Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discutii
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2017-2018 » Campion(at)ul campionilor 2017
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeti ca va castiga in acest an ?
Ronnie OSullivan
45%
 45%  [ 5 ]
Anthony Hamilton
27%
 27%  [ 3 ]
Shaun Murphy
9%
 9%  [ 1 ]
Luca Brecel
18%
 18%  [ 2 ]
Voturi totale : 11

Autor Mesaj
Ocnenodis hg
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Sep/2011
Mesaje: 951
Locație: constanta

MesajTrimis: Mar 7 Noi 2017, 11:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ehei Ronnie trebuie sa treaca iar de Higgins joi seara adversar pe care il poate intalni si la Belfast in sferturile de finala ale turneului Northern Ireland Open si doar in finala UK Championship.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ocnenodis hg Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 7 Noi 2017, 13:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mr.GloSs a scris:
Cât de mult mă bucură victoriile lui Hamilton. Recunosc nu am văzut meciurile cap-coadă dar cât am văzut, mi-a plăcut. Eu, ca de obicei, mă voi hazarda și voi pronostica o finală Hamilton - King, pe care o aștept de vreun an. Știu cât de ireal și improbabil sună dar, uneori e bine să visezi. Laughing Sunt curios de abordarea lui Ronnie a acestui turneu. Cel puțin, se pare că e un turneu pe care îl îndrăgește.


Interviul lui Anthony Hamilton (după meciul cu Ryan Day) m-a impresionat puternic. Se știe că londonezul nu s-a simțit și încă nu se simte bine și e perfect conștient că problemele de sănătate l-ar putea obliga să se retragă destul de curând. Merge pe 47 de ani și nu se îmbată cu apă rece. Dar el a fost dintotdeauna omul care să spună lucrurilor pe nume.

A recunoscut că ambele meciuri au fost grele fiindcă, după săptămâni de inactivitate, e cam ruginit. „Dar mă întreb ce-mi rămâne de făcut ? Jocul meu se duce, în cea mai mare parte, s-a și dus, n-are rost să ascundem adevărul. Zilele bune sunt în urmă, nu înainte. Uite, stau în fotoliu și văd că mă chinui, și-mi spun că sunt terminat, dar văd și că imediat ce am ocazia, mă ridic să vin la masă și continui să încerc ceva. Fiindcă asta rămâne : rămâne voința de a lupta. La urma urmei, ce se întâmplă dacă lupți ? Ce ți se poate întâmpla dacă nu te oprești ? Păi, ți se poate întâmpla chiar să câștigi.”

A fost întrebat cum se motivează să continue lupta. „Dar ce altceva să fac ? Să stau să-mi plâng de milă ? Îmi dau seama că nu mai sunt la înălțimea situațiilor în care am șansa să ajung – precum situația de aici. Nu mai prea am eu ce căuta printre cei mari. Dar când ești terminat, nici nu mai contează. Chiar lucrul ăsta te ajută : adică ce mai ai de pierdut ? Așa că mergi înainte și continui să lupți.”

A mai fost întrebat dacă ritmul mai lent și tacticizarea excesivă îl avantajează. „Presupun că da, pentru că nu-mi merge jocul. De fapt, pot – sau am putut – să joc un snooker de nivel mondial, dar și să joc realmente prost. Pentru împrejurările în care joci prost, trebuie să fii pregătit să lupți cu toate armele. Și să fii pregătit să recunoști că joci prost. Într-un fel, asta te face să scapi de presiune. Uite că joc prost și gata. Te simți eliberat.”

A spus că, în semifinalele turneului, ar dori să se întâlnească fie cu John Higgins, fie cu Ronnie O'Sullivan – ca să mai joace „o dată, o ultimă dată, cu unul dintre acești zei, într-o arenă superbă, de turneu al elitei”. Așa, ca un cântec de lebădă.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Ocnenodis hg
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Sep/2011
Mesaje: 951
Locație: constanta

MesajTrimis: Mar 7 Noi 2017, 15:11    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Arbitrii la turneul acesta sunt doar Brendan Moore si Maike Kesseler?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ocnenodis hg Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 7 Noi 2017, 15:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Probabil și Paul Collier, dar doar suntem oameni în toată hirea, știm să avem răbdare și chiar o să vedem, nu-i așa, cât de curând. Deși arbitrii e bine să fie văzuți cât mai puțin. Wink Laughing

Stephen Hendry a pronosticat, azi, pe Twitter, că Michael White îl bate pe Marco Fu, iar Shaun Murphy îl bate pe Mark King și apoi câștigă grupa. Ieri, Hendo a pronosticat că prima grupă va fi câștigată de Ding. Wink Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mr.GloSs
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2011
Mesaje: 222
Locație: Braila

MesajTrimis: Mar 7 Noi 2017, 17:11    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mulțumim mult pentru interviul lui Anthony și mai ales pentru traducere. Spre rușinea mea nu știu absolut nimic despre problemele lui de sănătate. Apelez la răbdarea și bunăvoința doamnei Clara pentru a-mi furniza un link de unde pot citi despre asta. Chiar m-au emoționat declarațiile sale, mai ales că-și dorește un ultim meci cu unul dintre titani.




Ultima modificare efectuată Mr.GloSs la Mar 7 Noi 2017, 20:50, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mr.GloSs Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Ocnenodis hg
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Sep/2011
Mesaje: 951
Locație: constanta

MesajTrimis: Mar 7 Noi 2017, 17:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Marco "Fu" si el la Coventry pe Ricoh Arena si...doar atat!!!Am observat o coincidenta interesanta ca atunci cand pe site-ul World Snooker apare fotografia unui jucator care urmeaza sa joace acela in proportie de peste 90 % va fi eliminat...Ieri a fost poza lui Ding iar azi a lu Fu!
..............................................................................................................
Sa vedem daca cei de la World Snooker fura la fel de "inspirati" caci pentru maine l-au pus in prim plan pe...Judd Trump.




Ultima modificare efectuată Ocnenodis hg la Mie 8 Noi 2017, 19:06, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ocnenodis hg Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 7 Noi 2017, 20:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mr.GloSs a scris:
Mulțumim mult pentru interviul lui Anthony și mai ales pentru traducere. Spre rușinea mea nu știu absolut nimic despre problemele lui de sănătate. Apelez la răbdarea și bunăvoința doamnei Clara pentru a-mi furniza un link de unde pot citi despre asta. Chiar m-au emoționat declarațiile sale, mai ales că-și dorești un ultim meci cu unul dintre titani.


Cu plăcere, Mr.GloSs. Mulțumesc și eu pentru apreciere. Din păcate, nu știu niciun link în sensul respectiv. Tot ce pot să-ți spun e că e vorba despre o problemă cu spatele. Boală profesională.

Da, într-adevăr, Anthony ar vrea să mai aibă un meci cu „unul dintre zei”. A mai adăugat că știe prea bine c-ar fi făcut praf de zeul respectiv, dar că nu-i pasă de asta absolut deloc.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Mar 7 Noi 2017, 21:18, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mr.GloSs
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2011
Mesaje: 222
Locație: Braila

MesajTrimis: Mar 7 Noi 2017, 21:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Acum am înțeles. Într-adevăr durerile de spate în Snooker sunt fatale. Chiar îmi pare rău de el, deși este trecut de vârsta optimă pentru a mai face performanță, Anthony, contrar teoriei, încă ne arătat că, pe lângă faptul că este un foarte bun strateg și are știința jocului (aici, văd o asemănare cu McManus) a reușit în ultimul an să facă câteva meciuri foarte bune.

PS: S-a dus și finala mea de vis, cel puțin pentru turneul ăsta.

Offtopic: Spre rușinea mea, acum am observat că în postul trecut făcusem un dezacord, pe care l-am corectat între timp. Îmi asum vina de a nu verifica cu atenție postarea.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mr.GloSs Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 7 Noi 2017, 21:19    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Anthony este foarte respectat și simpatizat printre jucători. Pe de o parte, spunând întotdeauna ceea ce crede, cu o onestitate dezarmantă, trece drept un original. Impresia asta e accentuată și de disprețul lui total & mărturisit pentru haine, mașini, petreceri de lux etc – adică tot ce par a aprecia starurile sportului. Pe de altă parte, nu e nici genul care să încerce să-i convingă pe alții de indiferent ce & să dea cu adevărurile lui în populație, atunci când nu i se cere părerea.

Altminteri, nu stă deoparte când e nevoie de el : cei mai tineri probabil că nu știu ce-a pățit londonezul, acum vreo câțiva ani, când a ratat aproape un sezon și jumătate pentru că a sărit în apărarea unui ins total necunoscut, atacat & tâlhărit, pe stradă, de niște bătăuși – ocazie cu care snookeristul nostru și-a scrântit o mână. Și doar nu se poate spune c-ar fi vreun Steven Seagal – e (sau era, pe vremea aceea) cam la fel de pirpiriu precum Ken Doherty. Laughing

____________________

@ Ocnenodis hg Am remarcat și eu, în decursul timpului, ce „inspirați” sunt cei care lucră la site-ul oficial. Dacă ar fi vorba de pariuri, nu prea ar avea șanse să se-mbogățească. Laughing

Vorbind despre pronosticuri (voite sau nu prea) se pare că, de data asta, Stephen Hendry a „văzut” bine meciurile de azi. Nu cred însă că asta-i aduce prea multă mulțumire : scoțianul e cătrănit rău din cauză că, azi dimineață, cineva i-a furat toate crosele de golf din mașină...

Shaun : trei breakuri 100(+), unul după altul. 8)

____________________





_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 8 Noi 2017, 12:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)



Îmi face plăcere să mai rămân la tema „Anthony Hamilton” ca să adaug că lumea îl apreciază și pentru modestia lui, o modestie autentică, nu „jucată” în fața camerelor TV, pentru a da bine la presă & fani.

Un scurt articol publicat, azi, de Gary Moss, ne reamintește și excepționala „fază germană 2017” (de milioane !), când Anthony și-a invitat părinții la Berlin, să-l vadă și ei o dată că, le spusese el, oricum era, probabil, ultima oară când se mai califica în rundele superioare ale unui turneu mare, pentru ca, apoi, să le ofere (și să-și ofere) enorma bucurie de a câștiga trofeul.

_______________________


Revenind la competiția în curs : iată comentariul glumeț al lui Shaun Murphy, după calificarea sa în semifinalele turneului : „Mda, asta-mi cam dă peste cap programul, fiindcă pentru weekendul ăsta îmi făcusem alte planuri.” Laughing

_______________________

Ca de obicei, la acest turneu, Stephen Hendry face pronosticuri : pentru astăzi, el „vede” o finală de grupă Trump v Selby, cu victoria Numărului 1 mondial. (Subliniez însă că și lui Hendo i se poate întâmpla să se înșele, așa cum ni se întâmplă tuturor. Wink Laughing )

Ce să vezi, pe Twitter, Hendo pune un bemol la pronostic : i se pare că lui Selbs i-e somn și că abia ar aștepta să pună capul pe pernă. Laughing Nici n-ar fi tare de mirare, abia a sosit din China.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Ocnenodis hg
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Sep/2011
Mesaje: 951
Locație: constanta

MesajTrimis: Mie 8 Noi 2017, 16:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

D'ale organizatorilor...
John Higgins ar trebui sa fie un Ostap Bender eroul unei carti semnate Ilf si Petrov care putea fi in acelasi timp in mai multe locuri deoarece daca joaca finala la Coventry duminica sesiunea de seara poate intra si in ziua de luni cand la ora 09 30 e programat sa dispute la Shanghai intalnirea restanta din turul de calificare.
Asa este scris negru pe alb...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ocnenodis hg Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 8 Noi 2017, 18:11    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hendo nu s-a înșelat : Selbs abia-și ținea ochii deschiși.

. .



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Ocnenodis hg
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Sep/2011
Mesaje: 951
Locație: constanta

MesajTrimis: Mie 8 Noi 2017, 19:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si iar nimerira cei de la World Snooker jucatorul care urma a pleca acasa.Trump vs Brecel 0-4!!!
Sa vedem pentru maine preferinta lor care mai mult ca sigur va fi intre Ronnie si John.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ocnenodis hg Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 9 Noi 2017, 0:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Uluitor Selby : mort de oboseală, două meciuri, două breakuri 100(+) și deplin respect față de adversari, public și propriul statut de mare campion. Applause





_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 9 Noi 2017, 12:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

N-are nimeni nimic contra lui Luca Brecel, dar snookeriști serioși (dintre cei care știu să-și măsoare cuvintele și nu dau cu ele-n dreapta și-n stânga doar ca să se audă vorbind) critică dur organizatorii – adică pe directorii de turnee (pe care eu n-am nicio reținere de la a-i numi & rușina : Mike Ganley & Paul Collier). De la Stephen Hendry & Mark Williams și până la Oliver Lines, jucătorii sunt revoltați de faptul că Mark Selby n-a avut la dispoziție, pentru somn, decât 45 de minute, de la sosirea din China și până la intrarea în arenă.

Și, așa cum semnala mai sus Ocnenodis hg, e probabil că ei nici măcar nu și-au pus problema ubicuității de care, poate, ar trebui să fie-n stare John Higgins, lunea viitoare.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2017-2018 » Campion(at)ul campionilor 2017 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 2 din 4

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community