Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discutii
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2019-2020 » CAMPIONATUL MONDIAL 2020
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeti ca va castiga la Crucible, in acest an ?
Kurt Maflin
0%
 0%  [ 0 ]
Kyren Wilson
22%
 22%  [ 5 ]
Anthony McGill
4%
 4%  [ 1 ]
Mark Selby
22%
 22%  [ 5 ]
Ronnie OSullivan
50%
 50%  [ 11 ]
Mark Williams
0%
 0%  [ 0 ]
Voturi totale : 22

Autor Mesaj
bogdan78
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Apr/2009
Mesaje: 120

MesajTrimis: Sâm 15 Aug 2020, 0:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Agonie si extaz in seara asta pt fanii lui OŽSullivan. E si pt mine, pentru prima data, cand mi-am dorit sa piarda OŽSullivan. Lipsa de respect pentru fanii lui si pentru snooker in general sa trosnesti bilele in halul ala, sa pierzi un joc doar pentru nu ai rabdare sa refaca albitru pozitia in caz de fault (asa a explicat OŽSullivan la interviul de dupa meci). Stai acasa la tine si lasa pe altii, care au rabdare. Penibil. S-a facut de ras. Sper sa se lase cat mai repede de snooker si sa de dedice 100 % alergatului. Si sa alerge cat mai departe.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui bogdan78 Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20151
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 15 Aug 2020, 0:47    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)






_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bogdan78
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Apr/2009
Mesaje: 120

MesajTrimis: Sâm 15 Aug 2020, 1:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Interviul lui Selby dupa semifinala: https://m.youtube.com/watch?v=YL16YGPX4uc

Chapeau !


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui bogdan78 Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Bleic
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Oct/2008
Mesaje: 393
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 15 Aug 2020, 5:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dr.Killjoy a scris:
Cu toate astea, din cate stiu, in regulament sunt stipulate masurile ce se impun a fi luate, cand un jucator intarzie in mod voit executarea unei lovituri evidente.

Nici lovitul hit&hope nu e interzis de regulament.
Selby se pare ca le-a considerat chiar un afront personal: “During the match, I felt it was a little bit disrespectful, the way he played. Every time I put him in a snooker, he just got down and hit the balls at 100 miles an hour and they could have gone anywhere. I don’t know whether he was just in that frame of mind, but I felt it was a bit disrespectful to me at the table"
Nu se poate sa nu va placa si ironia fina din declaratia lui Ronnie: "If I was as good as Mark Selby at getting out of snookers, I could maybe get the balls safe."


Nah, ce sa mai zic, aveti si voi dreptate, si pe mine m-au scos din sarite acele lovituri, dar asta ti-e omu, mie imi place asa cum e. Sper ca castige finala Very Happy



_________________
Applause ronnie
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2020
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Bleic Trimite mesaj privat
mac1951ro
Addicted to snooker


Data înscrierii: 28/Apr/2011
Mesaje: 394

MesajTrimis: Sâm 15 Aug 2020, 9:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu contest ca pentru unii, ceea ce a facut Ronnie cu loviturile total neasteptate in anumite situatii din meci,poate fi socant,de neacceptat intr-o semifinala de CM.
OK,de acord,dar eu vad altfel acele lovituri efectuate in situatia de snooker.Privind atent jocul lui Ronnie cu Selby dea lungul timpului,mereu a avut probleme cand Selby aflat in dificultate lungea mereu loviturile si cauta lovituri de siguranta care sa-l oboseasca mental ,stiut fiind ca lui Ronnie nu-i plac astfel de jucatori.In tot turneul Ronnie a fost excesiv de ofensiv,iar cand Selby a incercat aceiasi tactica, de a-l pune in dificultate cu snookere pana il va face sa greseasca,ce sa vezi,Ronnie nu-i accepta tactica ,riscand sa piarda jocul,dar dandu-i un semn ca nu accepta asa un joc.
Deh, fiecare cu strategiile lui de joc,dar totul permis in regument. Nu vad unde ar fi greseala sau lipsa de respect practicand astfel d elovituri.La urma urmei numai Ronnie ar fi avut de pierdut,cum s-a si intamplat de altfel,dar macar a ramas cu satisfactia ca nu ii accepta jocul prea tacticizat pentru gustul lui.
Pana la urma Ronnie si-a impus stilul lui de joc in fata unui Selby care dupa expresia fetei si-ar fi dorit nespus sa castige meciul. Parca pe fata lui Ronnie vedeam o "lipsa de sensibilitate ",cum ar zice unii ,care pana la urma a dat roade.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Players' Championship 2018
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mac1951ro Trimite mesaj privat
Dr.Killjoy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 389

MesajTrimis: Sâm 15 Aug 2020, 9:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bleic a scris:
Nici lovitul hit&hope nu e interzis de regulament.


Evident ca nu. Nici nu am spus asta. M-am referit strict la intarzierea voita a loviturilor, deoarece ati spus de "interminabilele" minute de gandire ale lui Selby. Intr-adevar regulamentul stipuleaza astfel de masuri: https://wst.tv/wp-content/uploads/2019/08/View-the-updated-version-of-the-rules.pdf - Sectiunea 4, punctul 3. Iar, la Selby nu a fost cazul. Si faptul ca jocul sau nu a fost pe placul lui O'Sullivan, nu inseamna ca a fost lipsit de fair play.

In fine, asta e Ronnie O'Sullivan pana la urma. Nu a fost nici prima si cu siguranta nici ultima isprava de acest gen.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2018, UK Championship 2018, Tour Championship 2019, World Grand Prix 2021
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dr.Killjoy Trimite mesaj privat
Bleic
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Oct/2008
Mesaje: 393
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 15 Aug 2020, 10:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dr.Killjoy a scris:
deoarece ati spus de "interminabilele" minute de gandire ale lui Selby.


De curiozitate, m-am uitat pe timpul mediu pe lovitura la meciurile lui Selby: 25.9 cu Ronnie, 26.0 cu Robertson, 24.8 cu Noppon. Nu prea a iesit din tipare, doar ca asa mi s-a parut mie.



_________________
Applause ronnie
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2020
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Bleic Trimite mesaj privat
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Sâm 15 Aug 2020, 14:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

În primul rând, mă bucur să văd lume veche din nou activă pe forum. Applause
În al doilea rând, nu credeam că tensiunea de la Crucible poate atinge culmile edițiilor din trecut (când aveam spectatori în arenă), dar semifinalele mi-au demonstrat contrariul.
În al treilea rând, îmi place să văd discuții civilizate în contradictoriu. Wink
În al patrulea rând, lăsând la o parte frustrările, nu cred că Ronnie sau Mark au încălcat în vreun fel regulamentul. Cât privește noțiunea de fair-play, există o prevedere interesantă în Regulament, la secțiunea numărul 5:
Citat:

(a) The referee shall:
(i) make decisions in the interests of fair play for any situation not covered adequately by these Rules;

Din punctul meu de vedere va exista tot timpul o notă de subiectivitate privitoare la fair-play-ul loviturilor, comportamentului sau al declarațiilor jucătorilor. Este o... poveste fără sfârșit.

Să ne bucurăm totuși de fiecare moment al sportului pe care îl îndrăgim așa de tare!
Să fie o finală frumoasă, presărată cu cel puțin 10 centuries, bătălii tactice, dramă, iar la final cel mai bun jucător să câștige!



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Miss Chigwell
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Mar/2005
Mesaje: 1596
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Sâm 15 Aug 2020, 17:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara, Posseidon, Mircea, mulțumesc de urări! O trecut ceva vreme...
Nici nu știu cum a ajuns Ronnie în finală, că la ultimele 3 jocuri n-am mai avut putere să mă uit, ca în vremurile bune. Smile
Ura, spectatori în arenă, woop-woop!
Până acum, not too shabby, cu rezervă peninsulară.
Încă un lucru: aud voci noi la comentariul Eurosport.
Dar, azi, un gând pentru una dintre cele două voci originare ale transmisiunilor de snooker în limba română, domnul Marius Ancuța.
Dispărut, dar nu uitat.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Miss Chigwell Trimite mesaj privat
Posseidon
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Noi/2004
Mesaje: 459
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 15 Aug 2020, 17:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mac1951ro, Ronnie putea sa refuze tactica lui Selby jucand altfel, nu pocnind bilele ca ghiolbanul.
Sincer, eu nu am inteles cum a reusit sa castige ultimul frame, la una din bilele alea lovite la misto a avut ce-i drept si-un noroc urias nelasandu-i pozitie lui Selby.
Cand Selby a facut 16-14, Ronnie a pierdut jocul din cauza ca a jucat prosteste. Facuse un break de peste 50 parca, si a jucat la bila maro, incercand sa sparga ce mai ramasese din pachet. A introdus alba si Selby a primit si free ball. Era foarte simplu sa puna bila alba in spatele unei bile colorate inferioare si sa-l lase pe Selby sa iasa dintr-o pozitie dificila. Dar n-a facut-o, si-a batut joc.
Sunt foarte dezamagit de cum a abordat, a castigat pur si simplu printr-un noroc urias, de asta era si Selby asa dezamagit. A tot incercat sa caute pozitii de siguranta, a jucat solid si s-a trezit cu un Ronnie lovind la misto. Normal ca nu-ti convine sa pierzi asa.
Da, sunt de acord ca Selby exagereaza de multe ori cu durata loviturilor, sta si cate 3 min., se plimba mult pe langa masa. Nu stiu daca e tactica pentru a-i scoate din mana pe adversari, nu mi se pare ca ar aborda diferit in meciurile cu Ronnie vs. celelalte meciuri. In fine...
Sunt un admirator al jocului ofensiv practicat de Ronnie, dar asta nu inseamna ca trebuie sa acceptam orice. Acum 15 ani ii gaseam mereu scuze pentru diferite situatii, atitudini, declaratii. Acum mi se pare ca a sarit prea mult calul.



_________________
I'm unclean, a libertine
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Posseidon Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 588
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 15 Aug 2020, 17:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ronnie nu a gresit cu nimic prin faptul ca nu a vrut sa intre in jocul tactic al lui Selby si nici nu a fost lipait de fair play. Nu e nici o incalcare a vreunei reguli daca lovesti bilele in forta.
La fel cum a declarat pe twitter si Stephen Hendry: Selby trebuia sa isi vada de jocul sau.
Decat sa pierzi 30-40 de puncte la un snooker (cum a facut o Mcgill in frameul decisiv) mai bine dai un hit & hope.
Si oricum nu stiu cu ce l-a deranjat pe Selby fiindca mai mereu i-a lasat pozitii favorabile din care a castigat frame-ul respectiv.
Ii inteleg frustrarea lui Selby dar sa nu uitam finala din 2014 cand a revenit de la 10-4 printr-un joc si mai incalcit impotriva lui Ronnie. Asta a fost ca o dulce revansa.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20151
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 15 Aug 2020, 17:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)




_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Bleic
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Oct/2008
Mesaje: 393
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 15 Aug 2020, 19:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cristi a scris:

Decat sa pierzi 30-40 de puncte la un snooker (cum a facut o Mcgill in frameul decisiv) mai bine dai un hit & hope.

Sa fim seriosi, asta cu pierdut 30 pcte e scuza de moment gasita de Ronnie; a lovit asa fiind frustrat si disperat ca nu-i iese nimic. Dar frustrarea e fireasca si apare la orice jucator cand jocul nu ii iese sau are ghinion dupa ghinion, chiar si la Selby.
Din meciul de azi am vazut doar cateva franturi, dar am vazut multe ratari si un Wilson destul de slabut. Sa vedem ce urmeaza.



_________________
Applause ronnie
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2020
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Bleic Trimite mesaj privat
Dr.Killjoy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 389

MesajTrimis: Sâm 15 Aug 2020, 22:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cristi a scris:
Nu e nici o incalcare a vreunei reguli daca lovesti bilele in forta.


Sigur ca nu. In afara de "regula" bunului simt. Bun simt si respect, fata de de partenerul de joc. Dar de unde atatea pretentii...

Astazi, O'Sullivan e prezent in finala, aratand la fel cum a jucat ieri acele lovituri. Si probabil cu aceeasi mentalitate de a juca, cum se joaca la birt.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2018, UK Championship 2018, Tour Championship 2019, World Grand Prix 2021
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dr.Killjoy Trimite mesaj privat
bogdan78
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Apr/2009
Mesaje: 120

MesajTrimis: Sâm 15 Aug 2020, 23:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu concep sa piarda OŽSullivan finala. Joaca serios din ce am vazut eu azi. Probabil ca de vina pentru aceasta schimbare sunt cei 300k in plus pt castigator.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui bogdan78 Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2019-2020 » CAMPIONATUL MONDIAL 2020 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Următoare
Pagina 13 din 14

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community