Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

John Higgins
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Sâm 19 Mai 2007, 22:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

BOOOOOOOOOOOOOO! AM ratat ziua Higginsului! Sad((((((((((((( Stiam ca e in mai, dar mi-a ieshit din minte. Si ma tot gandeam ca am uitat cu siguranta o zi de nastere (eu avand multe in mai).
JOHNNY BOYYYYYYYYYYYYYYYYY! ALL THE BESTTTTTTTT, HONEYYYYYYYYYYYY! Very HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery Happy CE distractie pe familia Higgins si ce cadou frumos si-a facut John de ziua lui. Very Happy
Cu intarziere, dar... HAPPY BIRTHDAY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

familia Higgins, hoping you had a great time celebrating John! Very Happy



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20201
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 7 Noi 2007, 2:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Păi, ca și la KenDo, că încă nu știm ce va fi Laughing Laughing :

?... . . . ?...

Felicitări, Denise & John !


În afară de chestia cu bebelușul, n-am aflat mare lucru din scurtul interviu apărut în The Times de azi :

“Niciodată nu m-am gândit să-mi dedic viața snookerului. Pentru mine, acest sport n-a fost niciodată o chestiune de viață și de moarte, n-am dorit niciodată să bat toate recordurile din lume. Am o viață echilibrată și-mi place să fac o mulțime de alte lucruri care n-au nicio legătură cu snookerul. Nu cred că pe patul de moarte o să am regretul că n-am petrecut mai mult timp la masa de snooker !...”

Pe aceeași „linie”, dar în legătură cu cei doi (în curând, trei Very Happy ) copilași ai săi, Higgo a spus : „Printr-o coincidență extraordinară, în momentele respective mă aflam în câte o finală importantă. Absolut aiurea ce ți se poate întâmpla ! La primul meu băiețel, jucam finala de la Regal Masters, la Motherwell, în septembrie 2001. Denise depășise termenul cu zece zile și le-am spus clar organizatorilor că în cazul în care sunt anunțat că ea intră în sala de nașteri, părăsesc turneul. Același lucru s-a întâmplat și la al doilea băiețel, în noiembrie 2004. Atunci disputam finala Openului Britanic în compania lui Stephen Maguire. La fel, am avertizat pe toată lumea că ies din competiție. Organizatorii au făcut urât, au insistat, dar am rămas ferm pe poziție. Denise a născut îndată după turneu. Unii au presupus că m-aș fi aflat într-o dilemă, numai că mie nu mi se părea deloc așa. Dacă s-ar fi întâmplat ceva neprevăzut în cursul nașterii ?!... Și, oricum, cui îi arde de jucat snooker în asemenea momente ?!... Aș fi plecat imediat și fără ezitare din orice finală, chiar și una de campionat mondial."



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Mie 7 Noi 2007, 13:20, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mie 7 Noi 2007, 12:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Felicitari, John si Denise! Very Happy



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mie 7 Noi 2007, 19:10    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Felicitari John & Denise! Very Happy



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Mie 7 Noi 2007, 22:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Coooongrrraaaaats!



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20201
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 28 Noi 2007, 16:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Într-un scurt interviu acordat, acum vreo lună, suplimentului duminical (The Sunday Herald) al cotidianului The Herald, din Glasgow, Higgo a vorbit pentru prima oară despre supărarea pricinuită de plasarea lui la o masă “netelevizată”, în faza optimilor de la Shanghai Masters, în august. Într-adevăr, era vorba despre actualul campion mondial, care juca în compania actualului vicecampion mondial, adică un meci-revanșă, o replică a recentei finale de la Crucible ! Și totuși, organizatorii și șefia WSA (dornică să le intre în voie) au preferat să transmită meciul Stuart Bingham – Stuart Pettman !... Dar Higgo vorbește și despre alte nemulțumiri. Decupez din interviu spusele sale :

„Am stat mult timp în cabină, ca să mă gândesc dacă nu cumva era cazul ca pur și simplu să mă retrag pe loc din turneu. N-am făcut-o pentru că n-am vrut să-i pun pe sponsori într-o situație dificilă, dar îmi venea să le spun de la obraz organizatorilor că așa ceva este inacceptabil. Până la urmă, am hotărât, totuși, că singura atitudine potrivită era cea dictată de profesionalism, însă ceea ce mi s-a întâmplat a fost dezgustător. Mai mult decât atât : a fost groaznic. Cei de la WSA ar fi trebuit să aibă tăria de a-și impune punctul de vedere. Asta nu este deloc de natură să mă predispună la optimism nici în ceea ce privește viitorul.

Toată lumea se simte sub presiune. Nu sunt suficienți bani pentru ca toți jucătorii profesioniști să poată trăi din snooker. Poate că e nevoie să ne adunăm, să discutăm despre această situație și să vedem care ar fi perspectivele. Dorim să ajutăm conducerea WSA, dar, la urma urmei, noi, jucătorii, suntem pe cont propriu. Practic, lucrăm ca liber-profesioniști. Am stat de vorbă cu Sir Rodney Walker, care mi-a spus că se încearcă organizarea mai multor turnee de puncte, numai că eu nu cred că asta e soluția. Părerea mea e că ar trebui să avem proiecte mai modeste : să începem cu turnee invitaționale mai mici, în care să apară doar jucătorii de top, pentru că prezența acestora trezește și menține interesul publicului. Abia în faza următoare am putea extinde aceste turnee și le-am putea transforma în turnee de puncte. Sir Rodney consideră că asemenea turnee mici nu ne sunt de folos și nu vede cu ochi buni participarea noastră la ele, însă eu cred că n-are dreptate. Foarte mulți jucători pur și simplu nu-și pot permite să stea și să aștepte turneele mari. Oamenii sunt obligați să-și câștige existența și să ia ceea ce li se oferă.

Sunt un alt om față de cel care eram atunci când am câștigat primul titlu mondial. Acum am obiective mai multe și o perspectivă mai cuprinzătoare asupra situației din acest sport. Înainte, hoinăream fără țel și fără griji : ori eram sub presiune și câștigam turnee, ori mă odihneam fără să mă mai gândesc la snooker. Acum, însă, când au apărut atâția jucători tineri și valoroși, parcă mă simt mai motivat să trec la atac și să câștig și un al treilea titlu mondial.”

Până aici, nimic surprinzător. Ceea ce m-a uimit a fost intenția scoțianului de a se implica în conducerea din Snookerland : “Mă bucur de un statut suficient de respectabil în acest sport și lumea știe că poate avea încredere în mine și în părerile mele.”

Păi, nu știu zău, Higgo, nu știu zău... Confused În 2000-2002 ai fost printre cei mai obedienți dintre obedienții “regimului” WSA, pe care acum începi să-l critici – altminteri, cu destulă blândețe; ai umblat cu răutăți la limita calomniei celei mai grosolane la adresa lui Stephen Hendry; la Grand Prix 2006, ai "dat mâna pe sub masă" cu Alan McManus și l-ai ajutat să se califice în fazele eliminatorii în dauna lui Issara Kachaiwong, iar în finala Campionatului mondial 2007, ai făcut-o pe mortul în păpușoi preț de o sesiune întreagă, la cererea mai mult sau mai puțin clară a BBC-ului și a șefiei WSA, ca să aibă publicul patru sesiuni de spectacol și nu doar trei – până când te-ai prins că era cât pe ce să te arzi de-a binelea... Nu știu zău dacă o să mă apuc să te laud pentru inteligență și pentru integritate. Poate că ești mătăluță un om simpatic & cumsecade (cu prietenii ! Wink ), dar pentru mine asta nu-i destul, mai ales că ești și suficient de slab ca să te ducă unele persoane interesate (și ceva mai deștepte) exact acolo unde doresc...

Pe de altă parte, de când e nevoie de inteligență & integritate ca să fii în conducerea WSA ?!... Rolling Eyes Twisted Evil Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată Clara White la Joi 29 Noi 2007, 17:05, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 28 Noi 2007, 20:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:




Păi, nu știu zău, Higgo, nu știu zău... Confused În 2000-2002 ai fost printre cei mai obedienți dintre obedienții “regimului” WSA, pe care acum începi să-l critici – altminteri, cu destulă blândețe; ai umblat cu răutăți la limita calomniei celei mai grosolane la adresa lui Stephen Hendry


Nu stiam ca si Higgins a avut astfel de iesiri la adresa lui Stephen. Shocked Evil or Very Mad
Legat de ce spune acum despre WSA, sunt in cea mai mare parte de acord cu el.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Joi 29 Noi 2007, 21:24    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Interesant...



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20201
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 7 Dec 2007, 19:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Câteva întrebări-fulger în The Mirror de ieri, 6 decembrie :

Așteptați cu nerăbdare turneul (UK Championship) ? Da, cu mare nerăbdare. După Campionatul mondial, este cel mai mare turneu și meciurile au un format lung asemenea celor de la Crucible.

Care credeți că sunt adversarii dv mai de temut în această competiție ? Sunt foarte mulți ! Totuși, adversarul numărul unu al fiecărui jucător este... el însuși ! Dacă înlăuntrul tău ești pregătit să-ți faci jocul, poți să câștigi indiferent care este adversarul.

Câte ore pe zi vă antrenați ? Săptămâna asta, câte patru-cinci ore pe zi. De-abia aștept să-ncepem turneul !

Care credeți că sunt cei mai buni tineri jucători din Main Tour ? Ding, mai ales că n-are decât 19 ani. [Are 20, Higgo ! Wink ] Ceilalți trebuie să încerce să se ridice la nivelul lui.

Cum vi se pare acest an în care sunteți campion mondial în comparație cu anul în care ați câștigat primul titlu de la Crucible ? Mult mai frumos ! Prima victorie a fost importantă, dar a doua e și mai și...

Ce alte sporturi vă mai trezesc interesul ? Fotbalul, golful și boxul. De-abia aștept meciul lui Ricky Hatton. Poate el, oare, să câștige ? Sper că da...

Cum vedeți dezvoltarea viitoare a snookerului ? În Marea Britanie, snookerul este destul de dezvoltat. Întotdeauna va fi aici o bază importantă pentru acest sport, dar dezvoltarea trebuie să vizeze restul Europei. În China, snookerul se află în plină dezvoltare, acum ar trebui să prindă aripi și în alte țări.

Ar putea veni o zi în care să doriți să treceți la pool ? Nici într-un milion de ani !!!...


(Meciul lui Ricky Hatton la care se referea Higgo va fi transmis live, sâmbătă (sau, mai degrabă, duminică), pe ProTV, la ora 04.00. Va comenta Leonard Doroftei.)


.


Și fiindcă tot a venit vorba de box, aș vrea să vă spun un nume pe care unii poate că-l cunosc. Este numele unuia dintre marii mei „eroi”, singurul campion olimpic român la acest sport (și la aceeași categorie – semimijlocie – ca și Hutton) : Nicolae Linca (JO de la Melbourne, 1956). O simplă căutare pe Google vă va spune totul... (O fotografie > http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ro/9/99/Nicolae_Linca.jpg )



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Sâm 8 Dec 2007, 17:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Thanks for the interview! Super!

Go, Higgie!



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Sâm 8 Dec 2007, 19:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Thank you , Clara! Very Happy



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 9 Dec 2007, 8:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte interesant interviul. 8) Thanks! Very Happy

Din pacate Ricky nu a reusit sa castige in ciuda stilului sau foarte agresiv. Sad


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20201
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 9 Dec 2007, 14:04    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

You're all welcome! Smile

Am stat și eu să mă uit la meci. Mai mult ca să văd de ce spera (și parcă nu îndrăznea să spere) Higgo în victoria englezului decât ca să mai văd ceva box, fiindcă am o relație love-hate cu acest sport, iar în acest moment e mai degrabă hate. Ca să nu mai spun că, după ce imnul brit a fost cântat (muzicalmente, decent) de bunicul Tom Jones, habar n-am cine a lălăit cel mai kitch-gospel imn american de care am avut vreodată ghinionul să dau cu urechile-mi !... Evil or Very Mad Dar la ce să te aștepți în decorul patriei kitchului, Las Vegas ?!... Evil or Very Mad

A fost clar de la început că, din punct de vedere tehnic, meciul era inegal și m-am temut că avea să se lase cu accidentări (Ricky a luptat având arcada deschisă), dar am admirat curajul englezului. Au fost momente în care aș fi folosit chiar termenul "eroism".

Comentariu aglomerat, pe alocuri, nu prea bine articulat și destul de părtinitor (pro-Mayweather).



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20201
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 12 Ian 2008, 0:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Prospătură din The Guardian de zi. O discuție mai în glumă mai în serios, ca pentru rubrica lui Tăclăluță – Small Talk :

Small Talk : Bună, John.
John : Bună, Small Talk, ce mai faci ?
ST : Foarte bine, mulțam. Te simți plin de încredere pentru săptămâna viitoare, la Masters ?
J [După câteva secunde de interjecții ezitante] : Cine știe ?!... Vine cam repede după Crăciun și Anul Nou, iar eu mi-am reînceput antrenamentul abia de vreo săptămână, așa că o să fie cam greu. Dar bineînțeles că e un turneu pe care-l aștept cu nerăbdare – al doilea sau al treilea turneu ca importanță din calendarul competițional...
ST : Până acum ăsta nu pare să fie cel mai bun sezon al tău...
J : Nu, nu, nu, n-a fost cel mai bun sezon al meu. A doua lui jumătate trebuie să fie mai bună decât prima.
ST : În plus, ești și deținătorul titlului mondial. Sezonul în care ești campionul mondial en titre este diferit de alte sezoane ?
J : De obicei, da – ai mai multe de făcut decât într-un sezon obișnuit. Dar asta și e de dorit – să fii ocupat, adică – așa că până acum a fost excelent.
ST : Ceva mai multă lume care te cinstește cu câte-o bere...
J : Nu, nu, nu mai e cazul... Poate o dată, așa, dar nu mai mult de-atât.
ST : Se aude că, pe lângă faptul că ești campion mondial la snooker, te pricepi și la poker.
J : Mda, îmi place pokerul. Acum vreo două luni, am participat și la un turneu – la 888.com UK Open – și a fost grozav. Am ajuns printre ultimii trei și cred că ar fi trebuit să câștig. Așa e pokerul : poți să nimerești la masă cu unul dintre cei mai buni jucători din lume și tot ai o șansă să câștigi. Mai mult ce pot să spun ?...
ST : Aici ai dreptate. Ca pokerist, mergi la cacealma sau joci fără asemenea tactici ?
J : Eu joc agresiv. Mulți dintre jucătorii pe care-i urmărești joacă prudent, dar, la urma urmei, cine știe cum e mai bine să joci ?!... Fiecare cu stilul lui. La fel se întâmplă în mai toate sporturile – unii sunt ceva mai agresivi decât alții...
ST : Care-i cel mai mare pot pe care l-ai luat ?
J : N-a fost chiar așa de mare, eu nu-s ca jucătorii aceia care pun la bătaie mii și mii de lire pe internet.
ST : Deci nu te prea avânți să-ți riști banii ?
J : Nu, cred că joc mai mult așa, pentru distracție.
ST : Aș zice că așa-i cel mai bine. Deci, dacă nu ești la masa de snooker sau la cea de poker, poți fi găsit de obicei pe terenul de golf, e adevărat ?
J : Nu, nu prea. [ST nu se prea felicită pentru felul în care se documentează în legătură cu persoanele intervievate !] Nu mă număr printre acei jucători de snooker care se pricep foarte bine și la golf. Aș vrea eu, dar nu s-a prea prins de mine microbul golfului și e păcat, fiindcă-i un sport grozav...
ST : Anul trecut, Graeme Dott ne spusese că nu ești cine știe ce la golf, așa că a avut dreptate.
J : Absolut ! Măcar pot să zic că nu mă dau mare...
ST : După poreclă, ești „Vrăjitorul din Wishaw”, dar ia zi : la vrăji te pricepi ?
J : Mda, știu să fac câteva chestii de magie...
ST : Câteva !!!... [ST își trădează surpriza : nu se aștepta la un asemenea răspuns !] Pe bune ?...
J : Păi da, fi-meu a învățat câteva chestii de-astea pentru serbarea de Crăciun și m-a pus pe mine să le fac, fiindcă știe că sunt poreclit „vrăjitorul”... Dar nu-i vorba de ceva prea complicat...
ST : Totuși, sunt impresionat. Uită-te la toți acești jucători de darts care vin îmbrăcați ca la carnaval dar încearcă să se poarte plictisitor de respectabil ! Măcar tu te ridici la înalțimea poreclei...
J : Știi ce, dacă am avea și noi, la snooker, publicul numeros pe care-l au ei în vremea din urmă, ar fi cazul să venim și noi cu ceva panglicării de-ale lor. Aș putea apărea și eu cu o baghetă magică și aș scoate din ea confetti pe care le-aș arunca asupra spectatorilor, înțelegi ce vreau să zic...
ST : ...iar Ronnie O’Sullivan ar putea veni cu niște artificii...
J : Dap !
ST : ...sau Alan „Unghiuri” McManus ar veni cu un ditamai raportorul...
J : Chiar așa ! Cei de la WSA ar trebui să-ți ofere o slujbă ei, ST !
ST : Mulțam de compliment, dar slujba pe care-o am acum mă pasionează prea mult ca s-o părăsesc vreodată [ST își face un nod la batistă ca să nu uite să se intereseze cam ce salarii dau ăia de la WSA.] Așaaaaa, și deci ai primit un MBE.
J : Dap, am primit. E o recunoaștere care cade bine și pentru snooker, și pentru familia mea. Te simți bine atunci când îți sunt recunoscute meritele.
ST : Și zi așa, ești un mare fan al familiei regale...
J [Chicotind] : Păi, în calitate de scoțian nu prea cred că am voie să fac o asemenea afirmație. Nu, serios, la urma urmei mă simt foarte onorat că am primit MBE-ul.
ST : Și cred că ai și ceva veleități de bucătar.
J : M-au invitat la Pe locuri... Fiți gata... Gătiți ! A fost ceva fantastic ! Cât timp ești acolo, în studioul lor, îți zici „mi-ar plăcea să fac asta mai des !”, numai că pregătirea ingredientelor pentru gătit e mai complicată decât gătitul propriu-zis și eu nu prea am răbdare să fac lucrurile așa cum scrie la carte, cu toate că ăsta-i secretul mâncărurilor reușite.
ST : Așa e – totul e cum tai ceapa, că aici ne-mpiedicăm toți ! Și ce-ai găti pentru mine dacă aș veni azi la tine la cină ?
J : Ce-ai zice de un mic Châteaubriand ? Am pune lângă el puțintel haggis (asta e o mâncare scoțiană care seamănă cu drobul nostru Wink ) cu sos de whisky îndulcit. Ar fi destul de bun...
ST : Poți să fii sigur c-ar fi bun ! Atunci o să vin așa, pe la opt. O să avem nevoie și de niște muzică, deci poate-mi spui care-a fost ultimul CD pe care l-ai cumpărat.
J : Am cumpărat unul pentru nevastă-mea – cel cu șlagărele lui Whitney Houston. Pentru mine personal... stai să-mi amintesc... era o muzică mai veselă de-a lui Peter Kay, ca să am ce asculta în mașină.
ST : Că doar nu cântă chiar Peter Kay ?!...
J : Nu, nu, dar tocmai pierdusem în fața lui Stephen Hendry un meci din Premier League și aveam nevoie de ceva care să mă binedispună pe drumul spre casă.
ST : Ultima carte citită ?
J : Wildfire. E pe jumătate ficțiune, pe jumătate reportaj – o carte despre terorismul din SUA. Că, adică, americanii și-ar ataca propriile lor orașe ca să ridice lumea împotriva țărilor islamice. O carte destul de interesantă.
ST : Emisiunea TV preferată ?
J : E o emisiune a televiziunii scoțiene, Still Game se cheamă, nu știu dac-ai auzit de ea. E un sitcom foarte nostim cu doi bătrânei mofluzi și peripețiile lor.
ST : Cine crezi că ar câștiga în încleștarea dintre un leu și un tigru ?
J : Aaaa, le..., ăăăă, nu, tigrul ! Cred că tigrul e mai mare. Tigrul l-ar rupe pe leu, l-ar termina...
ST : Ce ai prin buzunare ?
J : Cărțile de credit și vreo 80 de lire.
ST : Ei, fir-aș al naibii ! Să-nțeleg că nu te duci la o partidă de poker ?...
J : Nu, nu. Mă duc să cumpăr câte ceva de mâncare în drum spre casă.
ST : N-ai niciodată cretă prin buzunare ?
J : Dap, mereu mă-ntreabă lumea chestia asta. Cretă și papioane de la costume vechi...
ST : Slavă Domnului ! Credeam că am pus o întrebare ciudată de om cam ciudat...
J : Nu, nu ești un om ciudat – sau dacă ești, la fel suntem și noi, ceilalți...
ST : Ai vreo glumă pe care să n-o spui, așa, ca încheiere ?
J : Fi-meu mi-a spus una, de Halloween. Cum era ?... Da : Cioc-cioc !
[Liniște.]
J : Cioc-cioc!!!
ST : Boc-boc !
J [care, mai mult ca sigur, crede că ST e cam sărăcuț cu duhul – și, probabil, nu se înșeală!] Da, OK, nu, când eu spun „cioc-cioc”, tu trebuie să-ntrebi „cine-i”.
ST : Cine-i ?
J : Gorila !
ST : Care gorilă ?
J : (Gorilla me a hamburger - joc de cuvinte intraductibil – un banc în genul „Știi bancul cu cehii ? Ce hidos ești !” și altele asemenea, toate pe baza speciei rebusiste numite ligament.) Scuză-mă, e un banc tâmpit !
ST : Nu e chiar așa de rău pentru un puști de 5 ani (câți are Pierce). Mulțumesc pentru interviu, John !
J : Pa, ne mai vedem...



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Sâm 12 Ian 2008, 0:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sweet! Very Happy Laughing
Multumim! Very Happy



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Următoare
Pagina 10 din 13

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community