Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

calculator

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Unele și altele
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Angela40
A super fan


Data înscrierii: 28/Feb/2009
Mesaje: 92
Locație: Oradea

MesajTrimis: Lun 6 Oct 2014, 15:37    Titlul subiectului: calculator Răspunde cu citat (quote)

Am o rugaminte pentru membri acestui forum care se pricep la calculatoare.
Vreau sa-mi cumpar un laptop dar nu ma pricep deloc sunt "tufa de venetia"
si nu vreau sa ma insel sa dau bani multi pe calitate proasta sau invers.
Va rog ce marca imi recomanda-ti am un buget de 500 euro .
Laptopul il vreau pentru domiciliu si mi-as dori sa aiba Windows 8.
Astept sfaturi ,pareri de la cei avizat
i.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Angela40 Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 588
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 6 Oct 2014, 20:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu iti recomand un Dell. Am avut cateva si sunt f stabile. Si Toshiba mai nou fac laptopuri bune.

Ca si specificatii un procesor i5 (sau i7 daca iti permite bugetul), minim 4GB RAM si daca ai nevoie de aplicatii ce solicita placa video (gen editare foto/video, jocuri) iti trebuie si o placa video dedicata nu integrata.

Vrei win 8 cu licenta presupun nu?



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun 6 Oct 2014, 21:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bună, cred că înainte de recomandări, ar trebui să te gândești la ce îl vei folosi, pentru a maximiza randamentul achiziției. Deși nu mă pricep în mod deosebit în aria laptop-urilor, știu că există o gamă foartă variată de produse, cu performanțe și prețuri pe o plajă foarte vastă de valori.

- Există o gamă de dispozitive numite netbook-uri, optimizate special pentru navigare pe Internet (verificarea de e-mail-uri, browsing) dar mai nimic altceva; avantaje: dimensiuni și greutate mici, preț accesibil

- În funcție de potențialul de deplasări, călătorii sau drumuri prin oraș, două aspecte importante ale laptop-ului vor fi greutatea, respectiv durata de funcționare doar pe baterie.

- O variantă de laptop-uri este dedicată celor pasionați de jocuri - performanțe ale procesorului și a plăcii grafice, foarte ridicate, preț ridicat însă. La fel, un preț mai ridicat au laptopurile cu procesoare puternice, potrivite la programare sau editare video.

- Un alt aspect important va fi dimensiunea spațiului de stocare; dacă e vorba de multe fotografii de păstrat, muzică sau filme, va fi nevoie de un hard-disk mai mare.


După părerea mea, ar fi următoarele niveluri de utilizatori:
- obișnuit ("casual") - navigare pe Internet, plus ceva editare de documente (Word), e-mail, niște muzică și eventual ceva filme. Buget redus, accesibil.
- dezvoltator - are nevoie de procesor puternic pentru software-uri mai complexe și/sau placă video puternică. Buget ceva mai ridicat, mai pretențios.
- gamer - laptop-ul are toate componentele maximizate, pentru a putea rula cele mai noi jocuri. Pentru el, bugetul nu are limite, deși, în opinia mea, un gamer adevărat nu se va juca pe laptop Smile
- călătorul (poate fi în același timp și în primele două categorii), pentru care portabilitatea laptop-ului este foarte importantă (greutate cât mai mică, dimensiuni ergonomice)

Recomandarea mea ar fi să încerci să-ți dai seama cam care e scopul final și dacă pot să apară și altele în timp. Se poate apoi merge mai departe de acolo. Poate intervine și cineva care se pricepe și mai bine la acest domeniu.



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
elaela
Fan


Data înscrierii: 28/Sep/2014
Mesaje: 15

MesajTrimis: Lun 6 Oct 2014, 22:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pai e simplu...daca e pentru casa si vrei sa fie ceva profi, nu lua latop, ci un desktop..unu la 500 de euro face cat un laptop la 2000 euro, ca si performante. Daca vrei doar sa te plimbi pe prostii, facebook, youtube, internet in general , texte chestii dastea, iati o tableta. Laptopul este dedicat exclusiv bussines, sa te misti cu el, sunt multe chestii aici legate de bussines etc etc etc. 99% din cumparatori nu stiu chestia asta, ei doar cumpara ca sa fie si ei acolo. Laptopurile se strica mult mai repede, in special daca sunt folosite mult pe partea de video, randare etc, cat si pe partea aritmetica a procesorului..etc etc, intru in prea mari detalii cred.. Deci o tableta buna sau un desktop profi sa faci orice cu el. Spor!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui elaela Trimite mesaj privat
Angela40
A super fan


Data înscrierii: 28/Feb/2009
Mesaje: 92
Locație: Oradea

MesajTrimis: Mar 7 Oct 2014, 16:32    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru sfaturi si pareri.
Da Cristi mi-as dori sa aiba Windows 8 atunci cand il cumpar.,Cd,DvD etc.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Angela40 Trimite mesaj privat
Dr.Killjoy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 388

MesajTrimis: Mar 7 Oct 2014, 19:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Recomand acest model : http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/asus/156-x550lnv-xx527d-procesor-intel-core-i5-4210u-17ghz-haswell-4gb-1tb-geforce-840m-2gb-dark-gray/. Personal sunt foarte multumit de el. Cu toate ca nu vine cu Windows 8 preinstalat, pachetul contine dvd-ul cu Windows 8.1 si driverele aferente, iar instalarea este una foarte simpla. Totodata exista si tutorial de instalare pe site ( http://www.mygarage.ro/ghiduri-si-tutoriale/198402-tutorial-instalare-windows-8-a.html).



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2018, UK Championship 2018, Tour Championship 2019, World Grand Prix 2021
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dr.Killjoy Trimite mesaj privat
Angela40
A super fan


Data înscrierii: 28/Feb/2009
Mesaje: 92
Locație: Oradea

MesajTrimis: Mar 7 Oct 2014, 19:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dr.Killjoy a scris:
Recomand acest model : http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/asus/156-x550lnv-xx527d-procesor-intel-core-i5-4210u-17ghz-haswell-4gb-1tb-geforce-840m-2gb-dark-gray/. Personal sunt foarte multumit de el. Cu toate ca nu vine cu Windows 8 preinstalat, pachetul contine dvd-ul cu Windows 8.1 si driverele aferente, iar instalarea este una foarte simpla. Totodata exista si tutorial de instalare pe site ( http://www.mygarage.ro/ghiduri-si-tutoriale/198402-tutorial-instalare-windows-8-a.html).

Multumesc mult pentru mesaj si sfat acest notebook este exact ce imi doresc doar o mica problema ,cum am spus in mesajul de sus sunt "tufa de venetia "in calculatoare nu stiu cum imi instalez Windows ,da am citit a doua parte din mesajul tau cu tutorialul de instalare si am ametit,nu stiu daca voi reusi sa-l instalez eu sau sa cer ajutor ?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Angela40 Trimite mesaj privat
Dr.Killjoy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 388

MesajTrimis: Mar 7 Oct 2014, 21:49    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu mare placere.Cel mai bine ar fi sa ceri ajutor, intrucat pot aparea chestiuni nepravazute. Nu ceva cu adevarat complicat, dar mai bine sa instaleze windows-ul cineva care are macar un minim de cunostinte, pentru a fi evitate eventuale probleme ce pot aparea. In mod normal nu se intampla la instalarea windows-ului, dar pot aparea la configurare si mai ales la instalarea driverelor si la update-uri. Nu are rost sa intru in detalii, dar mai bine rogi pe cineva care se pricepe. Recomandarea mea.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2018, UK Championship 2018, Tour Championship 2019, World Grand Prix 2021
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dr.Killjoy Trimite mesaj privat
Angela40
A super fan


Data înscrierii: 28/Feb/2009
Mesaje: 92
Locație: Oradea

MesajTrimis: Mie 8 Oct 2014, 17:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

[quote="Dr.Killjoy"]Cu mare placere.Cel mai bine ar fi sa ceri ajutor, intrucat pot aparea chestiuni nepravazute. Nu ceva cu adevarat complicat, dar mai bine sa instaleze windows-ul cineva care are macar un minim de cunostinte, pentru a fi evitate eventuale probleme ce pot aparea. In mod normal nu se intampla la instalarea windows-ului, dar pot aparea la configurare si mai ales la instalarea driverelor si la update-uri. Nu are rost sa intru in detalii, dar mai bine rogi pe cineva care se pricepe. Recomandarea mea.[/quote
Multumesc mult de sfaturi cred ca am sa aleg varianta ta si am sa cer ajutor de la cineva .


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Angela40 Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Unele și altele Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community