Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

John Higgins
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20242
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 12 Oct 2005, 23:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Felicitări, Porcelain-Higgo și pentru meci, și pentru vestimentație ! Very Happy Ian McCulloch ar fi trebuit să-și dea seama din start că situația urma într-adevăr să devină albastră. 8) Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Mie 12 Oct 2005, 23:19    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am sa postez si eu la acest subiect, din moment ce si tu l-ai felicitat aici. Very Happy
Frumos a jucat John. Very Happy E o reala placere sa-l urmaresti, intregistrat sau nu. Laughing Laughing
Ian pare a nu fi fost in forma iar John pare exactly the opposite.
Si-ash mai zice eu mai multe, dar mi-e teama ca nu pot transpune chiar totul aici... Laughing Laughing
Bravo, Higgie! Pentru calitatea jocului si pentru tot! Laughing Laughing



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Joi 13 Oct 2005, 8:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
Felicitări, Porcelain-Higgo și pentru meci, și pentru vestimentație ! Very Happy Ian McCulloch ar fi trebuit să-și dea seama din start că situația urma într-adevăr să devină albastră. 8) Laughing


Am remarcat si eu cu mare placere vestimentatia lui Higgie si nu numai acum. Cred ca are mult bun gust sau/si este bine sfatuit. Smile



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Aura
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 345
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 13 Oct 2005, 15:07    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cred ca au dat meciul azi la pranz nu? Pacat ca n-am fost acasa. Mi-e asa dor si de Higgi. Oricum bine ca mai am sansa sa-l vad. Felicitari pentru meci ! Smile


* Am vazut si eu vesta albastra intr-o poza. Foarte classy..si Higgi dragut ca-ntotdeauna. Wink



_________________
"I want to make the balls talk, that's what it is all about." Ronnie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Aura Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20242
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 13 Oct 2005, 16:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

CristinaRo a scris:
Am remarcat si eu cu mare placere vestimentatia lui Higgie si nu numai acum. Cred ca are mult bun gust sau/si este bine sfatuit. Smile


Cred că are el bun gust. Îmi amintesc că într-o emisiune deschisă pe care a făcut-o acum câțiva ani la BBC, un ascultător l-a întrebat pe care dintre jucătorii de snooker îl consideră mai prost îmbrăcat. Higgie a răspuns că Mark Willams e omul cu pricina ! Wink Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20242
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 18 Oct 2005, 21:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Luni dimineața, la câteva ore după victoria alb pe verde a cavalerului albastru asupra celui negru, învingătorul "se afla" mai mult la Guild Hall decât în drum spre Scoția sau stând de vorbă cu băieții de la The Heraldși de la The Daily Record. „Încă nu reușesc să conștientizez ceea ce s-a întâmplat – încă nu-mi vine să cred cât de bine am jucat !... Sigur că am câștigat un campionat mondial [1998 – finalist Ken Doherty, scor 18-12], dar cred că de fapt niciodată n-am mai jucat atât de bine ca aseară. Dacă țin seama de calitatea adversarului și adaug nivelul snookerului jucat de mine, trebuie să trag concluzia că acesta este punctul maxim al performanțelor pe care le-am realizat de la începutul carierei mele și până în prezent. Cred că sunt un jucător mai bun decât eram în 1998, iar dacă pentru moment ocup doar locul 6, această situație din clasament nu reflectă chiar așa de corect realitatea. O’Sullivan a câștigat fără prea mare efort ultimele noastre 4 meciuri. Probabil începuse să creadă că-și poate permite să greșească și că eu n-o să fiu în stare să-l pedepsesc pentru asemenea greșeli, dar duminică am schimbat datele problemei. Meciul de ieri trebuie să i se fi imprimat în minte, iar data viitoare când o să mai jucăm n-o să mai fie tentat să mă subestimeze. Este o victorie psihologică importantă.”

În februarie trecut, la Masters, John își amintește că fusese șocat de înfrângerea suferită. "După meciul acela am stat de vorbă cu Jimmy și i-am spus că Ronnie a devenit o mașinărie de trimis bilele în buzunare și că nu pot să-i fac față. Jimmy m-a încurajat și mi-a spus că pot foarte bine să-i fac față lui Ronnie și că eram doar demoralizat de pierderea finalei. Dar eu parcă tot nu mă credeam capabil de așa ceva. Mulțumesc lui Dumnezeu că am reușit și că snookerul este unul dintre acele sporturi unde, dacă ești în mare formă, adversarul pur și simplu nu are nimic de făcut !..."

Bineînțeles că habar n-avea că uitase să dea mâna cu Ronnie O’Sullivan la sfârșitul primei sesiuni. „Câțiva prieteni mi-au telefonat ca să mă-ntrebe dacă se întâmplase ceva sau dacă existau resentimente între noi. Abia atunci mi-am dat seama. I-am cerut scuze înainte se sesiunea de seară și m-a înțeles.”

Absența rezultatelor cu adevărat satisfăcătoare din ultimele sezoane se explică, zice Higgie, prin schimbarea priorităților (pe primul plan au trecut copiii) și a tehnicii. „În ultimii câțiva ani nu prea mi-a stat capul la snooker. Am făcut și câteva schimbări de ordin tehnic – schimbări pe care ar fi trebuit să le fac de multă vreme. La mesele din competiții, postavul este acum atât de rapid încât reacția bilei albe se obține fără un efort prea mare. Tacul meu era prea lung. Nu mă ajuta să intru în ritm. În ultimul an, uitându-mă și la alți jucători și remarcând în ce mod făceau corp comun și compact cu tacul în momentul loviturii, am hotărât să mi-l scurtez pe al meu.”

În legătură cu golul lăsat de retragerea forțată a sponsorilor din industria tutunului și toate consecințele triste ale acestei situații, între care reducerea numărului de turnee și, implicit, explicabila nemulțumire a jucătorilor, Higgie recunoaște că e „intrigat” de ideea umplerii intervalelor dintre eventurile de snooker cu participări la competiții de biliard – mai ales acum, când splendida sa victorie de la Preston i-a amplificat dorința de a practica sportul care i-a adus o asemenea satisfacție – dar recunoaște și că, de exemplu pentru el (care nu figurează pe lista celor 7 din Ligă), până la următorul mare turneu mai e mult. „Dacă vor continua să existe întreruperi de lungă durată ale sezonului, s-ar putea să mă implic și eu în biliard. Următorul turneu e în decembrie. E puțin cam neplăcut să ai o perioadă inactivă atât de lungă, dar mă antrenez 5-6 zile pe săptămână. E și mai greu dacă nu ai prea mult succes, însă victoria de ieri constituie un stimulent puternic și-mi ridică mult moralul.”

Higgie e de părere că în general situația din snooker „a depășit momentul cel mai greu” și că avem motive să privim viitorul cu mai mult optimism. Aurită fie-ți gurița, Cavalerule Albastru !... Very Happy



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Vin 4 Noi 2005, 17:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt curioasa. Dak Higgie joaca asha de bine(bine, e putzin spus).....shi se mentzine in forma asta(excelenta) pana la Campionatul Mondial....ar exista oare shanse sa-l detroneze pe Shaun Murphy. Shaun oricum nu cred ca va reushi sa-shi apere titlul(Never say never Razz), dar dupa cum a jucat la GP.....breathtakin'(aici ma refer la Higgie). Nu putem spune de pe acum ce se va intampla la campionat...dar eu una m-ash bucura ENORM dak John ar reushi sa devina(din nou) campion mondial! Pana la Campionatul Mondial e cale luuuuuunga....dar eu nu mai am rabdare. Very Happy Very Happy Very Happy. Sper ca acesta sa fie anul lui Higgie.



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20242
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 20 Noi 2005, 7:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

În The Sunday Times de azi, un articol care m-a impresionat : Idolii idolilor – John HIGGINS despre Paul McSTAY

Mai întâi, "două" vorbe despre idolul lui HIGGO : Paul McStay, supranumit Maestro, acum în vârstă de 41 de ani, nu a jucat niciodată pentru o altă echipă decât Celtic Glasgow. (Bineînțeles, cariera lui și-a atins apogeul înainte de actuala epocă în care jucătorii sunt vânduți & cumpărați precum altădată sclavii-gladiatori – cu imensa deosebire că aceia erau săraci !) A debutat în echipă la 17 ani, a fost titular în naționala Scoției de 76 de ori și a participat la două campionate mondiale – 1986 și 1990. În 1992, a refuzat contractele tentante oferite de câteva mari cluburi italiene. S-a retras din activitate în 1997.

HIGGO : "Fotbalul a început să mă intereseze pe când eram în școala secundară – o perioadă în care prietenii mei și cu mine ne duceam să vedem fiecare meci jucat de Celtic la Parkhead. Pe atunci, cei de la Rangers abia își începuseră dominația asupra fotbalului scoțian și aveau să câștige 9 titluri unul după altul, așa că nu era cel mai bun moment ca să devii un suporter al Celtic-ului. Dar Paul McStay se singulariza ca o lumină în întuneric. Cu toate că uneori echipa arăta pe teren ca vai de capul ei, el se impunea atenției. Am început să-l admir pentru că era căpitanul Celtic-ului și pentru că juca atât de bine. Mi-l amintesc marcând două goluri fabuloase, în meciul din 1984 al Scoției cu Islanda – unul cu capul și celălat printr-un șut de la aproape 30 de metri fix în vinclu. Avea doar 19 ani pe vremea aceea și așa a devenit idolul adolescenței mele. Un jucător de mare clasă.

Unul dintre meciurile pe care n-o să le uit niciodată a fost cel dintre Celtic și Rangers, în ianuarie 1988. Ne aflam în sezonul centenarului echipei “noastre” și cei de la Rangers, cu Graeme Souness căpitan, erau deținătorii titlului. Celtic a câștigat cu 2-0. Paul i-a expediat o pasă incredibilă lui Chris Morris, pe partea dreaptă a terenului, iar Chris i-a trimis balonul lui Frank McAvennie, care a deschis scorul. Paul era peste tot – a dominat întreg meciul. Datorită lui echipa a câștigat dubla sezonului : titlul Ligii naționale și Cupa Scoției.

Credeam pe atunci că eram și eu un fotbalist bunișor, mă descurcam destul de bine printre cei de nivelul meu, dar din păcate altfel stăteau lucrurile dacă întâlneam jucători superiori valoric. Țin minte un meci în care am jucat împotriva unei echipe din Hamilton, iar adversarul meu direct era Charlie Miller. Pe vremea aceea, se spunea că e un talent de viitor, iar eu, ca mijlocaș, trebuia să-l marchez. Numai că pentru mine a fost ca și cum l-aș fi avut de supravegheat pe Maradona – Charlie era de neoprit, iar eu abia de-i ajungeam până la umeri !... De fapt chiar acela a fost meciul după care mi-am spus : “John, nu ești și n-o să fii niciodată bun la fotbal !” Bineînțeles că Charlie a făcut carieră – a jucat la Rangers, la Dundee United și în naționala Scoției.

Dar încă de pe când băteam mingea pe stradă, idolul și modelul meu a fost Paul McStay. Am avut norocul de a-l și cunoaște personal. L-am întâlnit de câteva ori și pot să vă spun că este un om adevărat. Prima dată am avut mari emoții – întotdeauna ai emoții atunci când te afli în apropierea persoanei pe care ai admirat-o o viață întreagă – dar câștigasem și eu vreo două turnee de snooker și de fapt el a fost cel care m-a recunoscut pe mine ! Pe urmă a venit o dată și la noi acasă fiindcă trebuia să ia un tac de-al meu pentru o licitație organizată în scopuri caritabile. Dar, cum nu știam că urma să vină, nu m-a găsit. Nu erau decât părinții mei. A fost nostim : frate-meu tocmai se întorsese de la serviciu, l-a văzut și a exclamat : “Nu-mi vine să cred ! Maestro e chiar în livingul nostru !”

Oamenii par uneori să fi rămas cu impresia că Paul nu dădea decât pase laterale, dar cred că ăsta e doar un tic de gândire. Poate că spre sfârșitul carierei lui, coechipierii pe care-i avea la Celtic pur și simplu nu erau la nivelul lui sau nu se aflau pe aceeași frecvență. Eu știu că oricui îmi cere un sfat, îi spun întotdeauna că numai dacă joci cu cei mai buni decât tine devii un jucător mai bun. Dacă ai cât de cât talent și joci cu adversari care-ți sunt superiori, nu se poate să nu progresezi.

E clar că Paul era foarte talentat și nu încape îndoială că dacă s-ar fi dus la o echipă europeană mare, și-ar fi găsit imediat locul printre jucătorii de top. Păcat că nu s-a dus, dar pentru Celtic a fost bine. Totuși, nu pot să cred că nu mai e implicat în fotbalul scoțian ! Oare chiar nu se găsește nimic pentru el ? Știu că e un om tăcut și retras, dar în ultimul timp nu se mai aude chiar nimic despre el. Eu unul mă întreb deseori ce o mai fi făcând…"



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Vin 20 Ian 2006, 20:47    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Higgins merge mai departe in cadrul Mastersului. Eu sper din tot sufletul ca el sa cashtige acest turneu deoarece mi se pare ca-i in mare forma! Asha ca m-am hotarat de acum... Higgie al the way!!!



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
luiza_hunter
Addicted to snooker


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 422
Locație: Constanța

MesajTrimis: Vin 20 Ian 2006, 21:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

așa e .. prea frumos ar fi să avem o Finală Higgi - Ronnie .. ce frumos ... ar fi .... și sper că așa va fi ... Wink



_________________
HUNTER Lover 4 EVER!!! ...♥ PAUL!!!!!!
" daca vom ajunge in rai, sa nu ne miram de va fi sa vedem printre ingeri si unul cu tacul in mana..."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui luiza_hunter Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Irina
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Dec/2005
Mesaje: 738
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 21 Ian 2006, 10:10    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

luiza_hunter a scris:
așa e .. prea frumos ar fi să avem o Finală Higgi - Ronnie .. ce frumos ... ar fi .... și sper că așa va fi ... Wink


Shocked Shocked ce finala Shocked Shocked



_________________
Paul Hunter - my role model in life. Forever be loved and never be forgotten!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Irina Trimite mesaj privat
luiza_hunter
Addicted to snooker


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 422
Locație: Constanța

MesajTrimis: Sâm 21 Ian 2006, 21:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Irina a scris:
luiza_hunter a scris:
așa e .. prea frumos ar fi să avem o Finală Higgi - Ronnie .. ce frumos ... ar fi .... și sper că așa va fi ... Wink


Shocked Shocked ce finala Shocked Shocked

gata .. e CLAR Ronnie e în Finală .. acum Higgi .. si nu o spun cu rautate pentru Alan ( o surpriză neașteptată ) .. dar chiar am merita o finală și noi Higgi - Ronnie ... după ce că nu am avut parte de transmisiuni în direct pe eurosport 1 Mad .... Go Higgi !!! Go Higgi !!! Go Higgi !!! Go Higgi !!!



_________________
HUNTER Lover 4 EVER!!! ...♥ PAUL!!!!!!
" daca vom ajunge in rai, sa nu ne miram de va fi sa vedem printre ingeri si unul cu tacul in mana..."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui luiza_hunter Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Irina
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Dec/2005
Mesaje: 738
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 21 Ian 2006, 23:04    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Go Ronnie!! Go Ronnie!! Go Ronnie!!



_________________
Paul Hunter - my role model in life. Forever be loved and never be forgotten!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Irina Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20242
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 21 Ian 2006, 23:11    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Irina a scris:
Go Ronnie!! Go Ronnie!! Go Ronnie!!



Laughing Laughing Laughing Wink Laughing Wink Laughing "Acasă" la Higgie, Irina ?... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
luiza_hunter
Addicted to snooker


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 422
Locație: Constanța

MesajTrimis: Sâm 21 Ian 2006, 23:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
Irina a scris:
Go Ronnie!! Go Ronnie!! Go Ronnie!!



Laughing Laughing Laughing Wink Laughing Wink Laughing "Acasă" la Higgie, Irina ?... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing hihihihihihih SĂ CAȘTIGE CEL MAI BUN hihihihihihihihi Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing



_________________
HUNTER Lover 4 EVER!!! ...♥ PAUL!!!!!!
" daca vom ajunge in rai, sa nu ne miram de va fi sa vedem printre ingeri si unul cu tacul in mana..."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui luiza_hunter Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Următoare
Pagina 4 din 13

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community