Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

SOS: Eliminarea in masa a capilor de serie
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Smaranda
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 332

MesajTrimis: Dum 21 Noi 2004, 20:40    Titlul subiectului: SOS: Eliminarea in masa a capilor de serie Răspunde cu citat (quote)

De la Irish Masters incoace, THE WORLD HAS GONE MAD! Istoria eliminarii masive a capilor de serie in primul tur a inceput timid pe la startul anului calendaristic in curs si a culminat cu un Campionat Mondial fara mize, despre care, dincolo de apologia lui Ronnie O'Sullivan, nu se mai poate spune aproape nimic. Odata cu inceperea noului sezon, lucrurile au inceput sa devina din ce in ce mai clare. Concluzia se impune: Ceea ce trebuia sa fie exceptia care confirma regula (valorii in top 16) a devenit, prin frecventa, regula in sine.

Asistam oare la o reevaluare a standardelor de calitate in snookerul mondial? Sau, din contra, la un schimb de generatii? Si, mai mult decat atat, este acesta doar un val, o sclipire de moment, sau o stare de mai lunga durata?
As vrea sa aud cat mai multe pareri cu privire la motivele din spatele acestei schimbari.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Smaranda Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Vizitator






MesajTrimis: Dum 21 Noi 2004, 22:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu inteleg ce e cu atata agitatie pe tema asta. Mie mi se pare normal sa mai vedem si fete noi pe la mesele de snooker. Si oricum nu e ca si cum au avut loc schimbari drastice in clasamentul general al jucatorilor profesionisti. Daca o sa te uiti o sa recunosti aceiasi vechi jucatori care domina lumea snookerul de f multi ani. Mai imbatranesc si oamenii ce sa-i faci. Smile
Pentru mine deja un Stephen Maguire sau un Allister Carter nu mi se mai par niste necunoscuti in lumea snookerului. Este vremea sa se afirme si ei asa cum au facut-o cu ani in urma Jimmy White, Steve Davis, Stephen Hendry. Smile
Asa ca zic sa nu ne mai miram atat de asa zisele "surprize". Let's just enjoy the game Wink


Sus
Aura
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 345
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 21 Noi 2004, 22:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mda..am uitat sa ma loghez Rolling Eyes



_________________
"I want to make the balls talk, that's what it is all about." Ronnie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Aura Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Smaranda
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 332

MesajTrimis: Mar 23 Noi 2004, 0:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

"Pledoaria mea nu e pentru capii de serie, ci pentru calitatea jocului in sine". Am incheiat citatul... Laughing
Curentul de "surprize" pe care il semnalam este remarcat de multi jucatori: Exclamation daca Jimmy White sau Steve Davis se declara deranjati (ca sa nu spunem intimidati) doar de noul val de jucatori tineri care au luat cu asalt campionatele, Stephen Hendry sau Ronnie O'Sullivan au afirmat clar ca, pur si simplu, jocurile din primul tur nu mai sunt un simplu galop de sanatate pentru nimeni ba, dimpotriva, chiar constituie o provocare, oricat de sus te-ai situa in clasamentul mondial. Problema de fapt sta in ambiguitatea acestui curent: daca ar fi un schimb de generatii ar fi perfect verosimil, firesc si chiar imbucurator in perspectiva, dar ce ma uimeste (si nu numai pe mine) este remarcare brusca a unor jucatori mai in varsta printre "calaii de capi de serie": Ian McCulloch, Barry Pinches, Joe Swail, Andy Hicks, Allan McManus (ok, 2 dintre ei sunt in momentul de fata in top 16, dar asta e ierarhia stabilita DUPA British Open... anul trecut pe vremea asta nu erau...)etc etc etc... Acestia nu intra tocmai in categoria "tineri robotei care stau cate 10 ore pe zi cu masa de snooker in fata si uita sa mai traiasca" (cum zicea Jimmy White) Un Neil Robertson, un Ryan Day, un Ricky Walden, un Stephen Maguire, un Ding Junhui se incadreaza, dar ei au toti 20 +,- ceva....
Mergand mai departe cu absurditatea, odata ce s-a scapat de top 10 (sa zicem) si se ajunge in 8imi.... parca am vedea meciuri din calificari! Cam asta e momentul din campionat in care iti dai seama ca mai bine nu te bucurai ca a luat cutare hot-shot bataie... Confused Sa nu-mi spuneti voi mie ca meciul de ieri dintre Parrot si Walden, de exemplu, merita vazut su sufletul la gura!.... M-am uitat de trei ori in coltul ecranului sa vad daca chiar scrie Uk Champ si nu Timbaktu National Champ or smth...
Singurul motiv pentru care nu exista inca schimbari majore in clasamentul mondial este ca, asa cum e in cazul oricarei ierarhii bine puse la punct ca sistem de notare si evaluare, salturile la baza sunt foarte usoare, diferentele de punctaj sunt mici, iar la varf se produc greu doar rocade in intervale mici (gen 1 cu 3, 5 cu 6 etc).


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Smaranda Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Cosmin
A super fan


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 23 Noi 2004, 1:32    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Totusi daca te uiti la cine castiga turnee ai sa vezi ca sunt aceeasi oameni cunoscuti. Adica un Higgins, O'Sullivan, White Twisted Evil .



_________________
Walk on, walk on with hope in your heart
And you'll never walk alone,
You'll never, ever walk alone.
Walk on, walk on with hope in your heart
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cosmin Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Smaranda
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 332

MesajTrimis: Mar 23 Noi 2004, 1:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adevarat, Cosmin... Dar oare in aceleasi conditii? Ia uita-te cine a intrat in semifinale si in sferturi pe la turneele din ultima suta de ani... Si, by the way... de turneul ASTA ce zici?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Smaranda Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Cosmin
A super fan


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 23 Noi 2004, 1:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai au fost ceva surprize. Dar totusi mai e un Dott (care zic eu ca nu mai e o surpriza dupa ce a ajuns in finala campionatului mondial), John Parrott, Peter Ebdon, Steve Davis.... Presimt ca unul dintre ei va castiga.



_________________
Walk on, walk on with hope in your heart
And you'll never walk alone,
You'll never, ever walk alone.
Walk on, walk on with hope in your heart
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cosmin Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Mar 23 Noi 2004, 2:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cosmin a scris:
Pai au fost ceva surprize. Dar totusi mai e un Dott (care zic eu ca nu mai e o surpriza dupa ce a ajuns in finala campionatului mondial), John Parrott, Peter Ebdon, Steve Davis.... Presimt ca unul dintre ei va castiga.


Merge un mic pariu? Imi pun banii pe Stephen Maguire. Very Happy Ce zicetzi? Very Happy



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Cosmin
A super fan


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 23 Noi 2004, 2:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu nu cred. Sa presupunem ca trece de Davis (desi eu nu cred) tot va avea un meci greu cu Lee sau Ebdon. My money is on Dott.



_________________
Walk on, walk on with hope in your heart
And you'll never walk alone,
You'll never, ever walk alone.
Walk on, walk on with hope in your heart
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cosmin Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
flaviusO
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 260
Locație: Piatra-Neamt

MesajTrimis: Mar 23 Noi 2004, 15:16    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu merg pe papagal Mr. Green



_________________
GO RONNIE!! GO!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui flaviusO Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Vizitator






MesajTrimis: Mar 23 Noi 2004, 21:08    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imi cam calc pe suflet spunand asta: my money is on Maguire as well, my heart is with Ally! Embarassed (and with Steve Davis, dar dupa sesiunea de azi, dupa cum era si de asteptat, nu prea ii mai dau sanse)
ps: divagam de la subiect, ati observat?


Sus
Aura
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 345
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 23 Noi 2004, 22:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deci campionatul asta mi s-a parut atat de slab calitativ (cu exceptia catorva meciuri) . Credeti-ma am incercat sa ma uit la meciul dintre Peter Ebdon si Stephen Lee dar pur si simplu n-am reusit sa stau in fata tvului decat vreo 10 min cursiv. La fel meciul Joe Perry- Barry Pinches. Pana si prima sesiune dintre Steve Davis si Stephen Maguire a fost destul de slabuta... Nu mai stiu ce sa mai cred. Shocked Ceva se intampla cu jucatorii astia, sigur sunt blestemati parerea mea Very Happy ...sau poate e doar impresia mea..who knows?



_________________
"I want to make the balls talk, that's what it is all about." Ronnie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Aura Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20201
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 23 Noi 2004, 23:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pariez pe Maguire.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Mie 24 Noi 2004, 10:26    Titlul subiectului: Ebdon-Lee - Yet again Răspunde cu citat (quote)

Nu stiu... Oi fi eu ciudata, dar mie mi-a placut la nebunie revenirea lui Peter EBdon... O fi fost o optziune personala. V-am mai spus! N-am nimic cu Peter Ebdon... Chiar ma gandeam cat de oripilat ar fi (avand in vedere ce zicea Clara, ca ar aprecia si muzica de opera Razz) daca ash fi in sala si i-ash striga: Go Pete!!!!!! Smile)))))
Oricum, profit din nou de ocazia postarii aici pentru a spune "Blestemata sa fiu daca nu ajung macar o data la un campionat sa strig: GO Stephennnnnnnnn! atunci cand e linishte in sala sau cand se striga pentru altul."



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Cosmin
A super fan


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 24 Noi 2004, 12:37    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Se pare ca l-am judecat prea aspru pe Maguire. 9-2 cu Davis nu e putin. Totusi am impresia ca Lee il va bate.



_________________
Walk on, walk on with hope in your heart
And you'll never walk alone,
You'll never, ever walk alone.
Walk on, walk on with hope in your heart
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cosmin Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community