Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Participare PIOS și la seria Pontin's Pro-Am 2007
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Sch
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Ian/2006
Mesaje: 119
Locație: Belgia

MesajTrimis: Dum 15 Apr 2007, 21:28    Titlul subiectului: Participare PIOS și la seria Pontin's Pro-Am 2007 Răspunde cu citat (quote)

De curiozitate...cum ajungi si cat costa sa joci in PIOS? Rolling Eyes

ps: scuze daca deja e dat rasp la intrebarea asta in alta parte...nu l-am gasit dupa o relativ scurta cautare Embarassed


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Sch Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20206
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 15 Apr 2007, 22:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sch, în acest an, PIOS începe mult mai devreme decât în sezonul 06-07 : primul event va avea loc în iulie. Deocamdată, “pachetul” de înscriere nu e gata, dar trebuie să trimiți cât mai curând posibil un email la info@globalcuesportscentre.com și la PIOS@globalcuesportscentre.com (Subject : Pontin's Snooker - 2007-8 PIOS) ca să-ți declari intenția de a participa și (poate) să primești indicații suplimentare.

Email-ul trebuie să cuprindă numele tău complet, adresa poștală, adresa electronică și numărul de telefon fix și/sau mobil. Pachetul de înscriere va sosi după aceea.

Trebuie să te informezi care este taxa de înscriere (nu-mi aduc aminte cât a fost anul ăsta - e aceeași), din care o parte trebuie achitată imediat, înainte de primul turneu. A doua parte (ratele sunt două) va urma la (destul de) scurt timp după prima. Din aceste taxe se scot premiile. În general, fondul de premiere pentru un turneu PIOS este în jurul a 12 mii de lire – campionul primește cam 2-3 mii, finalistul jumătate din ce ia campionul, semifinaliștii învinși primesc vreo 5-6oo de lire, sfertiștii învinși vreo 3-400, în fine, se premiază până la faza ultimilor 64.

Sigur că banii nu strică (deși te cam doare când trebuie să-i dai în numai două rate), dar importante sunt perspectivele : șansa de a pătrunde în MT.

Dintre cele 8 turnee se iau în calcul doar cele mai bune 7 rezultate.

Datele provizorii pentru cele 8 turnee sunt următoarele :

PIOS 1 – 1-6 iulie
PIOS 2 – 29 iulie – 3 august
PIOS 3 – 16-21 septembrie
PIOS 4 – 21-26 octombrie
PIOS 5 – 16-21 noiembrie
PIOS 6 – 15-20 februarie
PIOS 7 – dată încă nefixată
PIOS 8 – dată încă nefixată



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Lun 16 Apr 2007, 2:03, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Sch
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Ian/2006
Mesaje: 119
Locație: Belgia

MesajTrimis: Dum 15 Apr 2007, 22:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ca de obicei...raspunsul a fost f prompt si complet Very Happy saru'mana!

Intrebarea era de curiozitate, asa cum am zis( asta dupa ce am citit ultimul tau post de la News). Anul asta nici nu se pune problema sa particip, dar...la anu, cine stie 8) Deocamdata incerc sa caut masa si mai ales timp de antrenamente.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Sch Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20206
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 16 Apr 2007, 4:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu plăcere, Sch. Smile Mi-am scotocit fișierele și am găsit suma care trebuie plătită ca taxă pentru cele 8 turnee : 900 de lire. Cum zici tu : poate la anul. Nu există limită de vârstă. La PIOS vine, de exemplu, și Mike Hallett, comentatorul de la British Eurosport, iar Mike are 48 de ani. Wink



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Sch
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Ian/2006
Mesaje: 119
Locație: Belgia

MesajTrimis: Lun 16 Apr 2007, 11:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Smile

Despre taxa, as zice ca e f in regula, avand in vedere ca iese putin peste 100 lire/etapa. Mult mai scump mi se pare transportul pana acolo, cazarea etc...

Ai idee cam cati se inscriu intr-un sezon? Adica cam ce "concurenta" e... Rolling Eyes


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Sch Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20206
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 16 Apr 2007, 12:52    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cam 120-130 în sezonul 2006-7. N-a fost un sezon foarte aglomerat. În anii trecuți erau 140-160. Pentru cazare trebuie să te înscrii din vreme, ca să ai loc într-una dintre căsuțele de câte două sau mai multe locuri din satul de vacanță. Cazarea nu costă foarte mult - adică nu ca la un hotel.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Sch
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Ian/2006
Mesaje: 119
Locație: Belgia

MesajTrimis: Lun 16 Apr 2007, 13:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mi se par destul de putini. Ma gandeam ca la cati sunt care joaca in regat snooker.... Apropo, cam ce procent dintre cei inscrisi sunt din afara regatului?Smile
Stii cumva daca a fost vreodata cineva de la noi?!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Sch Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20206
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 16 Apr 2007, 13:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aș zice 85-90 la sută din regat + Irlanda. Nimeni din România până acum. Plus câțiva asiatici - mai ales chinezi și indieni. La edițiile trecute erau și din Malayezia și Thailanda. Plus câțiva germani, care, de acum încolo, au și șansa de a primi wildcard-uri, pentru că țara lor va găzdui un turneu de puncte.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Sch
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Ian/2006
Mesaje: 119
Locație: Belgia

MesajTrimis: Lun 16 Apr 2007, 13:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Inca o data mersi Clara!! 8)


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Sch Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20206
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 16 Apr 2007, 13:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Încă o dată cu plăcere. Wink Smile



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20206
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 16 Apr 2007, 23:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Apropo de o întrebare a lui Sch, poate că răspunsul e de folos și altora (dă, Doamne ! Wink Laughing ), așa că reiau și completez aici informațiile pe care le-am adus la timpul respectiv :

Prima ediție a Seriei Pro-Am de la Pontin’s sau Pontin's Pro-Am Series (a nu se confunda cu seria Pontin’s International Open Series – PIOS Wink ) a avut un foarte mare succes vara trecută și a adunat în jurul dușmănoaselor mese de la Prestatyn foarte mulți purtători de nume mari, alături de unii jucători amatori, care, în atmosfera foarte cordială a acestor turnee (desfășurate, toate, în timpul weekendurilor), n-au arătat nici un fel de complexe. Să trecem în revistă cele 6 finale :

Pontin’s Pro-Am 1 (6-8 mai 2006) – Ken Doherty – Jamie Cope 2-4
Pontin’s Pro-Am 2 (20-21 mai 2006) – Ryan Day – Judd Trump 1-4
Pontin’s Pro-Am 3 (10-11 iunie 2006) – Judd Trump – Michael Holt 4-1
Pontin’s Pro-Am 4 (1-2 iulie 2006)– Ryan Day – Ricky Walden 2-4
Pontin’s Pro-Am 5 (22-23 iulie 2006) – Dave Harold – Ben Woollaston 1-4
Pontin’s Pro-Am 6 (2-3 septembrie 2006) – Ryan Day – Dave Harold 1-4 (În această a 6-a finală, Ryan a reușit și un break maxim – în acel singur frame pe care l-a câștigat.)

După cele 6 etape, s-a alcătuit un clasament, iar numele primilor 64 în serie au fost trase la sorți pentru alcătuirea tabloului Marii Finale. Marea Finală este un turneu separat – în fond, al 7-lea al seriei – și s-a disputat pe 16 și 17 septembrie :

Sferturi
Ricky Walden – Jamie Cope 4-0
Andrew Norman – David Grace 4-3
Ken Doherty – Craig Steadman 4-1
Martin Gould – Judd Trump 4-2
Semifinale
Ricky Walden – Martin Gould 4-2
Ken Doherty – Andrew Norman 4-0
Finala Marii Finale [ Wink ]
Ricky Walden – Ken Doherty 2-4

În această primă ediție a seriei, s-au marcat peste 30 de breakuri 100(+), între care 4 peste 140, inclusiv maxul lui Ryan. 8)

Toate meciurile, indiferent de rundă, au același format : best of 7. Pentru clasament, se iau în calcul cele mai bune 5 rezultate din cele 6. Așa cum am menționat, primii 64 intră în Marea Finală.

Punctele pentru fiecare dintre cele 6 turnee (probabil că punctajul va rămâne același și în acest sezon) :

Campionul – 1 500 puncte
Finalistul – 1 200
Semifinale – 1 000
Sferturi – 800
Optimi - 600
Șaisprezecimi – 400
Ultimii 64 – 200 (sau 100 de puncte dacă jucătorul câștigă prin neprezentarea adversarului)
Nu se acordă puncte din oficiu.

Taxa de înscriere, plătibilă integral, de la început, este aceeași de anul trecut : 250 de lire.

Din taxe se scot premiile, care nu „coboară” mai jos de sfertiștii învinși. Campionii fiecărui event dintre cele 6 au câte un premiu garantat de 1000 de lire.

Trebuie spus totuși că există o disproporție frapantă între ceea ce primește campionul și ceea ce primește finalistul – la cele 6 eventuri ale seriei : 1000 de lire pentru campion, dar doar 200 pentru finalist. Campionul întregii serii nu este considerat cel care va ocupa primul loc în clasamentul acesteia, ci câștigătorul Marei Finale. Anul trecut, partea cea mai importantă a premiului cel mare a constituit-o un Ford Focus alb, la care s-a adăugat suma de 5000 de lire. Finalistului nu i-au revenit decât 1000 de lire (dar premierea a inclus și faza șaisprezecimilor).

Termenul-limită de înscriere pentru seria 2007 este data de 16 mai. S-ar putea ca acest termen să fie prelungit (așa s-a întâmplat anul trecut, când, până la urmă, s-au adunat 128 de înscriși), dar cei interesați dintre ai noștri ar face bine să nu conteze pe o asemenea amânare. Wink Laughing

Datele pentru seria din acest an – cu precizarea că acum meciurile vor începe de la ora 10.00, în zilele de sâmbătă (poate chiar începând de vineri seara, dacă vor fi prea mulți combatanți) :

Pontin’s Pro-Am 1 – 2 iunie
Pontin’s Pro-Am 2 – 30 iunie
Pontin’s Pro-Am 3 – 28 iulie
Pontin’s Pro-Am 4 – 1 septembrie
Pontin’s Pro-Am 5 – 15 septembrie
Pontin’s Pro-Am 6 – 29 septembrie
Marea Finală – dată încă nefixată



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Mar 17 Apr 2007, 4:18, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Ronnie147
Addicted to snooker


Data înscrierii: 04/Dec/2005
Mesaje: 263

MesajTrimis: Mar 17 Apr 2007, 3:12    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
Mi-am scotocit fișierele și am găsit suma care trebuie plătită ca taxă pentru cele 8 turnee : 900 de lire.

Cand eram la Pontin's era scris pe un banner ca taxa de inscriere PIOS ProAm este in valoare de 250 de lire. Nu am zabovit sa citesc toate informatiile de pe acel poster pentru ca eram in fuga la masa 5 Laughing. Ulterior au luat afisul de acolo Sad



_________________
ONLY POT THE BLACK FOR PERFECTION!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ronnie147 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20206
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 17 Apr 2007, 3:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ai spus aproape bine, Ronnie147 Wink Laughing : la Pontin's Pro-Am, adică seria de 6 turnee (plus Marea Finală) de profesioniști + amatori, taxa e de 250 de lire.

La seria de 8 turnee care califică în Main Tour cât 8 jucători/sezon, adică la Pontin's International Open Series / PIOS, taxa e de 900 de lire.

Ambele sunt competiții-serie, dar acest fapt și locația sunt singurele lucruri pe care le au în comun. Deci, nu există PIOS ProAm, ci PIOS și Pro-Am. Probabil că pe banner scria Pontin's Pro-Am, dar tu, în mod perfect explicabil, erai prea preocupat de meciurile tale ca să mai fii atent la altceva. De asemenea, este posibil ca bannerul să fi fost scris greșit, motiv pentru care a și fost scos. Wink Laughing

Am uitat să menționez mai sus, la articolul despre Pro-Am, că nu există capi de serie. Ca atare, dacă cineva dintre voi se înscrie, poate foarte bine nimeri să joace primul meci cu Ken, cu Ian McCulloch, cu Stu Bingham sau Jamie Cope. Nu-i așa că ar fi o experiență nemaipomenită ? 8) Smile



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată Clara White la Mar 17 Apr 2007, 4:17, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Ronnie147
Addicted to snooker


Data înscrierii: 04/Dec/2005
Mesaje: 263

MesajTrimis: Mar 17 Apr 2007, 3:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am inteles! Multumesc de lamurire.
M-as inscrie la PIOS...900 de lire nu mi se pare o suma fabuloasa. Problema se pune altfel: cazarea? unde locuiesc cat timp se desfasoara competitia Crying or Very sad ?



_________________
ONLY POT THE BLACK FOR PERFECTION!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ronnie147 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20206
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 17 Apr 2007, 3:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Acolo, Ronnișor. În ceea ce ei numesc "chalets". Te costă minim 11 lire/noapte - cel mai ieftin pat. Ceva mai mult, dacă închiriezi o asemenea căsuță singur, dar nu prea se procedează așa și depinde pe ce locuri reușești să pui mânuța. Trebuie să-ți rezervi cazarea din vreme, cei din regat așa fac. Asta cât țin turneele, între ele, vii acasă... Wink



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community