Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Snooker Plus
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Ronnie147
Addicted to snooker


Data înscrierii: 04/Dec/2005
Mesaje: 263

MesajTrimis: Mie 7 Feb 2007, 23:20    Titlul subiectului: Snooker Plus Răspunde cu citat (quote)

De mult timp vroiam sa deschid un astfel de topic. Cati dintre voi stiti despre acest sport, Snooker Plus. Creatorul sau, acelasi Joe Davis, a incercat sa aduca in fata publicului aceasta ramificatie a snooker-ului pe data de 26 Octombrie 1959. Practic, regulile sunt asemanatoare, sunt aduse in joc inca doua bile colorate: bila portocalie cu valoarea de 8 puncte si bila mov cu valoarea de 10 puncte. Astfel break-ul maxim se transforma in 210. Joe a sperat ca acest sport va avea prindere la public, insa nu a fost asa.
Daca mai stiti si voi informatii despre acest sport, va rog sa adaugati.
Asa arata o asezare a bilelor in snooker plus:
http://i65.photobucket.com/albums/h226/Ronnie147/snookerplus.jpg



_________________
ONLY POT THE BLACK FOR PERFECTION!


Ultima modificare efectuată de către Ronnie147 la Joi 8 Feb 2007, 4:19, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ronnie147 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20199
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 8 Feb 2007, 1:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ca și cum jocul n-ar fi și așa destul de greu !... Rolling Eyes Laughing Am scris demult, pe aici, pe undeva, despre această tentativă a Marelui Joe de a complica lucrurile. Mde, tentativa lui n-a "prins". A rămas în istorie ca o curiozitate. Una foarte interesantă, însă și-i mulțumesc lui Ronnie147 pentru că ne-a reamintit de ea. (Excelentă și imaginea.) 8)

Nu se mai joacă nicăieri, dar într-un club din Scoția am văzut un set de bile (descompletat !) de snooker plus. Așa, arătau frumos, nimic de zis... Proprietarul le păstra cu sfințenie, mai ales că, spunea el, cică jucase și Joe Davis cu ele. Dacă ai sta să-i asculți, toți proprietarii de cluburi se laudă că au seturi de bile cu care a jucat cândva Marele Joe...



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Joi 8 Feb 2007, 1:16    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da... Interesant... Am citit si eu mai demult despre acest joc. Ma intreb oare de ce bila mov valoreaza 10 puncte. Mi se parea mai logic sa fie 9. Dar ma rog... Intr-adevar breakul maxim ar fi de 210 puncte, dar daca beneficiezi si de un free-ball la inceput poti face un break de 221. Wink Laughing



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20199
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 8 Feb 2007, 1:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zsolt_tuser a scris:
Ma intreb oare de ce bila mov valoreaza 10 puncte. Mi se parea mai logic sa fie 9.


Exact aceeași întrebare mi-am pus-o și eu !!!... Confused Wink



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Ronnie147
Addicted to snooker


Data înscrierii: 04/Dec/2005
Mesaje: 263

MesajTrimis: Joi 8 Feb 2007, 4:28    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intr-adevar, era mai normal ca bila mov sa fie 9 puncte. Stau si ma gandesc cat de dificil este sa faci un break maxim. Joci o rosie si te intorci la bila mov; mult mai greu decat in snooker...acolo ai bila neagra aproape, merge repede Laughing . Ca spectaculozitate, daca ma gandesc mai bine, in snooker plus un break maxim ar fi incredibil...si sa nu uitam de premiu (in loc de 147.000 de lire, 210.000).



_________________
ONLY POT THE BLACK FOR PERFECTION!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ronnie147 Trimite mesaj privat
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Joi 8 Feb 2007, 10:32    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
Stau si ma gandesc cat de dificil este sa faci un break maxim

Probabil asta ar fi fost si unul din moltivele pentru care n'a prins...

Pana acum n'auzisem de snooker plus . Interesanta idee....



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20199
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 14 Feb 2007, 5:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zsolt_tuser a scris:
Intr-adevar breakul maxim ar fi de 210 puncte, dar daca beneficiezi si de un free-ball la inceput poti face un break de 221. Wink Laughing


Se pare (încă n-am verificat !) că breakul cel mai mare care înregistrat vreodată a fost unul de 156, realizat de irlandezul Jackie Rea. Joe Davis însuși n-a reușit decât un 108 în meciul inaugural, disputat împotriva fratelui său, Fred, la Burroughes Hall, în Londra, atunci în 1959.

Ca să facem o oarecare idee Arrow http://www.youtube.com/watch?v=DZrshDwCM8E



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kenvelo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 30/Ian/2007
Mesaje: 120
Locație: Constanta

MesajTrimis: Vin 4 Mai 2007, 19:12    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mi se pare foarte greu sa faci un break maxim la snooker plus.... sa joci o bila rosie , iar apoi sa revii cu bila alba in partea "inferioara" a mesei , iar apoi iar sa joci o bila rosie este cam complicat... este prima oara cand aud de snooker plus... este o idee si asta....Smile



_________________
Addicted to snooker ! Ronnie Is The BesT !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui kenvelo Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Mie 16 Sep 2009, 14:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Interesant acest snooker plus de care nu am auzit pana acum.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Joi 17 Sep 2009, 22:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

M-aţi făcut şi pe mine curios cu privire la acest joc. Dacă mai aveţi şi alte informaţii, nu le ţineţi doar pentru voi. Smile Am căutat şi eu pe net, dar în afară de ce s-a spus aici nu am găsit nimic altceva.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20199
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 20 Sep 2009, 0:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu avem pe aici obiceiul de a păstra pentru noi informațiile Wink , dar să știi că nu e mare lucru de spus... Nu s-a prea jucat. Tot snooker, numai că mai dificil. Regulamentul a fost publicat pentru prima oară în broșura sezonului 1965-66. Ultima oară, a apărut, dacă țin bine minte, în sezonul 1968-9. Nu existau diferențe mari – bineînțeles, punctul pe care ar fi fost repoziționată o bilă colorată în cazul în care propriul ei loc era deja ocupat (adică punctul disponibil cu valoarea cea mai mare) s-ar fi dovedit oarecum anapoda, pentru că ordinea valorii în aranjamentul bilelor pe masă (adică, dacă pot să spun așa, ordinea valorii locurilor lor) nu mai respecta creșterea numerică firească dinspre manta inferioară către manta superioară din moment ce bila portocalie (de 8 puncte) stătea între bila albastră și bila roz, iar bila violet (valorând 10 puncte) stătea între bila maro și bila albastră ! În privința faulturilor, cel care în prezent te costă automat 7 puncte, la snooker plus te-ar fi costat 10 (vezi, în regulament, 12. Penalties, punctul d). Și, ca toată treaba să fie și mai alambicată, dacă scorul de frame era egal și deci se ajungea la o re-spotted violet, bila violet era repoziționată pe punctul bilei negre !

Breakul maxim (fără free ball, adică) era de 210 puncte. Așa cum se știe, n-a fost realizat niciodată. E și destul de greu să trimiți bila violet (de pe punct) într-unul dintre buzunarele verde sau galben dacă bila verde sau galbenă e și ea pe punctul respectiv. Nu prea ai loc... Cel mai mare break reușit e menționat mai sus, de către Vlad : un 156 făcut de Jackie Rea. Poate că pe suprafețele de joc din ziua de azi (incomparabil mai rapide decât cele de odinioară !) și cu mai multe bile colorate la dispoziție, s-ar realiza mai multe breakuri 100(+), dar breakul maxim tot dificil ar rămâne...

Joe Davis a inventat complicația asta pentru că avea el impresia că publicul își pierde interesul pentru snooker – foarte interesant că s-a gândit să adauge bile, nu să le scoată pe unele dintre cele existente !!! Cred că acum se răsucește în mormânt când vede varianta asta cu 6 bile roșii !... Rolling Eyes Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Dum 20 Sep 2009, 17:24    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mulţumesc pentru informaţii... încă o dată. Smile Totuşi nu mă las până când nu găsesc ceva statistici referitoare la meciurile jucate. În 10 ani de snooker plus nu s-au jucat prea multe meciuri.
Cât despre problema introducerii/scoaterii de bile pentru a face snooker-ul mai atractiv, este discutabil... Eu unul consider că varianta cu 15 bile roşii şi 6 bile colorate este perfectă.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20199
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 20 Sep 2009, 19:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu plăcere ! Smile Ăștia câțiva țăcăniți care – comițând o permanentă & tenace ploaie de păcate cu gândul și cu cuvântul Twisted Evil – ne omorâm scormonind prin ziarele vechi (ineficient și incomplet urcate pe net & între ale căror cronici de meci mai intervin, colac peste pupăză, destule neconcordanțe ! Evil or Very Mad ) și înroșim cablurile schimbând emailuri de-a curmezișul Europei ca să ne punem de acord asupra câtorva amărâte de cifre care reprezintă numărul de meciuri, breakuri etc pentru statisticile anilor ’70-’80, nu prea îndrăznim a nutri asemenea ambiții privind perioada anterioară, referitor la care informațiile sunt supărător de puține și descurajant de nesigure... Și asta despre snookerul clasic... Dar entuziasmul tinereții merită întotdeauna salutat. So, GOOD LUCK ! Wink


Total de acord. Și mie mi se pare că 15 + 6 e varianta perfectă. Orice încercare de a o îmbunătăți riscă s-o strice. A scris dl François-Marie Arouet (zis și Voltaire) o propoziție scurtuță, dar care, în atare împrejurări, se dovedește a fi tare înțeleaptă : Le mieux est l'ennemi du bien – careva’zică mai binele e dușmanul binelui. Mai ales că, aici, e foarte discutabil dacă a complica lucrurile precum în snookerul plus sau a le ultrasimplifica precum în 6-Reds poate însemna un „mai bine”... Vorba a’ anglo-americană : if it ain't broke, don't fix it. Wink Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Lun 30 Noi 2009, 16:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Au trecut aproximativ 50 de ani şi o lună de la acea zi de octombrie 1959, când s-a desfăşurat primul turneu de snooker plus. Faţă de ce s-a spus până acum, mai adaug 2 informaţii:
- acel turneu inaugural a fost câştigat de Joe Davis;
- cel mai mare break al competiţiei a fost un 112, realizat de John Pulman (rămăseseră doar bilele colorate pe masă, asta înseamnă încă 45 de puncte; dacă John închidea masa, ar fi fost cel mai mare break din istoria acestui sport Smile).

P.S. Încă nu am găsit imagini (din trecut sau din prezent) măcar cu un frame de snooker plus. Sad



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20199
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 30 Noi 2009, 16:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Măcar virtual... Wink Laughing http://www.youtube.com/watch?v=DZrshDwCM8E



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community