Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

GENERAL
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 18, 19, 20  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2004-2005 » Campionatul Mondial 2005
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Miss Chigwell
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Mar/2005
Mesaje: 1596
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Mar 3 Mai 2005, 0:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dac-as fi pariat 25 de lire pe el la inceput, ehei... Crying or Very sad , ce bani de editia 2006 as fi avut! In loja VIP!

INCREDIBIL! SI FOARTE FRUMOS!

Sa asistam oare la schimbarea de generatii in snooker?? (Oricat de greu ar fi de acceptat??)

Bravo, Matthew, desi tot n-ai scapat de porecla de "near-man" Sad


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Miss Chigwell Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Mar 3 Mai 2005, 0:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da… Vedetzi de ce-mi tot fugea mie ideea asta pe tastatura? Asta cu Shaun Murphy? Boyyy! Jur insa ca nu ash fi crezut asha ceva! Ar fi crezut vreunul dintre noi?
DA!!! Noul campion mondial – Shaun Murphy. WHO? What did ya say? Laughing
Inca ma simt ca la limita imposibilului. Ce imagini normale mi-ar fi parut: Stephen, Higgie, Mark J., Ronnie, poate chiar si Matthew Stevens ridicand trofeul. Shaun a jucat bine, nu ma intzelegtzi greshit, dar… Shaun? Sunt tare curioasa ce se va intampla in continuare cu acest baiat.

And the title goes to… Very Happy



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary


Ultima modificare efectuată de către Mrs. Hendry la Mar 3 Mai 2005, 2:09, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 3 Mai 2005, 0:19    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

BRAVO, SHAUNIE, MY BOY !



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mar 3 Mai 2005, 0:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Miss Chigwell a scris:
Dac-as fi pariat 25 de lire pe el la inceput, ehei... Crying or Very sad , ce bani de editia 2006 as fi avut! In loja VIP!(

Cu siguranta! Ai fi avut un loc in primul rand. Laughing Cine a avut curajul sa parieze pe el la inceput sigur a castigat o gramada de bani. As fi curios insa sa stiu cati au pariat pe el la inceput.

Meciul a fost unul frumos, dar as fi vrut sa castige Matthew. Mi-a parut rau pentru el. Dar oricum cred ca Shaun a meritat sa castige. Si asta cu atat mai mult cu cat a trebuit sa dispute si doua meciuri de calificare.

Bravo Shaun



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 3 Mai 2005, 1:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

* SHAUN, EROUL ZILEI : "It's a privilege to be world champion. I'm so glad I got over the line. I couldn't get away from Matthew no matter how well I played, I managed to string a few frames together. People have been saying over the last two weeks that I have been looking quite calm and taking things in my stride, but if they had asked me I was shaking like a leaf.

Me and my coach Steve Prest did a drive-by The Crucible before the qualifiers at Prestatyn. We both thought that it would be great to play here never mind lift the trophy. I was looking forward to that challenge.

It's been a fortnight of firsts. In my one previous semi-final I didn't win a frame, so doing that was an experience, and to win it overall - what can I say? It's been a fortnight of firsts and I'm sure there'll be many months of firsts now. I knew I had the capability to do it and I never stopped going for my shots throughout the 17 days. I was nervous yesterday and I hadn't played very well in either of the first two sessions but it was my first ever final so I was just nervous. I went home and said 'maybe tomorrow will be my day', and it looks like I was right. I just had a cup of coffee and went straight to bed. It was the first night of the fortnight where I didn't watch any snooker. I stuck to the same routine and made sure I was concentrated and focussed. I fully believed that I could play my best today.

My dad used to take me everywhere and coach me after school - he and my mum were paying for it all, so without them I wouldn't be here. I owe them everything. I’ve had a very good grounding because I also learned a lot from the Young Players of Distinction scheme in terms of dealing with pressure and facing the media. That has really paid off for me. Thanks also to Embassy who have been a fantastic sponsor for snooker. It’s a new era now and I think it will be an exciting one.

A lot of great champions who have gone before me have told me that winning this one changes your life. I’m really looking forward to having the reputation of world champion. I can even get one with air conditioning !"


Apoi, Shaun a vorbit despre credinta sa : "I started going to a church in Weston-super-Mare about six years ago and it touched something deep inside me. I liked everything I heard and it's given me something to believe in. It helps me focus more than anything and gets me in the right frame of mind. I just kept believing. I had my usual prayer in the dressing room, even when it wasn’t going so well for me after the first day. And while I kept believing in myself I knew I had a chance of winning.

* MATTHEW STEVENS : "It's fantastic for Shaun. The first ranking tournament he's won is the World Championship. He's only 22, plays the game really fast and hits the ball hard. Every credit to him. He's got a fantastic future. And the way he performed, he was a superstar. I came here to win but I didn't do that. I'll be back. I will win the the World Snooker Championship before my career ends.

The first few frames were just scrappy, but the final session was cracking. We both scored heavily. When I was 10-6, I had a few chances. If there was a turning point, it was 11-8 when I had a kick on a red on 60 and he made one of the best clearances I’ve ever seen. The final I lost in 2000 wasn’t playing on my mind at all. I came here to win it and I came very close again. I’ll keep my chin up and keep working hard. I’ve still got plenty of time and one day I will win it. But I'm pleased how I played. I'll keep my chin up, do hard work, then come back next year and hopefully win it."


* STEVE DAVIS despre SHAUN : "He's got the best cue action I've ever seen - he's got authority round the table and composure. We've not had anyone from outside the top 16 win since Terry Griffiths, but what he's done is more astonishing. The game has moved on, and he's wiped the floor with everyone but Matthew."



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Aura
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 345
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 3 Mai 2005, 13:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

SHAUN MURPHY WORLD CHAMPION?!?!?!
Laughing
Asta da surpriza! Extraordinara performanta lui Shaun si pe deplin meritat titlul. Pe de o parte imi pare rau pentru Matthew care sper sa nu incerce sa egaleze "recordul" lui Jimmy la finale pierdute..dar a pierdut pe mana lui..in primele doua sesiuni a fost de departe mai bun dar se pare ca in ultima sesiune nu l-au mai tinut nervii. Inca o data, BRAVO SHAUN! si sa te vedem si la anu jucand la fel sau chiar mai bine.



_________________
"I want to make the balls talk, that's what it is all about." Ronnie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Aura Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Smaranda
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 332

MesajTrimis: Mar 3 Mai 2005, 22:11    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

DUMNEZEULE, CAT DE DOR MI-A PUTUT FI DE VOI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
povestea absentei mele e scurta si plictisitoare... dar evident, absenta a fost doar de pe forum, nu si din fata televizorului. Doamne, sunt atatea de spus!!!!!!!!!!!!!! Nici nu stiu de unde sa incep. Pentru ca nu mai am rabdare si treuie sa dau totul din mine cat mai repede am sa incep prin a va ruga sa-mi raspundeti si mie la mesaj daca vi se pare ceva interesant in el, chiar daca sezonul s-a terminat si probabil ca va fi destula liniste pe aici in continuare... Sa o luam metodic....

* As you all know, I truly, madly and deeply love Matthew Stevens... and MY f****** HEART BROKE IN ANYWHERE BETWEEN 2000 AND 20.000 PIECES WHEN HE LOST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PUNCT.
* trecand la treburi mai serioase (nu de alta, dar dragostea mea pentru Matt totusi nu depaseste anumite limite.... nici macar ora 23:30 atunci cand amandoi suntem adormiti, cand eu ar trebui sa dorm pt ca am treaba a doua zi iar el ar trebui sa fie treaz pentru ca are treaba exact in momentul ala... ma refer aici la una dintre sesiunile meciului de dubut cred.... pe care am abandonat-o spre marea mea rusine si somnolenta.... Laughing )... eu chiar nu ma bucur deloc ca a castigat Shaun Murphy.. din urmatoarele motive (in ordine aleatorie):
1. 22 de ani nu e o varsta la care sa castigi CM. practic iti anihileaza total motivatia de viitor.
2. Shaun nu are eleganta in joc. Cand da in bile parca da cu parul. Parca vrea sa le bata nu sa le bage in gauri. Cand si-a intrerupt asta un break si a venit Matt si a inchis masa cu dezinvoltura si eleganta si finetea care il caracterizeaza (chiar daca este un jucator care are destule lovituri puternice si lovituri cu stop si stop intarziat care sunt mai ... "smucite" prin definitie) am crezut ca mai am putin si ajung la Nirvana, m-am topit toata in fata televizorului si am picat de pe canapea in admiratie si induiosare... Cand au mai dat in pauza si 147ul lui Williams deja mi-am sters o lacrima din coltul ochiului si am marturisit cu voce tremuranda ca "that is one of the most buuuuutiful things i have ever seen". I hate-hate-hate-hate the way he plays his shots!!!
3. 90% dintre riscurile luate de Shaun Murphy au fost riscurile pe care numai un copchil care s-a nascut ieri si n-a castigat nimic in viata lui ar fi putut sa le ia... si a avut noroc de prea multe ori pentru gustul meu...
4. este prea mult daca cer ca Titlul Mondial sa fie castigat de cineva din TOP 16?!?!?!?!? DIN 14 DITAMAI JUCATORII DE SNOOKER (16-2 care sunt cu sanatatea in pioneze) NIMENI NU E IN STARE SA CASTIGE CM?!?! ISN'T THIS WHAT YOU ALL WANT? OR HAVE YOU ALL TURNED INCOMPETENT OVER NIGHT?!?! WHAT, IF RONNIE BAILS OUT THAN EVERYBODY ELSE GETS f****** DiSORIENTED ALL OF A SUDDEN?!?! WHAT THE ****, MAN (MEN)?Eu pentru VOI mi-am sacrificat 17 zile din viata nu pentru un kinder bisericos, insurat, uncool, unclassy and unstylish care s-a nascut ieri!!!!!!!!!!!!!!!!!
5. evident, victoria asta e o palma la adresa intregului top 16 si la adresa credibilitati lui.
Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

* lista persoanelor responsabile pentru rahatul asta de rezultat:
1. John Higgins -- nu pentru ca l-a "dresat" pe Murphy, ci pentru ca s-a enervat in meciul cu el. John, i love you, man, dar la experienta ta nu e permis sa se intample asa ceva... you ought to know that in snooker, as in life, you have to keep letting go to go on... Crying or Very sad
2. Peter Ebdon -- nu pentru ca nu l-a batut pe Murphy, ci pentru ca a batut persoana care ar fi putut-o face. Acolo nu s-a jucat un meci, ci un titlu si o soarta de om. Fragilul echilibru al lui Ronnie a fost manipulat, mutilat si distrus in acele ceasuri interminabile din acea seara faimoasa. (nu ca Ronnie n-ar fi meritat sa-si gaseasca nasul, dar...)
3. Ronnie O'Sullivan -- din nenumarate motive pentru enumerarea carora mi-ar trebui un topic nu un mesaj, dintre care cel mai important fiind acela ca nu stie ce dracu' vrea de la viata.
4. Claire viitoare Stevens (apparently, anyway) -- what kind of support do you get from a wife that barely shows up in the 25th hour at your match?!?! Honey, you either stand by your husband (or whatever the **** he really is... Smile ), or you let him choose from that huge line of ladies knocking at his door...
4. Paul Hunter -- pentru ca face ce face si intimideaza saracul baiat de nu mai ia titlu'... Laughing (asta era in gluma)
and last but no least....
5. Matthew Stevens -- pentru ca oricat de bun ar fi, intotdeauna se va bate pe el insusi. Baby, you have used up all my love for you. There's none left. I'm very sorry.

Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad



_________________
Score one-four-seven... Snooker heaven!


Ultima modificare efectuată de către Smaranda la Mar 3 Mai 2005, 22:25, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Smaranda Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Smaranda
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 332

MesajTrimis: Mar 3 Mai 2005, 22:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ps: mesajul de mai sus contine multe injuraturi necenzurate si o cantitate obscena de declaratii de dragoste. Toate acestea sunt rezultatele inevitabile ale abstinentei de la forum pentru aceste 5 zile cruciale. injuraturile sunau pur si simplu prea bine ca sa nu le scriu si imi definesc in totalitate starea de spirit, cat despre dragoste... pe aia sa n-o luati prea in serios... i'm not a groupie... but you already know that, right? Laughing Laughing



_________________
Score one-four-seven... Snooker heaven!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Smaranda Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mie 4 Mai 2005, 0:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Smaranda a scris:
22 de ani nu e o varsta la care sa castigi CM. practic iti anihileaza total motivatia de viitor.

Pai Hendry a castigat titlul la varsta de 21 de ani si nu cred ca si-a pierdut motivatia nici macar acum, dupa 15 ani.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Smaranda
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 332

MesajTrimis: Mie 4 Mai 2005, 16:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asta-i ca si cum la F1 l-ai da exemplu pe Schumacher. Very Happy Stiu ca si el avea o varsta frageda, dar el e exceptia care confirma regula. Eu vorbesc in general. majoritatea performerilor de orice fel tocmai de asta se impiedica: lipsa de motivatie. 8)



_________________
Score one-four-seven... Snooker heaven!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Smaranda Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mie 4 Mai 2005, 19:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Draga Smaranda, si eu i-as certa pe cei din top 16 enumerati de tine mai sus in aceeasi ordine si din aceleasi motive! Daca, daca, daca,.... Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad


Desi eu tot cred ca Murphy a meritat totusi acest titlu, in conditiile in care fostii campioni mondiali nu i-au putut face fata. Sa speram ca nu-i va pieri motivatia in viitor si ca n-a fost un accident acest titlu.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
luiza_hunter
Addicted to snooker


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 422
Locație: Constanța

MesajTrimis: Joi 5 Mai 2005, 17:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

SadSad...merita Stevens...pt. Hunter Sad



_________________
HUNTER Lover 4 EVER!!! ...♥ PAUL!!!!!!
" daca vom ajunge in rai, sa nu ne miram de va fi sa vedem printre ingeri si unul cu tacul in mana..."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui luiza_hunter Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Joi 5 Mai 2005, 17:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ma ’niervez rau de tot. Tocmai scrisesem un super mesaj si s-a sters tot, din cauza acestui calculator stupid! Confused Sa nu mori de ciuda? Dar nu, asta nu e ziua in care voi zice: Ma stresez si nu mai scriu nimic. After all, sunt the freaking fastest typist in the whole wide world si pe ala care nu ma crede il provoc la un contest.
Asha… Deci… Sa ma concentrez repejor, sa nu va mai plictisesc si sa va zic exact ce am in suflet. Problema sta in felul urmator. Eu n-am nimic cu Shaun Murphy, dar, precum unora dintre voi, nu-mi convine ca a ajuns in finala. Nici cu Matthew Stevens n-ash avea ceva de impartzit, deshi tre’ sa recunosc ca nu-l agreez peste poate si faptul ca l-a invins pe Stephen nu-l ridica in ochii mei (imi permit aici sa fiu subiectiva).
De ce nu-mi convine ca finala a fost intre acestia doi? Pentru ca intre un Ronnie si un Stephen sau un Ronnie si un Higgie sau un Higgie si un Stephen sau un Jimmy si un Higgie sh-asha mai departe, finala ar fi fost mult mai urmarita si mai iubita si ne-ar fi implinit mult mai mult pe noi totzi.
In plus, n-ash putea spune ca acest Campionat Mondial a fost aiurea… Sa recunoastem ca pana au inceput sa fie eliminatzi capii de serie (mrrrr, ce bine suna – capi de serie) a fost very interesting (poate putea fi si mai interesting, dar… Mereu este loc de mai bine.)
Si sa recunoastem ca daca Peter Ebdon nu l-ar fi batut pe Ronnie, atunci acesta din urma ar fi ieshit din nou Campion Mondial –bineintzeles, daca ar fi ajuns in finala cu Matthew si nu cu altcineva -(recunosc din nou ca am tzinut cu Peter, dar si ca am sperat ca Peter sa ia cupa. Ronnie cred ca ar fi facut-o.)
Pana la urma este evident ca presiunea psihologica are un rol imens in snooker (si ce deliciu poate fi uneori de urmarit), dar oare n-ar fi mai placut sa apara (sau sa-shi revina –pentru cunoscatori Very Happy) un al doilea talent ca Ronnie care sa-l invinga intr-un meci fantastic? Sau un meci intre Stephen si Ronnie in care Stephen sa joace asha cum a facut-o in acele 4 frames impotriva lui Matthew Stevens? E clar ca Ronnie avea nevoie de o lectzie si, la fel de clar, ca a primit-o, dar… Pentru mine, ca spectator, ar fi fost mult mai interesant un meci ca cel pomenit mai sus
Si aceste ultime meciuri au fost stresante pentru ca jucatorii la care tzin cel mai mult n-au fost prezentzi si… DUAMNIEEEEEEE! Ce dor o sa-mi fie de ei pana la toamna!
Si-altceva ce ar mai fi? Ash mai fi zis cate ceva, dar mai curand ash spune incheierea:
In ciuda finalei si a ceea ce s-a intamplat in acest campionat nu pot sa nu-mi amintesc cu mare, mare placere: 147 al lui Mark J., cele 4 frames ale lui Stephen (da, repet, repet… Razz), bucuria lui Peter Ebdon dupa ce l-a invins pe Ronnie, bucuria lui Ian McCulloch de a se afla in semifinala si felul in care a jucat. N-am sa-l uit nici pe Mark J. ciripind alaturi de acelashi Ian Laughing - how sweet that was. Very Happy Cam atat imi amintesc acum, dar sunt convinsa ca o sa-mi amintesc si alte treburi. Laughing
Cam asta am avut de zis. Ah, sa nu uit… Evident! Imi va fi tare, tare dor… De toata lumea buna (si de voi si de jucatori), de serile in care simtzeam pur si simplu nevoia sa zicem: WOW! I just have to say this and that… And this and that! Laughing
Evident, ne vom mai conversa si-n timpul pauzei, cel putzin pe-aici, si sper sa ne regasim in aceeashi formatzie la toamna, ba chiar intr-o formatzie mai mare. Very Happy
Pentru cei care vor lua o vacantza, nu pot decat sa va urez vacantza placuta, plina de amintiri frumoase in legatura cu dragii nostri jucatori si dragul nostru sport… Pentru cei care intra-n sesiune: Bafta! Si pentru iubitzii nostri jucatori: Vacantza frumoasa, dragilor, si sa ne (va) vedem cu cat mai bine in toamna (sau, vorba lui Marius Ancutza, de ce nu, in august.)



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Smaranda
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 332

MesajTrimis: Joi 5 Mai 2005, 20:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am receptat, my dear... Singura problema pe care o vad eu in toate scenariile propuse de tine mai sus, scenarii care, evident ar incanta ochiul si inima oricarui snookerist, este exact cea a schimbului de generatii. Totusi, cum necum, trebuie sa ne gandim la faptul ca o finala O'Sullivan-Hendry e mai mul o raritate,ca sa numai spun de Jimmy prin vreo finala. (eu inca mai sunt suparata de Hunter pana in ziua de astazi pt Daily Record de anul trecut, anywayz...). Daca stii (si probabil ca stii) promoul de pe Eurosport la CM, spunea ca "this is the big one, this is the one they all want..." Si-atunci e evident ca toata lumea va fi cat mai in forma pentru CM ca o regula general valabila. Paralel cu lucrul asta, schimbul de generatii se produce. Cumva mie mi se pare normal sa vezi pe cineva ca Matthew Stevens in finala... omul e tanar, e dornic de victorie (am zis dornic, nu capabil.. Evil or Very Mad ), are un palmares bun la CM, he's had his share of good results, si nu in ultimul rand, sta de ceva vreme in top 16. De cealalta parte, categoria de varsta putin mai "inaintata" (citeste Ronnie, John, Mark J) e in floarea carierei si ei sunt cei indreptatiti sa acceada in fazele superioare in primul rand. Davis, Jimmy si chiar Ebdon si Hendry cateodata, bring their charm to the game, dar mai mult de atat.. in finala CM nu prea ii mai vad pe niciunii. I could be wrong but it's how i feel. Bottom line? Am mai vrea noi niste filnale intre greii supremi ai acestui sport, dar nu cred ca se mai poate... DAR ASTA NU INSEAMNA CA TREBUIE SA TRECEM IN PARTEA CEALALTA!!!!! In fapt, campionatul asta s-a cam conformat... pana in finala. E ca blockbusterele americane: sunt palpitante, sunt dinamice, te tin cu inima intre dinti... pana cand vine finalul si invariabil nu moare nimeni si the guy always gets the girl.... (Ei lasa... nu vine el EP III si invata minte pe toti?!?! Laughing Laughing Laughing ). Vax... la ce te-au mai tinut atunci atat de incordat? CM chiar a fost foarte misto. l-am minimalizat atunci cand m-am intrebat chiar atat de vehement de ce draq m-am uitat la el 17 zile... CM nu insemna doar o finala si in timp ce ma uitam la ea, n-am putut sa nu ma gandesc ca oamenii aia tot jocau de 2 saptamani intregi, zi dupa zi (minus primele zile in care meciul de debut e la mare distanta de urmatorul), ora dupa ora si break dupa break... si tot castigasera... iar eu ma tot uitasem la ei.. Smile


Citat:
Si sa recunoastem ca daca Peter Ebdon nu l-ar fi batut pe Ronnie, atunci acesta din urma ar fi ieshit din nou Campion Mondial –bineintzeles, daca ar fi ajuns in finala cu Matthew si nu cu altcineva -(recunosc din nou ca am tzinut cu Peter, dar si ca am sperat ca Peter sa ia cupa. Ronnie cred ca ar fi facut-o.)


Nu stiu ce sa zic... Eu puteam sa-ti spun din al doilea meci al lui Ronnie ca se profileaza ceva negru la orizont... si nu, nu o schimbare de vesta. Laughing
nu uita ce figura frumoasa a facut Matthew intr-o finala in fata lui Ronnie. Si atunci nu era in mana ca acuma. Se spune ca, ca si calitate a jocului, joci in functie de jocul adversarului. Eu as adauga ca joci si in functie de reputatia adversarului si acel bagaj imens pe care il aduce in arena odata cu el. Daca ar fi fost altcineva in fotoliul din stanga lui Matthew Steves, cred ca Matt ar fi ratat mai putin. iar meciul lui Cu Hendry a fost unul dintre cele mai furmoase. Daca si cu parca si daca din nou... Rolling Eyes Rolling Eyes



_________________
Score one-four-seven... Snooker heaven!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Smaranda Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Miss Chigwell
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Mar/2005
Mesaje: 1596
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Joi 5 Mai 2005, 21:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Despre CM...

Ce mi-a ramas mie in memoria afectiva-pentru ca scorurile se uita, cu mici exceptii, loviturile superbe, nebunesti, surprinzatoare se confunda intr-un amalgam, ratarile se topesc intr-una singura, imensa si rautacioasa (iarasi, cu mici exceptii, din care as nominaliza “celebra, de acum” Laughing bila neagra a lui Maguire si ultima bila albastra a lui Matthew).
Felul in care Paul l-a imbratisat pe Michael Holt dupa ce acesta il invinsese si acel “God bless you” care mi-a incetosat ochii.
Lovitura de iesire din snooker reusita de Fergal O’Brien din a saptea sau opta incercare (!!!), izbutita abia dupa ce schimbase directia de atac si bucuria lui expansiva.
Vesta cu dungi verzi-galbene a lui Barry Pinches Shocked .
Vesta aurie a lui McCulloch, ce a determinat, prin desfacerea cataramei de la spate, unul din cele mai amuzante momente ale CM, cu arbitrul chinuindu-se sa i-o incheie la loc Laughing .
Allister Carter care, in decursul ultimului frame cu Ronnie, in timp ce acesta isi construia break-ul, incepuse sa-si desfaca papionul parca spunand “nu mai e nimic de facut”, desi Ron era abia pe la 30-40 de puncte.
Ochelarii lui Colin Brinded pe nasul lui Ebdon, dupa ce acesta, voind sa loveasca o bila albastra perfect libera, a dat in bila roz Laughing .
Scartaitul tensionat al cretei pe varful tacului in timp ce Matthew isi mijeste ochii si-si inclina capul.
Dragonii galezi de pe mansetele aceluiasi Matthew.
Paul Collier care, cu mana transpirata probabil, scapa din stransoare manerul valijoarei cu bile si ele se imprastie vesel pe jos, ca merele din cos Laughing .
Cele 4 frame-uri superbe ale lui Stephen in meciul cu Matthew.
Cele 4 frame-uri superbe ale lui Ronnie in meciul cu Peter.
Faptul ca Eurosportul a difuzat in pauza dinaintea ultimei reprize a finalei frame-ul de sfarsit ale editiei 2004 si micul zambet sugubat si strengar al lui Ronnie, in plin break, cand jocul punctelor i-a confirmat ca devenise campion mondial.
Prezentarile lui Alan Hughes.
Break-ul lui Mark, high five-ul lui Tony Drago si reactia glumeata a lui Stephen.
16 spre 17 aprilie, undeva in jurul orei 1 dimineata.
Slalomul intre tv si monitor.
Faultul comis de McManus si nevazut de nimeni, care, dezvaluit, l-a costat frame-ul.
Incurajarile frenetice, gemetele amuzant de sincronizate la cate o ratare, tacerea reverentioasa in momentele decisive, telefoanele obraznice.

Si sunt cateva momente pe care am ales sa le uit.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Miss Chigwell Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2004-2005 » Campionatul Mondial 2005 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 18, 19, 20  Următoare
Pagina 19 din 20

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community