Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Parere din "Interior"

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
PoolIsMyPlay



Data înscrierii: 19/Apr/2006
Mesaje: 3
Locație: Iasi, Romania

MesajTrimis: Mie 19 Apr 2006, 2:14    Titlul subiectului: Parere din "Interior" Răspunde cu citat (quote)

Aflandu-ma in direct contact cu amandoua sporturile , billiard si snooker, la nivel de jucator amator legitimat la un club in romania, pot sa va zic ca asa cum se misca cam toate lucrurile care nu starnesc un interes foarte mare la nivel de tara nu sunt bagate in seama nici aceste doua sporturi.

Pe langa acest fapt, persoanele de la conducerea FRB cu toate bunele lor intentii, si vreau sa va spun aici ca ii cunosc personal , nu au reusit/reusesc sa duca acest sport pe un drum care sa permita jucatoriilor, fanilor, sponsorilor (care lipsesc cu desavarsire, alta discutie) oamenilor cu putere de decizie, sa dezvolte acest sport.Una din marile lor greseli a fost inflexibilitatea la pariri din exterior, sunt prea orgoliosi poate, nu pot sa imi dau seama , dar lucrurile din pacate au degenerat in conflictele care sunt la momentul actual.

Practic acest sport, la nivel de amatori (nu pot sa-i spun nici macar semiporfesionist Sad ) de cel putin 10-11 ani, sunt legitimat de 4 ani si in tot acest timp am crezut ca lucrurile se vor imbunatati de la an la an, am sperat intr-o competitie mai acerba , mai multe concursuri, participari internationale (au fost cateva exceptii).Juniori care sa aiba speranta ca intr-o zi pot sa intalneasca jucatori precum Efren Reyes, Jhonny Archer, Eral Strickland, Thorsten Hofman sa numesc doar cativa.

Sunt foarte multe de spus dar am sa las timpul sa le rezolve.Daca nu o sa avem un viitor in aceste sporturi asta e.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui PoolIsMyPlay Trimite mesaj privat
Posseidon
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Noi/2004
Mesaje: 459
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 19 Apr 2006, 19:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am citit mesajul tau si, intr-adevar, e trist ca nu exista preocupare reala pentru dezvoltarea snooker-ului. Cred insa ca, pe langa toate lipsurile financiare ori logistice, exista si alte impedimente, iar cel mai important ar fi cel al traditiei. Personal, cred ca snooker-ul nu e un sport in care sa performezi la noi in tara, iar consacrarea nu poate veni decat in Regat.

Cred cu tarie ca snooker-ul nu este pur si simplu un joc la care "latinii" sa se poata adapta. Tine mai degraba de o gena specifica. Ia imagineaza-ti cum s-ar incheia un joc de snooker la nivel inalt intr un italian si un spaniol, de exemplu. Cred ca ar iesi scantei. Britanicii internalizeaza sportul asta de mici, traiesc pentru el si au o eleganta inegalabila atunci cand il practica. Sigur ca la un nivel semi-profesionist il pot practica si altii, dar desavarsirea ei doar la ei. Nu trebuie sa o iei ca pe o descurajare, dar cred ca snooker-ul, la noi, merita practicat din placere, pentru a avea macar feeling-ul. Altii (including me Smile ) se multumesc sa-l priveasca.
Iti mai propun ceva: arunca o privire in topul jucatorilor de snooker. Toti, dar absolut toti au evoluat (dpdv snookeristic) sub influenta britanica.
Chiar si exceptiile pe care am vazut ca multi le invoca cum ar fi Marco Fu (care de fapt e din Hong-Kong, pana in 1997 provincie care apartinea Coroanei), Ding Junhui (care a crescut in UK), australienii Robertson sau ala batausul caruia nu-i mai retin numele Smile (tot sub influenta britanica, pe filiera Commonwealth). Deci, nimic nu e intamplator.



_________________
I'm unclean, a libertine
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Posseidon Trimite mesaj privat
PoolIsMyPlay



Data înscrierii: 19/Apr/2006
Mesaje: 3
Locație: Iasi, Romania

MesajTrimis: Mie 19 Apr 2006, 22:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ei bine ceea ce spui tu e foarte adevarat, insa nu vroiam sa ajung atat de departe.Eu doar vroiam sa subliniez lipsa de fuziune intre toti cei implicati mai mult sau mai putin in acest sport.
Eu ma refeream mai mult la billiard care este un sport mai international decat Snookerul, nu am vazut jucatori americani care au traditie mare in billliard sa poata stapani artele Snookerului (singura exceptie o face un singur american care a participat in turneul profesionist de snooker realizand si un break de 147 la o finala de campionat mondial, nu ii retin numele, si mi-e lene sa-l caut Smile ).
La un moment dat Billiardul a dat semne ca se poate redresa si multi dintre legitimati au crezut ca lucrurile au intrat pe un drum ascendent.Din pacate s-a dovedit a fi doar un foc de paie, cand vine vorba de organizare romanii sunt la pamant.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui PoolIsMyPlay Trimite mesaj privat
octav_star
Addicted to snooker


Data înscrierii: 28/Sep/2005
Mesaje: 147
Locație: bucarest

MesajTrimis: Mie 19 Apr 2006, 22:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

trist ce scrii .. stiam deja unii jucatori care se plang dar oricum trist ramane:(.. Cel care a facut breakul de 147 este Cliff Thorburn



_________________
"Imagination decides everything. "
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui octav_star Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andolini
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Ian/2006
Mesaje: 108

MesajTrimis: Joi 27 Apr 2006, 16:43    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sa amintim si de africanul perrie mans,parca finalist mondial pe a inceputul anilor '70.in ultimul deceniu snookerul starneste interesul si pe continentul asiatic


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andolini Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community