Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

General
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 40, 41, 42  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2006-2007 » Campionatul mondial 2007
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeți că va fi campionul mondial 2007 ?
John Higgins
41%
 41%  [ 10 ]
Mark Selby
58%
 58%  [ 14 ]
Voturi totale : 24

Autor Mesaj
Razvan TM
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Feb/2007
Mesaje: 120
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Joi 8 Feb 2007, 13:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am vb cu el, a zis ca asa e Wink


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Razvan TM Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 25 Feb 2007, 17:49    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La pauza dintre sesiuni

Amicul nostru maltez, Alex Borg, pare să treacă de primul obstacol - mai are de câștigat două frame-uri și s-ar zice că Paul Wykes pierde din nou șansa împlinirii celui mai drag vis : acela de a juca la Crucible. Dar care dintre ei nu viseaza asta ?!...

Debutantul în Main Tour Jamie Jones e cam "în corzi" : campionul Openului elvețian de astă-vară, Matthew Couch, îl conduce cu 6-3. Dar Matthew este și antenor, așa că poate îi dă lui Jamie niște sfaturi bune. După meci... Wink

Ținându-se cu dinții de unul dintre ultimele locuri din Top 64 - ca mai întotdeauna ! Rolling Eyes - Alfie Burden are nevoie de victorie, dar nu conduce decât cu 5-4. E drept că adversarul lui e unul dintre debutanții în MT : scoțianul Robert Stephen.

Irlandezul Dermot McGlinchey pare total ieșit din formă & depășit de situație - e condus cu 8-1 de un alt debutant în MT, englezul Lee Page.

Mult-mediatizatul Judd Trump conduce cu 5-4 în meciul cu Bradley Jones, "calificatul nr 2", cel care ieri l-a eliminat pe tânărul Issara Kachaiwong. De Issara cred că ne amintim cu toții - sper că-și amintesc de el mai ales scoțienii John Higgins și Alan McManus ! Twisted Evil Dacă acești mari jucători și, nu-i așa, oameni cu o ireproșabilă etică nu s-ar fi ținut de mânuță la Grand Prix, furându-i lui Issara calificarea din grupe, acum tânărul thailandez nu s-ar fi aflat în situația groaznică în care se află : își va pierde locul din Main Tour ! Felicitări, domnilor Higgins & McManus ! Să nu vă văd în ochi de dragi ce-mi sunteți de la o vreme încoace !

Tian Pengfei îl conduce autoritar pe campionul Openului României, olandezul Roy Stolk : 7-2. În schimb, celălalt tânăr chinez (probabil, cel mai chipeș dintre studenții lui Peter), Liu Song, e țintuit într-un război de uzură cu australianul Dene O'Kane, care joacă precum predecesorul său, Eddie Charlton - adică lent. S-au disputat 8 frame-uri în (timp de joc efectiv) 4 ore și trei sferturi ! Meciul a fost întrerupt la scorul de 5-3 pentru chinez. (A mai fost întrerupt o dată, pentru că lui Liu i-au crăpat pantalonii - ca altădată lui Big Bill Werbeniuk ! - și a trebuit să alerge până la camping să și-i schimbe. Laughing )



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 26 Feb 2007, 19:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
La pauza dintre sesiuni


Dacă acești mari jucători și, nu-i așa, oameni cu o ireproșabilă etică nu s-ar fi ținut de mânuță la Grand Prix, furându-i lui Issara calificarea din grupe, acum tânărul thailandez nu s-ar fi aflat în situația groaznică în care se află : își va pierde locul din Main Tour ! Felicitări, domnilor Higgins & McManus ! Să nu vă văd în ochi de dragi ce-mi sunteți de la o vreme încoace !



Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Imi pare foarte rau pentru Issara. Sad Totusi in clasamentul provizoriu,era dupa Welsh Open pe 75.Chiar nu mai are sanse sa ramana in Main Tour?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 28 Feb 2007, 13:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu prea cred. După faza de la Aberdeen, și-a ieșit total din formă, e încă foarte tânăr și neobișnuit cu mizeriile lumii, iar cuțitul înfipt în spate de perechea Higgins-McManus trebuie să-l fi dezgustat și demobilizat... A ieșit de pe lista celor 8 "salvabili" de dincolo de primii 64. Acuma, ori își apără cu succes titlul la Campionatele 2007 ale Asiei, ori ia drumul PIOS. Nu știu dacă are sponsor și cum stă cu finanțele... Mare păcat... Sad Evil or Very Mad

Deocamdată Andy Potter al nostru îl conduce pe Scott MacKenzie cu 4-0, nu i-ar fi de deochi ! Very Happy



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Miss Chigwell
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Mar/2005
Mesaje: 1596
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Lun 12 Mar 2007, 0:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intrebare stupida:

Runda a 4-a (la Academia de snooker din Sheffield, 12-15 Martie 2007)
60. Ding Junhui – învingătorul meciului nr 44 [Crucible > Ronnie O’Sullivan]

Sau oricare alt exemplu.
Si acum se face tragere la sorti pentru a desemna calificatii ce vor juca in primul tur cu cei din top 16?
Pardon, dar nu prea inteleg. Poate ma lumineaza cineva. Multumesc.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Miss Chigwell Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Mie 14 Mar 2007, 12:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Well done, JoJo! Cu greu (10-9, dupa 6-3 Surprised...), dar well done! Poate reusesti totusi sa faci ceva si cu Massew Stevens, sa te vaza si ochii mei. Majoreta



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 14 Mar 2007, 15:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Îmi venea să arunc laptopul pe fereastră când vedeam că pierde frame după frame !!!... Taz Se știe ce bun (și dârz) jucător este Dave Harold, dar Joe condusese cu 4-0, pentru ca în ultimele 3 frame-uri înainte de al 19-lea să totalizeze doar 55 de puncte ! Mă temeam că ratează calificarea.

Tragerea la sorți va fi făcută luni, dar, probabil ca să se evite momentele (adică bâlbâielile) penibile de anul trecut, rezultatele ei nu vor fi făcute publice decât marți dimineață... Rolling Eyes



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 20 Mar 2007, 12:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte interesant arata tabloul principal.Din pacate Jimmy White si Alex Higginson nu s-au calificat. Sad
Nici in acest an cele 2 jumatati ale tabloului principal nu mi se par echilibrate.

*Graeme Dott – Ian McCulloch: Nu ma astept la un meci prea spectaculos intre acesti 2 jucatori.Cred ca Dott va castiga.
*Anthony Hamilton – Marco Fu: Anthony este in forma,in timp ce Marco nu a avut rezultate notabile in acest sezon.Sper insa sa castige chinezul.
*Stephen Maguire – Joe Perry :Stephen a jucat bine in ultimul timp insa Joe Perry poate fi un adversar incomod.Totusi cred ca va castiga scotianul.
*Mark Williams – Joe Swail :Mark Williams trece din nou printr-o perioada slaba.Sper sa isi revina si sa castige.
*John Higgins – Michael Holt :Nu cred ca Higgins va avea probleme.
*Barry Hawkins – Fergal O'Brien :Fergal O'Brien pare a fi in mare forma si cred ca va castiga.
*Neil Robertson – Ryan Day: Meci foarte interesant.Cred ca va castiga Robertson.
*Ronnie O'Sullivan – Ding Junhui :Dupa finala Masters-ului Ding trece printr-o perioada slaba.Chiar daca isi revine nu cred ca are sanse pentru ca si Ronnie este in forma.
*Ken Doherty – Mark Allen :La prima vedere,un meci usor pentru Kendo.
*Matthew Stevens – Joe Delaney :Matthew nu poate pierde in fata unui debutant,chiar daca trece printr-o perioada foarte proasta.
*Steve Davis – John Parrott :Dup-pa parerea mea este unul dintre cele mai interesante meciuri.Steve va castiga.
*Shaun Murphy – Judd Trump: Greu de crezut ca australianul poate sa realizeze o surpriza in acest meci.
*Peter Ebdon – Nigel Bond :Nu sunt sigur ca vreau sa vad acest meci.Sper sa nu dureze mai mult decat finala.
*Stephen Lee – Mark Selby :Daca Stephen Lee se concentreaza,va reusi sa treaca mai departe fara mari probleme.
*Ali Carter – Andy Hicks :Destul de greu de dat un pronostic.Nu l-am mai vazut de mult de Hicks,dar nici Carter nu are un sezon fantastic. Merg,totusi pe mana lui Ali.
*Stephen Hendry – David Gilbert:Cred ca este meciul cu cel mai previzibil rezultat.Stephen va castiga fara probleme.

Aceste randuri nu sunt o analiza,in adevaratul sens al cuvantului.Am incercat,doar, sa imi exprim o prima impresie la vederea tabloului principal.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Mar 20 Mar 2007, 13:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Chiar culmea sa pice intr-adevar Ronson cu Ding... Foarte interesant...
Iar JoJo cu Mark J... Nu-mi dau seama daca e mai rau decat Matthew Stevens sau nu. Depinde de forma de moment. Rolling Eyes
Stephenelu'... Vant bun, speram in cer senin (fara probleme si turbulente) si, vorba ceea: "May your cue be steady and your aim be true... LaughingVery Happy Majoreta



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Ronnie147
Addicted to snooker


Data înscrierii: 04/Dec/2005
Mesaje: 263

MesajTrimis: Mie 21 Mar 2007, 2:06    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt in mare parte de acord cu pronosticurile tale Sevvilla, insa trebuie sa ma pronunt mai rezervat in ceea ce priveste meciul dintre O'Sullivan si Junhui. Chiar daca Ding a avut acel meci slab, de care sunt sigur ca nu vrea sa isi aminteasca si oricat de mult mi-ar place Ronnie, nu poate sa nu imi fie frica de acest meci. Tin cu Ronnie, dar si Ding are sansa lui.
Oricum ne asteapta un aprilie interesant si incarcat cu snooker la cel mai inalt nivel Very Happy Very Happy Very Happy



_________________
ONLY POT THE BLACK FOR PERFECTION!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ronnie147 Trimite mesaj privat
andolini
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Ian/2006
Mesaje: 108

MesajTrimis: Mie 21 Mar 2007, 16:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dupa parerea mea cele mai interesante meciuri sunt bineinteles, Ronnie O'Sullivan - Ding Junhui,apoi Higgins - Michael Holt si Robertson - Ryan Day.Ar mai fi si partida dintre Steve Davis si John Parrott...La polul opus as nominaliza o singura partida:cea dintre Peter Ebdon si Nigel Bond.Cel mai norocos la aceasta tragere este cu siguranta Hendry, desi nu ma astept la un scor categoric in fata debutantului David Gilbert.Aceasta partida as compara-o cu cea dintre Matthew Stevens si Joe Delaney.In ceea ce priveste confruntarea dintre Ronnie si Ding, observ ca toti par sa-i acorde cele mai mari sanse primului, insa chinezul este imprevizibil si aceasta pariticipare la campionatul mondial s-ar putea sa-l motiveze indeajuns de mult pentru a reveni la forma de acum 4-5 luni.Greu de spus un scor.Celelalte partide sunt mai mult sau mai putin echilibrate, insa nu e vreuna despre care pot sa afirm cu tarie ca as urmari-o pana la final.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andolini Trimite mesaj privat
Posseidon
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Noi/2004
Mesaje: 459
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 16 Apr 2007, 17:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bine v-am regasit. Abia astept inceperea Campionatului si un spectacol din partea lui Ronnie.
Vreau sa zic ca mi-am facut un card special pentru CM de Snooker pe care mi l-am alimentat si-o sa-l folosesc exclusiv pentru pariuri de snooker. Desi nu-s un parior, am vazut prin jurul meu d-astia pasionati si-am zis sa combin si eu utilul cu placutul. Sper sa-mi iasa si mie de-un suc.
Pentru turul inaugural, am mers pe victorii ale lui Robertson, Davis, Higgins, Stevens si..of course, O'Sullivan. Laughing
Ne-auzim.



_________________
I'm unclean, a libertine
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Posseidon Trimite mesaj privat
Sch
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Ian/2006
Mesaje: 119
Locație: Belgia

MesajTrimis: Lun 16 Apr 2007, 22:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si eu stau ca pe ghimpi de cateva zile... Si deodata timpul asta a inceput sa curga din ce in ce mai greu 8)


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Sch Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 20 Apr 2007, 22:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ÎNAINTE DE CRUCIBLE 2007

* Steve Davis & John Parrott

Care dintre voi l-a sunat pe celălalt după ce s-a aflat rezultatul tragerii la sorți ?
Steve Davis : N-am discutat despre asta imediat după tragerea la sorți. Ca să fiu sincer, nu mi s-a părut că ar conta cu cine anume am de jucat la Crucible.
John Parrott : Nu e decât un meci de snooker, nu i-am acordat mai multă importanță decâti-aș fi acordat dacă adversarul meu ar fi fost altcineva. Știam că era posibil să mă întâlnesc cu Steve, dar pentru mine, problema cea mai importantă fusese să mă calific, nu cu cine urma să joc !

Atmosfera asta glumeț-amicală dintre voi o să se schimbe ?
JP : Absolut ! Imediat după ce se termină interviul și pleacă de-aici reporterul !
SD : Pe vremuri, nu discutam cu nimeni înainte de meci, dar acum, așa ceva mi se pare că n-are nici un fel de importanță. Cu toate astea, prefer să păstrez o anumită distanță față de adversarul pe care urmează să-l am, fiindcă-mi place să fiu liniștit și probabil că adversarul meu vrea același lucru. Cât despre mine și John, ne-am învățat să trecem foarte ușor de la atmosfera amicală din studioul BBC la cea de luptă din arena competițiilor – și înapoi. În calitate de jucători-comentaori, avem nevoie de această mobilitate. La început, am crezut că o să ne fie greu, dar, în realitate, nu a fost așa.

Care dintre voi are la activ mai multe victorii asupra celuilalt ?
JP : Chestia asta nu mă interesează absolut deloc. N-am mai fost adversari în arenă de ani întregi și nici nu mai țin minte când am avut ultimul nostru meci într-un asemenea format lung.
SD : La Crucible ți se poate întâmpla să te trezești ieșit din formă de la o zi la alta. Până acum, s-au văzut destule meciuri din prima rundă în care au fost doborâți mari campioni – nu că m-aș pune și pe mine în această categorie, în ipoteza că John o să câștige meciul !

Credeți că în Top 16 adie vântul schimbării ?
SD : Jucătorii pe care ne-am obișnuit să-i vedem câștigând trofee – Stephen Hendry, Mark Williams și John Higgins, ca să nu-i numesc decât pe ei – nu mai au elanul și energia de acum cinci ani. Începe domnia unei noi generații.
JP : Cei trei pe care i-ai menționat tu parcă stau și moțăie. Cel mai mare mister e ce se întâmplă cu Williams, care a câștigat toate marile turnee și nu cu mult timp în urmă, dar, de vreo două sezoane încoace, jocul nu-i merge mai deloc. Dar, la Crucible, toată lumea are șansa să-și și regăsească forma, nu numai să și-o piardă. Formatul lung îți dă ocazia să-ți revii.
SD : Da, dar dacă întrebi în dreapta și-n stânga pe cine dau oamenii ca favorit la titlul mondial, constați că nu aceste nume mari sunt primele care le vin în minte. Anul ăsta sunt mulți jucători cu șanse la victorie.

Cine credeți că va provoca cea mai mare surpriză la Crucible 2007 ?
SD : Cred că merită să ne concentrăm atenția supra lui Judd Trump, unul dintre cei mai tineri debutanți din istoria competiției (Stephen Hendry și Ronnie O'Sullivan s-au calificat și ei la vârsta de 17 ani). Eu nu am avut ocazia să-l urmăresc în prea multe meciuri.
JP : În schimb, eu am jucat cu el de două ori, în calificări. Prima oară, m-a bătut cu 3-0, iar a doua oară, cu 5-4 plus un break de 90 în frame-ul decisiv ! E curajos și are un joc ofensiv foarte deschis, ceea ce, înziua de azi, e un mare atu. Va avea un meci greu cu Shaun, dar și Judd este un tânăr foarte talentat. (BBC, 19 aprilie)

* Graeme Dott

"E tare ciudat : am câștigat titlul mondial după care am avut cele mai grele 12 luni din viața mea !"

(Scoțianul se referă la moartea socrului său, Alex Lambie, de care era profund atașat și, poate mai ales la momentele dificile când Elaine, soția lui, a fost considerată suspectă de cancer, apoi a pierdut sarcina.)

"Dacă toate astea nu s-ar fi întâmplat, ar fi fost cel mai frumos an din viața mea. Măcar din punct de vedere profesional. Totuși, n-o să-mi amintesc de el cu plăcere. Poate că voi câștiga titlul din nou, dar anul perioada asta tot mi se va părea oribilă și tot aș prefera s-o uit. Oricine a trăit în preajma unei persoane dragi bolnave de cancer înțelege ce vreau să spun atnci când afirm că, de fapt, suferă întreaga familie. Plecam la diferite turnee, dar mă simțeam groaznic. Și totuși, uneori, am reușit să joc foarte bine. Mi-e greu să vă explic ce simțem. Poate că snookerul mi-a dat forța de a face față problemelor din viața extra-sportivă. Sau poate că doream cu disperare să realizez ceva de care Alex ar fi fost mândru. Pur și simplu, nu știu. În orice caz, ăsta va rămâne un an de care aș vrea să uit, dar, poate mai mult pentru a onora amintirea lui Alex, aș dori să-mi pot păstra titlul." (The Daily Record, 19 aprilie)

Graeme povestește despre momentul în care se pregătea să intre pe terenul echipei Glasgow Rangers, ca să prezinte publicului scoțian trofeul cucerit la Sheffield : "[Așteptarea aceea] mi-a mâncat nervii mai ceva decât ultimele câteva frame-uri din finala cu Peter !!!... Știam că suporterii de pe stadion mă cunoșteau ca fan al Ranger-ilor, dar stăteam acolo, în tunel și îmi doream cu disperare să-i văd aplaudând. Mă temeam că o să fie doar câteva aplauze anemice, de politețe, dar mi-au făcut o primire extraordinară ! A fost o zi minunată, care va rămâne mult timp în inima mea !" (Tot în același ziar – The Daily Record – dar în alt articol )

"Nu există nici o broșură cu instrucțiuni despre ce trebuie să faci în calitate de campion mondial. Am încercat, pur și simplu, să mă comport cu cât mai mult profesionalism. M-am dus până și-n nordul Chinei, unde fusesem invitat să susțin o serie de demonstrații de snooker. Am acceptat, pentru că am crezut că, în calitate de campion mondial, am această obligație. Altfel, viața mea nu s-a schimbat prea mult, doar că am de dat mai multe interviuri și mă aflu sub o presiune mai mare."(The Daily Mail, 18 aprilie)

Dar, fiindcă a venit vorba de China, ceva-ceva din tradiționalele ghinioane dottiene din această țară tot a mai rămas : înainte de începerea turneului de la Beijing, Dotty s-a dus să vadă Marele Zid, însoțit fiind de translatoarea sa și de un prieten. Au luat unul dintre telescaune și hopa-sus. Până aici e bine. Cât despre coborâre, îl las pe Dotty să povestească : "Tocmai când liftul-scaun a ajuns la cota cea mai de sus, s-a oprit și a început să se legene puternic din cauza vântului. Că m-am speriat e puțin spus ! M-am uitat în jos și, ce mai, dacă am fi căzut de acolo era moarte sigură. Cred că ne-am legănat așa, în aer, un timp foarte scurt, dar mie mi s-a părut că trecuse o oră ! Pe urmă, mecanismul s-a pus din nou în mișcare, dar grozav m-am bucurat când am simțit pământul sub picioare !" (The Sunday Mirror, 15 aprilie)

"A fi totodată campion mondial și primul în clasament ar fi o realizare excepțională. Victoria de anul trecut, la Crucible, mi-a deschis atât de multe uși și mi-a dat acea încredere în mine însumi care mi-a lipsit pe tot parcursul carierei. Nu mă amețesc cu apă rece, știu prea bine că nimeni n-a mai reușit până acum să-și apere cu succes primul titlu, dar victoria din China mi-a adus încă un plus de încredere. Mi-aș dori foarte mult să am un parcurs bun la Sheffield. De-abia aștept să intru în arenă și să-l aud pe maestrul de ceremonii prezentându-mă ca deținător al titlului mondial !" (The Daily Mail, 18 aprilie)

* Joe Delaney

În acest sezon, Joe Delaney a debutat în Top 64 și acum, iată-l la Crucible ! Nu că ar fi vreun puști care stă să năruie recordurile lui Judd Trump (cel mai tânăr jucător din Main Tour, cel mai tânăr realizator al unui 147) sau pe ale lui Michael White (cel mai tânăr campion mondial al amatorilor, intrat în Guinness Book ca fiind cel mai tânăr realizator al unui break de peste 100 – la 9 ani etc). De fapt, Joe Delaney are de două ori (și ceva) vârsta lui Judd și a devenit profesionist când Michael avea două luni. Dar la Crucible, precum la Ierusalim sau Mecca, important e să ajungi cel puțin o dată în viață. Wink Laughing

Joe este de meserie tapițer (firma lui de la Dublin, unde-i sunt asociați tatăl și fratele, se cheamă Joe’s Upholstery și fabrică scaune pentru săli de spectacol și cluburi). "Nu m-am prea omorât cu munca acolo, în ultimele șase luni. Dacă aș lucra în altă parte, demult aș fi fost concediat !"

Altfel, se antrenează cu KenDo încă de pe când concurau amândoi în turneele Under-16. Ken spune că îi va ține pumnii : “Întotdeauna l-am considerat un jucător bun, deși n-a avut parte de succesul la care i-ar fi dat dreptul talentul său.” (The Irish Post, 18 aprilie)

Joe : "De-abia aștept să debutez la Crucible și știu că vine să mă susțină un grup mare de rude și prieteni – vreo 40-50 la număr ! M-am antrenat cu Ken și cu Fergal O’Brien și amândoi m-au sfătuit să vin din vreme la Sheffield, ca să mă obișnuiesc cu sala înainte de a începe turneul. O să fie cel mai mare meci din cariera mea și am emoții. Asta nu însemană însă că o să intru în panică. Dacă nu reușești să te bucuri și de asemenea emoții, nu ajungi să te bucuri de nici un meci. S-ar putea ca Matthew să nu fie în cea mai bună formă, dar chiar și așa este unul dintre jucătorii de top, iar eu sunt bucuros că am un adversar de o atât de mare valoare. Asta face ca totul să fie încă și mai special.” (The Daily Express, 20 aprilie)

* Matthew Stevens

Matthew a spus : “Întotdeauna am fost convins că voi deveni campion mondial și încă mai am această convingere. Jocul meu la fel de bun ca acum cinci ani și am o șansă, așa cum au și ceilalți. Atmosfera de la Crucible este cu totul unică, iar pentru Campionatul mondial simți nevoia să te pregătești altfel decât pentru celelalte turnee. Eu unul mă antrenez ceva mai mult. Am trăit aici și câteva momente neplăcute – am pierdut două finale după ce mă aflasem la conducere. Asta te costă. Momentul cel mai plăcut a fost, probabil, atunci când l-am învins pe Stephen cu 13-5. E mare lucru să-l învingi pe Stephen aici, la Crucible, pentru că după părerea mea, el este cel mai mare jucător din istoria snookerului.”

Pe de altă parte, simpaticul Dom Dale și-a spus și el părerea, în calitate de prieten : DD crede că Matthew e în stare să mai facă “un număr de magie în genul lui Houdini” și să iasă din încurcătură atunci când te aștepți mai puțin. “Pe Matthew tocmai Campionatul mondial l-a salvat și încă de multe ori. E o competiție la care, în ultimii 6-7 ani, a avut mereu rezultate foarte bune. A jucat nici nu mai știu câte semifinale, acele două finale, a avut și ghinion, dar acum mai mult ca oricând are nevoie de o mare victorie ca să mai salveze ce se mai poate salva și să reintre în Top 16. Nu e puțin lucru ceea ce are el de realizat și s-ar putea să intre în arenă cu moralul foarte scăzut. Dar eu îl cunosc de pe când eram copii și știu că adversarii lui se simt intimidați de aerul arogant pe care pare să și-i ia atunci când vine la masă. Și el își dă seama că, atunci când joacă bine, le inspiră teamă. Mai știu, de exemplu, că nici măcar lui Stephen Hendry nu-i place să-l aibă ca adversar ! Vă dați seama, e vorba de Stephen Hendry, adică jucătorul de care ne e frică tuturor ! Dacă până și el se teme de Matthew, înseamnă că se tem și ceilalți.

În afară de asta, e vorba de meciuri lungi, ceea ce pe Matthew îl avantajează. Îi plac asemenea meciuri, în care ai timp să te liniștești și să-ți găsești ritmul potrivit. Totuși, există un lucru, un singur lucru pe care N-AR TREBUI să-l facă, indiferent cât de bine i-au mers antrenamentele : anume, n-ar trebui să se aștepte să joace foarte bine de la primele frame-uri. Trebuie să aibă răbdare și să nu-și piardă încrederea.”
(The South Wales Evening Post, 30 martie)



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată Clara White la Sâm 21 Apr 2007, 8:47, modificat de 3 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
t.silviu
Addicted to snooker


Data înscrierii: 08/Dec/2006
Mesaje: 112

MesajTrimis: Sâm 21 Apr 2007, 8:28    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca cineva de aici, pariaza pe snooker...daca da poate ar fi util sa facem schimb de..."experiente" 8)
Ebdon P. v Bond N. - 1 @ 1.2
Dott G. v McCulloch I. - 1 @ 1.36
Stevens M. v Delaney J. - 1 @ 1.2
total : 1.96
miza : 8/10

p.s. sorry daca exista deja alt topic dedicat pariurilor


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui t.silviu Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2006-2007 » Campionatul mondial 2007 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 40, 41, 42  Următoare
Pagina 2 din 42

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community