Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Intrebari despre reguli
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13, 14  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Lun 12 Dec 2011, 11:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc RazMAN.
Era destul de evident, dar nu mi-a sarit in ochi.
Deci singura asemanare (in afara de punctaj) fata de o situatie non-freeball e ca aici pot sa lovesc si simultan bila nominalizata si o bila rosie.
Chiar nu am intalnit situatia, e totusi raritate....


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Lun 16 Ian 2012, 7:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am si eu o intrebare. M-am tot lovit de asta la multe meciuri si am vazut si la altii certuri pe asa ceva. Sincer nu inteleg de ce , dar unii se aprind mai repede la masa.
Intr-o situatie de snooker, in care arbitrul poate sa spuna fault si ratare, dupa cate incercari ar trebui sa zica decat fault? Ce conteaza aici? Cat de aproape da jucatorul aflat in snooker de bila obiect? Ar trebui sa renunt eu, dandu-i astfel un avantaj evident adversarului? Am vazut la televizor si 11 ratari consecutive, si asta la jucatori de top 16.
Am avut o asa situatie in meci, snookerul era usor. O lovitura cu o manta, fara efect fara nimic. Adversarul nu o nimerea deloc, dar lovea incet, astfel incat sa nu imi lase o continuare usoara. Nu aveam nici un avantaj daca as fi continuat, dar au fost comentarii din public ca "daca aveam arbitru, nu ar mai fi zis ratare, ca a trecut aproape...". E adevarat asa ceva?
Am vazut meci in care arbitrul nu l-a mai lasat pe maguire sa dea dupa a treia incercare, dar la un snooker foarte foarte dificil (alba blocat in pachet, el trebuind sa joace la colorate, mai exact la bila galbena cu 3 mante, peste manunhiul de bile rosii). Dar acolo am avut ocazia sa intreb un jucator cu experienta, si anume pe Alan McManus, care mi-a spus ca e de acord cu arbitrul, era un snooker foarte dificil, si Maguire a facut ce a putut. A mai spus ca in asa situatie conta si ca e un meci televizat, si oamenii vor sa vada altceva...

Deci, cum ar proceda un arbitru in asa situatie? Un snooker destul de usor, o manta fara nici un efect, din care un jucator nu iese asa repede?

Inca ceva aici. La meciul meu de joi, am avut o situatie in care aveam un avans de 31 de puncte cu 35 pe masa. El a ratat bila, dar arbitrul la masa a anuntat fault, nu si ratare, desi erau 35 cu 35 acum. L-am intrebat si mi-a spus ca regulamentul s-a modificat acum 3 luni, si in situatia in care diferenta de puncte este egala cu punctele disponibile pe masa, nu se mai anunta si ratare. Sugestia mea aici ari fi ca unul dintre arbitrii care mai scriu pe forum sa posteze noul regulament sau modificarile , daca se poate, atunci cand sunt asa schimbari.

Va multumesc.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 587
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 16 Ian 2012, 8:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din ce stiu eu: Doar fault se anunta in situatia cand arbitrul constata ca jucatorul a incercat sa faca tot posibilul sa atinga bila obiect si este practic f greu acest lucru (daca nu imposibil). Insa daca jucatorul rateaza din pricina faptului ca vrea doar sa lase o pozitie de siguranta, arbitrul trebuie sa anunte fault si ratare(indiferent de cat de aproape trimite bila alba de bila obiect).



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Lun 16 Ian 2012, 8:43    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asta stiu si eu. Dar in situatia in care o singura manta e de ajuns sa atingi bil obiect, manta laterala, nici macar pe lungimea mesei, as zice ca a face tot ce poti inseamna a atinge bila. Sau macar sa dai mai tare, riscand sa lasi pozitie.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Lun 16 Ian 2012, 11:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Regulamentul snooker-ului se afla pe site-ul World Snooker : http://www.worldsnooker.com/staticFiles/40/8d/0,,13165~167232,00.pdf

In principiu, cea mai importanta modificare este cea pe care ai spus-o si anume: nu se mai anunta ratare in situatia in care diferenta de scor = maximul punctelor de pe masa sau daca, ca urmare a loviturii (cum a facut adversarul tau fault) se ajunge la aceasta situatie. Restul modificarilor sunt de bun simt, arbitrii le aplicau si inainte, dar acum sunt si negru pe alb sa nu mai apara discutii (majoritatea sunt definitii mai explicite).

Este adevarat ca modul in care se anunta ratare este subiectiv, practic este singurul lucru subiectiv din snooker. Eu anunt ratare in functie se situatia de pe masa (cat de complex este snookerul - 1,2,3,4,5 etc. mante, trebuie sau nu efect, efect de ocolire, pozitia bilelor etc.). La un snooker cu o singura manta... am pretentia ca jucatorul sa o atinga si atunci nici prin cap nu-mi trece sa nu zic ratare... dar daca el rateaza bila on si este aproape de aceasta, iti lasa pozitie de buzunar ba chiar ai si posibilitatatea construirii unui break si tu zici ratare (ca deh! mai poti castiga si tu niste puncte ...) sa nu te astepti de la mine sa mai zic ratare ; voi anunta doar fault pentru ca o consider lipsa de fairplay !

Trebuie sa intelegeti un lucru: Imi las adversarul in snooker, pentru a-l obliga sa greseasca astfel incat eu sa-mi deschid jocul si sa construciesc un break castigator ! Nu-mi las adversarul in snooker ca vreau sa castig frame-ul din puncte obtinute din fault ! Cel din urma nu-l consider snooker cum pe cei care-l practica nu-i consider jucatori de snooker !

PS: Am vorbit la modul general, nu fac referire la meciul vostru sau la alte meciuri.
PS2: Este si obligatia jucatorilor sa se informeze asupra jocului de snooker. Asa cum va informati pentru a va antrena, asa trebuie sa faceti in tot ce tine de snooker.



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Lun 16 Ian 2012, 13:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc Alex.

Am fost atat de natang incat chiar eu am postat noul regulament la seciunea NEWS , in septembrie, dar nu am observat diferenta asta. E bine sa le mai si patesti ca sa le inveti...

Revenind la fault si ratare....

Total de acord cu ce ai scris.
Situatia in cazul meu era urmatoarea. Snookerul era de o singura manta, usor si fara complicatii. Era ultima rosie, si era lipita de bila albastra, langa o manta laterala. Adversarul tot continua sa loveasca incet, ca sa nu deblocheze albastra. Mi-a lasat si pozitie la buzunar, dificila, dar totusi pozitie (sa zic bag una din 3-4 asa... Very Happy). Dar nu aveam de ce sa atac atat timp cat eu aveam nevoie de bila albastra , pe care el o bloca la manta.
Sincer sa fiu, avand in vedere ca snookerul era atat de usor, la inceput chiar am crezut ca nu vrea sa o atinga, pentru a nu debloca albastra.
A lovit pana a atins-o, si a reusit asta fara sa deblocheze albastra, desi la momentul ala deja nu imi mai trebuia.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Joi 9 Feb 2012, 8:11    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Revin la problema pusa mai devreme. Alex, sau oricare arbitru ce ne ajuta la masa, as avea o rugaminte. Daca puteti, din cand in cand, sa explicati jucatorilor aceasta regula de fault si ratare, si mai ales in ce constau exceptiile de la aceasta regula.
Am jucat un an in Campionatul National si un an in Liga Nationala, si sunt in continuare uimit de atitudinea unor jucatori in privinta acestei reguli. Ei nu inteleg ca aceasta subiectivitate a arbitrului la Foul&Miss este o exceptie, pentru anumite situatii, si nu o regula pe care sa te bazezi. Deja multi jucatori am vazut ca nu se mai concentreaza pe o iesire din snooker, pentru ca daca dau "aproape", arbitrul nu va mai spune ratare si vor scapa oricum. Am patit asta cu jucatori care sunt acum in Liga Nationala, sa dea de 2-3 ori si sa spuna ca "un arbitru nu ar mai fi zis ratare, pentru ca a fost aproape" si a trebuit sa recurgem la Dragos, care bineinteles i-a sfatuit sa mai dea, explicandu-le si cum, si au reusit sa atinga bila. Dar nici asta nu este o solutie: sa vina cineva de pe margine sa imi aratate cum sa dau ca sa ies din snooker.
Nu imi place sa castig un joc dintr-un snooker, asa cum ai si zis Alex, dar nu consider ca daca un jucator nu este "in apele lui" si nu reuseste sa iasa dintr-un snooker , uneori chiar foarte usor, acesta ar trebui "iertat" de arbitru. Nu cred ca vrea nici el sa castige asa. Nu am sa pun adversarul sa repozitioneze atunci cand imi lasa o bila "on" pe marginea buzunarului, evident, dar nu pot concepe sa il iert daca nu poate sa iasa din snooker, decat daca imi ofera un avantaj clar. E totusi un joc in care trebuie si un pic de strategie, nu numai bagat de bile si breakuri fanteziste...

Nu am comentat niciodata decizia unui arbitru la masa, atunci cand a spus "fault si ratare", si nici nu am sa fac asta vreodata, in functie de numarul de lovituri de care am avut nevoie sau de "cat de aproape am fost sa ating bila obiect". Si am pierdut jocuri din cauza cate unui snooker din care nu am reusit sa ies. Cred ca maximul de repozitionari in cazul meu a fost de 10 , intr-un meci anul trecut, dar nu am nimic sa ii reprosez adversarului, a jucat corect. Eu loveam incet, sa nu deblochez ultima rosie, care era blocata la manta, si m-am oprit cred de 5-6 ori la 1mm de ea.... ( am injurat zeii si sarbatorile legale in gandul meu, recunosc, dar stiam ca trebuie sa lovesc pana o ating). Am reusit pana la urma sa ating bila asa cum am vrut, dar dintr-o situatie in care aveam avans de 20 de puncte, m-am trezit ca sunt condus cu 20...

Deci, pentru final, va rog, oricand aveti ocazia sa explicati regulamentul jucatorilor, profitati de ea. Eu nu ma supar niciodata cand mi se explica ceva, iar daca dintre jucatori mai stramba din nas , ca ei "stiu deja foarte bine..." si sa-i mai "lasati", nu strica niciodata sa le reamintiti cine e arbitru la masa si ca trebuie sa arate putin respect.

P.S.: Sunt de acord cu ce a scris Alex la PS2: "Este si obligatia jucatorilor sa se informeze asupra jocului de snooker. Asa cum va informati pentru a va antrena, asa trebuie sa faceti in tot ce tine de snooker".
Nu incerc sa impun nimanui nimic, si va rog sa nu interpretati gresit ce am spus aici. E doar o rugaminte la adresa arbitrilor, pentru ca cred ca ne ajuta pe toti o mai buna cunoastere a regulamentului.

Multumesc.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Lun 27 Aug 2012, 21:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va mai pun pe foc cu o intrebare.
Nu stiu daca e o scapare sau nu, dar asta pot sa va spun sigur ca nu am vazut pana acum.
Situatia ar fi urmatoarea: Un snooker dificil, din care se pot da puncte, si evident lasa o pozitie buna. Jucatorul la masa, din pozitia de snooker, alege o lovitura sarita(jump-shot, ca la bliard). Atinge bila obiect, si evident , in acest fel o poate atinge in plin, deci ii e mult mai usor sa o trimita intr-o pozitie de siguranta. Lovitura este fault, da. Dar este si ratare? Jucatorul a atins totusi bila obiect.

Ma gandesc ca arbitrul ar trebui sa poata spuna si ratare in asa situatie, dar nu stiu exact unde s-ar incadra la regulament.

Ca sa ducem putin la extrem situatia, sa zicem ca este un joc in care mai sunt 35 de puncte pe masa, cu o diferenta de 34. Sunt in snooker, dar conduc. Decat sa risc sa dau mai multe puncte, sau si mai rau sa las un freeball, aleg un jump-shot si introduc ultima bila rosie in buzunar.
Ratare si repozitionare? Sau fault de 4 puncte, dar mi-am creat avantaj, deoarece adversarul are acum nevoie de un snooker?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
Lolitaa
A super fan


Data înscrierii: 08/Oct/2008
Mesaje: 93
Locație: Constanta

MesajTrimis: Mar 28 Aug 2012, 7:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu e nici un foc Smile Evident ca este si ratare pentru ca el a ajuns sa atinga bila obiect printr-un fault, o lovitura incorecta! Cel mai bine este dovedit acest lucru printr-o analogie cu o situatie mult mai comuna si a carei logica este inteleasa de toata lumea: te afli intr-un snooker la o bila rosie, executi lovitura, atingi mai intai o colorata si apoi si rosia.

Aici te citez: "Lovitura este fault, da. Dar este si ratare? Jucatorul a atins totusi bila obiect." Evident, nu?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lolitaa Trimite mesaj privat
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Mar 28 Aug 2012, 22:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu logica sunt de acord. Si eu cred ca arbitrul ar trebui sa spuna ratare, dar nu stiu daca exista vreun paragraf in regulament pentru asta sau intra in categoria "decizie de arbitru" si gata.

O ratare are urmatoarea definitie: "A miss is when the cue-ball fails to first contact a ball on and the referee considers that the striker has not made a good enough attempt to hit a ball on."

Daca nu luam in calcul faptul ca arbitrul poate oricand sa zica ce vrea si asta e lege, nu vad cum un jump-shot ar fi miss. E o situatie aparte. Exemplul cu atinsul altei bile nu e chiar o analogie corecta. Situatia aia intra la fix in definitia unui "miss".

Eu inca cred ca poate fi o scapare, dar numai pentru anumite situatii. Dadusem mai devreme un exemplu, dar putem sa il ducem si mai departe. Un exemplu cat se poate de posibil: Doua rosii pe masa, 43 de puncte disponibile, 45 diferenta. Sunt in snooker, dar o bila rosie e aproape de buzunar. Execut un jump-shot si bag bila in buzunar. E fault, clar. Dar... ratare? Diferenta era totusi de 45 cu 43 pe masa. Am facut un fault si acum adversarul are nevoie de doua snookere in loc de unul (35 pe masa cu 41 diferenta).


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
CosminCtin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Feb/2008
Mesaje: 552
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 29 Aug 2012, 11:19    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Interesanta situatie ... poate unul dintre arbitrii forumisti sa ne lamureasca, eu cred ca ar trebui sa fie si "miss".
O analogie: ar fi situatia cu ronnie cand trebuia sa gaseasca o colorata, bila galbena parca, cred ca stie lumea despre ce faza e vorba (la un meci cu higgins), nu mai stiu exact ...... numai ca acolo nu e vorba de jump, doar un alt tip de fault.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - World Open 2010, Shanghai Masters 2011, World Grand Prix 2015
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CosminCtin Trimite mesaj privat
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Mie 29 Aug 2012, 17:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

RVI a scris:

Situatia ar fi urmatoarea: Un snooker dificil, din care se pot da puncte, si evident lasa o pozitie buna. Jucatorul la masa, din pozitia de snooker, alege o lovitura sarita(jump-shot, ca la bliard). Atinge bila obiect, si evident , in acest fel o poate atinge in plin, deci ii e mult mai usor sa o trimita intr-o pozitie de siguranta. Lovitura este fault, da. Dar este si ratare? Jucatorul a atins totusi bila obiect.


Ca si arbitru regulamentul prevede sa zici fault imediat ce acesta se intampla, iar la finalul loviturii, cand toate bilele se opresc sa anunti si valoarea acestuia. In cazul tau, faulul imediat este generat de "jump shot" dar este doar fault, nu si ratare. Trebuie sa astepti pana se opresc bilele pe masa pentru ca daca bila Alba sare peste bila obiect (sa zicem o Rosie adica fault de 4) si atinge o bila colorata de valoare mare : Albastru, Roz sau Negru, atunci valoarea faultului nu va fi de 4 ci de 5, 6 sau 7.

Poate fi ratare in urmatorul caz : 1. snooker dificil, chiar imposibil ; 2. jucatorul loveste "la misto", eventual si in directia opusa bilei on astfel incat arbitrul considera ca nu este "good enough attempt to hit a ball on" (dar este foarte greu de dovedit intentia si se pot genera dispute aprinse) ; 3. indiferent de diferenta de puncte si de suma punctelor ramase pe masa.

RVI a scris:

Ma gandesc ca arbitrul ar trebui sa poata spuna si ratare in asa situatie, dar nu stiu exact unde s-ar incadra la regulament.


Nu se incadreaza nicaieri in regulament. Sunt cateva situatii in snooker care trebuie luate ca atare. Acesta este unul din motivele pentru care la Sectiunea 5. The Officials se precizeaza ca "the referee shall be free to make any decision in the spirit of fair play for any situation not covered adequately by this rules" si "shall be the sole judge of fair and unfair play".

RVI a scris:

Ca sa ducem putin la extrem situatia, sa zicem ca este un joc in care mai sunt 35 de puncte pe masa, cu o diferenta de 34. Sunt in snooker, dar conduc. Decat sa risc sa dau mai multe puncte, sau si mai rau sa las un freeball, aleg un jump-shot si introduc ultima bila rosie in buzunar.
Ratare si repozitionare? Sau fault de 4 puncte, dar mi-am creat avantaj, deoarece adversarul are acum nevoie de un snooker?


Nu este nici ratare, nici repozitionare. Este doar fault de 4 puncte. Regulamentul prevede ca: "Reds are not usually replaced on the table once pocketed or forced off the table regardless of the fact that a player may thus benefit from a foul. However, exceptions are provided for in Section 3 Rules 2(c)(ii), 9, 14(f), 14(h), 15 and 18(b). "

Un exemplu pe care l-am intalnit si deja este o lovitura tactica este urmatorul: Jucatorul A are 34 de puncte in fata cu 35 ramase pe masa. Evident ca jucatorul B are sanse sa castige frame-ul la diferenta de 1 punct introducand in buzunar bila Rosie, apoi bila Neagra si apoi toate coloratele in ordine. Acum vine partea interesanta: jucatorul A vine la masa, introduce bila Rosie in buzunar, dar si bila Alba (sau introduce bila Rosie si comite un fault atingand cu tacul sau cu vesta, camasa, mana o bila de pe masa Smile ). Este fault, bila Rosie ramane in buzunar si astfel diferenta va fi de 30 de puncte cu 27 ramase pe masa Smile . Este clar ca jucatorul A castiga frame-ul "benefit from a foul stroke", dar nu se poate face nimic in situatia asta.
Desigur ca s-a tot dezvoltat subiectul pe principiul : repozitionarea bilei Rosii, dar ... unde ? tinand cont ca intr-un frame toate bilele ajung in asa de multe si diferite pozitii de fiecare data. O optiune propusa a fost sa fie pusa pe manta laterala, la mijlocul distantei dintre middle si top pockets, dar ce se intampla daca bila este obturata de o bila "not on" sau daca locul respectiv este ocupat de o alta bila .... Totodata, unde te opresti cu rationamentul... cu o bila Rosie pe masa, cu 2 bile Rosii pe masa si diferenta 42 de puncte....cu 3 bile Rosii si diferenta 50 puncte etc... foarte multe intrebari pentru o astfel de situatie. O alta optiune ar fi fost ca jucatorul B sa beneficieze de un free ball, dar asta se poate acorda numai daca se afla in pozitie de snooker la bila on (bila Galbena) dupa ce jucatorul A a produs faultul.

Concluzie > trebuie luata ca atare, tinuta minte si folosita ca o solutie tactica



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Mie 29 Aug 2012, 20:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc Alex. Foarte complet raspuns.
Deci pana la urma chiar e o "scapare". Mai bine spus de tine, o eventuala solutie tactica.
Bine de stiut...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
Lolitaa
A super fan


Data înscrierii: 08/Oct/2008
Mesaje: 93
Locație: Constanta

MesajTrimis: Joi 30 Aug 2012, 6:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Alex, imi permit sa te contrazic: tipul de lovitura sarita se incadreaza perfect la punctul 2 enuntat de tine, respectiv lovitura a fost executata "la misto" si orice arbitru care judeca in spiritul jocului va anunta si ratare. Cu exceptiile acceptabile gen se afla intr-un snooker imposibil.

Daca nu tinem cont de spiritul jocului ajungem la situatii in care cel care sta pe scaun si isi asteapta randul la masa este pedepsit fara a avea vreo vina. Aminteste-ti de ex si de situatia indelung dezbatuta din meciul Ronnie-John in care Ronnie ramasese in snooker la colorate si, dupa cateva ratari, a atins parca o rosie cu tacul inainte de a executa. Verhaas a facut greseala de a anunta doar fault (acoperit de regulament) insa in spiritul jocului ar fi trebuit sa anunte si ratare. Cu atat mai mult cu cat isi lasase adversarul intr-o pozitie neconvenabila.

Ce zici?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lolitaa Trimite mesaj privat
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Joi 30 Aug 2012, 8:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Te cred...poate fi interpretata asa, dar chiar nu esti acoperit de regulament. Nu-ti poti permite sa iei decizii subiective, chiar daca ai puterea sa faci asta. Orice decizie pe care o iei, chiar si in spirit de fair-play, trebuie sa fie cat mai bine acoperita de regulament pentru a nu genera discutii nedorite. Inca sunt aceste "scapari" in regulament pentru care nu s-a gasit o regula universal acceptata si singura solutie din punctul meu de vedere este sa le cunosti si sa le aplici tactic in jocul tau.
O lovitura mai evidenta decat jump-shot pe care am vazut-o a fost cu ultima bila Rosie pe buzunar si jucatorul a jucat cu top spin si automat a intrat si bila Alba. Nu poti anunta mai mult decat fault. Pana se va gasi o solutie trebuie luata ca atare.



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13, 14  Următoare
Pagina 11 din 14

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community