Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Intrebari despre reguli
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5 ... 12, 13, 14  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Mie 4 Mai 2005, 19:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dap...asta am observat shi eu..park arbitrul nu mai era atent sau nuj Shaun nu era atent...anyway s-au facut nijte gresheli care au fost CLAR in avantajul lui Shaun Murphy! Oricum sunt sad ca a pierdut Stevens Sad(! Ce sa facem...mai incearca el Wink...Smile



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Joi 5 Mai 2005, 1:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In astfel de situatii arbitrul are obligatia sa se consulte cu ambii jucatori cu privire la pozitia bilelor dar decizia lui va fi cea finala. In general doar jucatorul care urmeaza sa execute lovitura ajuta la refacera pozitiei si asta pentru ca el stie cel mai bine unde a fost bila la lovitura precedenta. Sigur ca si Matthew ar fi putut sa spuna ca nu a fost asa si atunci probabil ca ar fi ajuns toti 3 la un compromis, dar in general jucatorul care sta in fotoliu este de acord cu decizia celor doi. In aceste situatii jucatorul care a executat lovitura stie cel mai bine pozitia bilelor. Arbitrul sta la o distanata mai mare de masa si nu poate intotdeauna sa aprecieze exact pozitia bilelor. De aceea in general arbitrul este de acord cu sugestiile jucatorului care a executat lovitura.

Am mai vazut o faza tot la meciul acesta cand arbitrul a pozitionat bila alba in spatele bilei verzi si nu in spatele bilei maro asa cum era corect. Laughing Jucatorii si-au dat insa seama imediat si l-au atentionat pe arbitru.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Smaranda
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 332

MesajTrimis: Joi 5 Mai 2005, 22:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da.. si cand Matthew i-a zis de doua ori arbitrului.. "Behind the brown, please..." sau asa ceva Smile)



_________________
Score one-four-seven... Snooker heaven!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Smaranda Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Lun 17 Oct 2005, 12:33    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am shi eu o intrebare. Da...shtiu ca dak atingi simultan o bila colorata shi una roshie este fault. Dar dak atingi doua roshii simultan este sau nu falut?



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Lun 17 Oct 2005, 19:12    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu. Daca atingi doua bile rosii simultan nu este fault.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Mar 18 Oct 2005, 17:37    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Thanks for the answer....Very Happy



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Cold_Fever_
Vizitator





MesajTrimis: Vin 21 Oct 2005, 22:28    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Haha , celebrii ochelari ai lui Dennis Taylor Smile. Nu cred totusi ca in timpul dansului el a purtat acei ochelari "designed especially for snooker" cu care a jucat in finala cu Steve Davis . Oricum erau cel putin hilari acei ochelari . Apropo , Zsolt , posteaza si tu cate ceva din regulament legat de aceste accesorii. Caci totusi ma gandesc ca nu am voie sa port niste lentile de contact care sa aiba efect de lupa . Caci ar putea sa fie un avantaj , asa-i ? Smile Thanks .


Sus
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Vin 21 Oct 2005, 22:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cold_Fever a scris:
Apropo , Zsolt , posteaza si tu cate ceva din regulament legat de aceste accesorii. Caci totusi ma gandesc ca nu am voie sa port niste lentile de contact care sa aiba efect de lupa . Caci ar putea sa fie un avantaj , asa-i ? Smile Thanks .

Pai despre aceste accesorii nu se spune nimic in reguli. Asa ca tot ceea ce nu este interzis este permis. Very Happy Chiar l-am auzit pe comentator vorbind despre problema asta si spunea ca exista jucatori care poarta lentile de contact. Despre lentile speciale care ar avea "efect de lupa" nu stiu ce sa zic. Dar din moment ce nu este interzis ar trebui sa fie permis.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Sâm 22 Oct 2005, 12:17    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dar nu prea cred ca ar fi jucatori care sa trisheze deliberat...pentru ca din cate shtiu acesta este unul din sporturile cu cel mai mare fair-play. Rolling Eyes



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Lun 24 Apr 2006, 23:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Irina a scris:
prostioara lui Ronnie:

Arrow http://i21.photobucket.com/albums/b268/I_V/weird1.jpg


Aceasta faza e interesant de analizat din punct de vedere regulamentar. Regulamentul spune ca daca un jucator atinge o bila (in timp ce ea se afla in miscare sau nu) este fault, iar urmatorul jucator joaca din pozitia ramasa. De aceea in mod normal, Ryan ar fi trebuit sa joace de unde s-a oprit bila alba. Totusi el a jucat din D deoarece bila alba urma sa intre in buzunar. Mi se pare corecta decizia arbitrului, dar totusi nu e acoperita in totalitate de regulament. M-am pus sa caut prin regulament si singurul punct care ar putea explica aceasta decizie este urmatorul:

SECTION 5. THE OFFICIALS
1. The Referee
(a) The referee shall
(ii) be free to make a decision in the interests of fair play for any situation not covered adequately by Rule

Cred ca tot la asta s-a gandit si Eirian Williams cand a luat aceasta decizie. Very Happy



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
snooky
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Ian/2006
Mesaje: 1210
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Lun 24 Apr 2006, 23:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

thanks pt.efort si lamurire! Smile
oricum,fiind la acest nivel si stiindu-se cine este ronnie si vazind ca bila alba sigur ajungea in buzunar,cred ca arbitrul a procedat corect.

uite am si eu o intrebare,dat fiind faptul ca stii regulile mai bine decit mine. ai vazut jocul lui jimmy? el a ales sa joace bila galbena,dar din greseala a numit bila maro-arbitrul si-a dat seama ca jimmy a facut o mica gresela(emotiv cum e el) Wink si nu l-a sanctionat. a procedat corect?



_________________
"Stie ce e iubirea acela care iubeste fara speranta".
Cine iubeste,aiureaza".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snooky Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Lun 24 Apr 2006, 23:49    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu am vazut aceasta faza. In mod normal jucatorul trebuie sa nominalizeze o bila colorata, doar daca ii cere arbitrul sa o faca. Banuiesc ca a fost vorba de o lovitura mai dificila daca a trebuit sa nominalizeze. Un jucator are dreptul sa se razgandeasca in privinta bilei pe care o va juca, chiar daca a nominalizat deja o bila. Este posibil ca Jimmy sa fi nominalizat initial bila maro, iar apoi s-a razgandit si a nominalizat bila galbena, mai incet fara ca la televizor sa se auda. Nu stiu, este doar o banuiala, pentru ca acest lucru este clar prevazut de regulament, adica daca bila alba nu atinge prima data bila nominalizata este fault, si imi este greu sa cred ca arbitrul nu ar fi sanctionat o greseala clar prevazuta de regulament, chiar daca este o greseala "mica". Very Happy



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
snooky
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Ian/2006
Mesaje: 1210
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mar 25 Apr 2006, 0:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu,nu!
jimmy intentiona sa loveasca bila galbena-isi pozitionase sprijinul pt.bila galbena.alta bila nici nu putea fi jucata-doar cu ..n...mante,deci era clar galbena.dar pe gurita i-a iesit maro. arbitrul si-a dat seama de greseala"mica",mi se pare ca l-a corectat chiar el si totul a fost ok.



_________________
"Stie ce e iubirea acela care iubeste fara speranta".
Cine iubeste,aiureaza".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snooky Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mar 25 Apr 2006, 0:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai daca era clar ca va juca bila galbena nici nu era nevoie sa nominalizeze. Dar era dreptul lui sa o faca. Jucatorul poate sa si indice bila pe care vrea sa o joace, fara sa spuna cu voce tare, sau poate sa le faca pe amandoua (adica si sa spuna si sa indice). Poate in cazul lui Jimmy a fost asa, adica a indicat o bila dar a spus alta. Iar pentru a clarifica situatia, arbitrul l-a mai intrebat o data. Deci daca inainte de a executa lovitura, era clar care este bila nominalizata, atunci nu a fost fault.

In mod normal arbitrul nu are voie sa dea indicatii jucatorilor:

SECTION 5. THE OFFICIALS
1. The Referee
(b) The referee shall not
(ii) give any indication that a player is about to make a foul stroke



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
snooky
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Ian/2006
Mesaje: 1210
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mar 25 Apr 2006, 5:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

thanks! Smile



_________________
"Stie ce e iubirea acela care iubeste fara speranta".
Cine iubeste,aiureaza".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snooky Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5 ... 12, 13, 14  Următoare
Pagina 4 din 14

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community