Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Intrebari despre reguli
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 12, 13, 14  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
flaviusO_
Vizitator





MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 0:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In pool eu stiu ca ai voie... parca am vazut pe TV Sport un meci de pool in care s-a "saltat" o bila...

Trimis: Lun 29 Nov 2004, 16:59


Sus
k.zoli_
Vizitator





MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 0:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cosmin a scris:
flaviusO a scris:
nu in partea de jos... daca vrei sa ocolesti spre dreapta lovesti alba in stanga, daca vrei in spre stanga lovesti in partea dreapta a bilei... este insa foarte greu de reusit, iar pt. asta iti trebuie un tac foarte bun si o bila alba profesionista... mie sincer nu mi-a iesit niciodata la biliard asta... e adevarat ca nici nu prea am incercat... mai bine dau cu manta decat asa...

daca lovesti in partea de jos obtii returul...


Mie mi-a reusit la biliard decateva ori efecte de ocolire. Lovitura trebuie efectuata in partea de sus a bilei si cu tacul inclinat. Cum zicea si zsolt. Am si eu o intrebare. M-am certat cu un prieten daca ai voie sa dai bile "sarite" la biliard. Ce ziceti? Ai voie?




DA POTI SA DAI LA 9BILE Very Happy

Trimis: Lun 29 Nov 2004, 21:35


Sus
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 0:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La snooker nu ai voie sa salti bila alba peste o bila obiect. Este totusi o lovitura legala daca lovesti prima data o bila obiect iar apoi bila alba sare peste alta bila. Chiar am vazut faza asta nu de mult. Bila alba a lovit o bila rosie iar apoi a sarit peste alta bila rosie. Nu a fost fault.

Dupa regulile internationale de bila 8 si bila 9 este regulamentar sa salti bila alba peste o bila obiect. Cum zicea si MasterJames, pentru a fi o lovitura legala nu ai voie sa lovesti sub bila alba. Trebuie sa ridici manerul tacului la vreo 45 de grade si sa lovesti in jos pentru a face bila alba sa se respinga din suprafata mesei. Sunt posibile astfel de lovituri si nici nu sunt chiar asa de grele.

Trimis: Lun Nov 29, 2004 9:48 pm



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)


Ultima modificare efectuată de către zsolt_tuser la Mie 23 Feb 2005, 1:08, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Cosmin_
Vizitator





MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 0:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mersi pt raspuns. Mi se pare stupida regula, dar ma rog, daca asa e regulamentul. Totusi care e logica? Se considera ca ai conduce bila alba?

Trimis: Mar 30 Nov 2004, 18:44


Sus
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 0:57    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu stiu care e logica. Asa scrie in regulament. Faultul s-ar numi ILLEGAL JUMPED BALL. Bila condusa este separat tratata in regulament in alta sectiune.

Mar Nov 30, 2004 10:31 pm



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)


Ultima modificare efectuată de către zsolt_tuser la Mie 23 Feb 2005, 1:08, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
RaZoR_
Vizitator





MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 0:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

daca nu ma insel, ai voie sa dai bila sarita, dar sa lovesti bila care trebuie sub linia sa mediana, adica nu sa-i sara in cap bilei ce trebuie lovita...

Trimis: Dum 5 Dec 2004, 3:24


Sus
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 0:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, intr-adevar bila alba are voie sa se desprinda de suprafata mesi, dar nu are voie sa treaca de o bila obiect. Se poate inclusiv "sa sara in cap" bilei obiect cu conditia sa nu treaca de cealalta parte a bilei.

Trimis: Dum Dec 05, 2004 6:37 pm



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)


Ultima modificare efectuată de către zsolt_tuser la Mie 23 Feb 2005, 1:08, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
radu_grig_
Vizitator





MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 1:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am vazut nu de putine ori ca bila alba sau cea lovita sar de pe masa la o lovitura mai puternica. Este "regulativ" sau se dicteaza fault? Nu ma refer neaparat la jocul unui profesionist, ci in general.

Trimis: Sam 22 Ian 2005, 14:48


Sus
Clara White_
Vizitator





MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 1:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foul. Se "taxeaza" cu un numar de puncte egal cu valoarea bilei-obiect/bilei lovite ( care dintre ele e mai mare ) si expediate afara de pe masa.

Trimis: Sam 22 Ian 2005, 16:26


Sus
radu_grig_
Vizitator





MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 1:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Depinde: daca bila alba nu sare peste bila-tinta se numeste "kick" (la fel si pentru bila-tinta) si nu incalci nici o regula; insa daca trece peste cea "obiectiv", se dicteaza fault si advers. ia puncte pe greseala ta.

Trimis: Sam 22 Ian 2005, 19:19


Sus
Clara White_
Vizitator





MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 1:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Păi nu era vorba de kick, ci daca bila e aruncata de pe masa, nu?

Trimis: Sam 22 Ian 2005, 21:21


Sus
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 1:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
Foul. Se "taxeaza" cu un numar de puncte egal cu valoarea bilei-obiect/bilei lovite ( care dintre ele e mai mare ) si expediate afara de pe masa.

Faultul se taxeaza cu valoare bilei on sau a bilei (bilelor) faultate (care e mai mare, dar minim 4 puncte). Bila obiect este oricare dintre cele 15 bile rosii + cele 6 bile colorate. Bila on este orice bila care poate fi legal atinsa la primul contact al bilei albe, sau chiar daca nu poate fi atinsa la primul contact al bilei albe poate fi legal trimisa in buzunar.

In cazul in care bila sarita de pe masa este o bila colorata se repozitioneaza pe masa, iar daca bila este rosie ramane afara din joc. Este o lovitura legala daca bila sare pe manta si revine in joc (sau chiar in buzunar). Very Happy

Trimis: Dum Ian 23, 2005 6:40 pm



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)


Ultima modificare efectuată zsolt_tuser la Mie 23 Feb 2005, 1:15, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Ronnie STRATAN OSullivan_
Vizitator





MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 1:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dar daca executa o sarita si atinge dupa saritura bila nominalizata, tot fault este, nu ?

Nu au voie sarite, daca am inteles bine.

Trimis: Joi 17 Feb 2005, 23:45


Sus
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 1:04    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu am inteles prea bine intrebarea. Este considerat fault daca bila alba sare peste o bila obiect inainte ca aceasta sa atinga bila on. Daca bila alba atinge prima data bila on iar dupa aceea sare peste o alta bila obiect nu este fault. De asemenea nu este fault daca bila alba sare pe o bila obiect dar nu trece de partea cealalta a bilei.

Incearca sa reformulezi intrebarea daca nu am raspuns exact la ceea ce ai intrebat tu.

Trimis: Joi Feb 17, 2005 9:53 pm



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)


Ultima modificare efectuată de către zsolt_tuser la Mie 23 Feb 2005, 1:06, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Cold_Fever_
Vizitator





MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 1:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu ai voie sa sari nici o bila in cale .... ai voie sa salti alba de pe masa dar nu ai voie sa iesi din snooker saltand bila alba peste , cum poti sa o faci regulamentar la POOL ....

Trimis: Joi 17 Feb 2005, 23:58


Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 12, 13, 14  Următoare
Pagina 2 din 14

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community