Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Intrebari despre reguli
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi 30 Aug 2012, 13:52    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu nu prea înțeleg de ce ai face fault la ultima bilă roșie... nu mai bine un punct în plus și ai avea fată de adversar o diferență cu 5 puncte mai mare decât în varianta faultului? Nu te obligă nimeni să continui break-ul apoi dacă bila galbenă e blocată, sau nu ai ce altă bilă colorată să ataci, sunt sigur că există varianta cel puțin pentru o lovitură neutră, dacă nu de siguranță. Adică, la situația cu 34 diferență, 35 disponibile, nu mai bine 35 cu 27 decât 30 cu 27?



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Joi 30 Aug 2012, 22:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Presupun ca asta s-ar intampla in situatia in care bilele mici sunt blocate, sau pe manta, si nu vrei sa fii tu cel care le deblocheaza.
Nu am fost in situatia asta exacta vreodata, dar am patit de multe ori sa prefer sa fac un fault decat sa deblochez bile.

Sau mai e situatie de care a spus Alex. Esti lipit de manta, ultima rosie pe "buza" buzunarului. Nu poti sa opresti alba, esti fortat sa dai top spin si bagi si bila alba, dar duci adversarul in zona snookerelor. Ai facut un fault intentionat, dar arbitrul nu poate sa zica ratare. Avantajul tau.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
CosminCtin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Feb/2008
Mesaje: 552
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 30 Aug 2012, 22:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bine de stiut ptr urmatoarele turnee sa-mi aduc tacul de jump de la biliard cu mine Smile))))



_________________
Laureat al Premiului Oscue - World Open 2010, Shanghai Masters 2011, World Grand Prix 2015
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CosminCtin Trimite mesaj privat
Lolitaa
A super fan


Data înscrierii: 08/Oct/2008
Mesaje: 93
Locație: Constanta

MesajTrimis: Vin 31 Aug 2012, 7:57    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am eu o idee si mai buna: iei bila alba cu mana si o arunci rapid in bila rosie, conform rationamentelor enuntate va fi doar fault, nu si ratare, pentru ca ai atins bila on Laughing


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lolitaa Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 588
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 31 Aug 2012, 9:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deja se intra la comportament nesportiv si sanctiunile sunt altele care duc si la pierderea frame-ului/jocului...Se poate sa fie o scapare, insa la jocul de snooker majoritatea sunt fair-play (nu ca in alte sporturi) si nu cred ca se va ajunge in astfel de cazuri la nivel inalt.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Vin 31 Aug 2012, 12:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Lolitaa a scris:
am eu o idee si mai buna: iei bila alba cu mana si o arunci rapid in bila rosie, conform rationamentelor enuntate va fi doar fault, nu si ratare, pentru ca ai atins bila on Laughing


Daca pui mana pe bila in orice moment , e fault. Ca o iei dup-aia si arunci in arbitru, e treaba ta. Poti sa arunci in becurile de deasupra mesei, sau in adversar... Sunt multe situatii.

Noi vorbeam de o situatie in care executi o lovitura (stroke) in bila alba regulamentar, cu varful tacului, fara a atinge cu mana sau papionul alte bile.

Parca chiar a fost schimbat putin regulamentul la Foul and Miss dupa incidentul cu Verhaas, O'Sullivan si Higgins, la UK CHampionship 2009... In urma schimbarii, daca dupa o repozitionare comiti fault inainte sa executi lovitura (atingi o bila cu maneca sau, cum ai zis, iei bila "in brate"), arbitrul va spune doar "foul", nu si "miss", dar va preciza ca bila "on" va ramane aceeasi ca inainte. Si, foarte important: "The next player may ask the referee to replace all balls moved to their original position and have the offender play from there".

O astfel de precizare in regulament ar ajuta si in cazul unui jump-shot, dar momentan nu exista.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Vin 31 Aug 2012, 16:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Lolitaa a scris:
am eu o idee si mai buna: iei bila alba cu mana si o arunci rapid in bila rosie, conform rationamentelor enuntate va fi doar fault, nu si ratare, pentru ca ai atins bila on Laughing


Gresit > intentia ta va fi clara si vei fi avertizat pentru "unfair conduct". Poti pierde foarte usor frame-ul la asa ceva pentru ca va fi mult, mult, dar chiar mult prea evident Smile) .



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Lolitaa
A super fan


Data înscrierii: 08/Oct/2008
Mesaje: 93
Locație: Constanta

MesajTrimis: Lun 3 Sep 2012, 7:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Geez man, nu era nevoie de teoria chibritului pentru ceea ce s-a vrut o gluma Laughing

Nimeni insa nu a reusit sa-mi argumenteze convingator cum o lovitura executata EVIDENT la misto (jump-shot) si la fel de EVIDENT nepermisa nu poate fi penalizata cu miss sau chiar incadrata la "unfair conduct". De ce ar mai fi nevoie pentru ca si voi sa fiti convinsi? Cum spunea colegul sa isi scoata tacul de jump-shot? Sau sa anunte verbal: "Voi executa o lovitura jump-shot despre care stiu ca nu e permisa"?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lolitaa Trimite mesaj privat
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Lun 3 Sep 2012, 9:19    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Lolitaa a scris:
Nimeni insa nu a reusit sa-mi argumenteze convingator cum o lovitura executata EVIDENT la misto (jump-shot) si la fel de EVIDENT nepermisa nu poate fi penalizata cu miss sau chiar incadrata la "unfair conduct". De ce ar mai fi nevoie pentru ca si voi sa fiti convinsi? Cum spunea colegul sa isi scoata tacul de jump-shot? Sau sa anunte verbal: "Voi executa o lovitura jump-shot despre care stiu ca nu e permisa"?


De ce tot dai inainte cu acel EVIDENT LA MISTO? Nu e la misto, cum am zis toti mai sus, un jump-shot poate fi o lovitura strategica. Este fault , da, dar un fault intentionat, cum sunt si altele, care, daca e executat cum trebuie, nu intra la categoria "miss". Daca atingi bila obiect prima, lovind bila alba cu varful tacului, un miss nu isi are locul acolo.

Nu stiu ce argumente cauti mai mult decat un citat din regulament. Aia e situatia. In anumite situatii, bilele sunt reasezate, in altele nu. E simplu.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Sâm 10 Noi 2012, 7:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

O intrebare: Cand s-a facut modificarea in regulament pentru jump-shot? Stiu ca inainte era fault doar daca era ceva intentionat (cred ca stim toti celebra lovitura a lui Bill Werbeniuk), dar acum este fault indiferent de intentie.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
Razvan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Oct/2005
Mesaje: 121
Locație: Brasov

MesajTrimis: Sâm 10 Noi 2012, 12:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din cate stiu eu a fost fault dintotdeauna, indiferent de intentie, cu conditia ca bila alba sa sara peste o bila.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Razvan Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Sâm 10 Noi 2012, 17:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sigur nu a fost.
Asta nu a fost fault: http://www.youtube.com/watch?v=DgBfkjkpZcc


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
Razvan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Oct/2005
Mesaje: 121
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 11 Noi 2012, 12:24    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca observi, bila alba nu a sarit peste o alta bila pana la primul contact cu masa...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Razvan Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Dum 11 Noi 2012, 18:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asta chiar nu conteaza deloc. Si Bill avea mustata, dar nu cred ca asta a cantarit in decizia arbitrului de a nu spune "foul".

La regulament zice cam asa:

Jump Shot
A jump shot is made when the cue-ball passes over any part of an object ball, whether touching it in the process or not, except:
(a) when the cue-ball first strikes one object ball and then jumps over another ball,
(b) when the cue-ball jumps and strikes an object ball, but does not land on the far side of that ball,
(c) when, after striking an object ball lawfully, the cue-ball jumps over that ball after hitting a cushion or another ball.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Dum 11 Noi 2012, 23:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In asteptarea unui raspuns la prima intrebare, mai am una pentru arbitrii nostri foumisti. Va antrenez pentru situatii inedite la PTC Very Happy...

In situatia in care am avantaj la colorate si sunt in snooker, evident ca as vrea sa nu dezvolt bila "on", pentru ca i-as usura munca adversarului. Dar daca dau un "safe" , ca sa zic asa, plasand bila alba pe manta opusa, fara sa incerc sa ating bila, arbitrul are voie sa spuna "miss", indiferent ca adeversarului ii trebuiau 2-3 snookere, pentru ca nici macar nu am incercat sa ating bila "on". Cred ca e corect.

Sa va prezint acum o alta situatie, asemanatoare...

S-a ajuns la bila galbena. toate coloratele sunt pe puncte, exceptie bila galbena, care este pe manta superioara. Sunt in snooker in spatele bilei albastre. Diferenta de puncte este de 31, cu 27 disponibile pe masa.

In mod normal, ar trebui sa incerc sa ating bila galbena, dar aici regulamentul are o scapare. Eu pot juca un "push" , ca la biliard. Adica sa imping bila alba pe manta inferioara, lipita, astfel incat sa nu fie snooker, dar sa fie un "safe" bun. Adversarul poate sa loveasca de acolo, sau sa ma lase pe mine, oricum e bine ca nu sunt in snooker, si nu am deblocat aiurea bila galbena. Cred ca sunt destui jucatori care vad avantajul unei asemenea lovituri.

Cu ce difera asta fata de prima situatie? E simplu, in a doua situatie, in urma faultului, numarul de puncte disponibile este egal cu diferenta.
Iar regulamentul spune asa:

"All other misses will be called at the discretion of the referee, unless, before or after the stroke, the points available on the table are equal to the points difference excluding the value of the re-spotted black."

Deci asta nu e chiar la discretia arbitrului. Pur si simplu nu poate fi "foul and a miss". Asa ca eu inteleg ca pot executa un "push shot".

E corect ce am spus? E o manevra foarte utila in asa cazuri.... Imaginati-va ca bila aia este rosie si sunt 35 diferenta in urma faultului. Avantajul este mult mai mare, pentru ca in nici un caz nu voi risca sa il las sa joace ultima rosie cu neagra...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Următoare
Pagina 12 din 14

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community