Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Barry Hawkins

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20201
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 13 Apr 2006, 1:58    Titlul subiectului: Barry Hawkins Răspunde cu citat (quote)

Barry, debutantul acestei ediții a Campionatului mondidal, omul care a făcut un salt uriaș de pe locul 189 (2001) pe locul 10 (în sezonul trecut fusese pe locul 18), remarcă, pe drept cuvânt, că acesta a fost cel mai bun sezon al său.

„Am ajuns în două semifinale, mi-am câștigat toate meciurile din primele runde ale celorlalte turnee, mi-am asigurat prezența în Top 16 și m-am calificat pentru prima oară în etapele finale de la Crucible. E o realizare care n-aș putea s-o depășesc decât dacă aș reuși să adun vreo două victorii și la Sheffield. Ca debutant, probabil că o să mă simt sub o presiune mai mare, dar sunt foarte nerăbdător să intru în arenă. N-am mai fost acolo niciodată pentru că am jurat să nu pun piciorul în acest teatru decât în calitate de competitor la Campionatul mondial.

De când am început să joc snooker, la vârsta de 12 ani, m-am pregătit numai și numai cu gândul la Crucible. I-am urmărit la televizor pe atâția jucători perindându-se pe acolo și ajunsesem să mă simt oarecum frustrat. Mi se părea că dacă nu mă număr printre ei, viața mea nu e întreagă. Acum am și eu o șansă. Încă nu-mi pot închipui ce o să simt în clipa aceea fantastică în care o să trec printre draperiile de la intrarea jucătorilor și o să pășesc în arenă. Mi-a trebuit destul de mult timp ca să ajung în acest punct – mai mult decât m-aș fi așteptat.
(Așa e : pe 23 aprilie, Barry va împlini 27 de ani.) Vina este numai a mea, pentru că ar fi trebuit să-mi dezvolt încrederea în propriul meu talent și în munca mea. Abia de vreo doi ani încoace am devenit ceva mai puternic sub aspect mental.”

Un rol important în evoluția lui Barry l-a avut prietenul și mentorul său, Terry Burke. „Terry a lucrat o vreme cu David Gray. Nu există lovitură pe care să nu știe s-o execute și s-o explice. În afară de asta, discuțiile cu el îmi sunt de mare ajutor, pentru că e un foarte bun sfătuitor.”

Primul meci al lui Barry va fi cel împotriva lui Ken Doherty. „Ken are o spectaculoasă revenire de formă și acesta e printre cele mai grele meciuri din prima rundă. Totuși, faptul de a avea adversari de un asemenea calibru s-a dovedit uneori a fi un avantaj, pentru că m-am văzut obligat să joc și eu la un nivel foarte ridicat. Sper să-l pot învinge, dar știu că multe șanse n-o să-mi acorde. Este un jucător cu o mare experiență, iar dacă nu reușește să se mențină în ofensivă, își pune în funcțiune acea gândire tactică formidabilă de care dispune. O să mă blocheze și o să mă țină din scurt. Va trebui să-mi păstrez concentrarea și să încerc să-mi fac jocul așa cum știu eu mai bine.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Joi 13 Apr 2006, 14:32    Titlul subiectului: Re: Barry Hawkins Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
N-am mai fost acolo niciodată pentru că am jurat să nu pun piciorul în acest teatru decât în calitate de competitor la Campionatul mondial.


Ce ambitzie are acesta Barry Hawkins! Shi'a propus un lucru shi l'a shi obtzinut! Felicitari lui.. Smile



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community