Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

General
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 40, 41, 42  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2006-2007 » Campionatul mondial 2007
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeți că va fi campionul mondial 2007 ?
John Higgins
41%
 41%  [ 10 ]
Mark Selby
58%
 58%  [ 14 ]
Voturi totale : 24

Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20151
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 9 Mai 2007, 0:22    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Așa, ca să mai schimbăm o vorbă și să mai rămânem în atmosfera Campionatului mondial 2007. Wink Laughing

* La această ediție a CM, care vi s-a părut a fi

1. cel mai bun jucător ?
2. cel mai bun debutant (cei 5 debutanți au fost : David Gilbert, Judd Trump, Ding Junhui, Joe Delaney și Mark Allen)
3. jucătorul a cărui evoluție a constituit surpriza cea mai plăcută ?
4. jucătorul a cărui evoluție a constituit cea mai mare dezamăgire ?
5. cel mai bun meci ?
6. cel mai slab meci ?
7. cel mai frumos break [nu neapărat unul de 100(+)]?
8. cel mai neplăcut moment ?
9. cel mai amuzant moment ?
10. cel mai emoționant moment ?

* Credeți că acest CM a marcat

1. începutul epocii de glorie din cariera unui anume jucător ?
2. începutul sfârșitului carierei vreunuia dintre ei ?

Wink Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Mie 9 Mai 2007, 12:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)


* La această ediție a CM, care vi s-a părut a fi


1. Joe Swail (imi pare rau, nu pot sa votez cu altcineva… Nu stiu in ce masura sunt obiectiva. Sorry.) si Mark Selby.
2. Mark Allen
3. As oscila si aci intre Joe Swail si Selby
4. Ding Junhui si/sau Stephen Hendry
5. Joe Swail vs Mark Williams si Mark Selby vs. Alister Carter si Ronson vs Neil (nu m-am putut hotari).
6. Stephen Hendry vs Alister Carter, Marco Fu vs Anthony Hamilton si probabil si Ding vs Ronson. Totusi, mi-a lasat un gust cam aiurea meciul dintre Selby si Murphy. S-au lalait 3000 de ani. Si au mers mana-n mana. Si asta nu neaparat pentru ca erau egali ci, dupa cum mai spuneam, pentru ca dupa breakuri minunate aveau loc greseli de incepator. Un meci cam ciudat.
7. Cred ca breakul de 122 de puncte reusit de John Higgins pentru a duce scorul dintre el si Maguire la 15-14 in favoarea lui Maguire.
8. Momentul in care Shaun Murphy s-a hotarit sa dea sfaturi pretioase. (si din perspectiva strict subiectiva, momentele in care a pierdut JoJo si cand Higgins dadea senzatia ca are de gand sa cedeze in finala).Very Happy
9. Nu mai stiu cu cine juca Higgie de 3000 de ani si zicea un spectator ca s-o racit ceaiu’ si s-o taie acasa. Very Happy Si evident, mai multe momente cu Mark Selby, ca pana la urma he’s the Jester. Mi-aduc aminte doar cel in care tzopaia like a rabbit, dupa ce o gresit o bila.
10. E cam complicat ca aceste chestii sa nu fie subiective. Probabil Mark Selby a oferit multora momente emotionante la acest campionat. Cele mai emotionante pentru mine au fost cand Joe Swail a reusit sa treaca de Mark J si cand a facut 3 frame-uri geniale in meciul cu Maguire, cand Selby l-a batut pe Ali Carter si cand Higgie a ridicat cupa alaturi de Denise si Pierce. Very Happy

* Credeți că acest CM a marcat

1. E greu de zis…. Epoca de glorie… Asta insemnand ca o sa castige niscaiva turnee? Sau ca o sa joace bine… Ca daca e de jucat bine, atunci poate a lui Mark Selby. Dar eu cred ca doi jucatori care vor fi foarte furiosi sezonul viitor si vor face surprize destul de mari sunt Matthew Stevens si Shaun Murphy. Very Happy Nu cred ca e inceputul unei perioade de glorie pentru John Higgins, dar nici ca a fost o greseala ca a castigat CM. Dupa cum spuneam, cred ca a meritat sa-l castige.
2.Si-aici e foarte greu de zis si nu cred ca se cade sa-mi dau cu parerea. Nu cred insa ca e cazul de asha ceva. Nu din perspectiva acestui CM in orice caz.


Cool intrebari, Clara! Good idea! Very Happy



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 9 Mai 2007, 13:17    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pentru ca nu am apucat sa mai scriu ceva in ultimele 2 zile as dori sa-i felicit si eu pe cei doi finalisti: Bravo John!Bravo Mark! Very Happy Yeah Eu raman la parerea ca Mark trebuia sa castige trofeul, nu neaparat pentru cum a jucat in finala ci mai ales pentru cum a jucat pe parcursul turneului.Si Higgins a jucat destul de bine,insa nu a practicat acel snooker fabulos de care este in stare.De fapt,in afara de Selby nu cred ca au mai fost jucatori care sa te lasa cu gura cascata prin modul in care au evoluat.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 9 Mai 2007, 13:47    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Interesante intrebarile. Very Happy 8)

1.Cel mai bun jucator este dupa parerea mea de departe Mark Selby, chiar daca a pierdut finala. Very Happy
2. E mai greu de spus cine e cel mai bun debutant Confused .Sigur,Mark Allen este singurul care a ajuns in optimi insa mie mi-a placut si Jud Trump 8) .Si nici David Gilbert nu a jucat rau in meciul cu Stephen(ma rog,in prima parte Rolling Eyes )
3.Tot Mark Selby.Nu cred ca se astepta nimeni sa ajunga atat de departe. Eu nu ma asteptam sa treaca nici de Stephen Lee.Si modul in care a revenit in fata lui Lee sau a lui Murphy a fost absolut uluitor Shocked .Ca sa nu mai vorbim de seria excelenta de break-uri de peste 100 Applause . Si Joe Swail si John Parrot mi-au placut. Very Happy
4.Cred ca Mark Williams merita primul loc.De departe. Evil or Very Mad Ar mai fi si Matthew,dar el macar a ajuns in sferturi si a jucat foarte bine in meciul cu Murphy pana cand a ajuns la 12.De atunci a urmat intradevar un cosmar.
5.Ronnie O'Sullivan-Neil Robertson. Yeah Si Matthew Stevens-Shaun Murphy a fost un meci foarte frumos chiar daca sa terminat in cel mai urat mod posibil(pentru mine,cel putin).
6.Anthony Hamilton-Ian McCuloch. Yawnee
7.Cred ca break-ul lui Ronnie din meciul cu Higgins.Nu mai stiu exact jocul.In orice caz a fost realizat pe final cand scotianul mai avea nevoie de un singur frame ca sa castige meciul.Nu a fost de peste 100,in jur de 80-90 dar modul in care Ronnie a reusit sa marcheze atat de multe puncte dintr-o pozitie ce parea imposibila a fost absolut fabulos. Razz
8.Infrangerea lui Matthew Stevens.Si declaratiile lui Dott dupa meciul cu McCulloch. Mad
9.Nu stiu exact ce sa spun aici.Poate declaratiile lui Holt dupa ce a pierdut in primul tur. Laughing
10.Momentul in care Higgins a primit trofeul. Smile

Nu cred ca acesta este inceputul unui moment de glorie pentru nici un jucator.Poate doar pentru Mark Selby.Si nici inceputul sfarsitului pentru cineva.

PS:Imi cer scuze ca am postat 2 mesaje consecutiv,dar nu am vrut ca impresiile mele despre finala sa se amestece prea tare cu cele despre intreg turneul. Smile


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Mie 9 Mai 2007, 14:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1) Mark Selby , prin constanta si jocul superb pe care l'a facut. Plus sa nu uitam si cele 12 break'uri de peste 100. Wink
2)Mark Allen...sa decsurcat bine pentru un debutant...desi Judd Trump a fost tare simpatic. Very Happy
3)Mark Selby Wink
4)Stephen Hendry si Mark Williams
5)Ronnie - Neil , si cateva parti din finala [in special revenrea Wink]. Razz
6)Detasat conduc Anthony Hamilton-Ian McCuloch.
7)Cel de'ak 1000'lea break de peste 100 al intreg Campionatului Mondial. Very Happy
8)Conferinta de presa a lui Shaun Murhpy...pot spune ca m'a cam dezamagit prin aroganta. Sad
9)Cam toate ce'l includ pe Mark Selby [nu ai cum sa nu razi cand scoate el cate o perla Laughing]...aceea cu atentionarea lui John a fost simpatica. Sau cand Steve Davis sau John Parrott (nu'mi aduc aminte care din ei) au vrut sa'i ofere tacul unuia din spectatori sa execute lovitura. Razz
10)Cand Pierce a sarit in bratele lui John. Cute. Very Happy Si momentul in care pe Mark Selby l'au poticnit lacrimile la sfarsitul meciului cu Peter Ebdon. [a declarat ca in acel moment s'a gandit la tatal sau]


Nu stiu daca vreo cariera a luat sfarsit , si sper ca nu , dar oricum schimbul de generatii isi lasa urmele asupra jocului. Smile



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mie 9 Mai 2007, 17:17    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pana sa ma gandesc eu ce sa raspund la toate aceste intrebari, sa va spun cine este in opinia BBC-ului dezamagirea CM? Wink Poate ati aflat si voi: Ronnie O'Sullivan! Probabil ca ei asteptau mult mai mult de la el!
Oarecum au dreptate! Wink



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
kenvelo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 30/Ian/2007
Mesaje: 120
Locație: Constanta

MesajTrimis: Mie 9 Mai 2007, 18:06    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sad asa este Sad



_________________
Addicted to snooker ! Ronnie Is The BesT !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui kenvelo Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kenvelo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 30/Ian/2007
Mesaje: 120
Locație: Constanta

MesajTrimis: Mie 9 Mai 2007, 18:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1) Mark Selby pentru ca la aceasta editie de campionat mondial a evouluat foarte mult , a ajuns si in finala si sa nu uitam ca a facut si 12 Break-uri de peste 100.
2)Judd Trump Mark Allen David Gilbert asa si asa...
3)Mark Selby (mai ales cand a intors meciul in semifinale am crezut ca totul este pierdut pentru el ... si in finala deasemenea de la 12-4 ... la 12-10 sau nu mai tin bine minte cat era Smile scuzati daca nu am dat informatii corecte.
4)Ding Junhui de la finala Mastersului contra lui Ronnie O'Sullivan nu a mai castigat nimica.
5) Shaun Murphy - Mark Selby (multe breakcuri de peste 100 ) Very Happy
6)Nu stiu ce sa spun ... cred ca Anthony Hamilton - Ian McCulloch a fost prea lent am si adormit la cateva frameuri...Sad Very Happy
7)Mie imi plac constructiile de breakc-uri ale lui Ronnie si de la aceasta editie ale lui Mark Selby.
8)cand era condus Ronnie in meciul cu John Higgins. Imi pare rau ca, chiar pe final si-a revenit... daca juca asa de la inceput ajungea Ronnie in finala si cine stie poate chiar si Campion Mondial.
9)In finala cand Mark Selby il lasase in snooker pe John Higgins si vedea macar o bila pe ambele extremitati si l-a avertizat inaintea arbitrului ca daca mai comite odata fault va pierde jocul Smile)
10)habarnam Sad

1. Cred ca acest Campionat Mondial a marcat incepera carierei lui Mark Selby mai ales ca a ajuns in Top 16 si nu mai trebuie sa dispute meciurile de calificare Smile
2. nu am idee Sad Very Happy nu cred ca se va lasa nimeni de snooker dupa acest Campionat Mondial.

Aceasta este parerea mea ! Smile



_________________
Addicted to snooker ! Ronnie Is The BesT !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui kenvelo Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Miss Chigwell
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Mar/2005
Mesaje: 1596
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Mie 9 Mai 2007, 18:32    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, am citit si eu articolul in cauza si alta reactie mai putin civilizata decat "Ce chestie!" nu se potriveste aici. Smile Autorul articolului poate ar trebui sa coboare dintre nori si sa realizeze faptul ca nimeni nu mai e favorit automat la castigarea unui turneu. Nici chiar Ronnie. Whoa! "Dezamagire!" Rolling Eyes Cu 5 centuries, impresionant in meciul cu Ding, suficient de calm in optimi pentru a se impune dupa ce a pierdut tot avantajul, luptator pana la capat in sferturi in fata celui care avea sa ridice trofeul...Dezamagitor. Yeah.
Sa revin la subiect.
1.Mark Selby. Meciuri-maraton, fenomenale reveniri.
2.Allen si Trump, in aproape egala masura. Il favorizez pe Judd un pic, totusi.
3. Mark Selby pentru tot parcursul, Ali Carter in meciul cu Hendry.
4. Dott ar trebui sa fie, conform propriilor standarde. Pe mine Hendry m-a dezamagit. Mult mai putin ca Matthew. Aargh!
5. Mark Williams/Joe Swail, Shaun Murphy/Mark Selby si Ronnie O'Sullivan/Ding (prima sesiune) si Ronnie O'Sullivan/John Higgins, ultima sesiune.
6. Daca meciul ameninta sa devina plictisitor, nu ma mai uit. Razz
7. Breakul de 17-16 al lui Selby si unul (sau toate Wink ) din cele patru reusite de Ronnie in sesiunea finala cu Higgins.
8. Pumnul lui Murphy catre public inainte de incheierea meciului, sesiunile proaste ale preferatilor mei Wink , toate bilele negre ratate de pe punct.
9. Selby preluand atributiile lui Eirian Williams in finala. Third miss, you forfeit the frame. Smile
10. Ceea ce nu s-a vazut din cauza prosopului de pe figura lui Mark S, in sesiunea a doua a finalei. Crying or Very sad

Inceputul perioadei de glorie...Nu cred. Nu mai e posibil sa avem un alt deceniu Davis ori decada Hendry.
Inceputul sfarsitului... Mi-as dori sa sper ca nu. Dar sunt foarte rezervata in ceea ce priveste sansele unor nume foarte mari de a mai obtine trofee de MT.




Ultima modificare efectuată de către Miss Chigwell la Sâm 12 Mai 2007, 11:48, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Miss Chigwell Trimite mesaj privat
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 9 Mai 2007, 18:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Destul de ciudata opinia jurnalistului de la BBC. Confused Daca articolul ar fi fost scris de cineva de la noi nu as mai fi fost mirat tinand cont de ce articolele despre snooker am avut parte pana acum Twisted Evil


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
andolini
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Ian/2006
Mesaje: 108

MesajTrimis: Mie 9 Mai 2007, 20:16    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Cred ca cel mai bun jucator a fost John Higgins.Doar a castigat campionatul mondial.As fi tentat sa spun Mark Selby, dar scorul finalei ii da intaietate scotianului.
2. Cel mai bun debutant mi s-a parut a fi Mark Allen.Mai ales pentru victoria in fata lui Ken.Apoi David Gilbert si Judd Trump, in aceasta ordine.
3. Categoric Selby a fost cea mai frumoasa surpriza de la acest camionat mondial.
4. L-as nominaliza aici pe Hendry, insa in opinia mea Ding Junhui l-a depasit pe Stephen Henry la acest capitol.Nu a iesit cu absolut nimic in evidenta la aceasta editie.Probabil tracul debutului a fost de vina.Oricum nu era in cea mai buna forma in ultima perioada.
5. Cele mai bune meciuri mi s-au parut Mark Selby - Shaun Murphy, Shaun Murphy - Matthew Stevens si Ronnie O'Sullivan - John Higgins( in ultima lui parte).As inclina mai mult spre primul.
6. Ca sa nu spun Anthony Hamilton - Ian Mcculoch, spun Peter Ebdon - Nigel Bond.Diferenta e de un break de peste 100 in favoarea primei dispute.Nici partida Graeme Dott - Ian McCuloch n-a fost departe de cele doua.
7. Break-ul lui Mark Selby, cu ajutorul caruia a preluat conducerea in fata lui Murphy, 12-11..Din ce am vazut eu...
8. Nu stiu care a fost cel mai neplacut moment.Cred ca venirile repetate la masa ale lui Shaun Murphy cand mai avea nevoie de 3-4 snookere .A fost chiar un moment enervant
9. Cred ca protagonistul celui mai amuzant moment a fost Neil Robertson ( in complicitate cu Ronnie O'Sullivan ).Atunci cand O'Sullivan a ratat atingerea unei bile rosii, lovind bila roz ( chiar a fost un fault stupid) Neil Robertson a inceput sa rada.La faza imdediat urmatoare australianul a trimis bila alba in buzunar.Aici putea si Ronnie sa se tavaleasca pe jos de ras, dar probabil ca nu observase chicotelile lui Neil.La fel de amuzant a fost momentul in care Mark Selby l-a avertizat pe John Higgins.
10. Bucuria familiei Higgins cred...

Au fost multi jucatori care au dezamagit la acest cm, dar nu cred ca jocul vreunui dintre acestia anunta neaparat un capat de drum.
In schimb exista semne pentru o cariera de succes venite din partea lui Selby.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andolini Trimite mesaj privat
ZoliLori



Data înscrierii: 04/Mai/2007
Mesaje: 8
Locație: Turda

MesajTrimis: Joi 10 Mai 2007, 14:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In ultima vreme au inceput sa apara articole despre snooker,e adevarat destul de scurte...dar e rusinos ca GS si ProSport aproape ca nici nu amintesc de acest jok. Ei prefera tziganeala din fotbal si atat.Si cand te gandesti ca la o publicatzie e Cristian Topescu director.....l-am crezut mai domn dar cred ca m-am inselat....Despre CM care a trecut mari surprize n-au fost dupa parearea mea,se stia 90% de la meciul Higgins -Ronnie cine va lua cupa.imi pare rau de Murphy grasutzu ..era favoritul meu...(


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui ZoliLori Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20151
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 10 Mai 2007, 14:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte interesante răspunsurile ! Nu am avut timp să le pun și eu pe ale mele - restanțe de recuperat în urma totalei răsturnări de program cu care am de-a face întotdeauna în această perioadă a anului. Rolling Eyes Laughing

Să lăsăm discuția deschisă, dar introduc și patchwork-ul care urmează. Wink Laughing Patchwork – cam asta este colecția de mai jos : toate, frânturi din declarațiile emise de noul campion mondial + una a finalistului. Sursele : The Times, The Guardian, The Daily Telegraph, The Scotsman, The Daily Record, The Mirror, The Wishaw Press, The Scottish Herald, The Glasgow Evening Times, BBC.

JOHN HIGGINS

* Îndatorare. “Faptul că am jucat zi de zi cu Graeme mi-a fost de mare folos. Acum doi ani, s-a înscris și el la clubul unde mă duc eu și cred că ne-am ajutat reciproc – sunt convins că amândoi am câștigat titlul mondial datorită antrenamentelor noastre. Aveam nevoie să joc cu campionul mondial, așa cum am jucat și cu Stephen Hendry atunci când deținea titlul. Am mai jucat mult și cu Stephen Maguire, dar cred că tot Graeme e cel care se simte cel mai bine atunci când jucăm împreună. Ne-am ajutat foarte mult unul pe celălalt.

La club venea foarte multă lume să-l vadă, să capete autografe sau să-i ia interviuri, toți spuneau “uite, el e campionul mondial”. Nu că asta m-ar fi deranjat, fiindcă, pe de-o parte, Graeme și-a meritat pe deplin victoria și pe de altă parte, în felul ăsta pe mine mă lăsau în pace să-mi văd de antrenament, dar după un timp, parcă mi-a renăscut dorința de a mai câștiga o dată la Crucible. Așa că m-am antrenat zi de zi cu campionul mondial ca să redevin campion mondial !”


* Păhărelul. “Nu mai beau, însă atunci când spui că nu mai bei, oamenii se gândesc că ai avut o problemă serioasă cu alcoolul și nu e adevărat. Îmi plăcea să iau din când în când câte o băutură, problema era că nu știam când să mă opresc ! Mergeam la meciurile lui Celtic și după aceea mă băgam cu băieții într-un pub, de unde ne mutam la un club.”

Momentul de cotitură a fost incidentul de pe aeroportul din Malta: “Stăteau reporterii și fotoreporterii prin fața casei și mă pândeau, nu se mai putea. Denise nu merita așa o rușine. Mi-era jenă și de vecini. Mi-am zis “gata !” și gata a fost. Mă bucur că nu m-am mai atins de băutură și oricum nu-i simt lipsa. Acum mă simt mai bine. Pe măsură ce înaintezi în vârstă, îți trebuie din ce în ce mai mult timp ca să-ți revii din mahmureală. Mai sunt și copiii care nu te lasă să dormi dimineața...”

Zvonurile au început să se răspândească chiar în momentul victoriei de acum 9 ani,– mai exact, din pricina interviului acordat pe viu de proaspătul campion mondial : “[Atunci] m-am întors către prezentatorul David Vine și am spus “și acum mă duc să mă-mbăt”, ceea ce, după părerea mea, era ceva normal. Și ce dacă am zis-o în direct, la televizor ?!... Pe urmă am primit o mulțime de scrisori, în care oamenii spuneau că m-am făcut de rușine pe postul național de televiziune. Unele scrisori erau de la femei care se plângeau că și soții lor erau alcoolici... Mie mi se păruse chestia cea mai naturală din lume, fiindcă așa face omul când sărbătorește ceva, e în firea lucrurilor...”

Exemplul pozitiv a fost Roy Keane, mare fotbalist de la Manchester United, în prezent, manager la Sunderland : “Am citit că, în tinerețe, și lui Roy îi plăcea să mai bea câte un păhărel, dar a trebuit să renunțe la băutură ca să poată rămâne printre jucătorii de top. Știu că în sportul nostru nu e vorba de același efort fizic ca în fotbal și că noi lucrăm mai mult cu aspectul mental al performanței, dar tot consum de energie e și aici. Poate că așa se explică de ce acum sunt mai calm și mai ager. Nu simt lipsa alcoolului nici când intru prin baruri cu prietenii. Înainte de Campionatul mondial, am călătorit cu Orient Express-ul. M-am dus cu Denise în barul din tren și am luat câte o cupă de șampanie. Nici măcar nu mi-a mai plăcut gustul ! N-am băut șampanie nici acum, după victorie – nici măcar o cupă ! Mi-am sărbătorit al doilea titlul mondial bând apă !... ” (Da, dar imediat ce s-a încheiat finala, a spus tot cu gurița dumisale : “Sunt frânt ! Când am văzut ce superbă revenire a avut Mark, a fost un moment în care mă gândisem că o să arunc prosopul, dar am reușit să reintru în meci. Acum, poate c-o să beau și eu o cupă de șampanie – atenție : numai una ! – ca să-mi sărbătoresc victoria !” Poate că Denise l-a ajutat să se răzgândească... Wink Laughing )

* Al doilea titlu mondial : “În trecut, după ce câștigam câte un turneu, aveam în subconștient dorința de a mă relaxa, dar acum vreau să muncesc și mai mult ca să-mi păstrez ritmul victoriilor. O perioadă de timp, am cam fost lipsit de ele. Am văzut cum e să urmărești fazele superioare ale turneelor la televizor și am început să mă întreb dacă nu cumva pierdusem trenul spre al doilea titlul mondial. Știam că sunt un jucător prea bun ca să nu pot câștiga și un al doilea titlu, dar îmi spuneam că poate ratasem ocazia. Îmi dau seama că o să-mi fie de două ori mai greu decât data trecută, pentru că acum se afirmă din ce în ce mai mulți jucători tineri. După primul trofeu câștigat aici, în 1998, credeam că o să-l mai iau de vreo două-trei ori, nici o problemă. Uite însă că mi-au trebuit nouă ani ca să realizez chestia asta... Mă oprea lumea pe stradă și mă întreba ce-i cu mine, de ce nu câștig mai multe turnee, de ce n-am mai câștigat la Crucible....

Vreau să câștig în continuare. La anul, o să fiu și mai bine pregătit și o să încerc să-mi păstrez titlul. Nu vreau să mă compar cu Steve Davis și cu Stephen Hendry – ei fac parte dintr-o categorie aparte, deasupra noastră, a celorlalți și nu cred că mai e cineva capabil să domine acest sport așa cum au făcut-o ei. În epoca în care erau de neînvins, snookerul era totul pentru ei, era lucrul cel mai important din viața lor. Cu asta nu vreau să spun că n-aveau o viață personală, dar prioritatea o reprezenta snookerul. Poate dacă și eu aș fi mers tot așa, în sens unic, dacă aș fi avut la fel de multă ambiție, m-aș fi impus, dar în următorii zece ani, o să încerc să fiu mai ambițios și mai conștiincios decât până acum.

Să câștig al doilea titlu și să ocup totodată și primul loc în clasamentul mondial e împlinirea celui mai frumos vis !”


* Prezentare pe stadion ? Nope. Higgo n-are de gând să-și prezinte trofeul la "reședința" echipei de fotbal favorite, așa cum a făcut-o în 1998. Nici măcar n-o să meargă la meciul pe care Celtic-ul inimii dumisale îl va juca în acest weekend împotriva celor de la Aberdeen. “N-am fost decât la un singur meci de fotbal în tot sezonul. Nu pot să spun că mi-e dor... O să reîncep să mă duc cu băieții mei, atunci când o să se facă ceva mai mari. Acum, îmi petrec weekendurile la masa de antrenament și rezultatele parcă încep să se vadă...”

* Stimulent. Părerile celor pe care The Mirror îi numește “așa-ziși experți”. Ei îl dădeau favorit pe Ronnie O’Sullivan (între noi fie vorba, asta era și părerea caselor de pariuri Wink ): “Am văzut toată chestia asta că, adică, era titlul lui Ronnie, dar, ca să fiu sincer, cred că erau niște prostii. Au fost câțiva jucători foarte buni în acest turneu și consider că mă număr printre ei.”

* Împotriva tuturor. Știe că în sezonul viitor va fi “omul pe care toți ceilalți țin să-l învingă” : “Ca jucător, ți-e din ce în ce mai greu să pierzi – și miza este din ce în ce mai mare. Pe măsură ce înaintezi în vârstă, acumulezi mai multe cicatrice. Înfrângerile te marchează. O să încerc să nu mă pun sub presiune. Uite, de exemplu în acest moment mă simt cât se poate de bine ! ..” ( Laughing )

Redevenind serios . “Am câștigat această finală și pentru că mi-am păstrat calmul și autocontrolul. Până acum, arătam adversarului prea mult din ceea ce simțeam. De data asta, m-am stăpânit cam în proporție de 99 la sută. Nu e ușor să faci să-ți crească adrenalina atunci când conduci cu 12-4. Prietenii începuseră să mă felicite, dar n-am vrut să aud de așa ceva : știam cum întorsese Shaun Murphy scorul. Și totuși, m-am relaxat un pic. Brusc, m-am trezit că diferența s-a redus la 2 frame-uri. Am reușit să rămân calm și să gândesc pozitiv. Când l-am văzut pe Mark câștigând șase frame-uri la rând, m-am bucurat că au oprit meciul, pentru că eram ferm convins că le-ar fi câștigat și pe celelalte două care au fost amânate pentru sesiunea de seară. Așa, măcar mi-am mai păstrat un avantaj de două frame-uri ! Nu-mi puteam scoate din minte pericolul în care mă aflam, dar pauza m-a ajutat să-mi revin. Cu toate astea, habar n-am cum de-am jucat atât de bine în ultimele patru frame-uri.”

* Ora târzie. “La un moment dat, aveam impresia că o să ne prindă la masă și zorile zilei de marți ! Cred că e cazul ca BBC-ul să regândescă total programarea finalei. Prima sesiune să înceapă la ora 10 sau 11 dimineața, cel mai târziu la ora 1. În fiecare an spun același lucru – că programarea depinde de grila lor de programe. Poate ar fi bine să se mai scurteze meciurile, să aibă un alt format, nu știu. Problema e că, pe măsură ce înaintezi în turneu, meciurile sunt din ce în ce mai lungi, intervalul dintre ele e din ce în ce mai scurt, iar jucătorii sunt din ce în ce mai obosiți. Eu cred că am jucat în ritmul meu obișnuit. Poate că Mark a jucat ceva mai lent.”

* Despre Mark Selby : “Pentru el, nu există limite ale performanței. [Textual : "The sky's the limit for him, now."] E prima lui finală și probabil că a avut emoții mari, dar treptat și-a revenit și a luptat până la capăt. Va fi campion mondial, sunt sigur de asta. Sper să nu se supere pe mine, dar trebuie să spun că am mai jucat cu el acum doi ani și nu era chiar așa de bun. Un an după aceea, am constatat că progresase enorm și m-a bătut de nu m-am văzut – cu 10-4. Și a progresat în continuare. Uluitor cât de mult a evoluat în numai doi ani ! Altminteri, e același dintotdeauna : râde și glumește tot timpul. E o schimbare plăcută față de unii ca Stephen Hendry sau ca mine – noi nici măcar nu prea zâmbim...”

* Premiul. “Mi-ar plăcea să-mi cumpăr un Aston Martin, dar acum, cu cei mici, nu prea e o mașină practică...”

MARK SELBY

“Am venit la meci hotărât să dau totul și aproape că am reușit să-i suflu victoria lui John ! Am savurat fiecare moment din această finală. La început, nu m-am putut concentra, dar pe urmă m-am gândit că trebuie să uit de emoții și să mă arunc în luptă.

Acum un an și jumătate jucam catastrofal, mă aflam pe locul 53 și eram în pericol să ies din Main Tour. Acum, lucrurile stau mult mai bine : am jucat prima mea finală de campionat mondial și am intrat în Top 16. Asta o să-mi dea încredere. Am învins jucători de mare calitate, în meciuri lungi. Nu am prea multă experiență nici în dozarea efortului și am intrat în finală destul de obosit. John a jucat foarte bine, dar mi-a și oferit multe ocazii. Păcat că nu am știut să profit de ele. Totuși, în mare, pot să spun că sunt mândru de ceea ce am realizat. N-o fi chiar fericirea totală, dar nici prea departe nu e !”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
monik_4_ronnie
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Iun/2006
Mesaje: 103
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Joi 10 Mai 2007, 15:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. mark selby,categoric
2. judd trump
3. mark selby logic!!Very Happy tare pushtiu'...era simpatic si inainte,dar nu prea apucam sa-l vad in fazele televizate...o prezenta de apreciat, zambitor ,glumetz,tzopaitor si talentat.BRAVOS!
4. dott ( punctuletz nu a fost la nivelul unui campion mondial)
5. RONNIE-neil;Wink
6.hamilton-ian ( dormeam si eu...)
7. breakul lui mark ( nu stiu care anume din sesiunea a3a) in care a jucat mai multe combinate decat se vede intr-un meci intreg:)) superb!
8. declaratiile usor ( sau mai mult) narcisiste ale lui shauny boy..cueperman hmm?? Confused Mad
9. cand Selby il avertiza p john ( in finala,evident) ca vede o bila rosie in plin si poate pierde jocul:)))))
10. felul in care Ronnie a decis,in sesiunea decisiva cu higgie ca vrea sa joace din nou...cat de frumos,simplu si genial a fost felul in care totusi a luptat, contrazicand parerea generala ca va renunta iar...
Notworthy Yeah
alt moment emotzionant...cand mark se intristase amintindu-si de tatal sau in meciul cu peter...
CRED CA ACEST CM A MARCAT:
1. epoca unei noi stele? nu....sincer,nu...acum valul de tineri de valori aprox egale ( exceptii cativa intr-adevar talentati,care simt jocul ),toti dornici sa se faca remarcati...as vrea ca ali carter sa capete mai multa incredere, e talentat baiatu'....si sper ca finala jucata va fi pentru mark o rampa de lansare si o atitudine optimista...
2. sf unei cariere nici atat. vin cei tineri din spate,dar vechea garda e totusi acolo...nu numai prin higgie, ci si prin restul...Ronnie e aici...poate vara asta aduce noi sperante... Very Happy dezamagirea BBC?? eh,au si ei dreptul la o parere..nu spun ca nu mi-ar fi facut cel mai frumos cadou anul asta sa-l vad in finala si mai ales campion,dar eu cred in continuare in el...si il inteleg...deci pt mine nu va fi niciodata o dezamagire!!! dar nu ma mai mira absolut nimic..poate de vina e si declaratia de inceput a lui Ronn,aceea cu aranjarea tragerilor:roll:
sper ca nu am venit cu rasp prea tarziu..
si multum mult MC pentru info 8) Very Happy Wink chiar e o veste buna!!



_________________
RONNIE'S MY REASON NO MATTER WHAT!!MAY THOSE GREEN EYES OF HIS ALWAYZ SHINE SO DEEP AND SWEET...GO ROCKET! CONGRATS RONN&JO....!!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui monik_4_ronnie Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Joi 10 Mai 2007, 15:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multe multumiri pentru declaratii! Foarte interesante! Very Happy



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2006-2007 » Campionatul mondial 2007 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 40, 41, 42  Următoare
Pagina 41 din 42

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community