Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Castiga jucatorii de snooker destul de multi bani?
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Credeti ca jucatorii de snooker castiga destul de multi bani?
Da
43%
 43%  [ 10 ]
Nu
56%
 56%  [ 13 ]
Voturi totale : 23

Autor Mesaj
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1249
Locație: Germania

MesajTrimis: Vin 21 Ian 2005, 1:10    Titlul subiectului: Castiga jucatorii de snooker destul de multi bani? Răspunde cu citat (quote)

Parere mea este ca nu castiga suficient in comparatie cu alti sportivi din alte domenii. 35000 de lire sterline pentru castigatorul acestui campionat mi se pare cam putin. Si dintre jucatorii profesionisti cati reusesc sa castige des campionate? Jucatorii care se califica in ultimii 96 castiga doar 1500 de lire sterline. Mi se pare mult prea putin pentru un jucator profesionist. Stephen Hendry, jucatorul care a castigat cel mai multi bani din snooker, a adunat "doar" aproximativ 8 milioane de lire sterline in toata cariera sa de 20 de ani de jucator profesionist. In comparatie, Michael Schumacher castiga 35 de milioane de euro intr-un singur an (asta doar din Formula 1, ca sa nu mai pun la calcul si alte surse de venit)!!! Daca nu te afli cel putin in primii 64, cred ca trebuie sa-ti mai iei un job pentru a-ti rotunji veniturile.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20253
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 21 Ian 2005, 2:04    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

CATEGORIC NU. Nici vorba. Si nu numai in comparatie cu Schumi, ci si cu toate loazele de bătători de minge pe tăpșane mai mult sau mai puțin ilustre...



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Smaranda
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 332

MesajTrimis: Dum 23 Ian 2005, 0:10    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Totul este relativ. Mr. Green Mi-am pus si eu problema asta, mai ales dupa ce mi-am dat seama (in timp) cata munca inseamna sa fii jucator profesionist.
Raspunsul vine in functie de standardul pe care il impui.
Daca compari cu veniturile din activitatea sportiva (pentru ca nu ne referim aici exclusiv la castiurile din premii) din Formula, bineinteles ca ce a castigat Ronnie de exemplu in intreaga sa cariera inseamna probabil bani de buzunar pentru... copiii lui Schumacher Laughing ... pt Schumi probabil ca e bacsisul pe care il lasa seara la restaurant (va reamintesc ca averea lui Michael Schumacher era ultima oara evaluata la ceva in jurul a $500.000.000 8) ).
Daca compari cu curlingul pe de alta parte... averea stransa de Ronnie din sport nu va putea fi acumulata de un curler nici in 8 vieti si jumatate... si nici chiar in 80, pentru ca in acest sport eu nu am auzit de premii in bani... Oricum, daca ele sunt, sunt probabil bacsisul de la restaurant de care vorbeam... Laughing doar ca al lui Ronnie de data asta.
Exemplele de mai sus sunt insa extreme... Dar cat priveste sportul in general, ganditi-va ca foarte multe dintre competitiile sportive urmarite de publicul larg sunt din circuitul de AMATORI Confused Ceea ce inseamna PREMII in sine... nexam. Sad Sigur, exista sponsorul pe care il convingi sa-ti plateasca hotelul si echipamentul, clubul care baga bani in pregatirea ta, recompensatiile din partea guvernului tarii tale daca faci figura buna si iei medalie de aur la olimpiada... dar toate acestea sunt... cum sa spun... ceea ce as putea numi in limbaj informatic CASESENSITIVE ( 8) Laughing )
Bine, lucrurile variaza foarte mult de la sport la sport, dar in opinia mea, impresia ca din sport se fac infernal de multi bani este in principiu formata datorita popularitatii unor competitii ca cele de F1, tenis, fotbal (nici numai spun)... in care castigurile sunt foaaaaaaaaarte consistente (indirect, tocmai datorita popularitatii lor mondiale Smile )
Mai sunt de urmarit niste lucuri aici: nu e important doar castigul brut in sine, ci si cat trebuie sa cheltuiesti din el tocmai datorita profesiei: ca sa nu vorbesc de Schumacher, pentru ca mi se pare strigator la cer sa-mi pun problema CHELTUIELILOR in cazul lui, am sa iau ca exemplu un jucator de tenis. Ca tenisman trebuie in primul rand sa-ti platesti antrenorul cu un 30% macar, impresarul cu 10-15%, preparatorul fizic personal, maseorul personal (medicul, ma rog...) bla bla bla bla bla.... Si in plus trebuie sa calatoresti infinit mai mult. Si in cativa ani esti fumat oricum. Ca jucator de snooker trebuie sa-ti cumperi creta si sa-ti intretii tacul. Unii au antrenori, altii au cel mult mentori spirituali, unii au impresari mai costisitori, altii mai putin, dar in nici un caz nu face nici unul reclama la Pepsi sau la Reebok de exemplu cat sa fie taxat pe masura 8) (nici chiar Hunter sau Stevens... oricat ar fi ei de mai cu vino'ncoa'). Unde mai pui ca snookerul este un sport in care poti fi extrem de longeviv. In altele dupa 4 ani te-ai dus. Bine, nu se prea compara, in continuare, dar... sunt niste idei preconcepute aicea...
Ce incerc sa spun in atat de multe randuri este de fapt ca lumea s-a obisnuit cu niste cifre enorme carora, tocmai datorita frecventei cu care apar in discutii, li se pierde valoarea reala in ochii receptorilor.
Termin prin a va intreba cand este ultima oara cand vreunul dintre voi a spart 1000 de LIRE STERLINE? Sa-i spun sa-mi ia si mie un procesor nou de restu' care i-a ramas. Laughing Laughing Laughing

Cat despre cine cat merita... abia asta e o problema care mi se pare infernala de discutat...

Ca tot veni vorba... faceti va rog un exercitiu (SCRIS, nu mental, pentru ca sigur va veti incurca in zerouri): luati o foaie de hartie si scrieti pe ea un 1, urmat de 3 de zero. Si inmultiti cu 60.000. Rostiti numarul cu voce tare... Si acum inmultiti cu 270. Rostiti si acest numar cu voce tare.... poftim? ma scuzati? n-aud!?!... Sau ati ramas fara grai?!?! Laughing Laughing Laughing



_________________
Score one-four-seven... Snooker heaven!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Smaranda Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1249
Locație: Germania

MesajTrimis: Dum 23 Ian 2005, 21:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Probabil ca pe masura ce snooker-ul va deveni mai renumit si castigurile vor creste.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Posseidon
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Noi/2004
Mesaje: 465
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 26 Ian 2005, 16:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, castiga destul. Nu mai faceti cu atata usurinta afirmatii de genu', "in F1, in fotbal etc se castiga mult mai bine". In F1 poti sa si mori..in snooker mai rar, doar daca nu-ti indeasa un alde Hann vreun tac pe gat sau te ia la bataie asa din senin.
Un fotbalist sufera mult mai mult pentru a ajunge sa castige, efort mare, si fizic si mental, nu mai vorbim de F1, unde iarasi, se transpira serios ca sa faci performanta.
Un sport in care nu se castiga pe cat ar trebui? Ciclismul! Acolo intr-adevar, dar deja ma duc off-topic.



_________________
I'm unclean, a libertine
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Posseidon Trimite mesaj privat
flaviusO
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 260
Locație: Piatra-Neamt

MesajTrimis: Mie 26 Ian 2005, 19:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

de acord cu tine!



_________________
GO RONNIE!! GO!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui flaviusO Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Vizitator






MesajTrimis: Mie 26 Ian 2005, 23:49    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Apropo de F1 , ca fapt divers si completare la Poseidon baietzii aia slabesc cam 3 kile pe cursa Very Happy


Sus
Posseidon
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Noi/2004
Mesaje: 465
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 27 Ian 2005, 18:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Merci, flavius.

Mai, ai devenit membru de vaza p-aici, aminteste-mi atunci cand vreau sa ma iau de tine sa n-o fac. Very Happy



_________________
I'm unclean, a libertine
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Posseidon Trimite mesaj privat
flaviusO
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 260
Locație: Piatra-Neamt

MesajTrimis: Joi 27 Ian 2005, 18:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

hahaha... ma gandesc sa parasesc acest forum pt. ca nu prea sunt dorit pe-aicea, in nici un caz nu sunt membru de vaza...



_________________
GO RONNIE!! GO!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui flaviusO Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Posseidon
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Noi/2004
Mesaje: 465
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 27 Ian 2005, 20:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Atata-ti trebe. Very Happy
Nu cred ca e cineva nedorit, ai nevoie sa fii mangaiat un pic pe crestet si-ti trece.



_________________
I'm unclean, a libertine
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Posseidon Trimite mesaj privat
Cosmin
A super fan


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 27 Ian 2005, 23:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Se castiga bine. Posseidon amintea de ciclism, eu as mai adauga si gimnastica.



_________________
Walk on, walk on with hope in your heart
And you'll never walk alone,
You'll never, ever walk alone.
Walk on, walk on with hope in your heart
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cosmin Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cold_Fever
Addicted to snooker


Data înscrierii: 26/Noi/2004
Mesaje: 296
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 29 Ian 2005, 16:22    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Avand in vedere faptul ca exisata sporturi care sunt supra apreciate , ca fotbalul in care se castiga enorm mai mult nejustificat , DA snookerul este prost platit prin simplul fapt ca nu oricine poate juca acest joc fara a vorbi de performantze pe care decat cei pe care ii lasa Dumnezeu cu asa dar le au . Daca vorbim despre fotbal si ne gandim un pic mai bine chiar oricine poate juca acest joc extrem de simplu prin reguli , plus ca este un joc de echipa , snookerul fiind individual si daca nu cere muschi cere stapanire de sine control si multe altele pe care numai jucatorii care sunt intradevar PROFESIONISTI ... Pana una alta concluzia este ca este un joc foarte foarte greu snookerul si este unul din cel mai slab platit !! Din pacate ...



_________________
He who is prudent and lies in wait for an enemy who is not , will be victorious.
Sun Tzu - The Art of War
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cold_Fever Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
flaviusO
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 260
Locație: Piatra-Neamt

MesajTrimis: Sâm 29 Ian 2005, 19:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu generaliza... poate e doar concluzia ta... iar in privinta a ceea ce ai spus ca oricine poate juca fotbal ma cam indoiesc... iar la snooker, uita-te cat talent au jucatorii care nu se prea antreneaza! vezi cazul Mark Williams...



_________________
GO RONNIE!! GO!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui flaviusO Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Sâm 29 Ian 2005, 19:06    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Posseidon a scris:
In F1 poti sa si mori..in snooker mai rar, doar daca nu-ti indeasa un alde Hann vreun tac pe gat sau te ia la bataie asa din senin.


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Smaranda
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 332

MesajTrimis: Lun 31 Ian 2005, 0:10    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Poss, dear, de fapt, in F1... se slabeste pana la 5-6 kg pe cursa... (daca luam circuitul de la Monza spre exemplu)

Cat despre implicarea mentala a fotbalistilor... n-am timp acuma sa-ti raspund, dar afla ca ma distreaza foarte mult punctul tau de vedere... bine... asta mai ales datorita faptului ca vorbim in comparatie cu snookerul aicea.... Laughing Laughing Laughing
I'll be back to haunt you la topicu' asta cand am mai mult timp! Twisted Evil



_________________
Score one-four-seven... Snooker heaven!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Smaranda Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community