Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Arbitrii din Main Tour
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 2 Aug 2005, 0:44    Titlul subiectului: Arbitrii din Main Tour Răspunde cu citat (quote)

CEI TREI ... TENORI

Acum vreo lună, un amic brit (același cu interviul „Steve Davis”) urma să publice pe site-ul său trei interviuri acordate lui de către trei arbitri pe care îi cunoaștem cu toții : galezii EIRIAN WILLIAMS și PAUL COLLIER & olandezul JAN VERHAAS. Le-am citit în “avanpremieră”, iar între timp autorele le-a și publicat. Cum întrebările puse au cam coincis, o să “joncționez” materialele și o să vi le povestesc pe toate trei deodată.

* La întrebarea asupra jucătorilor ale căror meciuri preferă să le arbitreze, trei “piruete” Wink Laughing : E.W. a spus că meciurile tuturor celor din Top 16 sunt plăcut de privit și lesne de arbitrat. Totuși, el consideră “un bonus” dacă cei care joacă sunt galezii MARK WILLIAMS și MATTHEW STEVENS. * J.V. a spus pe șleau că întrebarea e “nepotrivită” și că, deși e normal ca un arbitru să aibă, ca orice om, simpatiile și antipatiile lui, n-ar fi corect să citeze vreun nume. (Adevărul e, zic eu, că tuturor acestor oficiali le place să se răsfrângă și asupra lor ceva din gloria unor jucători celebri, care fac meciuri frumoase, umplu sălile și țin (tele)spectatorii cu răsuflarea tăiată !) * P.C. susține că toți jucătorii îi sunt simpatici – mai ales dacă sunt în formă!... * Fiecare cu meciurile „sale” preferate : E.W. crede că cel mai bun și mai tensionat a fost cel din semifinalele de la Embassy 2004, între STEPHEN HENDRY și RONNIE O’SULLIVAN. (Recunoaște că, uneori, “oficiază” și în unele partide cronofage, unde pare a se încerca doborârea recordului de lentoare, dar că, în ceea ce-l privește, plonjează atât de profund în realitatea verdelui câmp de bătălie, încât habar n-are când trece timpul.)*J.V. a dat calificativul maxim finalei MARK WILLIAMS-KEN DOHERTY, de la Campionatul mondial 2003, dar a apreciat ca excelente și cele 4 finale ale Mastersului. * PAUL optează pentru finala 2002 de la Regal Welsh (PAUL HUNTER-KEN DOHERTY) – “un meci mare, jucat într-o atmosferă splendidă” – dar tare ar fi dorit (salt în timp ?!... 8) Laughing ) să fi arbitrat faimoasa finală Embassy 1985, între STEVE DAVIS și DENNIS TAYLOR !... Oricum, e foarte mândru că a fost cel mai tânăr arbitru din istoria finalelor Embassy. * În privința snookerului, în general, Eirian crede că s-au făcut progrese uriașe. Cu puține excepții, mesele sunt foarte bune, astfel încât jucătorii se pot concentra asupra jocului, fără să se mai întrebe unde vor ajunge bilele ricoșate din mante. Totuși, grozav i-ar plăcea să se soluționeze marele și neplăcutul mister al kick-ului. (Să-l întrebe pe Stevo! Laughing ) *Jan are un alt punct de vedere : admite că snookerul a parcurs, în ultimii ani, o perioadă mai grea, dar că ce-a fost mai rău a trecut, iar problema sponsorilor n-ar trebui să fie insolubilă din moment ce acest sport e o “marfă” de calitate, deci, cât se poate de “vandabilă”. *Timpul liber : E.W. și-l petrece navigând pe net. Când nu șade la calculator și nu face karaoke, bricolează prin & pe lângă casă și se laudă că e foarte îndemânatic. Ferice de soțioara dumisale, cu care împărtășește pasiunea grădinăritului și bucuria deșteptării la răsăritul soarelui. * Jan se plimbă și el pe plaiurile virtuale – nu se desparte de laptop. Altminteri, e mare amator de golf (îl practică în compania compatriotului & prietenului său Johan Oomen), de călătorii, de stat la soare și de hoinărit, în costum de scafandru, prin recifele adâncurilor transparente de la tropice. (Exotice gusturi – nu degeaba e poreclit „James Bond” Wink Laughing ) * Revenind la snooker, Eiry & Jan (trăiască “piruetele” Laughing !) spun că … nu spun nimic despre inovația din Premier League – adică despre regula celor 25 de secunde : nu știu, n-au văzut, n-au auzit multe ( Shocked Laughing !!!) comentarii negative… * PAUL nu s-ar putea eschiva nici dacă ar vrea (fiindcă el a fost singurul arbitru din meciurile Ligii !), dar nu ezită să califice schimbarea ca “fantastică”. Well, e în minoritate… * TUSTREI se declară împotriva utilizării imaginii TV în reconstituirea situației de pe masă, chiar dacă pot apărea cazuri când, de exemplu, un jucător aflat în snooker nu izbutește să iasă de la strâmtoare altfel decât împrăștiind bilele peste tot. Cum poate un arbitru să-și amintească poziția exactă a fiecăreia dintre ele ? EIRY răspunde pe larg : crede că absolut orice lovitură este un potențial “foul & miss”, așa că refacerea poziției poate fi necesară în orice moment, motiv pentru care se uită atent la poziția tuturor bilelor, înaintea fiecărei lovituri și din cel puțin două unghiuri diferite. Reține mai ales poziția bilei albe și cea a bilelor în spatele cărora ea ar putea fi “ascunsă”. Mai e și consultarea cu cei doi jucători, deși galezul spune că de nenumărate ori aceștia recunosc cu seninătate că habar n-au unde fuseseră bilele !... Surprised Laughing *JAN & PAUL consideră injust să se recurgă la imaginea-martor doar în unele meciuri, iar în altele, nu – și, cum doar unele meciuri sunt televizate… * Asupra problemei repartizării arbitrilor în meciuri, amândoi sunt de accord : cuvântul decisiv îl are, bineînțeles, directorul turneului, însă trebuie să se evite “întâlnirea” prea frecventă între un anumit jucător și un anumit purtător de mănuși albe (și în nici un caz în două meciuri consecutive. (Ceea ce NU s-a întâmplat în LigăRolling Eyes ). * Cât despre “relația cu publicul”, toți s-au confruntat nu o dată și cu cetățeni turmentați, și cu posesori de diverse aparate țârâitoare. Nu numai concentrarea așilor tacului are de suferit din cauza acestor agresiuni sonore, ci și cea a arbitrului. În cazurile simple, E.W. le cere mitocanilor să iasă din sală; în cele mai grave, le spune celor doi jucători să “înghețe” meciul preț de câteva minute și părăsește arena pînă când oamenii de ordine își termină treaba. * J.V.e de părere că cine nu-i în stare să se conformeze regulilor de etichetă dintr-o arenă de snooker n-are ce căuta acolo – valabil pentru toată lumea. * Întrebat despre tabieturi, Jan pretinde că nu are așa ceva. * Eiry are. Spune că îi place să fie “la sală” cu minimum trei sferturi de oră înainte de meci. Se asigură că are la el o monedă – întotdeauna, în buzunarul stâng al pantalonului (așa se stabilește cine deschide “ostilitățile” : se dă cu banul). Moneda rămâne acolo, în buzunar, tot timpul meciului, pentru cazul unei re-rack. În buzunarul stâng al hainei e întotdeauna un al doilea ball marker (“jucărioara” aceea pe care arbitrul o pune sub & pe lângă bila albă/colorată, pentru a o reașeza în exact același loc după ce e ștearsă), necesar în eventualitatea în care ar fi nevoie să fie mișcate din poziția lor mai multe bile. Ball markerul principal stă mereu în buzunarul drept al pantalonului. Apoi, își lustruiește pantofii, își ia cadrul triunghiular + cutia cu bile și “pune masa” cu mânuțele lui. O verifică de două ori, verifică și setul de sprijinuri & prelungitoare, după care se duce să-“și” intâlnească jucătorii. * Și dacă sistemul de afișaj electronic se defectează, așa cum s-a întâmplat la Crucible, anul acesta ? (Întrebare care nu excelează prin tact : chiar Eiry era atunci scorerul, chiar el manevra afurisitul de sistem electronic ! Laughing ) Și-a amintit cum i s-a părut că i se prăbușește plafonul teatrului în cap : toate camerele TV se îndreptaseră spre el și toată lumea îl urmărea chinuindu-se cu vechiul panou de afișaj manual !... Penibil moment !... Confused Laughing * Pot însă apărea și alte situații penibile, cum ar fi deteriorarea postavului de pe masă. Eiry a pățit și așa ceva, tot la Crucible, în urmă cu câțiva ani. Dacă postavul e deteriorat de o lovitură prea “energică”, spune el, fie se întrerupe meciul până la repararea stricăciunii, fie, în caz că stricăciunea nu se poate repara, el se suspendă pînă la eliberarea altei mese, dacă, firește, se joacă mai multe meciuri în același timp. În general, nu există “masă de rezervă”. Dacă un asemenea incident are loc undeva pe la mijlocul unui joc, iar deteriorarea postavului e gravă, cu acordul directorului de turneu și al jucătorilor, meciul se reia de la jocul anterior, fiindcă repoziționarea tuturor bilelor ar fi prea dificilă, chiar în condițiile în care există imaginea TV, care să servească drept “martor”. Dacă din acest motiv sau din altul se reia un joc, problema e : se ia în considerare punctajul jocului anterior, cel anulat ? NU, zic cei doi. Jan susține că regulile sunt clare, iar dacă un jucător nu vrea refacerea jocului, poate alege o lovitură care să rezolve situația, fără a lăsa lucrurile să ajungă la stadiul în care devine necesară refacerea. * Cel mai mare break propriu ? Fostul polițist Eirian nu se laudă cu o performanță care ar face gaură-n cerul Țării Galilor : 49 de puncte. Mai puțin bine stă cerul cu pricina în cazul lui Paul : el are la activ mai multe 100+ competiționale, joacă în mod curent prin cluburi și îi place să se gândească la un comeback când va avea vârsta potrivită pentru competițiile seniorilor (peste 40 de anișori). Știe ce poate și de aceea nici nu se supără atunci când TERRY GRIFFITHS îi spune că, în calitate de arbitru, e un jucător destul de bun. Și invers.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată Clara White la Sâm 10 Feb 2007, 0:03, modificat de 3 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Mar 2 Aug 2005, 1:06    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Absolutely lovely! Thanks a lot for the article. Laughing Laughing



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Miss Chigwell
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Mar/2005
Mesaje: 1596
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Mar 2 Aug 2005, 3:07    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Subscriu la multumiri cu mare placere! Fermecator materialul Laughing . Il tineti minte pe Paul Collier dand de-a dura-evident involuntar- bilele la Crucible anul asta? Laughing


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Miss Chigwell Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Joi 4 Aug 2005, 2:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intr-adevar, minunat articolul! Dar daca tot s-a deschis acest thread despre arbitrii, ar fi interesant de stiut daca aveti un arbitru favorit. Mie imi place cel mai mult de Jan Verhaas. Are un stil aparte cand spune scorul sau cand anunta "Foul and a miss". Smile



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Joi 4 Aug 2005, 15:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si mie imi place Ian Verhaas si se pare si ca unii jucatori din top 16 il prefera.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 16 Mar 2006, 20:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sper că printre personajele înmănușate pe care le vom vedea la Crucible se va număra și irlandeza PATRICIA MURPHY.

„Două” vorbe despre Patricia : s-a născut la Clonlara, în urmă cu ceva mai puțin de un sfertișor de veac, a făcut școala în orașul natal și la Killaloe, iar după aceea a lucrat ca barmaniță la un club de pool & snooker numit The Rack. Ambianță favorabilă, s-ar zice, numai că lui Patricia nici că-i păsa de mesele respective, fie ele albăstrii sau verzi. Până-ntr-o zi, când s-a lăsat convinsă să dea și ea cu bila albă în celelalte colorate. Asta s-a întâmplat acum nici patru ani. Jocul a rămas la stadiul de joacă, mai ales că nu se profila la orizont nici o promisiune de performanță. Totuși, cum puțini dintre membrii clubului erau dispuși să renunțe la un meci pentru a face pe arbitrii, patronul a pus-o pe Patricia să tocească broșuricile cuprinzând regulamentele și așa s-a trezit blonduța că trebuie să-și cumpere mănuși albe. A căpătat experiență în circuitul irlandez al meciurilor demonstrative și s-a făcut remarcată de oficialii IBSF, care au școlit-o și au lansat-o la ediția 2004 a Campionatului mondial Under-21.

Nici despre istoria snookerului nu știa mare lucru – s-a pus pe vizionat câte casete cu meciuri a găsit și s-a dus la toate turneele profesioniștilor. În scurt timp, a început să arbitreze în Challenge Tour. „A fost un uriaș pas înainte”, spune ea, într-un interviu apărut acum vreun an jumătate, în The Limerick Leader. (Ca de obicei, extrag de acolo doar spusele persoanei intervievate, fără „salata” gazetărească adiacentă.) A urmat seria de testări-evaluări pentru trecerea de la gradul 3, la gradul 2. „În Main Tour nu ajunge oricine, ești verificat și nu ți se dă OK-ul până nu demonstrezi că ești pregătit, dar toată lumea a fost foarte bună cu mine, iar cei de la WSA și-au dat toată silința să mă ajute.”

Au dat-o în grija unui mentor – JAN VERHAAS. „Mi-a arătat lucruri care nu sunt nici în cartea de reguli”, povestește ea (și ia nu vă gândiți la alte alea, că honni soit qui mal y pense ! Twisted Evil Laughing ). „Am învățat că pentru a fi un arbitru bun, trebuie să-ți placă ceea ce faci, iar eu mă bucur foarte mult că sunt în această postură. Înainte aveam emoții, dar acum, că am câștigat încredere în mine și am ajuns să-i cunosc pe jucători, nu mă mai simt intimidată.

Un arbitru trebuie să țină sub control meciul, indiferent ce situație poate să apară și să fie absolut corect față de jucători, chiar atunci când ei nu sunt de acord cu decizia luată și-l privesc ca pe un dușman. Nu poți intra într-un meci dacă nu ești concentrat sută la sută. Pentru jucători, fiecare meci este foarte important, pentru că, de exemplu în Challenge Tour, o greșeală a arbitrului îi poate costa locul în Top 64. Când arbitrez, nu văd decât masa și jucătorii.”


Mai joacă din când în când snooker, dar breakul ei cel mai mare e de doar 35 de puncte. „Și la acela am avut noroc !”, precizează ea cu modestie. Cu atât mai fermă e hotărârea de a rămâne la arbitraj : „Asta va fi cariera mea !”

Iar ambiția ei e (desigur !) să oficieze la Crucible. Irlandeza e modestă – nu spune (deocamdată) că ar visa să arbitreze o finală la Crucible.

Patricia a debutat în Main Tour în acest sezon, la UK Championship, când a și avut de făcut față unui incident destul de neplăcut : la meciul RICKY WALDEN MICHAEL HOLT, l-a avertizat pe acesta din urmă pentru că a cedat jocul al 8-lea în mod prematur și într-un moment în care nu avea calitatea de a anunța această hotărâre (Ricky era cel care se afla la masă), după care, în jocul al 15-lea, enervat de un kick, același Holt a înjurat, situație în care, fiind vorba de o a doua abatere în cursul aceluiași meci, Patricia a trebuit să aplice regulamentul și să-l taxeze cu două jocuri.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Prin comparație, să ne aducem aminte că, la debutul ei cruciblian din 2003, MICHAELA TABB s-a văzut asediată de curiozitatea presei și a declarat la BBC că atâta atenție a luat-o prin surprindere. N-ar fi trebuit. Era totuși prima femeie-arbitru de snooker. „Vai, cât de încordată am fost înainte de meciul acela ! Cel mai greu mi s-a părut că a trebuit să aștept ora începerii. Mă dusesem la arenă cu vreo oră mai devreme, ca să aranjez masa și abia atunci am am înțeles ce mi se întâmpla. Așezam bilele și tot nu-mi venea să cred că eram unde eram și făceam ceea ce făceam !”

Michaela a debutat la meciul scoțianului DREW HENRY cu englezul MARK KING și-și amintește că maxilarul îi tremura atât de tare încât îi clănțăneau dinții. Altminteri, spune ea, „singura problemă pe care am avut-o a fost după ce Drew a trimis în buzunar o bilă roz. Numai că pe masă, în zona locului acesteia, era o mare aglomerație de bile roșii, iar eu n-aveam spațiu decât ca s-o împing ușurel printre ele, însă mâna îmi tremura așa de tare, că mi-a trebuit mult până să reușesc mișcarea asta !”

Pe urmă, a venit momentul în care a fost nevoie să dea mai mereu problematicul verdict „foul & miss”, dar s-a descurcat ca la carte. „Drew era într-un snooker foarte dificil și deja avusese trei încercări ratate de a atinge bila roșie. Declarasem de fiecare dată a foul and a miss. La a patra tentativă, fusese extrem de aproape de a reuși, drept care am declarat doar foul. Mark n-a contestat decizia mea și am fost încă și mai bucuroasă atunci când am aflat că și comentatorii au spus că avusesem dreptate.”

Deși, înainte de a trece la snooker, Michaela arbitrase timp de șase ani în circuitul de pool, tot a trebuit să ucenicească sub îndrumarea conaționalului său, scoțianul LAWRIE ANNANDALE (despărțitorul de încăierați Wink Laughing ). Cum a fost primită de colegi ? „Unii s-au arătat extraordinar de binevoitori, alții au fost așa și-așa, iar vreo doi au avut curajul de a-mi spune deschis că nu sunt de acord cu faptul că WSA a vrut să promoveze o femeie, dar că nu mă condamnă pentru că am profitat de ocazie. Acum însă toți mă tratează ca pe unul dintre băieți, așa că nu prea se mai sfiesc să înjure, chiar dacă sunt și eu de față.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
octav_star
Addicted to snooker


Data înscrierii: 28/Sep/2005
Mesaje: 147
Locație: bucarest

MesajTrimis: Joi 16 Mar 2006, 21:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multumim foarte foarte foarte mult pt articole:D



_________________
"Imagination decides everything. "
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui octav_star Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
snooky
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Ian/2006
Mesaje: 1210
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Joi 16 Mar 2006, 23:16    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

clarisor,stii ce s-a intimplat cu paul collier?de ce nu mai arbitreaza?l-au dat afara cei de la wsa?
multam pt.articole Smile



_________________
"Stie ce e iubirea acela care iubeste fara speranta".
Cine iubeste,aiureaza".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snooky Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 17 Mar 2006, 2:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Paul Collier a avut neînțelegeri cu cei de la WSA. Fusese foarte agreat, i se trecuseră cu vederea unele ușoare excentricități vestimentare, devenise cel mai tânăr arbitru dintr-o finală de campionat mondial, dar la Bristol e un fel de mică monarhie absolută, iar tiranii, se știe, sunt capricioși. L-au pus în situația de a-și prezenta demisia, dar el spera că le va veni mintea la cap și-l vor rechema. Nu l-au rechemat. A rămas sub contract cu Matchroom și Sky TV pentru arbitrarea meciurilor din Premier League, ceea ce n-are absolut nimic de-a face cu WSA. În prezent, lucrează la o firmă care comercializează mașini în orașul lui natal, Newport (Țara Galilor).



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
snooky
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Ian/2006
Mesaje: 1210
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Vin 17 Mar 2006, 8:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mersi mult,c!
imi pare rau pt.el ca l-au silit sa-si dea demisia.mi-e tare simpatic.in privinta vestimentatiei lui,in afara de papioane colorate-nu am remarcat ceva deosebit.
poate cind s-o schimba conducerea wsa(si eu sper in acest fapt)va fi rechemat.



_________________
"Stie ce e iubirea acela care iubeste fara speranta".
Cine iubeste,aiureaza".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snooky Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Vin 17 Mar 2006, 9:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu shtiam ca nu mai e la WSA. Evil or Very Mad
Mi'era simpatic micul arbitru...dar asta e...pierderea celor de la WSA! Mad



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 12 Oct 2007, 2:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Scurt interviu cu Michaela Tabb.

În The Herald de azi, un scurt interviu din care extrag răspunsurile ei :

Doamna McInness nu se plânge (prea mult) de faptul că în orașul ei, Dumferline, n-o oprește nimeni pe stradă ca să-i ceară autografe sau poze. ]“Numai poștașul mă crede întrucâtva celebră, dar n-am de ce să mă plâng : nu mă văd obligată să mă îmbrac elegant și să mă machiez de fiecare dată când mă duc să-mi iau băiatul de la școală ! În Asia, însă, suntem tratați regește, cu toate că rolul arbitrului e să rămână, discret, mai în umbră.”

Se bucură de ceea ce a realizat, dar e și ambițioasă, mai ales acum, la zece ani după debutul ca arbitru de pool – debut pe care-l datorează lui Ross McInness, actualul ei soț, care a recomandat-o și a sfătuit-o să trimită o fotografie și un CV, pentru că se căuta un oficial cu pretenții pecuniare modeste, pentru un mic event de Bila-9, organizat la Glasgow. “Totul s-a petrecut aproape peste noapte. Nu mă gândisem nicio clipă să mă ocup de arbitraj, și, în afară de asta, abia-l născusem pe Morgan. Eram ocupată până peste cap cu bebelușul și n-aveam niciun proiect profesional. Un simplu telefon. Atât. De la el a plecat totul și așa am ajuns să am mă îndrept spre această carieră uluitoare."

Au urmat patru ani în care a activat în circuitul american de Bila-9 și apoi, snookerul. “Și asta a fost o întâmplare norocoasă : aveau nevoie de un arbitru cu o înfățișare hai să-i spun agreabilă, pentru fazele televizate. Au încercat să mai lase din limita minimă de vârstă și să lanseze un oficial de sex feminin. Corespundeam criteriilor lor, dar n-aveam niciun fel de pregătire profesională ! Așa se face că am făcut un curs rapid despre regulile snookerului. Este un sport pe care-l iubesc încă de pe când eram copil, dar perspectiva de a intra în arenă mă cam speria, mai ales că nicio femeie nu mai arbitrase în competiții de un asemenea nivel.

Știam că nu-mi va fi ușor să mă fac acceptată, dar nu m-am așteptat să întâmpin chiar atât de multă adversitate. Mă hotărâsem, totuși, să merg mai departe și s-a dovedit că am făcut foarte bine să procedez așa. În acest moment, sunt încă trei femei care se pregătesc să devină arbitre. Știu precis că două dintre ele și-au ales această meserie tocmai pentru că m-au văzut pe mine arbitrând, deci pot să spun că le-am influențat și am schimbat în bine imaginea arbitrilor. Este un sentiment fenomenal și nimeni nu-mi poate lua această satisfacție.

Poate că sună egoist, dar n-am intenția de a abandona acest sport – abia în decembrie împlinesc 40 de ani ! Și n-am nici intenția de a lăsa să-mi scape nimic din ceea ce-mi poate oferi această carieră, ca apoi să vină alta după mine și să bifeze o nouă căsuță în locul meu, când aș putea să fiu eu prima care o face. Vreau să rămân eu cea care a deschis toate drumurile. De exemplu, nu-mi place deloc ideea că n-o să ajung să arbitrez o finală de campionat mondial. Mai târziu, această neîmplinire ar reprezenta un foarte mare regret, iar eu nu vreau să am asemenea regrete.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 19 Ian 2008, 19:49    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

BBC Întrebări & răspunsuri :

Eirian Williams Arrow http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/other_sports/snooker/7192546.stm
Jan Verhaas Arrow http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/other_sports/snooker/7187875.stm
Michaela Tabb Arrow http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/other_sports/snooker/7197236.stm



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 19 Apr 2008, 2:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Scurt interviu cu Brendan Moore în The Sheffield Telegraph de ieri Wink http://www.sheffieldtelegraph.co.uk/sport/Theatre-of-dreams.3994016.jp



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 21 Sep 2009, 13:06    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Danacateia a scris :

Un interviu mai vechi dar notabil:
"Michaela Tabb raspunde fanilor snookerului
Michaela Tabb este cea mai cunoscuta femeie din snookerul international [...] , ea fiind singurul arbitru de sex feminin imputernicit sa oficializeze finala unui event din calendarul turneelor de snooker . De asemenea a devenit prima femeie din istorie care a arbitrat finala unui Masters , ea arbitrand meciul dintre Ronnie “The Rocket” O`Sullivat si Mark Selby , meci incheiat cu victoria surprinzatoare a tanarului Selby cu scorul de 9-8 .

Snookerul fiind un sport cu fani impatimiti , Michaela Tabb a acceptat sa raspunda unor intrebari primite de la acestia via internet .

I : Nu sunt foarte multe femei arbitru in lumea snookerului . Care a fost principalul motiv pentru care ati dorit sa va alaturati acestui sport dominat de barbati ?

M.T. : Am fost cautata insistent de sefii snookerului inca din 2001 pe cand arbitram meciuri de biliard . Eram un fan infocat al snookerului asa ca le-am acceptat oferta . S-a creat un pic de controversa in jurul prezentei mele in snooker fiindca nu am urmat pasii necesari , dar cred ca intr-un final m-a acceptat toata lumea datorita experientei mele acumulate in competitiile de biliard .I : Ati fost un fan al snookerului dinainte sa deveniti arbitru si daca da , atunci care a fost jucatorul dumneavoastra favorit ?

M.T. : Am fost dintotdeauna un fan al snookerului . Familia mea se aseza in fata tv-ului si urmarea meciurile de snooker , iar un jucator care ne placea mereu sa il urmarim a fost Alex Higgins .

I : Care este cel mai mare break al dumneavoastra ?
M.T. : Practic un snooker catastrofal . Pe cand reprezentam Scotia la campionatele de biliard obisnuiam sa merg sa joc snooker ca sa imi imbunatatesc jocul . Dar revenind la intrebare , cel mai mare break a fost de 22 .
I : Cum se decide cine arbitreaza finala unui turneu important ?

M.T. : Directorul de turneu decide persoana care va oficializa finala turneului . Fata de regula veche in care arbitrul finalei era ales dintre cei mai in varsta doi arbitrii prezenti la turneu , acum se decide dintr-un grup mai numeros de persoane .

I : Daca ti-a fost oferit un Free Ball si nominalizezi o bila colorata , poti lovi cu acea bila colorata o bila rosie si cea din urma sa intre in buzunar ?

M.T. : Da , este posibil , atata timp cat lovesti prima data bila nominalizata drept Free Ball . Daca intra rosia ti se acorda 1 punct , iar daca intra ambele bile ti se acorda 2 puncte .

I : Cat de des jucati snooker ?

M.T. : Trebuie sa recunosc ca nu mai joc snooker . Defapt pun mana pe un tac de biliard cam de 3 ori pe an . Cand ai doi copii , dintre care unu implineste in curand 2 ani timpul tau nu mai iti apartine .

I : Care meci din trecut v-ar fi placut sa il oficializati ?

M.T. : Nu mi-ar fi placut sa arbitrez un meci impotriva lui Alex Higgins datorita reputatiei acestuia in privinta arbitrilor . Nu cred ca i-ar fi facut placere ca in zilele lui sa fie arbitrat de o femeie . Pe de alta parte , acum ca am un caracter puternic , ar fi extrem de interesant de arbitrat un meci de-a lui . Mi-ar face deosebita placere sa conduc oricare meci clasic de snooker ."

Daca ei accepta sa fie arbitrati de un jucator de biliard inseamna ca noi mai avem mult de invatat !
Apropo de cursurile pentru arbitru national de snooker sper sa fie si o femeie printre doritori, poate vom avea si noi o Michaela Tabb a noastra.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community