Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Calendarul competițional
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2015-2016 » Sezonul național
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum 13 Iul 2014, 19:30    Titlul subiectului: Calendarul competițional Răspunde cu citat (quote)

Voi actualiza pe măsură ce voi obține informațiile, un calendar competițional cu turnee ce se desfășoară prin țară. Orice contribuție cu informații este binevenită (unele site-uri am văzut că din păcate nu prea mai sunt actualizate). Nu știu de exemplu care este situația la Pitești, dacă se mai desfășoară cupa lunară Aristocrat, sau care sunt turneele din Cluj.

Lista (în creștere) a turneelor vizate:

Turnee organizate de Federația Română de Snooker:
    Campionatul Național (categoriile Men, Ladies, Masters, Cadeți, Juniori)
    Liga 1
    Cupa României

Turnee zonale:
    Campionatul Black & White Oradea
    Campionatul BlackPot Brașov
    Campionatul GoldenQ Baia Mare
    Campionatul Club Seven Arad

Trofee speciale:
    Cupa Paul Hunter Craiova
    Black & White Snooker Open
    Oradea Snooker Open


Ideea topicului reprezintă o jumătate din răspunsul la întrebarea care apare deseori "unde (sau dacă) se poate juca snooker în [NUME ORAȘ]?" Cealaltă jumătate va fi un alt topic unde aș vrea să facem un recensământ al cluburilor de snooker din țară, unde să se poată desfășura un meci de snooker în minim de condiții. Adică nu o treime de masă cu un covor persan pe ea și cu 2.5 buzunare. Smile



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012


Ultima modificare efectuată de către MihaiMese la Joi 15 Ian 2015, 12:00, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
sentence
Vizitator





MesajTrimis: Dum 13 Iul 2014, 20:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

foarte frumos. Chiar ar fi perfect daca cei care organizeaza ar anunta si aici eventurile cu date exacte, premii, info etc etc , ca lumea sa stie din timp de concursurile respective, poate vin si alti jucatori din alte orase. Un fel de publicitate si informare , chiar e un lucru bun. Felicitari!


Sus
S A N O
More than a fan


Data înscrierii: 25/Apr/2013
Mesaje: 41

MesajTrimis: Mie 23 Iul 2014, 13:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Campionatul Local de Snooker Free-Ball Craiova (10 etape / sezon)
Turneul de 6 bile Free-Ball Craiova (15 etape / sezon)
Turnee Pot-Black (52 de editii pe an / in fiecare duminica de la ora 15.00)


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui S A N O Trimite mesaj privat
elaela
Fan


Data înscrierii: 28/Sep/2014
Mesaje: 15

MesajTrimis: Joi 11 Dec 2014, 14:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am auzit, deci nu e sigur ca multi jucatori din liga se retrag si nu mai platesc taxa . E adevarat sau e o minciuna gogonata? si care ar fi explicatia? poate cineva raspunde? Clara stii ceva , ca tu intotdeauna ai informatii cam de peste tot? sau cineva ?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui elaela Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 11 Dec 2014, 15:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, Elaela, există câțiva jucători care, dintr-un motiv sau altul, preferă să nu participe la ediția 2015 a Ligii naționale, participare care nu este în niciun caz obligatorie.

În cursul zilei de luni, Federația națională va face publică lista oficială a Ligii.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
elaela
Fan


Data înscrierii: 28/Sep/2014
Mesaje: 15

MesajTrimis: Joi 11 Dec 2014, 15:08    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
Da, Elaela, există câțiva jucători care, dintr-un motiv sau altul, preferă să nu participe la ediția 2015 a Ligii naționale, participare care nu este în niciun caz obligatorie.

În cursul zilei de luni, Federația națională va face publică lista oficială a Ligii.


mare pacat, cu cat mai putini cu atat mai rau, mi se pare o mare greseala sa nu participi la singurul campionat national organizat in Romania.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui elaela Trimite mesaj privat
Rares Sinca



Data înscrierii: 05/Ian/2015
Mesaje: 7

MesajTrimis: Lun 5 Ian 2015, 17:02    Titlul subiectului: Sezonul 2015 Răspunde cu citat (quote)

Este o mare greseala sa nu participi la singura competitie organizata la nivel national cu etape doar in Bucuresti?
Cei 15 care au renuntat la a mai participa in Liga Nationala au varste cuprinse intre 20 si 45 de ani si au investit sume greu de anticipat de cineva din afara snooker-ului. Unii dintre ei au reprezentat Romania la numeroase campionate europene si mondiale, turnee profesioniste (PTC-uri). Cea mai mare performanta internationala, cu care se mandreste Federatia Romana de Snooker a fost realizata tot de ei (Locul 9 - Seniori la Campionatul European pe Echipe BOR-2013).
Chiar credeti ca, ei renunta la snooker dupa ce au pus atata suflet in mii de ore de antrenament? Va spun eu, nu renunta, doar refuza la a mai participa intr-o competitie care promovozeaza orice, mai putin fair-play-ul, eleganta si respectul fata de adversar. Acesti jucatori isi vor continua antrenamentele, poate chiar mai intens ca oricand, vor continua sa participe la toate competitiile din tara si din strainatate, pentru ca iubesc acest sport si de fiecare data o vor face promovand, inainte de toate, epitetele acestui fenomen pe care unii incearca sa il acapareze.

Va multumesc!

Rares Sinca
Presedinte Real Snooker Tour Association


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Rares Sinca Trimite mesaj privat
elaela
Fan


Data înscrierii: 28/Sep/2014
Mesaje: 15

MesajTrimis: Lun 5 Ian 2015, 20:26    Titlul subiectului: Re: Sezonul 2015 Răspunde cu citat (quote)

Rares Sinca, no ofence, dar locul 9 pe echipe la un event de amatori tie ti se pare o realizare? locul 16-17 la under 21..e o realizare? locul nu stiu cat la seniori ....realizare? etc etc.?ce dracu aveti mai oameni buni? Ai dreptate, sunt sigura ca ati cheltuit o tona de bani pentru multe concursuri , deplasari, taxe etc....dar ca sa ne spui tu ca ce ati facut voi depaseste ceva, orice...pot sa iti spun ca nici in visele tale cele mai curajoase nu atingi ura , vointa si determinarea pe care ar trebui sa o aiba un campion. Nu te supara pe mine, dar ca sa fii un jucator profesionist ceea ce cred ca vrei sa devii, nu cred ca mai ai loc de altceva in viata ta, servici , scoala sau alte prostii...doar poate de o familie care sa te sustina si sa fie alaturi de tine. Va fi greu , dar chiar sper si cred ca in urmatorii ani vom vedea un jucator profesionist roman, poate chiar tu Sinca Rares, cine stie...depinde doar de tine, la fel fiecare depinde doar de el.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui elaela Trimite mesaj privat
ohino
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Mar/2010
Mesaje: 143

MesajTrimis: Lun 5 Ian 2015, 22:24    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Elaela elaela ,
Mai întâi esti anonim... Nu stiu daca anonimii au vreo realizare! Apoi sa te trezesti vorbind.. nu mi se pare prea de luat in considerare atâta timp cat esti anonim pe acest forum. Apoi... de ce am eu impresia ca elaela e de fapt un el-el:)?
Cred ca mesajul lui Rares a fost foarte pertinent, coerent si explicit fără sa lezeze pe nimeni, impartasind in acelasi timp si opiniile majoritatii sportivilor care nu vor sa mai ia parte la competitii părtinitoare spre satisfactia unora. Iar pe de alta parte , dupa cum se aude de la mos craciun, nu e vorba despre nici un complot, nici un boicot si de nici o divergenta. E vorba despre calitatea persoanelor, fair-play, onoare si alte valori care insotesc snookerul si care nu se regăsesc, in opinia multor jucători, acolo unde ar trebui sa fie ca si reprezentative pentru acest sport. Aici e diferenta, iar diferentele de opinie creează concurenta, iar concurenta creează competitie, si in acelasi timp frica si lipsa controlului pentru altii.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui ohino Trimite mesaj privat
elaela
Fan


Data înscrierii: 28/Sep/2014
Mesaje: 15

MesajTrimis: Lun 5 Ian 2015, 22:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

.................ohino nu mai zic multe, dar ideea generala este ca drumul spre profesionism trece prin liga, si liga este un mic moment din viata unui mare jucator. Trebuie sa treceti prin ea ca gasca prin apa. E un rau necesar sau un bun necesar, cum vrei tu sa ii zici. Eu nu am inteles cum dupa atat timp, bani ,resurse, antrenament se poate renunta asa usor . Numai pt ''calitatea persoanelor, fair-play, onoare''..asta e? atat?..lol..serios acum liga e doar ca sa treci prin ea..esti bun ,treci de ea. In viata e plin de jigodii, asta nu inseamna ca trebuie sa murim..nu? trebuie sa luptam pana la capat! Punct!.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui elaela Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 6 Ian 2015, 0:55    Titlul subiectului: Probleme și întrebări Răspunde cu citat (quote)

ohino a scris:
Elaela elaela ,
Cred ca mesajul lui Rares a fost foarte pertinent, coerent si explicit fără sa lezeze pe nimeni, impartasind in acelasi timp si opiniile majoritatii sportivilor care nu vor sa mai ia parte la competitii părtinitoare spre satisfactia unora.


Întocmai, deci hai să nu o dăm în altceva, gen:

ohino a scris:
Elaela elaela ,
Mai întâi esti anonim... Nu stiu daca anonimii au vreo realizare! Apoi sa te trezesti vorbind.. nu mi se pare prea de luat in considerare atâta timp cat esti anonim pe acest forum. Apoi... de ce am eu impresia ca elaela e de fapt un el-el:)?


Fiecare are dreptul la o opinie exprimată cu bun simț, iar opiniile nu trebuie să fie neapărat identice. În al doilea rând nici nu e corect să reproșezi cuiva anonimitatea, mai ales având username-ul tău, care este tot anonim. Apoi, anonimitatea este un drept.



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012


Ultima modificare efectuată de către MihaiMese la Joi 15 Ian 2015, 11:59, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
ohino
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Mar/2010
Mesaje: 143

MesajTrimis: Mar 6 Ian 2015, 9:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mese hai sa nu fim ignoranti. ti se pare ca username-ul meu este anonim???? eu zic sa te mai documentezi si sa vezi ca username-ul meu este asociat cu numele meu - bila neagra.
apoi mi se pare "caracteristic" sa citezi o postare anterioara care a fost deja trunchiata, pentru ca ceea ce reclami tu este incorect citat. in postarea anterioara propozitia era: Apoi sa te trezesti vorbind ca aia in targ era vorba despre un element comparativ - chiar atata cenzura ?? sunt obisnuit, tocmai de aceea nu dau prea mare importanta subiectului pentru ca nu are nici un sens.
in ceea ce priveste postarea antecedenta a lui elaela: are mare dreptare cand zice ca "in viata e plin de jigodii", tocmai de aceea eu si altii nu dorim sa facem parte din aceasta categorie - e o ecuatie simpla de tot si eficienta.[/b]


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui ohino Trimite mesaj privat
Rares Sinca



Data înscrierii: 05/Ian/2015
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar 6 Ian 2015, 11:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Scopul mesajului meu a fost cu totul altul si se pare ca cineva incearca sa il minimizeze. Este vorba de faptul ca in tara asta exista o multime de jucatori de valoare care ar da orice sa participe intr-un campionat national, organizat profesionist. Unde s-a mai vazut in lumea asta, ca o liga nationala sa se organizeze in aceeasi locatie timp de un an intreg?

Daca tot vorbim de format campioni si viitori jucatori profesionisti, cum poate acest sistem sa se dezvolte si sa promoveze concurenta ceea ce se transpune in calitatea si progresul jucatorilor? Uitati-va cate academii si cluburi exista in tara asta care nu sunt afiliate la Federatia Romana de Snooker (Bucuresti – 6 mese , Arad – 4 mese, Oradea – 5 mese, Craiova – 3 mese, Pitesti – 3 mese, Cluj – 3 mese si sigur imi mai scapa cateva). Hai sa vedem daca in Marea Britanie, Polonia, Germania, Israel si chiar Bulgaria lucrurile stau la fel… Imi e teana ca nu stau la fel, de aceea ei sunt unde sunt si noi stam si ne plangem de mila ca nu avem bani, sponsori, etc.

In loc sa fim uniti si sa incercam sa dezvoltam acest sport nobil cu o istorie recenta in Romania, noi ii taiem aripile din primii ani de existenta.

PS: Repet, nu renunta nimeni la snooker, doar ca gasca isi schimba lacul!


Rares Sinca
Presedinte Real Snooker Association


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Rares Sinca Trimite mesaj privat
elaela
Fan


Data înscrierii: 28/Sep/2014
Mesaje: 15

MesajTrimis: Mar 6 Ian 2015, 11:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mie nu mi se pare bine sa organizezi concursuri in liga intr-o locatie cu mai putin de 4 mese, ar trebui sa isi faca cei de la federatie o lege interna sau ceva..si sa organizeze cum zice Rares si in alte locatii. Nu cred ca in Germania Anglia si alte parti se organizeaza campionate nationale unde sunt 2 sau 3 mese, sa fim putin seriosi. Ar trebui un standard de minim 4 mese si maxim 2 sau 3 meciuri pe zi si o cazare destul de ieftina de care sa se ocupe organizatorul, ceea ce locatia de la federatie ofera din fericire. Adica sa fie respectate niste reguli minime. Arbitri sa fie arbitri si fara discutii de pe margine cum am mai vazut undeva!Razz. Regulile sa fie stricte.
Din cate stiu numai federatia da voie la jucatori sa plece la concursuri in afara tarii sau cel putin asa era, cum se rezolva aceasta problema Rares?
WPBSA specifica asta, vor si alti jucatori sa stie, sunt sigura.

p.s. si ohino, se baga in seama aiurea ca o ceva de sters pe jos, asta ca se respect regulile forumului si sa facem si niste ELEMENTE COMPARATIVE!!!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui elaela Trimite mesaj privat
kappaO
Fan


Data înscrierii: 04/Ian/2010
Mesaje: 15

MesajTrimis: Mar 6 Ian 2015, 23:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,
sunt un iubitor al acestui sport nobil si curat, al acestui fenomen numit snooker. Un sport in care ura, minciuna si blaturile din alte sporturi nu-si au locul. Ma uit din cand in cand pe acest forum si constat cu surprindere ca cenzura si dictatura sunt folosite cu mandrie si fruntea sus in loc de lege si intelegere de catre cativa oameni care nu cunosc adevarata fata a snookerului romanesc. Sincer, cand vad aceste episoade (rare, dar nu lipsite de importanta) ma duc cu gandul la momentul in care mi-am "scuipat" plamanii la revolutie urland din rasputeri "JOS COMUNISMUL, JOS CEAUSESCU, JOS DICTATURA". Pentru ce am luptat oameni buni ?? pentru schimbarea formei de cenzura ?? (But that is a story for another time)
Acum sa trecem la oile noastre (sau gastele cum ar zice unii).
@ Rares Sinca
Pot sa spun ca mi-ai confirmat banuielile( din micile noaste "intalniri" ) cu postul tau .. esti prea arogant pentru gustul meu. Nu stiu daca este cazul sa te lauzi cu un loc 9 la un campionat sau altul sau cu o participare la un PTC,WC sau NFC. Dar faptul ca eu te consider arogant si nesimtit nu iti neaga argumentele. Lucru pe care ar face bine sa-l priceapa si interlocutarii tai. REMEMBER ANONIM_XY? Lumea il blama pentru forma mesajului iar ARGUMENTELE sale nu erau luate in consideratie.
P.S. real snooker ? o sa existe real snooker in romania abia in momentul in care va exista un antrenor federal care sa stie sa conjuge verbele "a aranja" si "a maslui" la mai mult ca perfect.
@ ElEl
Ti-am vazut cateva posturi anterioare daca tu ai doi cromozomi X atunci eu ma numesc Cragoc Dozmacius
"drumul spre profesionism trece prin liga"? he he he
Daca ai cunoaste cu adevarat situatia ti-ai da seama ca drumul spre profesionism trece prin buzunarul unui anume "antrenor". Liga in sine a aparut ca o ambitie a Dl. Cozmaciuc "lasa ca le arat eu lor"(de parca traia vreun jucator din banii de la RIN).
BTW "din cate stii tu ", STII PROST.
Singura relatie dintre FRS si WPBSA este mirosul de usturoi imputit pe care l-a lasat un anume "antrenor" de la Bucuresti in Tara Galilor in dorinta de a-si extinde cunostintele graiului lui Shakespeare dincolo de "da dacs cam from da tracs".
Gigele tata, cred ca asta este al trei-lea rand de jucatori care pleaca din ginta Cozmaciuceana. Chiar nu-si pune nimeni nici o intrebare ca dupa ce au investit timp si bani oamenii astia se retrag (nu stiu de ce dar am o presimtire ca toti pleaca si au plecat din acelasi motiv si anume EGOul INFECT al unui om de nimic)? Cate randuri de jucatori mai trebuie sa plece domnule "antrenor" ca dvs sa va declarati multumit ca ati reusit sa distrugeti si sportul asta?
Domnilor\Doamnelor forumisti/e nu va mai puneti in pielea jucatorilor si afirmati tampenii gen "mare pacat", "daca eram eu", "au facut o gresala" daca dvs sunteti snookeristi de fotoliu.
@ ohino
Pe tine te stiu de ceva timp si anume de cand ii luai apararea "antrenorului "cu investitia lui. Ma indoiesc ca esti in tema cu ce se petrece pe acolo.
@ mese
Gratios ca de obicei. Cu "cut" in mana stanga si "paste" in mana dreapta vei duce "brown nosingu" pe culmile orgasmice ale pasiunii snookeristice. Lasand gluma la o parte sunt sigur ca nu esti rau intentionat dar fratilor daca aperi dracu esti mai rau ca dracu.
Va multumesc si va urez numai bine!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui kappaO Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2015-2016 » Sezonul național Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 1 din 4

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community