Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Intrebari despre reguli
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 1:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Regulamentul nu se refera doar la pozitia de snooker. In nici o situatie nu ai voie sa salti bila alba peste o bila obiect inainte ca aceasta sa atinga bila on.

Trimis: Joi Feb 17, 2005 10:18 pm



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Cold_Fever
Addicted to snooker


Data înscrierii: 26/Noi/2004
Mesaje: 296
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 6 Mar 2005, 14:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tuser , mi-a dat si mie Clara cartea lui Jimmy , tu pe unde ai ajuns cu cititu' ?! Cred ca lumea ar fi foarte interesata sa stie cate ceva , poate ne apucam sa facem niste traduceri si sa facem un thread despre sfaturi date de Jimmy ! Cu ajutorul tau !



_________________
He who is prudent and lies in wait for an enemy who is not , will be victorious.
Sun Tzu - The Art of War
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cold_Fever Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mie 9 Mar 2005, 1:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, mi se pare o idee buna. Eu am citit toata cartea, dar acum sunt in Germania si nu am cartea la mine. Imi va fi greu sa te ajut daca nu am cartea in fata. Crying or Very sad



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Cold_Fever
Addicted to snooker


Data înscrierii: 26/Noi/2004
Mesaje: 296
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 12 Mar 2005, 22:33    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu-i nimic imi spui cand ajungi si ne punem pe treaba , OK ?!



_________________
He who is prudent and lies in wait for an enemy who is not , will be victorious.
Sun Tzu - The Art of War
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cold_Fever Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Sâm 16 Apr 2005, 19:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va rog, ar putea cineva sa-mi spuna ceva despre premiere League...ca-s un pik cam pe dinafara! Razz Please luminatzi-ma! 10x! Smile



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20152
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 16 Apr 2005, 19:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Exista - e drept, nu chiar de multa vreme ! - un subiect PREMIER LEAGUE, la CHAMPIONSHIPS ! Have a look !



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Sâm 16 Apr 2005, 19:37    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dap...m-am uitat dar tot confuza am ramas....e un turneu televizat?....chiar n-am auzit de el pana acum.....rushine sa-mi fie! Razz



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20152
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 16 Apr 2005, 19:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eeeeiii, nu e chiar asa de grav !... Laughing Turneul se organizeaza din 1997 - ai vazut la Premier League>Istorie - si este televizat, dar ... nu pentru noi. L-a preluat SKY-TV. Meciurile au loc ( sau, mai curind, au avut loc ) in zilele de joi, de 2-3 ori pe luna, incepind din ianuarie si pina in mai. Am trecut si programarea meciurilor. Ca si rezultatele. Acum urmeaza semifinalele si finala - dupa Campionatul mondial.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Sâm 16 Apr 2005, 19:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multzumesc mult :*



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Vizitator






MesajTrimis: Joi 21 Apr 2005, 13:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am si eu o intrebare....
Ce inseamna "wild card" ?...am vazut ca Ding Junhui s-a inscris la China Open prin acest card...
Cand poate fi folosit...la ce turnee si in ce consta ?
Multumesc


Sus
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Joi 21 Apr 2005, 19:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Wildcard-ul este un fel de invitatie care se acorda la campionate. Se da in general jucatorilor buni, dar care nu se afla (inca) in top 16 sau top 32 si care in mod normal ar trebui sa dispute meciuri de calificare. Din cate stiu eu s-au dat wildcard-uri la Malta Cup, China Open si The Masters. S-ar putea insa sa se acorde wildcard-uri si la alte competitii in fazele inferioare. Poate ne lamureste Clara in privinta asta.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Vin 29 Apr 2005, 15:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am si eu o intrebare... Nu stiu daca este exact despre reguli, dar... N-am considerat c-ar fi nevoie sa deschid un nou topic pentru asta.
So, check this out, ca tot veni vorba despre fair play!
Situatzie ipotetica: Matthew Stevens la masa, atinge bila cu degetul, arbitrul nu observa, dar observa celalalt jucator si sesizeaza arbitrul. Ce se intampla in acest caz? Daca Matthew sustzine spre exemplu ca el n-a atins nici o bila si nimeni altcineva in afara de oponentul sau nu sustzine ca Matthew ar fi facut un fault.
Alta situatzie ipotetica: Matthew comite un fault, dar acest lucru este prins doar de camera si nimeni altcineva nu observa, iar el nu spune. Atunci ce se intampla?
Si nu in ultimul rand... Matthew comite un fault, nu spune, dar observa arbitrul. Ce credibilitate ar mai avea un jucator de snooker, daca ar comite un fault, nu ar spune, si acest lucru ar fi descoperit? Poate e si asta un motiv pentru care jucatorii spun: Wait, am comis un fault!

Am incercat sa disec putzin situatzia comiterii unui fault. Bineintzeles ca si eu sunt de acord cu fair play-ul aratat de totzi jucatorii, dar pur si simplu ma intrebam ce s-ar intampla daca cineva ar comite un fault si nu ar spune.
Sper ca nu v-am plictisit. Laughing Laughing



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Sâm 30 Apr 2005, 0:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Daca adversarul sustine ca s-a produs un fault, arbitrul are dreptul sa se consulte cu marker-ul, ceilalti oficiali si spectatorii sau sa se uite la inregistrarea video.

SECTION 5. THE OFFICIALS
1. The Referee
(c) If the referee has failed to notice any incident, he may at his discretion take the evidence of the marker or other officials or spectators best placed for the observation or may view a camera/video recording of the incident to assist his decision.

Daca nimeni altcineva nu a vazut faultul, arbitrul nu are cum sa-i dea crezare jucatorului.

2. Daca el nu spune iar arbitrul si celalalt jucator nu vede, la urmatoarea lovitura faultul se "prescrie". Orice descoperire ulterioara nu mai poate fi luata in considerare.

SECTION 3. THE GAME
11. Fouls
(c) If a foul is neither awarded by the referee, nor successfully claimed by the non-striker before the next stroke is made, it is condoned.

3. Pai jucatorul nu trebuie sa spuna daca a facut un fault. Pentru ce sa mai spuna el daca arbitrul a vazut oricum? Daca insa arbitrul nu a vazut atunci ar fi corect sa-i spuna el arbitrului. Despre credibilitatea jucatorilor care nu recunosc fauturile nu stiu ce sa spun. Nu cred ca ar scadea foarte mult credibilitatea acelui jucatorului. El poate sa sustina ca nici el nu a observat faultul. Cate lucruri nu a spus si a facut Ronnie de exemplu si tot mai are o gramada de fani.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Mar 3 Mai 2005, 2:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Interesant. Thanks (cu intarziere)! Laughing



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Smaranda
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 332

MesajTrimis: Mie 4 Mai 2005, 17:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ca tot vorbeam de faulturi... nu vi s-a arut ca in finala, Shaun Murphy a indemnat arbitrul sa refaca cateva pozitii in avantajul lui. In special cea cu bila maro, atunci cand trebuia sa gaseasca snookerul facut de Matthew Stevens la bila galbena (bila galbena cumva in apropierea buzunarului galben, bila alba in apopierea mantei superioare daca nu ma insel). Sigur, Matt a fost intrebat si a acceptat pozitia, dar nici macar nu s-a ridicat de pe scaun pentru asta, probabil a fost incredere oarba in arbitru care, din pacate, mie mi s-a parut ca la randul lui a avut incredere oarba in Shaun Murphy. Ereian Williams (mi-e lene sa verific cum se scrie si nu stiu) a aranjat initial bila maro destul de bine, Shaun i-a spus sa o dea mai jos, astfel ea putand fi mult mai greu de atins accidental. Bine, stupidly enough, chiar si asa, la prima incercare de dupa reacerea pozitiei, Shaun tot a comis un faul la bila maro, dar dupa asta?!?! Stiu ca au remarcat si comentatorii chestia asta. Si mi s-a mai parut odata lucrurl asta cand sa fie repozitionata bila alba in apropierea mantei inferioare... Ma intreb daca pur si simplu nu si-a dat seama...



_________________
Score one-four-seven... Snooker heaven!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Smaranda Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Următoare
Pagina 3 din 14

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community