și sper să funcționeze și să se dezvolte pe termen lung. Părerea mea este că e nevoie într-adevăr de o colaborare bună cu cât mai multe cluburi din țară - snookerul trebuie promovat în cât mai multe orașe dacă vrem ca acest sport să evolueze și la noi.



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
elaela
Fan


Data înscrierii: 28/Sep/2014
Mesaje: 15

MesajTrimis: Joi 8 Ian 2015, 17:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

foarte frumos, salut aceasta initiativa foarte rara in Romania, si sper ca, concursul open organizat sa fie ceva frumos pt toata lumea din Bucuresti si provincie.

unde va fi anuntat? sau pe ce canale de informare? detalii si restu
..poate vom putea sa si privim online?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui elaela Trimite mesaj privat
Dragos Cozmaciuc
Fan


Data înscrierii: 21/Dec/2010
Mesaje: 13

MesajTrimis: Vin 9 Ian 2015, 0:37    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In numele Federatiei Romane de Snooker doresc sa transmit tuturor simpatizantilor snookerului cele mai sincere urari de sanatate, impliniri si La Multi Ani!
Dati-mi voie sa aduc unele explicatii atat pentru cei care au fost membri ai FRSnooker, dar mai ales pentru ceilalti simpatizanti ai snookerului care nu sunt neaparat jucatori sau implicati direct in acest fenomen si care au dreptul la un punct de vedere si din "cealalta tabara", intr-o exprimare mai putin eleganta.

Doamnei prof. Mihaela Cristescu ii transmit cele mai bune ganduri si toata aprecierea pentru munca depusa in popularizarea acestui sport. Este un factor de echilibru si un arbitru impartial care a gasit de fiecare data solutia eleganta de a propune un dialog si nu o lupta.

Salut si felicit, pe aceasta cale, pe toti conducatorii cluburilor de snooker din tara si membrii acestora (jucatorii) si le readuc aminte ca usa FRSnooker a fost si ramane deschisa oricui.
Doresc sa informez pe toti simpatizantii snookerului ca detaliile despre activitatea FRSnooker in perioada 2007 - 2014 le pot gasi pe www.snooker.ro, sectiunea prezentare.

Pentru cei care "ma indragesc mult" dar mai cu seama pentru toti ceilalti iubitori ai snookerului le recomand sa acceseze CV-ul meu de pe aceeasi pagina www.snooker.ro, conducerea federatiei, membrii biroului federal. Nu este nimic secret si poate in acest fel lucrurile se mai aseaza, cel putin dpdv al informatiei corect prezentate in ceea ce inseamna profilul meu profesional. Pentru "cei care ma indragesc si mai mult" ii ajut cu cateva repere pentru a-i scuti de corvoada unei lecturi a CV-ului personal.

Dragos Cozmaciuc - n 23 sept.1964
inginer, absolvent in 1990 al Inst. Politehnic Iasi - Fac.Mecanica
2002 - Antrenor Emerit, Karate Traditional
2004 - In semn de apreciere deosebita pentru intreaga activitate si performante sportive, pentru promovarea imaginii tarii, Presedintele Romaniei confera Medalia "Meritul Sportiv" clasa a I-a
2005 - EBSA National Coach
Din respect pentru toti iubitorii snookerului, ma opresc aici cu prezentarea mea, pentru a nu-i incarca, cu informatii pe care oricum le pot gasi pe www.snooker.ro sau CV-ul personal.

O sa incerc, acum, sa dau cateva explicatii sau raspunsuri la unele intrebari ale voastre (aici incluzant pe toti cei care doresc sau asteapta si un punct de vedere oficial al FRSnooker), deoarece pana acum ati cam fost bombardati doar de opinii ale nemultumitilor, contestatarilor, "profesionistilor in ale snookerului" si a mai toate cunoscatori.

Chiar daca snookerul era una dintre cele trei discipline in cadrul FRBiliard, infiintata in 1997, dpdv al performantei sportive, putem considera aparitia sa oficiala ca datata in 2004 (infiintarea Asociatiei de Snooker din Romania) sau si mai corect poate 2007, anul infiintarii Federatiei Romane de Snooker.

Inca din primul an FRSnooker, din dorinta de a oferi sansa cator mai multi sportivi sa participe la Campionatul National, a organizat etape in tara dupa cum urmeaza;

2007 - 4 etape de CN, deoarece FRS s-a infiintat in iunie, etapa a 2-a la Cluj Napoca, etapa a 3-a la Constanta,
2008 - 8 etape de CN, et. a 3-a la Baia Mare, et. a 4-a la Constanta
2009 - 10 etape de CN, et. a 4-a la Baia Mare, et. a 5-a la Iasi, et. a 6 -a la Cluj Napoca, Cupa Romaniei Brasov,
2010 - 10 etape de CN, et. a 3-a la Cluj Napoca, et. a 4-a la Baia Mare,
2011 - 10 etape de CN, et. a 2-a la Brasov, et.a 3-a la Cluj Napoca, et. a 7-a la Arad,
2012 - 10 etape de CN, et. a 2-a la Cluj Napoca, et.a 3-a la Brasov, et. a 4-a la Baia Mare, et. a 9-a la Pitesti
2013 - 10 etape de CN, et. a 2-a la Pitesti, et. a 3-a la Brasov
2014 - 10 etape de CN, 5 etape de juniori si tineret desfasurate la Brasov


In vederea promovarii, atragerii si incurajarii sportivilor din tara, FRSnooker a inceput o serie de turnee "Pot Black" in tara inca din 2008. Formatul era simplu si accesibil: 4 jucatori din FRSnooker si oricare 4 cei mai buni localnici.

In 2008 decembrie, primul turneu s-a desfasurat la Funland Unirea. Au participat atunci numai jucatori din FRSnooker deoarece s-a dorit mai mult un turneu demonstrativ. Cei 8 au fost: Daniel Bontea, Denis Cretu, Babken Melkonian, Renaud Devriese, Bogdan Ionita, Marius Ancuta, Mihnea Biciusca (16 ani) si Bogdan Cozmaciuc (17 ani). Bogdan Cozmaciuc a castigat acel turneu in finala cu Daniel Bontea anuntand astfel ascensiunea copiilor si juniorilor formati la Centrul National de Snooker.

In 2009 seria turneelor a continuat in : Craiova, Pitesti, Roman, Bacau, Suceava, Botosani, Calarasi, Mangalia, Satu - Mare, Oradea.

In 2010 doua turnee la Arad.

Disponibilitatea FRSnooker de a oferi sansa participarii si afirmarii in noua disciplina a fost continua. In 2013 impreuna cu dl Francisc Toba - presedintele FRS am facut deplasarea oficiala la Oradea, in vederea evaluarii activitatii CS Black and White, in perspectiva afilierii la FRS. N-am intalnit nicaieri o reactie mai dura si mai categorica de neacceptare a nici unei colaborari din partea oficialilor clubului. Sositi de joi si anuntandu-i si de prezenta presedintelui FRS, in dorinta unei intalniri, atat Avram Sorin cat si Ghe. Muresan parca nici nu voiau sa auda. Intr-un final undeva sambata, dupa orele 22.00, dl. Toba a primit o invitatie la o masa festiva.
Asa ceva era de neacceptat. Ofensa a fost prea mare. Noi ne-am deplasat la Oradea pentru discutia privind snookerul, nu pentru masa festiva de la miezul noptii. Pe toata perioada am incercat sa propun cateva lucruri care cu siguranta ar fi schimbat modul de abordare si ar fi eficientizat activitatea, argumentand ca sistemul competitional uniform impus de FRS va crea cu adevarat premizele performantei. Raspunsul dlui. Muresan a fost unul consternant, "La Oradea nu-i ca-n Romania" Cred ca orice efort ar fi fost in zadar pentru a schimba inradacinarea unei astfel de conceptii.

Am explicat ca pana atunci am realizat etape de CN la Cluj Napoca, Baia - Mare, Brasov si Arad. Daca si Oradea ar fi intrat in acest circuit acum am fi avut 5 din 10 etape de CN (div. secunda ) in Ardeal-. Raspunsul a fost categoric. Nu ne intereseaza colaborarea cu FRS. Cum sa construiesti cu astfel de oameni?

Si in prezent FRS asteapta ca cele 5 centre de snooker din Ardeal sa-si exprime disponibilitatea de a organiza etape de CN, care ar da astfel sansa multor jucatori din tara sa participe la circuitul national. Restrictia si adversitatea sunt din pacate, din partea conducatorilor acestor cluburi. Sportivii nu au astfel prea multe variante.
Apreciez implicarea domnilor Mihai Taraboanta, Ivan Redak, Liviu Vintu, Iuliu Ciupe-Vaida, Tibi Polgar, Sorin Craciun, Cristian Roman, care au sustinut si incurajat activitatea pe plan local. Am convingerea ca aceste centre vor reflecta si vor ajunge la optiunea corecta, aceea de a ramane sau a deveni parteneri ai FRS.

Imi cer iertare pentru lunga prezentare, dar consider important ca dupa vreo 4 ani de la ultima mea interventie pe aceasta tema, sa vin cu o radiografie cat se poate de corecta a ce s-a intamplat in mica istorie a FRS.

Rares, din Liga Nationala de Snooker 2015 s-au retras 7 jucatori, ma refer aici la pozitiile calificante, nu 15 cum spui tu. Pozitiile 19 - 24 sunt retrogradabile si nu este corect sa-i incluzi aici pe ocupantii lor. O alta mica inexactitate este aceea ca nu toti cei pe care i-ai inclus in lista trimisa presedintelui, nu vor mai juca in CN, asa cum ai mentionat acolo. Ancuta, Banescu si Sdrobis vor participa la CN 2015. S-ar putea sa ai surpriza ca si alti sportivi din lista ta sa participe totusi la etapele de CN. Imi pare rau si sunt surprins de renuntarea ta, indiferent de motive, cu atat mai mult cu cat am incercat sa-ti explic ca in primul rand iti sacrifici activitatea si munca ta.

Pentru cei care nu sunt familiarizati cu activitatea numita sport de performanta, trebuie sa le spun ca lucrurile stau asa. IBSF, EBSA, MTS, FRS, Cluburi si sportivi. Nimic in afara acestei axe nu este recunoscut ca sport oficial sau performanta sportiva omologata. Este o incercare de scindare disperata cu dorinta de a demonstra ce?

Am explicat ce a intreprins FRS inca de acum 5-6 ani. Turneele demonstrative si etapele de CN din tara (va rog revedeti-le si o sa constatati ca n-au fost putine). Decalajul valoric s-a produs, deoarece acum 5 ani cand eu faceam pelerinaj prin tara si invitam pe cei care doresc, sa construiasca ceva temeinic, sa vina la cursuri de instructori, antrenori, arbitrii. Raspunsul a fost cel care-l puteti constata. Un antrenor la Brasov, Mihai Taraboanta si unul la Oradea, Cristian Roman.
Va rog sa-mi spuneti, cine v-a oprit in incercarea de a va perfectiona? Pentru voi, pentru copiii si juniorii pe care doriti sa-i promovati, nu neaparat pentru FRSnooker. Acum cand Cristian Roman este antrenor oficial atestat de MTS, in loc sa-l acceptati sa va ajute, comentati? "Ce sa invatam noi de la asta.." Dragii mei de la "asta" asa cum ii spuneti voi lui Cristi Roman ( care are in palmares cel mai bun rezultat al snookerului romanesc - locul 5 cu echipa feminina, Andrisca Flavia si Alina Savu) si de la "asta" - Mihai Taraboanta ( care are o pepiniera de 25 - 30 copii, juniori la Brasov) si de la un alt "asta" Dragos Cozmaciuc, ar trebui sa aveti cel putin un minim de respect si consideratie.
Daca acum 5-6 ani, cei care inca mai contestau activitatea FRS, ar fi urmat acesti pasi, probabil acum am fi avut poate 10 - 20 de antrenori si altfel ar fi stat lucrurile.

De 2,3,4 ani tot aud si vad interviuri cu dorinta de a promova copii si juniorii. Unde sunt acei copii si juniori de care tot vorbesc unii? Si chiar daca ar fi acei copii si juniori in cluburi, cine s-ar ocupa de ei? Va dau tot eu raspunsul: Acei copii si juniori pe care-i visati voi, Centrul National de Snooker ii are formati deja, si au participat la majoritatea turneelor din tara, facand dovada valorii lor, castigand cam tot. Cu acei copii si juniori, formati la Centrul National, bat toba unii pe la interviuri, dandu-i exemple si implorand divinitatea sa creeze mai multi.
Dragii mei, vor fi mai multi cand va veti apuca de treaba si nu de interviuri si comentarii folosindu-va de ei.
Apreciez munca si seriozitatea lui Ivan Redak, care va fi urmatorul antrenor al FRS. Deja are doi copii in CN si inca vreo 4-5 vor apare cat de curand.
Dragii mei stiati sau acceptati ca, Dragos Cozmaciuc "asta" care "nu are nici o treaba cu sportul", dupa evaluarea "profesionistilor nostrii" lucreaza la Centrul National de Snooker cu peste 20 de copii si junior?
Stiati ca acum 10 ani, nimeni nu-i dadea vreo sansa lui Bogdan Cozmaciuc in fata "expertilor vremii"? In 2009 Bogdan a fost Campionul National atat la seniori cat si la juniori.
Stiati ca acum 6-7 ani nimeni nu credea in Amza, Orzan, Vladu, Statache si multi altii? Unde sunt acei copii acum? Va spun tot eu. Sunt cei mai buni sportivi ai Federatiei Romane de Snooker.
Acesti copii si inca multi altii sunt produsul 100% al FRSnooker.
Redak la Cluj Napoca, Roman la Oradea, Taraboanta la Brasov si din pacate pentru "profesionistii nostrii" eu la Centrul National de Snooker construim. FRSnooker in general construieste. Dar caramizile cu care construim noi sunt prea grele pentru voi, "profesionistii"

Un ultim reper al performantei, din pacate in defavoarea voastra si unul chiar foarte important: in 2009 erau numarati pe degete jucatorii care reuseau performanta unor breakuri de peste 50 pct.

Acestia erau: la seniori
Babken Melkonyan - 79, 59,57, 55,50
Bogdan Cozmaciuc (junior) - 59,51
Bogdan Marchis - 51, 51
Vlad Ionascu (junior) - 50


la juniori
Mihnea Biciusca (junior) - 59, 51

In 2013 s-au realizat 37 HB de peste 50 pct, dintre care 25 realizate de juniori : 16 Orzan, 7 Amza (cu cel mai mare de 75) si 2 Vladu
In 2014 s-au realizat 57HB, dintre care 47 realizate de juniori, cu 32 Orzan (cu record de 92HB), 10 Vladu, 4 Amza si 1 Statache.
Vi se pare o simpla intamplare sau coincidenta, realizarile acestor copii, a faptului ca sunt in topul clasamentelor la Liga si Tineret?

Valoarea juniorilor si a sportivilor antrenati la CNS este datorata in primul rand unui volum mare de ore de antrenament, constanta antrenamentelor si a conditiilor excelente de pregatire pe care le ofera Centrul National de Snooker.
Buzunarele celor 8 mese WIK au deschiderea de 8.2cm iar masa Riley Aristocrat Championship de la etajul doi are 8.1cm. Sunt dimensiunile echivalente cu a meselor din circuitul profesionist. In tara doar la Brasov, Cluj Napoca si Pitesti au acest standard. In rest se joaca pe buzunare de 8.5 - 8.9cm. Este normal ca atunci cand ajungi la CNS sa-ti mai treaca elanul de snooker. Obisnuiti cu buzunarele ca, "cosurile de baschet" nu mai legi nici trei bile.
Aceste breakuri prezentate mai sus au fost realizate pe aceste mese. Deci este posibil. Explicatia este una foarte simpla. Federatia doreste performanta, cu riscul ca multi sportivi sa renunte datorita standardului ridicat, iar cluburile, in realitate SLR-urile (deoarece majoritatea nu au CIS, adica recunoasterea MTS-ului), avand in dotare mese cu buzunare foarte mari, nu fac decat sa insufle iluzia ca bilele intra mai usor. Pur si simplu din considerente financiare. sloganul dupa care se ghideaza acesti "investitori in snooker" este, "nu conteaza, sa fie clubul plin". Este normal ca acesti sportivi care vin din aceste cluburi, la contactul cu CNS prin participarea la etapele de CN sa fie descurajati de faptul ca nu pot lega doua bile.
Din acest motiv, diferenta de valoare dintre sportivii formati la CNS si ceilalti din tara este enorma, nu mare. De aceea nu am nici o emotie de a participa cu patru sportivi ai Federatiei la orice turneu din tara. Dar chiar nu mai este cazul de a demonstra nimic. In 2013 la Oradea am spus ca anul viitor (adica 2014) daca vin cu 4-5 sportivi din Liga Nationala nu mai iese din grupe nici un Oradean. Cam asa a si fost. Din 11 Oradeni, doar Avram a iesti cu greu din grupe, dar l-a ajutat Vladu, in optimi, sa se ocupe de partea organizatorica dupa acel meci.

Accept orice provocare in sensul sportiv, a oricarui concurs, turneu, meci demonstrativ, din partea oricarui jucator din Romania care crede ca este mai valoros decat oricare dintre ei. Va rog sa-mi faceti dovada performantei voastre la masa de snooker alaturi de toti sportivii care respecta FRSnooker si au facut dovada loialitatii lor ramanand in acest proiect. Le multumesc din suflet ca ei, si nu sunt putini, cred in continuare in acest proiect.

Nu, nu este nici intamplare, nici coincidenta. Este munca lor desfasurata de ani si ani la Centrul National de Snooker sub indrumarea mea, unul din acei patru din categoria "asta".

Da Rares dintr-un anumit punct de vedere nu s-a schimbat nimic. Nu s-a schimbat nimic in atitudinea voastra de separatisti, contestatari si nemultumiti continuu. FRSnooker s-a schimbat continuu si in bine spre dezamagirea voastra. Exemplul pe care-l asteptam de la unii seniori sa-l dea copiilor, din pacate-l dau copiii unor seniori. Prin performantele lor si prin respectul fata de snooker.

Apropo... Stii ce linistit se desfasoara intre timp competitiile de la CNS? Fara ifose, comentarii, tacuri trantite, suturi in masa, toate-s strimbe, postav, mante, muzica,etc.
Fara acesti "7 magnifici", dar cu exemplul seniorilor ramasi in echipa si cu acesti copii fara sanse dupa parerea unora, lucrurile sunt foarte asezate, iarasi spre surprinderea voastra, daca-mi permiti.

Rares, sunt cu totul de acord ca in ultimii ani au aparut cluburi si mese de snooker in cluburi si este un lucru foarte bun. Problema este, in cate din aceste cluburi se face cu adevarat performanta? Cine-i opreste sa n-o faca? Iti spun tot eu, dezinteresul de a-si lua oficial carnetul de antrenor (care inseamna vreo doi ani de scoala la MTS) si mai apoi dedicatia si dragostea de a lucra cu, copiii, tinerii, etc.

Proiectul FRSnooker si al Centrului National de Snooker a fost si este exclusiv dedicat performantei sportive. Performanta sportiva sau marea performanta, nu poate fi realizata de sute sau mii de sportivi. Rezultatele deosebite se obtin intr-un cerc restrans. Nu-ti fa griji, FRSnooker este in grafic. Acel maxim de 92 HB realizat de Orzan este modest poate pentru UK, dar pentru Romania nu-i chiar putin lucru. Anul acesta aniversam 140 ani de snooker. Cred ca mai avem putin de munca, sa micsoram acest decalaj. Cu sprijinul vostru ar fi fost cu siguranta mai usor. Dar daca voi ati ales alta cale, va doresc succes.

Federatia incearca de vreo 7 ani sa scoata snookerul din carciumi iar unii vor sa-l tina tot acolo. Va dau si explicatia imediat. La super turneul de la Oradea din 2013 (cel mai tare din galaxie dupa spusele lor) am jucat cu juniorul Orzan (de 17 ani atunci) intr-un fum de tigara de-l taiai cu cutitul si uneori pana pe la 12, 1 sau 2 noaptea Cand am solicitat atat lui Avram cat si lui Muresan sa-i roage pe fumatori sa fumeze afara sau in nici un caz langa mese, mi-au replicat ca ei nu-si permit sa-si piarda clientii. Cati parinti ar incepe snookerul cu copiii lor intr-un astfel de club?

Si referitor la premii, daca tot veni vorba. Stiati ca fondul de premiere in Liga Nationala 2010 a fost de 10.000euro, 1000euro pe etapa? Cum e domnilor Avram, Muresan si Fundeanu cu cele mai super turnee si cele mai mari premii din univers? Pentru informarea voastra si poate si a altora, orice Campion National, la orice disciplina sportiva incepand cu atletismul si pana la volei, la sfarsitul CN poate, atentie, poate primi un premiu in jur de 2.000lei. Acest premiu este oferit de Clubul Sportiv la care este legitimat. Federatia nu are nici o obligatie in ceea ce priveste premierea Campionilor Nationali.

A fost o greseala pe care nu o vom mai face. Nu aveam valoare pe atunci si nici chiar acum, pentru astfel de premii. Copiii si juniorii care acum joaca in CN pleaca la drum si sunt formati avand o alta motivatie Aceea de a deveni cei mai buni. Aceea de a concura pentru Romania in speranta ca vor ajunge cu adevarat campioni. Acea perspectiva de a lupta pentru Main Tour. In acel moment componenta financiara ar trece oricum pe planul doi, fiind surclasata de valoarea confirmata prin accederea in circuitul profesionist.

Cine va opreste dragii mei sa iesiti Campioni Nationali, sa jucati la CE si CM sa castigati aceste turnee si banii de premii oferiti? Va dau tot eu raspunsul: lipsa de valoare. Chiar de s-ar juca din nou cu un fond de premiere de 1000euro pe etapa ca-n 2010 nu ati apuca sa prindeti nici macar locul 16 intr-o competitie oficiala. Banii ii vor castiga tot cei mai buni.

Ati facut eforturi pentru snooker? De ce nu ati incercat cu tenisul, fotbalul sau baschetul? Poate acolo este gratis.

Paul nu mi-ai "umplut buzunarele" cum spui tu. Ti-ai platit orele de snooker. Daca ti-ai cumpara o paine sau haina, nu inseamna ca umpli buzunarul brutarului sau al croitorului. Ai plati pentr-un serviciu sau un obiect. Nu inseamna ca umpli buzunarele nimanui.

Taxa anuala la FRS este de 200lei, poate cat banii de tigari pe o luna, la unii sau chiar mai putin.

In final revin cu aceeasi recomandare, ca aceea, adresata acum 4-5 ani si anume:
Invitatie la snooker. Dar nu pe forum, as prefera la masa de snooker.

Va doresc un nou an bun si curajul de a accepta realitatea prezentata de aceasta data din "tabara opusa" cu argumente nu cu perspective si promisiuni.

Imi cer scuze celorlalti membrii ai forumului ca am fost nevoit sa dau o replica, mai putin confortabila, celor care cred ca o evit. Nu evit nimic, cu atat mai putin o astfel de discutie. Dar as prefera sa vina cu idei constructive si solutii, nu povesti.

Era sa uit... Pentru simpla curiozitate, 10 din cei 24 de sportivi ai Ligii Nationale 2015 sunt copii si juniori. Are cineva incredere in ei?

Ne vedem peste patru ani, ca sa respectam ciclul "ciripitorilor"
Desi mi-as dori ca peste patru ani sa nu mai fiu nevoit sa reiau aceleasi explicatii, ci sa ne bucuram poate de primul roman in Main Tour.

Va multumesc si va astept cu drag la Centrul National de Snooker.




Ultima modificare efectuată Dragos Cozmaciuc la Sâm 10 Ian 2015, 2:52, modificat de 6 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dragos Cozmaciuc Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 9 Ian 2015, 10:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu îi mulțumesc d-lui Dragoș Cozmaciuc pentru apreciere și, mai ales, pentru cuprinzătoarea și detaliata sa relatare.

Sper ca toată lumea să dea dovadă că a înțeles (sau că e pe cale să învețe) să respecte punctul de vedere al fiecăruia, chiar dacă nu coincide cu cel propriu pentru că o dezbatere civilizată nu poate avea loc decât în aceste condiții.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Rares Sinca



Data înscrierii: 05/Ian/2015
Mesaje: 7

MesajTrimis: Vin 9 Ian 2015, 14:10    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tot ce voi scrie in mesajul acesta tine de jucatorul Rares Sinca si are in vedere perioada 2011-2015. Pentru ca am fost pomenit de catre Dl. Dragos Cozmaciuc as vrea sa va prezint cateva argumente referitoare la nemultumirile mele si ale celor care refuza sa mai joace in Campionatul National si in Liga Nationala.

M-ati facut separatist, contestatar si nemultumit. Atunci cum se face ca dumneavoastra ati fost primul care a primit o sponsorizare din eforturile mele? Cum se face ca v-am platit abonamente in avans tot timpul cand aveati mare nevoie de bani? Cum se face ca in 2013, cand in Liga Nationala existau premii in bani, iar eu aveam de primit o gramada, am acceptat sa mi-i dati dupa 6 luni in contul taxelor, pentru ca federatia avea probleme financiare? Cum se face ca mi-am convins parintii sa va dea cei 2% din impozitul pe salariu? Cum se face ca v-am umplut o sala de spectatori aproape de fiecare data, mai ales cand a venit televiziunea, iar dumneavoastra nu ati fost in stare sa aduceti 5 oameni in tribuna? Cum se face ca de fiecare data cand am fost in tara v-am luat apararea in fata oamenilor de acolo pe care i-ati jignit in ultimul hal? Cum se face ca am participat la Adunarea Generala in numele clubului dumneavoastra la care eram legitimat?

Cum este posibil ca in Liga Nationala, un official al FRS sa intervina peste arbitru si sa dea doar fault si nu, fault si ratare, doar “pentru ca asa vreau eu si eu decid aici!”
Cum este posibil ca un official FRS intr-o competitie internationala, sa intre peste un arbitru international, sa traga telecomanda de scor din mana acestuia , sa puna scorul si sa rearanjeze bilele pe masa in urma unui fault?
Cum este posibil ca un official FRS sa dea afara un jucator din Centrul National de Snooker, adica din cladirea inchiriata de Federatia Romana de Snooker, in timpul etapei de Liga pentru ca, “asa vrea el, este la el acasa!” , un jucator care a platit taxa de participare in Liga Nationala (1000 RON) ?
Cum este posibil sa ii interzici accesul la antrenament in CNS unui jucator component al lotului national de seniori?
Cum este posibil ca inaintea unui Campionat European sau Mondial sa nu existe o pregatire speciala in vederea evenimentului? Nu mai vorbesc despre faptul, ca jucatorii convocati sunt obligati sa accepte convocarea in conditiile in care acestia isi platesc absolut tot, altfel pot primi o suspendare pe termen nelimitat (Regulament FRS)
Cum este posibil ca inaintea primului meci de la Campionatul European, un official FRS sa ameninte lotul national cu trimiterea acasa pentru ca “asa vrea el”? Am pierdut meciul acela cu Finlanda si tot am iesit am pe 9, poate intram in primele 8 cu o victorie.
Cum este posibil ca lotul national de seniori si masters sa li se interzica sa mai vorbeasca cu lotul national feminin pe durata campionatului European?
De ce de fiecare data exista probleme cu tragerea la sorti? Este nevoie sa facem poza la foaia cu tragerea la sorti pentru ca pe internet, seara sa nu apara altceva? Da este!!! ( acest lucru s-a intamplat de nenumarate ori si am fost nevoit sa sun la 12 noaptea si sa demonstrez cu poza de pe telefon ca tragerea a fost alta , pentru a remedia aceste mizerii)
Cum este posibil sa schimbi data de desfasurare a unei etape de Liga Nationala cu doua saptamani inainte de inceperea acesteia, in conditiile in care regulamentul scrie clar ca acest lucru se face cu o luna inainte?
Cum este posibil ca un official FRS sa jigneasca in ultimul hal componentii lotului national de seniori? Cine va da acest drept?
Cum este posibil sa nu poti contracta un sponsor ca jucator, decat in conditiile FRS (conditii care nici nu exista in regulament)?
Nu vi se pare dubios ca un junior castiga Liga Nationala si nu este in stare sa castige categoria de juniori?
Cum este posibil sa interzici unui jucator din Liga Nationala sa participle la o competitie din Bucuresti sau din tara care nu este organizata de un club afiliat la FRS?
Cum este posibil ca in Liga Nationala sezonul 2015, sa existe 3 jucatori care nu au bifat nici macar un minut in Campionatul National in sezonul 2014 (Pentru cei care nu cunosc jucatorii din Liga Nationala provin din Campionatul National)? Unde s-a mai vazut asa ceva?
Cum este posibil ca unii jucatori sa plateasca taxa de inscriere in Liga Nationala si altii nu?
De ce unii jucatori din Liga Nationala au mai multe beneficii spre deosebire de altii ( alegerea mesei de joc, prezenta unui arbitru la masa, alegerea orei de disputare a meciului, posibilitatea de a te incalzi inainte de meci)
De ce doar la anumiti jucatori care intarzie la meciuri se da meci pierdut si la altii se gaseste intelegere?
Ce facem iubitori ai snooker-ului cu toate aceste lucruri?

Si dupa cum vedeti nu am precizat absolut nimic de premii, in conditiile in care Fedetia primeste de la jucatorii din Liga Nationala 26 000 RON, anual taxe!!! Si ca sa stiti, indiferent cate etape castigi, Federatia nu ofera decat 4 medalii la final de an, ocupantilor primelor 4 locuri din clasamentul general al Ligii Nationale + 4 diplome! Aceste lucruri pot reprezenta alt subiect de discutie.

Si haideti sa va spun si adevarul despre juniorii de la Centrul National de Snooker. Pot afirma cu tarie ca sunt niste jucatori exceptionali care merita tot respectul. Promoveaza un snooker de foarte mare calitate, de aceea au obtinut performante si rezultate exceptionale, exclusiv pe meritul lor si doar al lor, iar dumneavoastra ar trebuie sa le multumiti enorm, pentru ca fara ei nu ati mai exista. Insa in ceea ce priveste dezvoltarea lsi progresul lor, eu si mai ales Paul Croitoru am stat cu ei inzecit mai mult ca ORICINE altcineva si ne-am ajutat enorm de mult in fiecare minut, ora si zi. As da orice pentru o discutie fata in fata cu toata lumea, inclusive oficiali, seniori, juniorii si familiile lor sa vedem cine pe cine a ajutat.

Eu nu o sa imi cer scuze nimanui pentru ca nu am de ce, altii ar trebui sa o faca. Era cazul ca lumea sa stie prin ce am trecut, noi jucatorii, timp de 3 ani, in timpul concursurilor si antrenamentelor si sa inteleaga ca nu am renuntat asa usor la Liga Nationala si Campionatul National.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Rares Sinca Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2015-2016 » Sezonul național Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 2 din 4

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community