Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discutii
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2017-2018 » Seria națiunilor britanice 2017-2018
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 16 Dec 2017, 19:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu urmăresc (pe Twitter, evident Wink) pariori (cu excepția unui amic din Hong Kong) mai ales fiindcă, în general, „conversația” lor e cam plictisitoare, dar cineva a reluat, adineaori, postarea recunoscătoare & scrisă, toată, cu majuscule, a unui om fericit, care postare mi s-a părut amuzantă : ”YUPENG, YOU HAVE JUST PAID FOR MY CHRISTMAS, NEW YEAR'S EVE AND EARLY EASTER THANK YOU SIR."



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mr.GloSs
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2011
Mesaje: 222
Locație: Braila

MesajTrimis: Dum 17 Dec 2017, 0:08    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Face ce face Neil și mă contrazice fără nerușinare (în sensul bun, de data asta) și câștigă meciul. În mod normal nu ar trebui să mă contrazică iar, mâine, pierzând finala. Rămâne de văzut, că teoretic ar fi mare favorit. Haide, Neil, mai sparge și tu gheața aia că s-a cam îngroșat în ultima vreme. Laughing



_________________
„Nu au râs ei cât am plâns eu.” Charlie Chaplin
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mr.GloSs Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 17 Dec 2017, 15:17    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

* Mă bucur că Neil și-a încheiat „traversarea deșertului”. În altă ordine de idei, și-a dat și el puștiul la fotbal, ca și Alfie Burden (al cărui țânc, Lene, are vreo 13 ani și deja a semnat contract cu Arsenal). Am impresia că băiatul lui Neil a fost înscris la Chelsea.

.

Nu știu dacă australianul e la fel de ferm hotărât ca englezul, pe care l-am întrebat, nu demult, despre băiatul lui și mi-a răspuns că-n ruptul capului, în ruptul capului nu l-ar lăsa să se apropie vreodată de o masă de snooker. (Shocked)

* Plăcută surpriză să constat că finala e comentată de Daniel Bontea. Se poate asculta deci Eurosportul și în limba română și se vor auzi aprecieri corecte și la adresa lui Neil Robertson. Wink 8)

* Foarte mânioase și, ca urmare, lipsite de eleganță comentariile lui Judd Trump cu referire la Cao Yupeng. Între altele, Judd a spus că învingătorul său are șanse să câștige acest turneu numai dacă celălalt finalist (Higgo sau Robbo) cade din picioare și leșină acolo, în arenă. Între noi fie vorba, s-ar putea să fie și așa, dar e de dorit ca un jucător să manifeste sportivitate – și o sportivitate reală, nu „jucată”. Din păcate, iar și iar, se vede că, în cazul lui Judd, nu se prea pune problema... Sad

* Bineînțeles, englezii glumesc pe seama numelui lui Cao (pronunțat „cau,” precum în cow, numele blândei furnizoare de lapte – spre deosebire de oficiali, care caută să-l pronunțe precum italienescul „ciao”). Mai ales că Neil a trecut și el în tabăra veganilor. Vezi Doamne, acușica vine oligo-birocrarhia „europeană” să ne spună că-i „incorect politic” și să mâncăm carne. Idioția obedientă nu mai are limite. Exact la fel ca tirania impertinentă. Rolling Eyes

* Apropo : oare chiar și-a încheiat Neil „traversarea deșertului” ?... Confused



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dr.Killjoy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 388

MesajTrimis: Dum 17 Dec 2017, 17:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Legat de comentariul in limba romana, dl. Ancuta a sugerat la finalul transmisiunii de luni seara, ca nu va mai comenta la acest turneu, transmitand pe aceasta cale sarbatori fericite. Imi aduc totusi aminte, nu cred sa ma insele memoria atat de mult, ca in urma cu cativa ani ati comentat si dvs, doamna White, un meci de snooker, impreuna cu dl. Ancuta. Pe vremea cand anumite informatii oferite de catre comentatori erau " multumita doamnei profesoare Mihaela Cristescu".



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2018, UK Championship 2018, Tour Championship 2019, World Grand Prix 2021
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dr.Killjoy Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 17 Dec 2017, 18:08    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

- Luni seara eram, bineînțeles, pe Eurosportul în limba engleză. Wink

- N-a fost o experiență relevantă, pentru niciuna dintre părți. Laughing

- Da, a trecut ceva vreme de atunci – numele respectiv a devenit interzis, la Eurosport, fiindcă unele persoane nu pot accepta critica. Chestiune de orgoliu. Cenzura e, mai întotdeauna, o onoare. Am mai fost interzisă, în presă, pe vremea comuniștilor. Asemănări ? Cine știe ?!... În orice caz, în actuala situație, faptul nu mă deranjează absolut deloc. Mă amuză, mai ales că știe toată lumea ce, cine, unde & cum. Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 17 Dec 2017, 18:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Examenul maturității : oare, în sesiunea a doua, Cao se va uita în jos și se va speria de cât se sus a ajuns ? Și dacă nu se va speria va fi pentru că e suficient de „copt” ca jucător sau pentru că încă nu-și dă seama de ce i se întâmplă & pur și simplu se lasă purtat de un val prielnic ?... Confused

Oare Judd ce-o mai fi gândind, acum ?... Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mr.GloSs
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2011
Mesaje: 222
Locație: Braila

MesajTrimis: Lun 18 Dec 2017, 0:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Trump ar trebui să aibă grijă de el însuși și să înceapă să ne arate cât de talentat e printr-un rezultat mare (aici mă refer la CM) și să nu mai arunce cu noroi și să fie de o bădărănie inimaginabilă pentru un jucător de snooker. Inevitabil (nu știu cât de mulți prieteni de pe forum urmăresc și ciclismul), eu îl compar pe Trump cu N.Quintana, care, nu reușește să câștige cel mai mare tur (Turul Franței), deși e considerat un talent înnăscut.

Este incredibilă revenirea lui Neil (bineînțeles, ajutat și de către Cao) și cum este atât de aproape de-a reuși din nou să câștige un nou turneu.



_________________
„Nu au râs ei cât am plâns eu.” Charlie Chaplin
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mr.GloSs Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
shake13
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Apr/2012
Mesaje: 302
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Lun 18 Dec 2017, 0:47    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt momente de genul acelei ratari la bila neagra pe care nu le uiti niciodata, dar sunt sigur ca va veni si vremea cand Cao Yupeng si alti jucatori tineri precum Yan Bingtao sau Li Hang vor castiga turnee, probabil chiar in viitorul apropiat.

Foarte urat din partea comentatorului scotian sa aminteasca problemele din familia lui Neil.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Haikou World Open 2014, Masters 2015, Campionatul Mondial 2015, World Grand Prix 2016, Campionatul Mondial 2022
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui shake13 Trimite mesaj privat
mmb147
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Apr/2015
Mesaje: 313

MesajTrimis: Lun 18 Dec 2017, 8:43    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Comentatorul e englez, Mark Johnston Allen, fost jucator de snooker (12 sezoane) si nu toate natiile incearca sa ascunda problemele personale dupa pres



_________________
Laureat al Premiului Oscue - German Masters 2016, China Championship 2016, Masters 2017, Romanian Masters 2018, Players Championship 2022


Ultima modificare efectuată de către mmb147 la Lun 18 Dec 2017, 8:46, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mmb147 Trimite mesaj privat
mmb147
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Apr/2015
Mesaje: 313

MesajTrimis: Lun 18 Dec 2017, 8:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De mult nu mi-a parut asa de rau pentru un jucator ca nu a castigat.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - German Masters 2016, China Championship 2016, Masters 2017, Romanian Masters 2018, Players Championship 2022
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mmb147 Trimite mesaj privat
Mr.GloSs
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2011
Mesaje: 222
Locație: Braila

MesajTrimis: Lun 18 Dec 2017, 11:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Și mie mi-a părut rău de Cao, dar în snooker contează foarte mult pregătirea psihologică și experiența. Sunt soto convins că faptul că a ajuns în finală nu a fost o întâmplare așa cum cred mulți. Chinezul a arătat că are talent și, sezonul ăsta a avut rezultate bune, dacă nu mă înșel a mai jucat și o semifinală și parcă câteva sferturi.



_________________
„Nu au râs ei cât am plâns eu.” Charlie Chaplin
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mr.GloSs Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 18 Dec 2017, 12:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

N-am să uit momentul indescriptibil când, după finala Crucible 2011, Hazel Irvine l-a făcut pe Higgo să plângă, în arenă, pomenind de moartea recentă a tatălui acestuia. Și-a primit-o, atunci, Miss Irvine, de nu s-a văzut, atât din partea breslei cât și din partea publicului (*). În principiu & tradiție, briții le cam au cu rezerva & discreția, mai ales în treburile personale, dar Neil însuși a fost cel care a „deschis ușa,” acum câteva zile, când a povestit despre depresia lui Mille. Bineînțeles că prezentatorii sar cu grăbire pe o asemenea ocazie ca să mai stoarcă ceva lacrimi + puncte în cotele de audiență.


(*) ”The BBC sports presenter Hazel Irvine is a reliable broadcaster who generally makes a good job of anchoring golf and snooker tournaments. On Monday evening, however, she shamed herself by none too subtly trying to make snooker's new world champion, John Higgins, blub live on television.” Articolul din The Independent (link-ul nu mai funcționează) era semnat de Brian Viner și intitulat A bit of restraint please Hazel

______________________________

Dragii mei dragi, eu nu vreau să vă contrazic, dar nici nu pot să spun că mi-a părut rău de Cao. În fond, Cao nu mai e un puști – are deja 27 de ani împliniți. Nu văd de ce să-mi pară mie rău că n-a știut el cum să pună piciorul în prag și să câștige un meci pe care-l dominase în mod clar, după ce se dovedise tot în mod clar jucătorul mai bun. Să-i pară lui rău. E numai vina lui că nu s-a pregătit mental la nivelul la care era pregătit în tehnica jocului. Și, la urma urmei, tot el e de vină că nu s-a calificat până la vârsta asta în cel mai mare meci al unui turneu. Material este, muncă este, perspective sunt. Restul depinde numai de el. Și, ce să-i faci, mai depinde și de câte o tragere la sorți. Wink Laughing

De data asta, Ronnie avea mare dreptate, acolo, în studioul British Eurosport : chiar dacă nu câștigi o finală, lecția pe care o ai de învățat jucând-o rămâne neprețuită. Poate ar trebui să-l întrebăm și pe Jimmy ce părere are de chestia asta. Dacă nu i-a mai părut lumii întregi rău de el, la toate înfrângerile dumisale, apoi nu i-a părut nimănui rău de nimic, în toate sporturile luate laolaltă. Și tot numai vina lui a fost. Wink Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mmb147
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Apr/2015
Mesaje: 313

MesajTrimis: Lun 18 Dec 2017, 15:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mi-a parut rau pentru el si m-am bucurat pentru Neil. Evident ca a fost doar vina lui Cao ca a pierdut. Snookerul e frumos si pentru ca ofera astfel de momente si emotii. Si dna Clara are mare dreptate , ce sa mai spuna Jimmy care a pierdut una din cele 6 finale la Crucible in decisiv dupa ce era la masa



_________________
Laureat al Premiului Oscue - German Masters 2016, China Championship 2016, Masters 2017, Romanian Masters 2018, Players Championship 2022
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mmb147 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 18 Dec 2017, 19:47    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laughing La capitolul emoții, fanii lui Jimmy erau serviți din stocuri aparent nelimitate. Nici nu vreau să-mi mai aduc aminte. Rolling Eyes

Să mai spun ceva, cu ocazia asta, fără legătură directă cu Cao, Junhui, Yan, Liang, Li etc : am impresia c-ar cam fi timpul să ne treacă uimirea extaziată în fața Asiei & nevoia de exotism extrem-oriental. Eu nu vreau să cred că viitorul snookerului e tocmai acolo. Eu țin ca turneul cel mai important, Campionatul mondial, să rămână în Anglia și, în general, țin ca snookerul să rămână un sport cu preponderență brit și nu unul mondializat până la depersonalizare. E foarte bine să existe un număr de jucători buni și din alte zări ale lumii, dar nu mi-ar plăcea să asistăm la o invazie copleșitoare de roboței „made in China,” cu prea puține chestii care să-i deosebească unii de alții (în afară de culoarea carourilor unora dintre costumele lor de tip statement). Ia să mai avem grijă și de noi, de cei din părțile noastre și de cei care ne sunt în mod firesc mai apropiați decât alții. E bine să ne ajutăm & școlim viitorii adversari, dar ar fi încă și mai bine să ne creștem jucători de-ai noștri că dacă nu băgăm bine de seamă, se duc toți, ca oile dlui D'aia, direct în buzunarele magnaților care au cumpărat & spurcat fotbalul.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mr.GloSs
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2011
Mesaje: 222
Locație: Braila

MesajTrimis: Lun 18 Dec 2017, 21:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Total de acord cu păstrarea spiritului britanic în snooker. Nici eu nu sunt amator (chiar îmi displace total ideea) de turnee în China. Eu cred că, snookerul va începe să moară atunci când (să sperăm că niciodată) se va muta Campionatul Mondial în China.



_________________
„Nu au râs ei cât am plâns eu.” Charlie Chaplin
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mr.GloSs Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2017-2018 » Seria națiunilor britanice 2017-2018 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Următoare
Pagina 9 din 11

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community