Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discutii
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2022-2023 » Shoot-Out 2022-2023
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20199
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 18 Ian 2023, 14:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Scandalul blaturilor a determinat înlocuirea jucătorilor chinezi anchetați Zhao Xintong & Zhang Jiankang cu Haydon Pinhey & Michael Georgiou.

Fără nicio legătură cu mizeria javrelor necinstite de mai sus, Marco Fu s-a retras din turneu și în locul lui a fost invitat Michael Holt. Holty a fost campionul ediției 2020, dar motivul pentru care a primit invitația îl constituie locul din clasamentul QSchool 2022.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20199
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 23 Ian 2023, 22:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Top marcatori de sutare/sezon, după Marele premiu mondial (22 ianuarie)

Judd Trump . 39
Mark Allen . 38
Neil Robertson . 30
Mark Williams . 29
Mark Selby . 26
Stuart Bingham, Ronnie O'Sullivan, Jack Lisowski . 24
Kyren Wilson, Ding Junhui . 23
Ryan Day, Shaun Murphy, Zhou Yuelong . 22
Barry Hawkins . 21



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20199
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 25 Ian 2023, 3:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)



Anthony Hamilton nu are, ca alți jucători, o secțiune de forum consacrată doar lui așa că semnalez aici interviul foarte proaspăt consemnat de Phil Haigh. Anthony vorbește despre bani, despre subțirimea calendarului competițional și, în general, despre starea nu foarte bună în care se află snookerul după retragerea lui Barry Hearn.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20199
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 25 Ian 2023, 23:10    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Târziu începe transmiterea meciurilor din sesiunea a doua a zilei. O să încerc să țin sonorul deschis. Greu de tot, până acum. Acesta nu este un turneu la care să povestești alte meciuri, din alte competiții. Nici istorii despre jucători care sunt (cu atât mai puțin dacă nu sunt) în arenă și cum au jucat ei în sezonul actual. Nici să enunți statistici care adună & adună cifre obositoare & inutile. Nici să traduci în cuvinte ceea ce se vede și deci n-are nevoie de descriere. Că nu suntem la radio. Nici să vorbești neîncetat, neîncetat, neîncetat.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Ocnenodis hg
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Sep/2011
Mesaje: 954
Locație: constanta

MesajTrimis: Mie 25 Ian 2023, 23:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De asta draga Clara Moshu prefera sa vada intalnirile pe stream fara sonor caci nu cunoaste decat limba romana...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ocnenodis hg Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20199
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 26 Ian 2023, 1:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, din păcate, de la varianta „Fiți-ne, vă rugăm, o companie agreabilă, domnilor comentatori !” ajungem, uneori, la varianta ”Vă rugăm, nu ne deranjați, domnilor comentatori !”
__________________




Dacă de Mastersul Turciei nu suntem chiar siguri, de Shoot-Out nu vom fi lipsiți, în sezonul viitor : tot la Leicester, în atmosfera aceasta albastră, prezentă, acum, la toate turneele și al cărei rost nu-l înțeleg, că doar snookerul nu e un sport acvatic.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20199
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 26 Ian 2023, 16:17    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)




Jack Lisowski are păreri foarte categorice și vorbește cam tare pentru cineva care, la 31 de ani, încă nu a câștigat nici măcar un singur titlu cu care să impresioneze circuitul profesionist. Pare însă a fi intrat (din nou) în rolul de scutier al cavalerului Judd Trump, încercând să-l atace (în numele lui Judd ?) pe Mark Allen (fără a-l numi). Se citește printre rânduri că Allen n-ar fi câștigat chiar cinstit recenta finală a Marelui premiu mondial, ci prin încetinirea nesportivă a ritmului de joc. Jacko dă însă vitejește înapoi atunci când intervievatorul îi adresează întrebarea directă. De altminteri, pe el personal nu l-a zdrobit nimeni prin ralentarea ritmului, afirmă, ceva mai la vale, ceea ce ar dovedi, nu-i așa, că nu în interes propriu învârte el deasupra capului săbiuța cuvintelor.

Cu dl Lisowski, pe tema vitezei de joc și alte teme mai interesante & mai personale, în interviul publicat chiar azi, de Phil Haigh.

Nu lipsește din discuție nici tema pregătirii cu Dom' Prof' Peter Ebdon, despre al cărui ritm de joc, deh, ce să mai vorbim... Grozavă ironia unor situații. Laughing

__________________


În altă ordine de idei, Desislava ar trebui să-și miște mai repejor rotunjimile, în jurul mesei, la acest turneu.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dr.Killjoy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 392

MesajTrimis: Joi 26 Ian 2023, 18:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In legatura cu domnii comentatori, in raport cu pronuntia numelui jucatorului Vlad Gradinari, doresc doamna Clara, sa va intreb care este pronuntia corecta a numelui sau. Pentru ca pe mine, personal ma zgarie deja pe timpane, cand aud Gradinarii(iiii). Din cate stiu eu, baiatul nu e italian sau francez sau mai stiu eu ce alta natie, unde pronuntia numelui sau ar fi de asa natura la modul cum e scris. Iar, din cate stiu eu, in Republica Moldova, se vorbeste (si) limba romana, fiind chiar limba nationala. Posibil sa ma fi smintit si sa nu mai stiu ce e corect si ce nu, dar intamplarea face, ca pe un amic de-al meu, tot din Rep. Moldova, il cheama Gradinari. Si nici pomeneala ca pronuntia numelui sau sa fie cum e pronuntata de catre domnii comentatori de la Eurosport (pronuntie ce pana la urma, nu e conforma cu normele limbii romane. Nu la modul cum e scris numele) .



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2018, UK Championship 2018, Tour Championship 2019, World Grand Prix 2021
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dr.Killjoy Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20199
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 26 Ian 2023, 18:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dr.Killjoy, n-am auzit numele puștiului pronunțat atât de aiurea, dar nici nu puteam să-l aud pentru că nu prea mai urmăresc Eurosportul în limba română cu sonorul deschis. Bineînțeles că numele se pronunță ca în flexiunea simplă „(un grădinar - doi) grădinari.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dr.Killjoy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 392

MesajTrimis: Joi 26 Ian 2023, 18:28    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru raspuns. Atat Alex Crisan cat si Sorin Niculescu, ca doar pe cei doi i-am auzit comentand, pronunta de maniera "Gradinarii" (articulandu-l cu articol hotarat), uneori prelungind "i"-ul final si mai mult. Ceea ce e de-a dreptul rusinos din punctul meu de vedere. Ma rog, noroc cu Eurosport 4k, unde se poate selecta pista audio si evident ca prefer comentariul in limba engleza.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2018, UK Championship 2018, Tour Championship 2019, World Grand Prix 2021
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dr.Killjoy Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20199
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 26 Ian 2023, 18:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu plăcere. Din punct de vedere lingvistic, este o pronunție incorectă, iar din punct de vedere politic, este o pronunție anti-românească. Mai exact, o pronunție filo-rusă. Nu cred însă că la mijloc este vreo intenție de a ignora și/sau contrazice istoria și politica Basarabiei, într-un moment teribil de prost ales. Eroarea este, probabil, strict lingvistică.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Ocnenodis hg
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Sep/2011
Mesaje: 954
Locație: constanta

MesajTrimis: Vin 27 Ian 2023, 12:22    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Trebuie sa fie consemnat si un important eveniment al zilei de ieri anume obtinerea primei victorii in circuitul mondial profesionist de catre Reanne Evans!
Aceasta victorie a venit abia spre sfarsitul celui de al treilea sezon ai ei in circuit.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ocnenodis hg Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20199
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 27 Ian 2023, 21:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dr.Killjoy a scris:
Va multumesc pentru raspuns. Atat Alex Crisan cat si Sorin Niculescu, ca doar pe cei doi i-am auzit comentand, pronunta de maniera "Gradinarii" (articulandu-l cu articol hotarat), uneori prelungind "i"-ul final si mai mult. Ceea ce e de-a dreptul rusinos din punctul meu de vedere. Ma rog, noroc cu Eurosport 4k, unde se poate selecta pista audio si evident ca prefer comentariul in limba engleza.


Aha, am înțeles când am auzit MC-ul de la Leicester : comentatorii noștri români cred că trebuie să învățăm pronunțarea numelor românești de la... englezi ! Laughing

Că tot am învățat să pronunțăm și numele de origine franceză al lui Brecel cu accent britanic și să facem un sport extrem din pronunțarea numelor chinezești după același model ! OK, nu știi franțuzește că limba franceză poate nu e chiar pentru toată lumea, însă întrebi un profesor de franceză. Nu știi chinezește că încă nu e o limbă obligatorie, însă întrebi pe Google / YouTube. Dar să pronunți un nume românesc după model brit e de tot râsul.

Iar noi putem să râdem după pofta inimii. Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dr.Killjoy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 392

MesajTrimis: Vin 27 Ian 2023, 22:49    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
Dr.Killjoy a scris:
Va multumesc pentru raspuns. Atat Alex Crisan cat si Sorin Niculescu, ca doar pe cei doi i-am auzit comentand, pronunta de maniera "Gradinarii" (articulandu-l cu articol hotarat), uneori prelungind "i"-ul final si mai mult. Ceea ce e de-a dreptul rusinos din punctul meu de vedere. Ma rog, noroc cu Eurosport 4k, unde se poate selecta pista audio si evident ca prefer comentariul in limba engleza.


Aha, am înțeles când am auzit MC-ul de la Leicester : comentatorii noștri români cred că trebuie să învățăm pronunțarea numelor românești de la... englezi ! Laughing

Că tot am învățat să pronunțăm și numele de origine franceză al lui Brecel cu accent britanic și să facem un sport extrem din pronunțarea numelor chinezești după același model ! OK, nu știi franțuzește că limba franceză poate nu e chiar pentru toată lumea, însă întrebi un profesor de franceză. Nu știi chinezește că încă nu e o limbă obligatorie, însă întrebi pe Google / YouTube. Dar să pronunți un nume românesc după model brit e de tot râsul.

Iar noi putem să râdem după pofta inimii. Laughing


E nevoie de “multa” minte pentru asta. Trist totusi. Habar nu am cine e Sorin Niculescu, dar din cate stiu, Alex Crisan e inginer de profesie. Asta inseamna ca are niste ani (mai multi) de scoala. Sa repeti o prostie, la nesfarsit e rusinos, cum am mai spus. O alta prostie, repetata intens e in raport cu Robbie McGuigan, cum ca e nepotul lui Mark Allen. Acest lucru putea fi valabil, in cel mai bun caz, prin alianta, atata vreme cat Allen a fost casatorit cu Kyla McGuigan. Acelasi gen de imbecilitate a fost spusa si despre Rhys Clark, daca nu ma insel, ca e nepotul lui Hendry si ca de acolo i se trage talentul. Desigur si in acest caz, Clark i-a fost nepot prin alianta. Cretinismul asta a fost repetat si sustinut ani in sir, dupa ce Hendry divortase de Mandy Hendry, matusa lui Clark. In ambele cazuri, nu exista vreo legatura de sange intre jucatorii de snooker amintiti. Ma rog, ma uit extrem de rar la TV, in speta la snooker si la tenis. Dar, niciodata de cand urmaresc acest sport, nu am auzit atata prostie si atatea informatii eronate exprimate in 2 zile si jumatate de turneu.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2018, UK Championship 2018, Tour Championship 2019, World Grand Prix 2021
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dr.Killjoy Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20199
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 28 Ian 2023, 0:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

James Cahill, dar am înțeles cum a călătorit gândul : nepot galez – unchi scoțian > Jamie Rhys Clarke (galez) > Hendry > Rhys Clark (scoțian). Smile



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2022-2023 » Shoot-Out 2022-2023 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community