Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discutii
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2017-2018 » Campionatul Regatului Unit 2017
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Mr.GloSs
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2011
Mesaje: 222
Locație: Braila

MesajTrimis: Mar 5 Dec 2017, 20:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt dezamăgit de înfrângerea lui Neil de aseară. Nu mă așteptam să piardă atât de devreme. În schimb mi-am mai îndulcit amarul după ce am văzut că M.King s-a calificat mai departe. Va fi un meci interesant cu Higgins. Favoriții mei sunt: M.King din partea de sus și Gould/Dott din partea de jos. Nu m-ar deranja o finală între ei. Laughing


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mr.GloSs Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 5 Dec 2017, 21:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

* După ultimele informații, n-ai avea de ce să-ți faci griji, Mr.GloSs : e adevărat că Neil a trecut printr-o perioadă relativ lungă de eclipsă, dar ea n-a fost cauzată de vreo adicție la jocurile pe calculator, ci de boala soției lui, Mille. Boala e, acum, în ameliorare substanțială – de vindecare e mai greu de vorbit, având în vedere că boala respectivă e atât de răspândita și totuși neluata în serios (la alții) depresie. După meciul de ieri, Neil era aproape fericit, în ciuda erorilor comise și a faptului că, în fond, ce mai calea-valea, pierduse (chiar dacă onorabil, în decisiv). Era aproape fericit fiindcă pe lângă depresia lui Mille, trecuse și el prin deprimare și prin ceea ce credea el că ar fi pierderea apetitului pentru snooker. Ieri, spunea el, a constatat că apetitul pentru snooker nu fusese pierdut, ci doar... uitat.

Eu zic că sunt lucruri bune de așteptat pentru/de la australian, probabil chiar în acest sezon. 8)

* Și așa deci, spre jalea adâncă a unor domni comentatori plini de afecțiune & lirism, Copilul a pierdut în fața lui Higgo. Ronnie poate fi liniștit de-acum. Wink

* Îmi pare rău că Robertson ăla micu' (adicătelea Jimmy) pare și el la un pas de depresie... Poate se mai „adună” un pic. În orice caz, i-ar veni greu să rivalizeze în prestație lamentabilă cu White ăla micu' (adicătelea Michael). Rolling Eyes



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mr.GloSs
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2011
Mesaje: 222
Locație: Braila

MesajTrimis: Mar 5 Dec 2017, 22:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
* După ultimele informații, n-ai avea de ce să-ți faci griji, Mr.GloSs : e adevărat că Neil a trecut printr-o perioadă relativ lungă de eclipsă, dar ea n-a fost cauzată de vreo adicție la jocurile pe calculator, ci de boala soției lui, Mille. Boala e, acum, în ameliorare substanțială – de vindecare e mai greu de vorbit, având în vedere că boala respectivă e atât de răspândita și totuși neluata în serios (la alții) depresie. După meciul de ieri, Neil era aproape fericit, în ciuda erorilor comise și a faptului că, în fond, ce mai calea-valea, pierduse (chiar dacă onorabil, în decisiv). Era aproape fericit fiindcă pe lângă depresia lui Mille, trecuse și el prin deprimare și prin ceea ce credea el că ar fi pierderea apetitului pentru snooker. Ieri, spunea el, a constatat că apetitul pentru snooker nu fusese pierdut, ci doar... uitat.


Habar nu aveam de depresia soției lui Robertson. Mulțumesc frumos de informație! Știu că trece printr-o perioadă grea dar involuntar, am sperat la mai mult la acest turneu. Parcă mi-e dor de Neil de acum vreo 8-9 ani când se bucura pentru fiecare victorie importantă și era de un entuziasm molipsitor. Mereu am fost de părere că diferentă dintre jucători nu o face jocul în sine ci doar cât de bine reușesc să-și controleze emoțiile și să-și adune gândurile în perioadele mai grele. De-asta, cred că snookerul, este un joc care se bazează foarte mult pe starea de spirit și pe puterea psihologică a jucătorului.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mr.GloSs Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 6 Dec 2017, 0:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu plăcere, Mr.GloSs. Very Happy

Barry Hawkins are și el probleme în familie. Nu se poate concentra deloc, așa că Ronnie are noroc de încă un mecișor ușor. Nu prea ar avea scuze să piardă titlul. Wink Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mac1951ro
Addicted to snooker


Data înscrierii: 28/Apr/2011
Mesaje: 394

MesajTrimis: Mie 6 Dec 2017, 11:52    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vom avea meciuri interesante in optimi.Citesc cu placere comentariile forumistilor,dar remarc si unele ironii deloc subtile la adresa comentatorului(cred ca numai unul !)tv.
Nu cred ca nu v-ati obisnuit cu stilul comentatorului dupa atatia ani de activitate.Pe mine unul nu ma deranjeaza,chiar daca de multe ori transpare subiectivismul.
Toti suntem robii acestui subiectivism atunci cand ne exprimam despre cineva sau avem un punct de vedere.Sa nu intelegeti de aici ca ma fac avocatul d-lui comentator.
In alta ordine de idei,nu aveti impresia ca baietii sunt cam prea "plini de snooker ". Poate unele rezultate slabe si jocul mai putin exact vine si dintr-o satietate de snooker. Poate au fost prea multe turnee intr-un timp mult prea condensate.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Players' Championship 2018
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mac1951ro Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 6 Dec 2017, 15:08    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laughing Mă bucur sincer că ironiile mele nu sunt atât de subtile încât să devină absconse. E bine ca toată lumea să înțeleagă ceea ce spunem. În afară de asta, scopul acestor ironii nu e distructiv, ci corectiv.

Chestia cu lucrurile cu care ne obișnuim (sau nu) e cam așa : ele nu devin mai puțin neplăcute ori mai puțin grave prin simplul fapt că se repetă. Dimpotrivă. Trecând pe un palier superior de discuție (politic, social, etic), e de amintit povestea cu broscuța care ajunge să fie fiartă fără să bage de seamă pentru că temperatura apei crește foarte lent : obișnuința devine anesteziere, iar anestezierea noastră face posibile abuzurile. Nu replicăm, nu criticăm și, pe tăcute, ne trezim că am ajuns să fim supuși, de pildă, unor noi legi ale justiției. Wink Laughing

Chestia cu subiectivismul e adevărată, Mac : toți avem tendința de a fi subiectivi numai că unii dintre noi cedează acestei tendințe mai repede decât alții. Laughing Ba aș zice și că toți putem fi cât de subiectivi vrem, dar NU atunci când suntem plătiți să ne achităm cu ceva profesionalism de meseria de comentator. Wink

Și eu sunt de acord că băieții (sau unii dintre ei) par cam plini de snooker, dar nimeni nu-i obligă să joace în toate turneele. În fond, conducerea propriei cariere ar trebui să țină de inteligență, nu de lăcomie/orgoliu. Și, evident, de o corectă evaluare a propriilor posibilități. Care evaluare ține și ea de inteligență. Laughing Nu-s ușoare meseriile in care e nevoie de minte. Laughing

_____________________________

Refacerea meselor și a scenografiei :



_____________________________

Apropo de anesteziere & reacție, tata, Dumnezeu să-l odihnească, avea o vorbă : atunci când te-a trântit calul trebuie să-l „ciupești” cu cravașa, nu mai târziu. (În tinerețe, făcuse echitație și avusese chiar norocul de a scăpa ca prin urechile acului dintr-o situație pe cât de comică pe atât de periculoasă : sărise un obstacol. Adică-l sărise numai tata, fiindcă armăsarul de sub el se oprise taman în fața obstacolului. Armăsarul era al lui și se cam știa că avea și el un fel de simț al umorului. Mai povestea însă tata că același armăsar mersese alături de el o noapte întreagă, dus de dârlogi, fără ca măcar o dată să-i atingă cizmele cu copita. Dar atunci nici calului nu-i ardea de glumă, nici călărețului – era război și se aflau în misiune de recunoaștere.)



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mr.GloSs
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2011
Mesaje: 222
Locație: Braila

MesajTrimis: Mie 6 Dec 2017, 17:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Păcat de jocul pierdut de King (83-76) care, era ca și câștigat, mai ales după ce Higgins a comis fault la bila roșie. Se dovedește, așadar, că la acest nivel dacă ai 72 de puncte avans nu ești sigur că ai câștigat jocul. Să sperăm că nu-l va afecta decisiv pierderea jocului 5.



_________________
„Nu au râs ei cât am plâns eu.” Charlie Chaplin
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mr.GloSs Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 6 Dec 2017, 17:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

S-ar putea ca acest frame șterpelit de Higgo să devină momentul psihologic cheie al meciului.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mr.GloSs
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2011
Mesaje: 222
Locație: Braila

MesajTrimis: Mie 6 Dec 2017, 18:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Se pare că l-a afectat pe plan emoțional pierderea jocului. Asta plus norocul nativ al lui Higgins contribuie decisiv la câștigarea meciului.

-----------------------------------------

Și, iată, cum în loc de 5-2 pentru King este 4-3 pentru Higgins. Încet-încet, Mark începe să-și revină, se pare că nu l-a distrus din temelii, cel puțin până acum, răsturnarea de scor.

-----------------------------------------

5-5, se pare că King reușește să-și păstreze mintea cât de cât limpede. Excelentă lovitură la bila galbenă, a fost foarte curajos știind că dacă o rata pierdea meciul. Sper să câștige.

Hai, MARK! Majoreta

-----------------------------------------

Victorie pentru Mark. Un meci excelent. M-a impresinat foarte mult curajul lui King. De apreciat că a riscat de fiecare dată, chiar dacă uneori nu era necesar. Mă bucură calificarea lui în sferturi, si de ce nu, poate chiar mai departe, ținând cont de partea de sus, care este mai ușoară.



_________________
„Nu au râs ei cât am plâns eu.” Charlie Chaplin
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mr.GloSs Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 6 Dec 2017, 19:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bravo, Kingy !

. . .


Tânără lumea, pe-aici, nu cred că știe cineva ceva despre locotenentul Kojak, durul ras în cap & amator de acadele. Leit, poleit. 8) Dar, lăsând gluma deoparte, mare, MARE victoria lui Mark. Applause





_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Ocnenodis hg
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Sep/2011
Mesaje: 951
Locație: constanta

MesajTrimis: Mie 6 Dec 2017, 20:07    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Moshu insa nu l-a uitat pe Telly Savalas caci amicii mai dau pe Facebook melodii interpretate de el




Ultima modificare efectuată de către Ocnenodis hg la Joi 7 Dec 2017, 7:22, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ocnenodis hg Trimite mesaj privat
serbanm
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Feb/2011
Mesaje: 181

MesajTrimis: Mie 6 Dec 2017, 20:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nici eu nu-s chiar atât de tânăra 😃


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui serbanm Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 6 Dec 2017, 22:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Recunosc că mă simt mai bine știind că există un fond comun de experiențe la care se poate face trimitere fără riscul de a se întreba lumea despre ce e vorba. Laughing

__________________

Am primit un PM cu o întrebare referitoare la existența cailor în armata română, în timpul celui de-al doilea măcel mondial. Răspund și aici : în 1940, existau 26 de regimente de cavalerie. Motorizarea cavaleriei a început un an mai târziu. Tata a făcut parte dintr-unul dintre Corpurile de cavalerie care au luptat în Crimeea și Caucaz, până în 1943. Am dat o căutare, pe Google, pe tema cavaleriei și au apărut o mulțime de pagini. Cei interesați, le găsesc cu ușurință. Very Happy

__________________





_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 7 Dec 2017, 16:08    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

* David Hendon (comentator la British Eurosport) : breakul de 114 al lui Shaun este al 800-lea sutar marcat în acest sezon. Doar că statistica nu e munca lui, ci a lui Rolf Kalb (comentator la Deutsche Eurosport). Hendon nu l-a citat pe german, dar acesta și-a revendicat recunoașterea, pe Twitter. Asta m-a făcut să râd, nu glumă. Laughing

* Nu pot să-l iert pe Ricky Walden : a venit la serviciu târziu, n-a făcut nimic și a plecat devreme, iar acum am rămas cu meciul ăsta slăbuț, care pare a nu se mai sfârși... Rolling Eyes



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 7 Dec 2017, 19:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

* Știrea (Rolling Eyes) zilei (de ieri Rolling Eyes) : Mark King nu și-a terminat acadeaua kojakiană. Nu. A lăsat-o, în voia soartei & oamenilor de serviciu, pe măsuța de lângă fotoliu-i :



Norocul unei fănici (al cărei nume este Lily Dobson și e și ea snookeristă, din când în când Wink) :



În orice caz, Mark n-are nimic împotriva poreclei „Kojak” – deși susține cu tărie că nu seamănă absolut deloc (!) cu Telly Savalas. Wink

* Akani Songsermsawad i-a spus clar MC-ului Rob Walker că ar dori să i se spună „Akani Sunny”. Spre bucuria comentatorilor (dintre care unii complică în mod inutil și situația asta, fiindcă numele întreg al thailandezului nu e foarte greu de pronunțat, ci e doar ceva mai lung). Wink

* Ieri, câteva junioare din circuitul feminin au fost primite & plimbate prin Centrul Barbican, ghid fiindu-le Peter Ebdon :


De la stânga spre dreapta : Steph Daughtery, Aimée Benn, Peter Ebdon, Lily Dobson & Chloe White
_________________________________





_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2017-2018 » Campionatul Regatului Unit 2017 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina 4 din 6

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community