Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Stiati ca...?
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Ronnie147
Addicted to snooker


Data înscrierii: 04/Dec/2005
Mesaje: 263

MesajTrimis: Vin 4 Ian 2008, 5:42    Titlul subiectului: Stiati ca...? Răspunde cu citat (quote)

Dupa seminarul de noua ore prin care am trecut impreuna cu Maxim Cassis si alti 7 cursanti am aflat foarte multe lucruri interesante care ne-au lasat fara cuvinte. Cu permisiunea lui Alexandru Crisan, voi dezvalui cateva situatii pe care noi le-am considerat uimitoare.

1. Doar bilele colorate se mai afla pe masa. "Foul and miss, free ball". Jucatorul la masa (strikerul) alege ca free ball bila verde. Cu ajutorul bilei verzi introduce bila galbena, dar cade si bila verde in buzunar. Ce se intampla? Doua puncte si bila verde este repusa pe punctul ei. De ce nu patru puncte? Pentru ca nu exista decat o singura bila galbena pe masa.

2. "Foul and miss", ball in hand (bila alba a cazut in buzunar). Arbitrul plaseaza bila alba pe manta inferioara pentru ca strikerul sa o poata pozitiona mai usor in "D-ul" de spargere. Totusi jucatorul la masa se duce, se uita la alta bila si comite un fault. Noul striker daca doreste sa joace aceasta pozitie, trebuie sa joace bila alba de pe manta inferioara (pozitia in care a fost lasata de arbitru). Daca nu cunoaste acest lucru si ridica bila alba de pe suprafata mesei cu intentia de a o pozitiona in "D", este fault si ball in hand (ball forced off the table).

3. Nu este fault daca o bila paraseste suprafata mesei dar revine inapoi din factori involuntari. Exemple: o bila sare de pe masa si il loveste in spate pe un alt jucator care isi disputa meciul la masa alaturata; o bila ruleaza pe partea de lemn a mantei; bilele sunt atinse de catre non-striker (jucatorul din fotoliu). In ultimul caz, avertismentul verbal si repozitionarea bilelor miscate sunt masurile necesare.
Este fault daca o bila nu se opreste pe suprafata mesei. The ball is forced off table si se vor lua masurile pentru fiecare bila in parte: bila rosie este introdusa in buzunar, bilele colorate sunt repozitionate, iar bila alba este "in hand".

4. Cate bile rosii sunt intr-un joc de snooker? 15 spuneti? Laughing Ei bine nu se stie numarul lor exact...Bila maro intra in buzunar, iar arbitrul repozitioneaza (din greseala) o bila rosie in locul bilei colorate. Nici unul dintre cei trei nu realizeaza. Strikerul executa urmatoarea lovitura si apoi isi da seama de greseala. Acea bila rosie va ramane pe masa, pentru ca a fost deja executata o lovitura. Asadar a aparut a 16-a bila rosie.
Un exemplu foarte interesant al lui Stephen Hendry imi pare. Pe masa maxim disponibile 35 de puncte cu o diferenta de 29. Stephen joaca bila rosie cu bila galbena, fara ca bila colorata sa mai fie scoasa din buzunar. Urmeaza bila verde, bila maro si tot asa pana la final. Break 28...what happened? Daca cineva anunta acea greseala inainte ca Stephen sa execute lovitura la bila roz, era nevoit sa joace intai galben, apoi roz si negru.

5. Situatia mea preferata... Doar ultima bila rosie este pe masa. "Foul and miss", ball in hand si situatia este aceasta:



Este sau nu "free ball"? Pare ca da, dar totusi daca jucatorul plaseaza bila alba in aceasta pozitie, mie imi pare ca sunt accesibile ambele extremitati ale bilei on:



Acestea sunt doar cateva dintre situatiile "OMG" ale acestui joculet. Cu aceasta ocazie, ma simt nevoit sa il citez pe domnul Cassis: "It's a crazy game".
Astept intrebari, nelamuriri si eventual alte situatii de acest gen...



_________________
ONLY POT THE BLACK FOR PERFECTION!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ronnie147 Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mar 8 Ian 2008, 18:57    Titlul subiectului: Re: Stiati ca...? Răspunde cu citat (quote)

Interesante situaii! Very Happy Si desi pot parea ciudate aceste situatii sunt cat se poate de adevarate!

Ronnie147 a scris:
Un exemplu foarte interesant al lui Stephen Hendry imi pare. Pe masa maxim disponibile 35 de puncte cu o diferenta de 29. Stephen joaca bila rosie cu bila galbena, fara ca bila colorata sa mai fie scoasa din buzunar. Urmeaza bila verde, bila maro si tot asa pana la final. Break 28...what happened? Daca cineva anunta acea greseala inainte ca Stephen sa execute lovitura la bila roz, era nevoit sa joace intai galben, apoi roz si negru.

Cand s-a intamplat asta? Ai vazut live situatia? Diferenta era de 29 in favoarea lui Stephen sau in favoarea adversarului? Daca era in favoarea adversarului inseamna ca a pierdut frame-ul desi ar fi putut sa-l castige daca arbitrul ar fi repozitionat corect bila galbena.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 8 Ian 2008, 19:43    Titlul subiectului: Re: Stiati ca...? Răspunde cu citat (quote)

Situatiile descrise de Ronnie147 sunt realmente Shocked Laughing
In special patania lui Stephen care a pierdut un joc din cauza arbitrului Shocked Evil or Very Mad . Sper ca s-a intamplat intr-un meci demonstrativ si nu intr-o infruntare din Main Tour, pentru ca altfel ar fi foarte grav. Twisted Evil Laughing


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Ronnie147
Addicted to snooker


Data înscrierii: 04/Dec/2005
Mesaje: 263

MesajTrimis: Mar 8 Ian 2008, 23:17    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Zsolt, daca situatia ar fi fost cu 29 de puncte in favoarea lui Stephen Hendry ce rost mai avea exemplul? Very Happy
Din pacate nu am vazut live situatia si nici nu imi amintesc clar turneul sau data la care a avut loc meciul. Cert este ca Maxim Cassis m-a asigurat ca intamplarea este reala si a avut loc intr-un turneu profesionist.



_________________
ONLY POT THE BLACK FOR PERFECTION!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ronnie147 Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mar 8 Ian 2008, 23:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ronnie147 a scris:
Zsolt, daca situatia ar fi fost cu 29 de puncte in favoarea lui Stephen Hendry ce rost mai avea exemplul? Very Happy

Pai eu stiu, ar fi avut si atunci rost exemplul pentru ca ai spus ca daca si-ar fi dat seama la bila roz ar fi trebuit sa joace prima data la bila galbena urmata de bila roz si bila neagra. Ce ma mira este faptul ca nici Stephen nu si-a dat seama. Adica daca arbitrul nu repozitioneaza bila galbena tu nu stii care bila urmeaza? Laughing



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Ronnie147
Addicted to snooker


Data înscrierii: 04/Dec/2005
Mesaje: 263

MesajTrimis: Mie 9 Ian 2008, 14:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zsolt_tuser a scris:
Adica daca arbitrul nu repozitioneaza bila galbena tu nu stii care bila urmeaza? Laughing

Depinde foarte mult si de starea in care te afli. Poate esti atat de concentrat pe o inchidere cat mai curata a mesei incat nu iti dai seama de o astfel de greseala. In plus uneori te bazezi pe arbitru sa nu greseasca si aflandu-te in acea transa cand nu vezi si nu auzi nimic decat bilele, poti sa ai diferite scapari (nu cred ca a patit-o prea des Stephen dar tuturor se intampla si nu doar in snooker).
Imi amintesc ca la un moment dat citeam despre arbitri profesionisti, intr-o sectiune numita "embarrassing moments", despre Michaela Tabb cum a lasat in buzunar o bila colorata cateva lovituri si nimeni nu a sesizat si multe alte exemple.



_________________
ONLY POT THE BLACK FOR PERFECTION!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ronnie147 Trimite mesaj privat
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Joi 24 Ian 2008, 23:36    Titlul subiectului: Re: Stiati ca...? Răspunde cu citat (quote)

sevvilla86 a scris:

In special patania lui Stephen care a pierdut un joc din cauza arbitrului



Ei bine, un arbitru nu poate fi facut responsabil de pierderea unui meci si mai ales un arbitru nu poate fi discreditat in urma unei astfel de situatii. La acea masa se aflau 3 persoane (arbitrul, stephen si adversarul sau) si nimeni nu a observat lipsa bilei galbene, oricare dintre ei avand drepturi depline pentru a face asta.

Un jucator trebuie sa aiba incredere cam intre 85 si 95% intr-un arbitru la acest nivel. Este dificil uneori sa stai atatea ore in picioare (mai ales daca este un meci echilibrat cu multe safe-uri etc.). Un jucator isi pierde randul la masa si se aseaza in fotoliu, arbitrul nu poate... si de aceea oboseala isi spune cuvantul.

La noi va pot spune, tinand cont de faptul ca inca sunt numai 2 arbitri profesionisti, ca se arbitreaza cam 10-11 ore pe zi de competitie (meci dupa meci) si de multe ori trebuie sa supraveghezi chiar si 4 mese simultan; este imposibil sa nu gresesti pe undeva.



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Stefan



Data înscrierii: 21/Ian/2008
Mesaje: 2
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 25 Ian 2008, 3:23    Titlul subiectului: situatia cu poze Răspunde cu citat (quote)

Salut Vlad, Stefan aici Rolling Eyes . Am o completare la ultima situatie .... motivul pentru care nu este freeball este faptul ca strikerul poate aseza bila alba in touching ball cu cea rosie. 8) . Pentru ca e clar ca nu vede ambele extremitati ale bilei rosii.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Stefan Trimite mesaj privat
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Vin 25 Ian 2008, 10:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stefane... buna completare...asa este dar puteai sa dai si tu un Reply la post-ul lui Vlad, nu sa creezi un nou post pentru asta...

Clara te rog sa ma muti post-ul lui stefan la sectiunea Stiati ca...



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 25 Ian 2008, 22:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Done. Smile



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 27 Ian 2008, 18:40    Titlul subiectului: Re: Stiati ca...? Răspunde cu citat (quote)

andydrak a scris:




Un jucator trebuie sa aiba incredere cam intre 85 si 95% intr-un arbitru la acest nivel. Este dificil uneori sa stai atatea ore in picioare (mai ales daca este un meci echilibrat cu multe safe-uri etc.). Un jucator isi pierde randul la masa si se aseaza in fotoliu, arbitrul nu poate... si de aceea oboseala isi spune cuvantul.

La noi va pot spune, tinand cont de faptul ca inca sunt numai 2 arbitri profesionisti, ca se arbitreaza cam 10-11 ore pe zi de competitie (meci dupa meci) si de multe ori trebuie sa supraveghezi chiar si 4 mese simultan; este imposibil sa nu gresesti pe undeva.


Da, greselile sunt inevitabile atunci cand supraveghezi mai multe mese simultan, atat de mult timp.
Dar la nivelul lui Stephen Hendry mi se pare cam Laughing

Oricum cred ca nimeni nu a patit ce am patit eu saptamana trecuta la primul meu meci de snooker Laughing . Am reusit sa bag bila maro dupa care am continuat sa joc Mr. Green . Dupa 5 minute m-am trezit intrebandu-mi adversarul unde este bila maro. LOL


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 27 Ian 2008, 20:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OMG !!!... Laughing Laughing Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Lun 28 Ian 2008, 14:42    Titlul subiectului: Re: Stiati ca...? Răspunde cu citat (quote)

sevvilla86 a scris:
Oricum cred ca nimeni nu a patit ce am patit eu saptamana trecuta la primul meu meci de snooker Laughing . Am reusit sa bag bila maro dupa care am continuat sa joc Mr. Green . Dupa 5 minute m-am trezit intrebandu-mi adversarul unde este bila maro. LOL


La fel de tare este cand introduci neagra din spart la pool si nu-si da nimeni seama si raman jucatorii la ultimele bile... Where is the black? Si ce facem acum? Daca se intampla in concurs e chiar delicios Twisted Evil. Laughing



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Lun 28 Ian 2008, 21:54    Titlul subiectului: STIATI CA.... Răspunde cu citat (quote)

Snooker-ul este de fapt "English Billiards" ?

Ei bine ... este... si cum ne dam seama ? in principal dupa "baulk line". V-ati intrebat vreodata ce rol are "baulk line" ... de ce nu exista numai "D"-ul...? Baulk line-ul reprezinta mostenirea de la "english billiards" pur si simplu... teoretic nu are nicio utilitate.

Bine, acum cand jucati snooker nu va laudati ca jucati "english billiards" ca o sa va considere lumea nebuni... Razz



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Ronnie147
Addicted to snooker


Data înscrierii: 04/Dec/2005
Mesaje: 263

MesajTrimis: Mie 30 Ian 2008, 4:49    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ma scuzati ca intervin domnule andydrak cred ca s-a strecurat o mica greseala acolo. Imi pare mie ca snooker-ul nu este totusi incadrat in categoria english billiards, ci doar masa de snooker este de fapt masa de english billiards.
Intr-adevar acel "baulk line" este mostenirea lasata de "biliardul englezesc" snooker-ului, dar in nici un caz nu cred ca cele doua sporturi sunt unul si acelasi. Mai degraba l-as asemana cu carambolul (scuzati cucafonia, ora isi spune cuvantul) deoarece prima data "biliardul englezesc" s-a numit "winning and losing carambole game". Rolling Eyes



_________________
ONLY POT THE BLACK FOR PERFECTION!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ronnie147 Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community