Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discutii
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2022-2023 » CAMPIONATUL MONDIAL 2023
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeti ca va fi campionul mondial 2023 ?
Luca Brecel
28%
 28%  [ 4 ]
Si Jiahui
7%
 7%  [ 1 ]
Mark Selby
35%
 35%  [ 5 ]
Mark Allen
28%
 28%  [ 4 ]
Voturi totale : 14

Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20210
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 26 Apr 2023, 22:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

. .

. .



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Joi 27 Apr 2023, 14:26, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20210
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 27 Apr 2023, 1:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

.





_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20210
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 27 Apr 2023, 16:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

* H2H, în semifinale : pentru Luca Brecel & Si Jiahui, acesta este primul meci în care joacă unul împotriva celuilalt, iar cei doi Mark se află la egalitate :11-11.

* Multdiscutata problemă a vârstei celui mai tânăr semifinalist la Crucible :

Jimmy White, în 1982, avea 20 ani și 10 zile
Stephen Hendry, în 1989, avea 20 ani și 3 luni
Ronnie OSullivan, în 1996, avea 20 ani și 4 luni
Si Jiahui are 20 ani și 9 luni

_____________________

. .


.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20210
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 28 Apr 2023, 16:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

.

.

.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dr.Killjoy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 392

MesajTrimis: Sâm 29 Apr 2023, 11:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tocmai ce l-am auzit pe Alex Crisan spunand de Selby ca a fost comparat cu un boa constrictor, de catre un jurnalist al unui tabloid britanic, caruia nu i-a dat numele sa nu ii faca reclama. Nu am timp acum sa verific informatia, dar daca bine imi amintesc, aceasta comparatie a fost facuta de catre Shaun Murphy, dupa ce a pierdut finala din 2021, comparandu-l pe Selby cu un piton sau cu un boa constrictor. Si nu a facut declaratia respectiva intr-o maniera peiorativa, din cate retin. Poate doamna Clara, dumneavoastra aveti mai multe informatii legate de acest fapt. Va multumesc anticipat.

Edit:
Clara White a scris:

M-am uitat prin folderele mele. Se pare că nu Shaun, ci Ronnie este autorul comparației din 2021.[/i]


Da, intr-adevar Ronnie e cel ce a facut referinta initiala. M-am uitat si eu putin sa vad, iar Shaun, probabil "inspirat" de cele declarate de Ronnie, dupa pierderea finalei CM 2021 a declarat cam acelasi lucru: "He’s a bit like a python, a boa constrictor, and the funny thing is with Mark that you don’t see it coming."--> sursa: https://metro.co.uk/2021/06/22/shaun-murphy-explains-world-snooker-championship-regret-against-mark-selby-14811830/#
Ma rog, nu ca ma prea intereseaza, dar in virtutea corectitudinii informatiei, in raport cu cele afirmate de Alex Crisan, am vrut sa fiu sigur. Daca vreun jurnalist de la un oarecare tabloid a reiterat aceasta informatie si a furnizat-o intr-un mod malitios/tendentios, nu ma intereseaza catusi de putin. M-a interesat sa stiu cine a facut afirmatia initiala. Multumesc inca odata !



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2018, UK Championship 2018, Tour Championship 2019, World Grand Prix 2021


Ultima modificare efectuată de către Dr.Killjoy la Sâm 29 Apr 2023, 13:05, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dr.Killjoy Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20210
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 29 Apr 2023, 12:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu am idee, Dr.Killjoy. Nu-mi aduc aminte. Sinceră să fiu, mă interesează mai mult rezultatele & faptele decât ce vorbulițe spun jucătorii. Mai ales unii dintre ei. Comparația are însă meritele ei : Selbs poate fi letal, iar adversarii învinși își varsă și ei oful și-și mai răcoresc frustrarea. Laughing

M-am uitat prin folderele mele. Se pare că nu Shaun, ci Ronnie este autorul comparației din 2021. >> https://www.theguardian.com/sport/2021/may/02/mark-selby-fights-back-to-lead-shaun-murphy-after-first-day-of-final : "Selby’s success in sapping his opponent’s swashbuckling spirit prompted Ronnie O’Sullivan, appearing as a pundit on Eurosport, to liken the three-time champion to a “boa constrictor” and warn: “He will tighten even more.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20210
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 29 Apr 2023, 13:22    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

.


.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20210
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 29 Apr 2023, 21:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce semifinală a fost între Brecel & Si ! Cea mai bună de multe sezoane încoace. Am simțit nevoia să ies la aer, să mă destind și rar mi se întâmplă așa ceva. Amândoi semifinaliștii m-au surprins, cel mai tare, Luca. Se știe, e un jucător foarte talentat, foarte bun și, când lucrurile merg bine în viața lui, are o siguranță și o nonșalanță de-a dreptul markwilliamsiene. Nu mă așteptam totuși să văd că e făcut dintr-un asemenea oțel, că e în stare de o atare reziliență de nezdruncinat.

Cineva se juca-n cuvinte, pe net (cu mare inspirație, trebuie să recunosc), schimbând ad-hoc titlul unui celebru film cu Paul Newman : Cool Hand Luke >> Cool Hand Luca. Excelent spus !

Si Jiahui m-a impresionat ceva mai puțin. Evident, este talentat – în sensul că se găsește în faza aceea strălucitoare cu care încep toți, absolut toți jucătorii : faza de țintaș. Le nimerește și de pe acoperiș, și de după colțul zidului etc. Am văzut că, uneori, se poate câștiga un CM și numai cu atât. Rar, dar se poate, mai ales dacă ești ”fearless” și cum să nu fii ”fearless” când ai 20 de ani ?! La 20 de ani, suntem toți ”fearless,” toți suntem ferm convinși că le știm pe toate & putem să răsturnăm munții. Dar, după părerea mea, foarte plictisitor ar fi un meci de snooker dacă s-ar limita la tragerea la țintă, țac-pac, așa cum par să susțină până și unii dintre domnii comentatori, care abia așteaptă să-și termine treaba și se grăbesc să ajungă acasă.

Si Jiahui ar fi ajuns în finală cu un joc spectaculos, dar incomplet. Să-l vedem cum va evolua, dacă va evolua – adică dacă își va „rotunji” jocul și va căpăta experiență. Contează foarte mult și necesarele cicatrice care dor, dar maturizează.

______________________


.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Posseidon
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Noi/2004
Mesaje: 461
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 30 Apr 2023, 9:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Brecel merita felicitat pentru ca i-a batut totusi in drum spre finala pe M.Williams si pe Ronnie. Cu Si nu prea am ce comenta. Chinezul are un joc fluent, avantul varstei, e ofensiv, dar nu poti juca snooker in liga celor mari fara joc de siguranta. I-a surprins pe adversari cu jocul asta, dar acum adversarii stiu cu cine au de-a face, iar Brecel a avut si timp sa schimbe planul tactic (deh, cel mai bun din 33), angrenandu-l pe chinez intr-un joc in care nu castiga cel care baga mai repede si mai multe bile in buzunare, ci cel care sta macar decent la capitolul tactic.

In cealalta semifinala nu am avut emotii, era un deznodamant asteptat. Ce e mai rau pentru Allen e ca si daca ar mai juca inca 5 astfel de meciuri cu Selby in SF la Crucible, pe toate le-ar pierde. Si nu pentru ca jocul nord-irlandezului ar fi slab. Din contra, joaca excelent, a reusit sa-i tina piept o perioada lui Selby si la jocul de siguranta. Dar impotriva lui Selby in fazele finale la Crucible ai nevoie de ceva mai mult - de sclipiri si de putin noroc.
In schimb, Selby e in alta liga. Cred ca este cel mai bun strateg si tactician, avand in portofoliu si mijloacele tehnice sa puna in practica ce gandeste la masa. Ma uitam in ultimele 3-4 frame-uri ce frumos il fezanda pe Allen. In ultima sesiune se citea pe chipul lui Allen oboseala, disperarea, descumpanirea - a jucat de la egal la egal 3 sesiuni, dar in ultima jocul englezului a mers foarte bine, in timp ce Allen a gresit tot mai mult. Sunt multe de spus, dar ce joaca Selby in fazele finale la Crucible e de studiat, analizat si admirat.

Din pacate pentru Brecel, nu-l vad deloc bine in finala cu Selby. Va fi un meci la discretia englezului. Singura scapare a belgianului ar fi sa reuseasca sa castige frame-uri dintr-o singura vizita la masa si sa ia un avantaj de 4-5 jocuri dupa doua sesiuni astfel incat sa puna presiune pe Selby.



_________________
I'm unclean, a libertine
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Posseidon Trimite mesaj privat
Ocnenodis hg
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Sep/2011
Mesaje: 954
Locație: constanta

MesajTrimis: Dum 30 Apr 2023, 10:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu am postat inca in urma cu un an dar in alta parte convingerea ferma ca Mark Allen va castiga titlul de campion doar dupa ce castiga acest titlu Ding Junhui...Iar chinezul il va castiga...ad calendae graecaes!!!Sic!




Ultima modificare efectuată de către Ocnenodis hg la Dum 30 Apr 2023, 11:05, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ocnenodis hg Trimite mesaj privat
Dr.Killjoy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 392

MesajTrimis: Dum 30 Apr 2023, 11:04    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Posseidon a scris:

Din pacate pentru Brecel, nu-l vad deloc bine in finala cu Selby. Va fi un meci la discretia englezului. Singura scapare a belgianului ar fi sa reuseasca sa castige frame-uri dintr-o singura vizita la masa si sa ia un avantaj de 4-5 jocuri dupa doua sesiuni astfel incat sa puna presiune pe Selby.


Sunt de acord, cu toate ca am mizat pe Brecel la Oscue. Daca Selby va reusi sa ia un avans mai mare de 4-5 jocuri, cred eu ca Brecel nu il mai poate recupera. Cu toate ca am vazut semne de slabiciune in meciul cu Allen din partea lui Selby, dar acesta din urma e expert in jocul tactic si e cu siguranta mult mai rabdator si mai tenace, cel putin din acest punct de vedere, in raport cu ceilalti jucatori. Sper doar sa avem o finala echilibrata, indiferent de cine va castiga, cu toate ca imi doresc sa castige Luca Brecel.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2018, UK Championship 2018, Tour Championship 2019, World Grand Prix 2021
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dr.Killjoy Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20210
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 30 Apr 2023, 14:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

H2H
General - meciuri : Mark Selby 8–3 Luca Brecel
General - frame-uri : Mark Selby 45–29 Luca Brecel
Turnee importante : Mark Selby 3–2 Luca Brecel
Crucible : n-au mai jucat niciodată unul contra celuilalt
Meciuri multisesionale : Mark Selby 1–0 Luca Brecel
Finale : Mark Selby 1–0 Luca Brecel



.


Scorurile primelor sesiuni ale finalelor câștigate de Mark Selby la Crucible arată că în 3 din 4 a fost condus.

2014 : Mark Selby 3–5 Ronnie O’Sullivan
2016 : Mark Selby 6–2 Ding Junhui
2017 : Mark Selby 2–6 John Higgins
2021 : Mark Selby 3–5 Shaun Murphy


.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20210
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 30 Apr 2023, 23:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Primul break maxim într-o finală de la Crucible ! Ce moment pentru Selbs ! Ce ovații de am crezut că explodează plafonul Teatrului Crucible. Minute în șir, oamenii parcă nici nu voiau să se așeze din nou pe scaune. Ce moment și pentru Brendan Moore !



N-am ascultat deloc-deloc la TV, dar am intrat o clipă pe direct și nu mi s-a părut că a fi vreo atmosferă ca de imediat post-break maxim. Eurosportul în limba română o fi în Team Brecel ? Nu că ar conta. Laughing

________________


Se îmbrățișează lumea, anul ăsta, la Crucible !

.






BREAKUL MAXIM ISTORIC AL LUI MARK SELBY Arrow https://www.youtube.com/watch?v=CNCAI7n7KpQ&feature=youtu.be



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Posseidon
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Noi/2004
Mesaje: 461
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 1 Mai 2023, 7:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Superb ce-a realizat Selby! Si a avut vreo 2 lovituri la bilele rosii (a 10-a si a 11-a) care au fost dificile.
Recunosc ca la inceputurile lui la profesionisti nu l-am avut deloc la inima, insa am invatat sa-l respect si sa-l apreciez, e un jucator fabulos.
Am vazut acum cateva zile un clip cu jucatorii de snooker intrebati care e cea mai faimoasa persoana din lista de contacte, iat Selby a spus Nicko McBrain. Mi-a intrat si mai mult la inima, Iron Maiden fiind trupa mea de suflet Very Happy

P.S: Clara, esti cumva la Crucible?



_________________
I'm unclean, a libertine
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Posseidon Trimite mesaj privat
Ocnenodis hg
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Sep/2011
Mesaje: 954
Locație: constanta

MesajTrimis: Lun 1 Mai 2023, 8:33    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Breakul maxim realizat de Selby a fost singurul motiv pentru care dragalasii de la site-ul WPBSA au reusit sa inlocuiasca poza lui Jason Ferguson care trona acolo de aproape o saptamana!!!Sic!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ocnenodis hg Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2022-2023 » CAMPIONATUL MONDIAL 2023 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
Pagina 7 din 8

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community