Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

RONNIE - Autobiografia lui Ronnie O'Sullivan vol I
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 23 Oct 2015, 12:44    Titlul subiectului: RONNIE - Autobiografia lui Ronnie O'Sullivan vol I Răspunde cu citat (quote)

E posibil ca multi dintre voi sa va fi mirat in urma cu un an, cand in Romania editura “Publica” a publicat cartea “In Fuga”, volumul II al autobiografiei lui Ronnie! A fost atunci si o discutie pe forum care cerea insistent editurii sa publice si primul volum, pentru cine e curios linkul este aici:
http://www.snookerforum.ro/viewtopic.php?t=1157&start=15

Dintr-un concurs de imprejurari pe care nu il dezvolt aici si acum, editura din Romania a fost oarecum fortata de editura-mama din Londra sa dea prioritate acelui volum, fara a tine cont ca el nu este o reeditare, ci o continuare a primului volum “RONNIE – Autobiografia lui Ronnie O’Sullivan” din 2003.

Vestea buna insa vine acum:

Pe de o parte afland de venirea lui Ronnie O’Sullivan in Romania, pe de alta parte intelegand insa si greseala comisa prin inversarea ordinii in care trebuiau sa apara cartile, editura a decis sa publice si primul volum! El este de maine dat la tipar si va iesi pe rafturile librariilor pana cel tarziu la ediția cu numărul 22 a “Târgului Internațional GAUDEAMUS - Carte de învățătură”, cel mai longeviv și mai îndrăgit eveniment dedicat cărții din țara noastră, care va avea loc în perioada 18 - 22 noiembrie în Pavilionul Central Romexpo.



Ca traducator al primului volum, initial profund dezamagit de aceasta inversare, vreau sa-i asigur pe toti fanii lui Ronnie ca aceasta prima carte este net superioara cartii “In Fuga”, descriind intr-un stil si maniera cu adevarat debordanta atat copilaria lui Ronnie, cu prima lui masa de snooker, primul sau break de peste 100, cu meciuri si turnee descrise din punctul sau de vedere, intalnirile sale cu monstri sacri ai vremii – Steven Hendry, Jimmy White samd – dar si marturisiri impresionante despre caderile sale in depresii, droguri si alcool, dublate de tot ce nu stiati despre condamnarea tatalui sau pentru crima si, nu in ultimul rand, revenirea si pasii care l-au facut sa fie pentru prima oara in viata campion mondial la Sheffield.



Va marturisesc ca recomand cartea oricui, nu doar fanilor de snooker. De aceea am si facut suficiente note de subsol, in asa fel incat sa o poata citi oricine… E important pentru mine sa va spun ca aceasta prima carte, chiar daca aparuta mai tarziu la noi, este cu mult peste ce v-a oferit volumul “In Fuga”, de aceea astept sa-l cititi si apoi sa ne reintalnim aici cu drag, pentru a discuta pe marginea lui.



Si daca inainte de a citi si traduce aceasta carte nu eram un fan foarte infocat al lui Ronnie, considerandu-i atitudinea adeseori aroganta sau nepotrivita, dupa aceea am inteles foarte multe aspecte care m-au apropiat de el, acum reusind sa-l apreciez la adevarata lui valoare. Asadar nu uitati, “RONNIE – Autobiografia lui Ronnie O’Sullivan”, primul volum care trebuia sa para inaintea cartii “In Fuga” – in maxim 3 saptamani pe rafturi!



Enjoy! 8)


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
serbanm
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Feb/2011
Mesaje: 181

MesajTrimis: Vin 23 Oct 2015, 15:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumim! Very Happy Se poate sa-mi spuneti la ce editura apare? Chiar daca sunt in Bucuresti pe 21 noiembrie, as vrea sa o rezerv la editura!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui serbanm Trimite mesaj privat
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Dum 25 Oct 2015, 4:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

serbanm a scris:
Multumim! Very Happy Se poate sa-mi spuneti la ce editura apare? Chiar daca sunt in Bucuresti pe 21 noiembrie, as vrea sa o rezerv la editura!


Dupa cum reiese si din postarea initiala, este vorba despre editura "Publica". Oricum, cand apare nu conteaza Bucurestis sau provincie, distributia o arunca pe rafturi simultan în toată tara. Evident ca o eventuală rezervare direct la editura crează un avantaj de poate doua, max. trei zile. Succes si enjoy! Smile

Astept feedback!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
serbanm
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Feb/2011
Mesaje: 181

MesajTrimis: Dum 25 Oct 2015, 10:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stau intr-un oras mic, fara librarie! Sad Cumpar carti doar on-line si folosesc des rezervarea cand imi doresc o carte! Nu vroiam sa fiu mai cu mot Razz


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui serbanm Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 25 Oct 2015, 17:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dacă am înțeles bine, cartea va putea fi cumpărată și de la Târgul de carte Gaudeamus.

În mod normal, ar trebui să existe un stand /stoc de volume și în locația meciurilor demonstrative, mai ales că nu cred să concureze acolo cu vreun alt produs similar.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 26 Oct 2015, 11:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

serbanm a scris:
Stau intr-un oras mic, fara librarie! Sad Cumpar carti doar on-line si folosesc des rezervarea cand imi doresc o carte! Nu vroiam sa fiu mai cu mot Razz


Oh, scuze, dar nici nu am pretins ca ai fi vrut asa ceva. Smile
Ma bucur ca si in orasele mici sunt fani de snooker in general (si ai lui Ronnie in particular)!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 26 Oct 2015, 11:06    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
Dacă am înțeles bine, cartea va putea fi cumpărată și de la Târgul de carte Gaudeamus.

În mod normal, ar trebui să existe un stand /stoc de volume și în locația meciurilor demonstrative, mai ales că nu cred să concureze acolo cu vreun alt produs similar.


Editura a incercat asa ceva, din pacate insa nu s-a rezolvat nimic in acest sens. Le-am sugerat sa ia legatura cu directorul Circului Globus unde va avea loc evenimentul, ca sa le aprobe amplasarea unui stand oriunde in interior pana in zona in care se intra cu bilet, asta nefiind o problema. E posibil insa sa nu reuseasca, intrucat exact atunci si ei sunt cu toate resursele umane prinsi in alta parte, respectiv la Gaudeamus. Coincidenta de data este nefericita, eu zic insa ca cei care doresc autografe pot sa mearga in 18 la Gaudeamus si in 22 sa ia semnatura lui Ronnie pe.... "RONNIE" ! Smile


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 26 Oct 2015, 15:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De dorit ar fi ca înșiși organizatorii meciurilor demonstrative să dea o mână de ajutor în legătură cu standul – dacă-și cunosc interesul : prezența acestor cărți îi adaugă evenimentului sportiv nu numai un plus de informație, dar și un plus de valoare & ținută.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
serbanm
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Feb/2011
Mesaje: 181

MesajTrimis: Lun 26 Oct 2015, 22:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
serbanm a scris:
Stau intr-un oras mic, fara librarie! Sad Cumpar carti doar on-line si folosesc des rezervarea cand imi doresc o carte! Nu vroiam sa fiu mai cu mot Razz


Oh, scuze, dar nici nu am pretins ca ai fi vrut asa ceva. Smile
Ma bucur ca si in orasele mici sunt fani de snooker in general (si ai lui Ronnie in particular)!

Nu trebuiau scuze! Nu-s asa sensibila! cred ca sunt singurul fan de snooker care nu a vazut o masa in realitate!
Rolling Eyes De cate ori am fost in Bucuresti mi-am propus sa merg undeva unde-s mese de snooker, dar nu mi-a ajuns timpul niciodata! Asa ca abia astept 21 noiembrie! O sa merg inainte la targul de carte, oricum era in plan! Am o lista de carti pe care le doresc, asa ca o sa am o zi frumoasa!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui serbanm Trimite mesaj privat
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 28 Oct 2015, 15:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
De dorit ar fi ca înșiși organizatorii meciurilor demonstrative să dea o mână de ajutor în legătură cu standul – dacă-și cunosc interesul : prezența acestor cărți îi adaugă evenimentului sportiv nu numai un plus de informație, dar și un plus de valoare & ținută.


Mda... Ca de obicei in viață lucrurile sunt mai complexe decât par.

In acest caz exista biletele VIP care includ cartea semnată de Ronnie. Insa e cartea in engleza (presupun ca vol II), Ronnie vine cu volumele gata semnate de-acasa. In plus nici editura nu a făcut din timp o intelegere cu organizatorii, acestia habar n-au ca iese cartea (ma rog, i-am spus eu lui Marius Ancuta dar nu asa se face, la urma urmei e editura care are interes si nu traducatorul)....

In fine, păcat. Bine insa ca apare acest volum unu, chiar daca dupa vol II. Va recomand sa le luati pe amândouă! Si la vol II RUNNING am o contributie importanta in sensul ca toate partile tehnice ref las snooker in sine sunt traduse tot de mine (vreo 40 de pagini cu totul), chiar daca nu apar pe coperta doi. Wink


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 28 Oct 2015, 15:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ah, am uitat sa va rog: popularizati in randul prietenilor vostru, iubitori de snooker sau nu, aceasta aparitie. O recomand tuturor, primul volum fiind cu adevarat valoros! Cine l-a citit in lb engleza stie despre ce vorbesc si poate confirma cele de mai sus.

Enjoy, dupa care va astept cu feedback! Smile


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 17 Noi 2015, 10:42    Titlul subiectului: UPDATE: Răspunde cu citat (quote)

Cartea va putea fi gasita in standul editurii "Pubica" doar incepand de VINERI, 20.11.2015 (intrucat inca nu a iesit astazi de la tipografie, vineri insa e data certa oferita de editura).

Enjoy! Smile


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 23 Noi 2015, 10:43    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

A aparut! Smile

Va marturisesc sincer ca, desi ii admiram talentul si naturaletea specifica, desele lui toane si variatii de forma imi creau o stare de disconfort si nesiguranta de fiecare data cand vizionam un meci cu el prin anii 2000+. Nu-mi placea sa fiu inselat atat de des in asteptari, cum o facea Ronnie pe vremea aceea si din aceasta cauza nu eram cine stie ce fan de-al lui...

Asta pana cand am citit aceasta carte exceptionala, in care Ronnie insusi povesteste fara perdea si fara ascunzisuri toate prin cate a trecut, de la nebunia unei tinereti marcata de succesele timpurii si pana la excesele si abuzurile de tot felul de la care nu s-a dat in laturi, pacate ce l-au costat scump, ajungand sa aiba nevoie de tratamente repetate si internari pentru a le putea tine sub control.

Totul dublat de inchiderea pentru omor a tatalui sau, timp in care toata lumea astepta miracole la masa de la geniul tacului. Un parcurs involburat si intens, atat de direct si fara ocolisuri descris in cartea "RONNIE", pana in cele mai mici detalii!

Din acest motiv am tradus cartea inainte de a avea un contract in acest sens, gasind in final ecoul dorit doar la editura "Publica", careia ii multumesc pentru efortul depus si pentru aparitia acestei carti.

http://www.publica.ro/review/product/list/id/397/

Cititorilor le recomand cu caldura aceasta poveste de viata exceptionala, o lectie pentru orice tanar, iubitor de snooker sau nu, e totuna. Le recomand sa citeasca volumul de fata, dupa care sa il completeze cu partea a doua a biografiei lui Ronnie, cartea cu titlul "Running" - "In fuga" in variant romana - unde am contribuit doar la traducerea partilor tehnice, specifice snookerului. Ambele se gasesc in librarii, ambele de la editura "Publica".

Imaginati-va cat de intensa poate fi cartea, daca un nefan al lui Ronnie s-a decis s-o traduca! Recunosc ca de-atunci sunt si voi ramane mereu admiratorul sau. Dupa ce veti inchide ultima fila a cartii "RONNIE", veti intelege si voi de ce.

Evident ca va asteptam opiniile, pe mine ma gasiti si pe facebook, sunt Iuliu Ciupe-Vaida. Asadar - Enjoy Ronnie!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
serbanm
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Feb/2011
Mesaje: 181

MesajTrimis: Lun 23 Noi 2015, 11:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumim ca te-ai zbatut pentru cartea asta! Am comandat-o la editura si o astept cu nerabdare!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui serbanm Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 588
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 23 Noi 2015, 12:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Super veste. O sa o comand si eu. Este diferenta intre cartea in lb. romana fata de cea in lb. engleza? Multumim pt efortul depus.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community