Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

General
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 24, 25, 26  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2007-2008 » Campionatul mondial 2008
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeți că va câștiga campionatul mondial 2008 ?
Ryan Day
0%
 0%  [ 0 ]
Stephen Hendry
14%
 14%  [ 6 ]
Ronnie OSullivan
57%
 57%  [ 24 ]
Liang Wenbo
0%
 0%  [ 0 ]
Ali Carter
4%
 4%  [ 2 ]
Peter Ebdon
0%
 0%  [ 0 ]
Stephen Maguire
21%
 21%  [ 9 ]
Joe Perry
2%
 2%  [ 1 ]
Voturi totale : 42

Autor Mesaj
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 8 Ian 2008, 21:28    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Majoreta Yeah Notworthy Applause Party
BRAVO JIMMY! Very Happy Mare nevoie avea sa castige acest prim meci. Si inca mai are nevoie de victorii pentru a ramane macar in top 64.Sper ca maine sa-si ia revansa in fata lui Andrew pentru infrangerea de anul trecut din calificarile pentru Malta. Mai ales ca acum a aflat de ce este in stare adversarul sau, nu mai poate fi surprins ca data trecuta. Laughing

Imi pare rau pentru infrangerea lui Tiang Pengfei, care, in singurul meci in care l-am vazut, mi-a lasat impresia unui jucator foarte talentat. Sad Asta tinad cont si de faptul ca cel care l-a invins este Mike Dunn. Evil or Very Mad


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 10 Ian 2008, 21:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sevvilla86 a scris:
Majoreta Yeah Notworthy Applause Party
BRAVO JIMMY! Very Happy


Că bine zici, Sevvy ! Very Happy Laughing Totuși, îmi pare rău de Andrew... Mai trag speranță să-și revină. Poate o să-l vedem la Welsh Open...

Cred că meciul cel mai lent al acestei runde e (deocamdată) întâlnirea Fergal O'Brien - James McBain : 14 frame-uri în 6 ore și 33 de minute timp de joc efectiv. Cel mai rapid : Andrew Higginson - Jimmy White : 17 frame-uri în 4 ore și 35 de minute.

Later edit: Ce revenire : Adrian Gunnell a încheiat prima sesiune cu 2-7 și a câștigat cu 10-9 ! Încetișor, dar sigur... Wink Recordul de lentoare rămâne însă cel al meciului O'Brien v McBain, cu o durată medie de 28 de minute 07 secunde/frame, față de durata medie a unui frame din meciul Higginson v White : 16 minute și 17 secunde.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 11 Ian 2008, 21:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Poate aceste 2 victorii vor reprezenta inceputul revenirii lui Jimmy acolo unde este locul sau, adica intre primii jucatori din lume Very Happy . Niciodata nu am considerat ca nu mai este capabil sa joace snooker ci doar ca are probleme cu moralul.
Pana la urmatorul meci, cu Mark King, va mai participa si la calificarile pentru China si Welsh, si daca va avea rezultate bune si acolo sunt sigur ca va putea trece apoi si de King. Smile
Ma bucur si pentru victoria celuilalt veteran, John Parrot, dar si mai mult pentru noul val: Judd Trump si Issara Kachaiwong Laughing


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 7 Mar 2008, 2:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Înainte de ultima rundă a calificărilor

Ian McCulloch : „Antrenamentele au mers foarte bine : am investit timpul necesar și acum sunt foarte bine pregătit. La Sheffield am un palmares bun – inclusiv în această ultimă rundă a calificărilor, unde cred că am jucat de șapte milioane de ori și n-am avut decât trei înfrângeri. E un meci foarte important pentru amândoi. Vreau să pătrund în Top 16, ceea ce o să și fac, dar pentru ca să am o șansă trebuie să câștig acest meci. N-am mai jucat niciodată cu Liang, dar știu că deja are rezultate foarte bune, așa că știe snooker. Jucătorii chinezi sunt foarte disciplinați, dar numai de mine depinde să mă impun și să obțin rezultatul dorit.”

Mark Allen : „La Crucible este o atmosferă formidabilă – sigur că-mi doresc să fiu acolo și în acest an, dar trebuie să te gândești la CM ca la oricare alt turneu. Vreau să intru în Top 16, așa că am nevoie de victorie în primul meci din rundele finale. M-am calificat la China Open și dacă reușesc să mă calific și aici, înseamnă că o să am două cireșe pe tort. Săptămâna asta, m-am antrenat cu Joe Swail și deja l-am învins de două ori, deci am încredere în șansa mea. Până acum, Ricky m-a bătut de două ori – sper că a sosit momentul să-mi iau revanșa. Punctează serios și trebuie să fiu în formă, dar o să încerc să-i iau piuitul !”

Liang Wenbo : „O să fac tot posibilul să obțin victoria. Am întotdeauna încredere în jocul meu. Visul meu e să câștig titlul mondial, dar pentru asta trebuie ca mai întâi să ajung la Crucible...”

Liu Chuang : „Nici n-am cuvinte să spun cât de mult ar însemna pentru mine să joc la Crucible. Și Liang, și eu, ca și toți ceilalți jucători chinezi, suntem foarte hotărâți să urmăm exemplul lui Ding : el e modelul nostru, al tuturor.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 7 Mar 2008, 20:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Avem numele primului dintre cei 7 posibili debutanți la Crucible 2008 : Liang Wenbo. Superbă victorie ! Păcat de Mac...



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vladch_93
A super fan


Data înscrierii: 02/Noi/2007
Mesaje: 91
Locație: Cugir

MesajTrimis: Vin 7 Mar 2008, 22:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mare pacat de Ian... Nu-l vom mai vedea anul acesta... Adio Top 16 ! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad



_________________
A te enerva inseamna a te pedepsi pentru prostia altora !

Go Ian McCulloch !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui vladch_93 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 7 Mar 2008, 23:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

După meci

Liang Wenbo : „Sunt foarte fericit ! Azi am jucat bine și n-am avut emoții. O să fac tot posibilul să joc bine și la Crucible. Să vedem cum o fi. Mi-ar plăcea ca la tragerea la sorți să nimeresc cu Ding !” I-auzi ! Nu-și cunoaște interesul „național” !... Wink Laughing

Marco Fu : „Alan este un adversar dur, care merge la victorii aritmetice, așa că am câștigat un meci important. Aș fi fost foarte supărat dacă aș fi ratat calificarea la Crucible – ar fi fost un dezastru și aș fi considerat că întregul sezon a fost unul slab. Sper să reprezint o adevărată amenințare pentru eventualii mei adversari. Dacă lumea crede că am o șansă, nu pot decât să mă bucur că sunt trecut în categoria pretendenților la titlu. Dar e greu de pronosticat cine anume va câștiga, pentru că nu mai există mari diferențe de valoare. Deseori, încerc și eu să fac pronosticuri, numai că de obicei nu le prea nimeresc...”

Matthew Stevens : „A fost un meci groaznic. Rory m-a pus sub o mare presiune, mai ales în prima sesiune. Ar fi fost ciudat dacă aș fi ratat calificarea la Crucible – obsesia unei asemenea ratări te bântuie toată vara... Dar clasamentul nu minte : am ieșit din Top 16, așa că trebuia să joc și acest meci. Nu contează cum anume am câștigat – fiindcă n-a fost o victorie frumoasă ! La Campionatul mondial am un palmares bun, cu toate că până acum n-am câștigat titlul, deci acesta ar fi obiectivul meu : trofeul mondial. Am muncit mai mult decât în cele două-trei sezoane precedente. După înfrângeri, e cam greu să te întorci la club, însă a meritat să fac acest efort pentru că azi m-am simțit în stare să fac față presiunii.”

Joe Swail : „Nu știu cum se face, dar la CM și la calificările pentru CM, am întotdeauna parte de meciuri dintr-astea foarte strânse ! Dar acum, că am mai câștigat un asemenea meci, mă simt mai inspirat. Uite că și ajuns la strâmtoare, încă tot mai sunt în stare să rezist presiunii, cu toate că adversarul aproape că m-a imobilizat ! Am jucat cam prost, dar am știut că până la urmă o să câștig. E mare lucru că pot să mă întorc la Crucible. Nu sunt pe cale să întineresc : nu mi-au mai rămas prea mulți ani de snooker performant, așa că trebuie să valorific din plin timpul pe care-l mai am la dispoziție.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
byrtmeister



Data înscrierii: 08/Mar/2008
Mesaje: 1

MesajTrimis: Sâm 8 Mar 2008, 23:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

hello eu sunt nou pe-aici...Razz...vroiam sa intreb doar daca meciurile din calificarile din perioada asta sunt transmise undeva...live sau inregistrate... Embarassed ...la eurosport nu am vazut sa apara in program dar s-a mai intamplat sa ma insel...stie cumva cineva? thanx Very Happy


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui byrtmeister Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 8 Mar 2008, 23:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hello and welcome ! Smile

Nu, din păcate, nu sunt transmise nicăieri. (Poate, începând din sezonul viitor, că tot a deschis Barry Hearn drumul transmiterii live pe internet a meciurilor de snooker.) Mare păcat, pentru că sunt meciuri foarte interesante și pline de dramatism. În fine, mai puțin cel aflat acum în desfășurare : Bond v Pinches - 16 frame-uri într-un timp de joc efectiv de 8 ore și 2 minute ! Deocamdată, că meciul continuă. Rolling Eyes Laughing

Later edit : Uffff ! S-a terminat ! Laughing 17 frame-uri în 8 ore și 38 minute (timp de joc efectiv).



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 9 Mar 2008, 1:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

După meci

Stuart Bingham : „După debutul meu la Crucible, acum șase ani, am pierdut de câteva ori tocmai în această ultimă rundă de calificare, așa că de data asta respir ușurat. A fost un meci cumplit de greu. Toți suntem într-o mare tensiune : de săptămâni întregi, nu ne gândim decât la acest meci și nu vorbim decât despre el. E și motivul pentru care am plecat în Portugalia, săptămâna trecută : am vrut să ies din atmosfera asta și să mă relaxez jucând un pic de golf. Se pare că a fost o idee bună, fiindcă m-am întors mai calm și mai puternic din punct de vedere mental. Dar chiar și așa, tot m-am trezit înainte de a suna deșteptătorul, cu toate că nu dormisem decât vreo 5 ore ! Nu stau foarte bine cu somnul și nu prea mă ajută nici faptul că prietena mea vine acasă târziu, uneori chiar la două-trei noaptea, fiindcă e polițistă și lucrează în ture. O să mă odihnesc după Openul Chinei... Probabil că înainte de CM o să mă duc din nou în Portugalia. La Crucible, totul depinde de cum te simți – nu prea are importanță cu cine joci, deși nimeni nu vrea ca la tragerea la sorți să pice cu băieții mari și tari ca O’Sullivan, Selby și Murphy...”

Mark Allen : „În cea de-a doua sesiune, mai mult am avut grijă să-mi păstrez avantajul decât să atac și din cauza asta Ricky m-a cam pus sub presiune. Loviturile mele de siguranță sunt însă de nivel maxim și lor le datorez calificarea, fiindcă breakuri cât de cât bune n-am reușit să fac. Sunt mulțumit că nu mi-am pierdut concentrarea. În privința clasamentului, este o victorie foarte importantă, mai ales acum, că vreau să pătrund în Top 16. Nu-mi puteam permite să pierd... Mi-a plăcut așa de mult anul trecut la Crucible, când l-am învins pe Ken ! Asta mi-a dat încrederea că pot să-i bat și pe jucătorii mai buni decât mine. Nicio arenă nu se compară cu Teatrul Crucible. Numai acolo intri-n acea stare care te ajută să te autodepășești.”

Mark Davis : „Frame-ul al treilea a fost hotărâtor – după aceea, am câștigat multe altele, toate foarte disputate. Norocul contează și el, iar azi am fost destul de norocos – spre deosebire de ultimii doi ani... Acum abia aștept să ajung din nou la Crucible – asta-i arena în care toți visăm să jucăm. Cea mai bună sală. Un loc excepțional.”

Crucible o fi "un loc excepțional", dar Mark e un om prevăzător și se gândește la ziua de poimâine, așa că s-a apucat să studieze contabilitatea. „Cu partea practică sunt obișnuit, că am mai lucrat în domeniul ăsta, dar acum învăț teoria. Chiar dacă o să joc snooker și după ce o să termin acest curs, tot pot să mă ocup și de cifre, mai ales că sunt o mulțime de oameni care au nevoie de cineva care să-i ajute să-ți țină registrele în ordine.”

Nigel Bond : „Înainte de orice, a fost vorba de perseverență ! Nu mai contează cum joci, trebuie doar să câștigi meciul. Am jucat prost, dar până la urmă m-am târât până la linia de sosire.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 10 Mar 2008, 2:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

După meci

Barry Hawkins : „În sesiunea de dimineață, am jucat ca o cizmă, dar de sesiunea a doua sunt mulțumit – m-am ridicat la nivelul meu real. Sub aspectul situației mele în clasament, a fost un meci foarte important și se pare că mi-am asigurat un loc în Top 32, așa că o să încep sezonul viitor de pe o poziție bună. Îmi place sala asta de la EIS. A fost și public, iar atmosfera a fost plăcută. Altminteri, sigur că aș fi preferat să fiu în Top 16 și să nu fi avut de disputat meciul de azi...”

Anthony Hamilton : „E un rezultat de vis, fiindcă nimeni nu-și dorește să ajungă în frame-ul decisiv din acest ultim meci de calificare ! Pe scurt, lucrurile au stat în felul următor : eu am jucat foarte bine, iar Scott a jucat foarte prost. Când am ajuns să conduc cu 3-0, mi-am dat seama că deja își pierduse încrederea : în faza asta a calificărilor, dacă pierzi 3 frame-uri te simți ca și cum ai fi pierdut 20... Aveam nevoie de victorie și m-am concentrat foarte bine. Din punctul meu de vedere, sezonul a fost slab, dar ideea de a participa la Campionatul mondial reprezintă un stimulent foarte puternic.”

Urmează o parte a declarației omisă de site-ul WSA – din motive lesne de înțeles (chiar dacă nu și de scuzat ! Evil or Very Mad ): pe de o parte, Anthony subliniază faptul că numărul de turnee din calendarul sezonului e mic și premiile insuficiente, iar pe de altă parte, menționează efectul pozitiv pe care l-a avut asupra sa participarea la CLS – turneul lansat recent de Barry Hearn. Anthony : „[...ideea de a participa la Campionatul mondial reprezintă un stimulent foarte puternic] – la urma urmei, în afară de Masters [aș zice că Șeriful din Pottingham a uitat aici să menționeze și UK Championship], CM e singurul turneu ca lumea. Restul sunt turnee de duzină, unde premiul campionului e de 30 000 de lire sau așa ceva și ai în sală o mână de spectatori ! Măcar Teatrul Crucible e o arenă bună – cea mai bună, unică în lume ! – și știi că acolo sunt vândute toate biletele. În plus, premiile merită efortul de a lupta. Ce păcat că nu avem și noi un calendar competițional așa cum au jucătorii de tenis sau de golf !... În aceste condiții, da, participarea la CLS mi-a fost de mare ajutor, pentru că acolo am avut de jucat o grămadă de frame-uri. Cum din ianuarie n-am mai avut nicio competiție, toată această practică de meci mi-a prins foarte bine.

Va fi a 12-a mea prezență la Campionatul mondial, dar deși se poate spune că deja sunt unul de-ai casei și cunosc bine sala, culisele, oamenii și atmosfera, niciodată n-am avut acolo vreun moment de plictiseală ori de blazare : dimpotrivă – de fiecare dată am emoții din ce în ce mai mari. Chiar dacă aș fi ratat calificarea, aș fi urmărit turneul la televizor, fiindcă știu cât de mult înseamnă el pentru absolut toți jucătorii. Iar acum parcă încep să am o presimțire bună...”


Michael Judge : „Mă simt formidabil pentru că am reușit să joc bine deși eram sub o mare presiune. Am pierdut de vreo 4 sau 5 ori în această ultimă rundă de calificare – de fiecare dată cu 9-10. Ultima oară, anul trecut, când m-a eliminat Marco Fu. Îmi venea să mor, pentru că toți ceilalți irlandezi erau calificați – numai eu rămăsesem de căruță. Trebuia să scap de o asemenea amintire. Întreg sezonul m-am gândit la CM. Pentru mine, contează enorm că mă pot întoarce la Crucible. Azi am avut și un pic de noroc, dar nu e mai puțin adevărat că am și jucat bine...”

Dave Harold (pe care îmi vine să-l pup de bucurie că a câștigat în fața lui Dunn, lacheul lui Sir Rodney Walker și al lui Jim MacMahon, Dunn, care a avut norocul chiorissim – hai să nu zic decât atât ! Rolling Eyes Twisted Evil – de a elimina jucători de 365 de ori mai buni decât a fost el vreodată !) : „Fiecare dorește să scape cât mai repede de acest meci. Prima sesiune nu mi-a plăcut deloc, iar în cea de-a doua, am căutat tot timpul să-mi spun că trebuie să mă relaxez și să încerc să mă simt în largul meu. Pe urmă, am jucat bine și n-am prea avut ratări. Anul trecut, am pierdut cu 9-10, în fața lui Joe Swail, așa că știu cum e să fii eliminat în ultima rundă a calificărilor. Tocmai am stat de vorbă cu Ian McCulloch, care mi-a spus că-i vine să-și taie mâinile ! Când câștigi, e grozav, dar când pierzi trebuie să te culegi de pe jos, să te scuturi de praf și să încerci s-o iei de la capăt. Sper că mi-am asigurat un loc în Top 32 și acum pot să mă duc în China mai liniștit și mai dispus să mă bucur de snooker, iar după aceea, o să aștept cu nerăbdare momentul plecării spre Crucible. Jocul îmi merge bine și cred că încă mai pot face câteva victime în rândul adversarilor. Nu sunt în forma pe care o aveam acum patru ani, înainte de a-mi fractura mâna, dar sper să reușesc să-mi revin – spre asta țintesc...”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 11 Mar 2008, 1:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

După meci

Jimmy White : „Am venit la Sheffield mulțumit de jocul meu, dar pe drum, în mașină, am făcut o mișcare greșită și m-am trezit cu un cârcel la gât. Mă doare rău și, cu toate că am luat calmante, iar în pauza dintre sesiuni m-am dus să-mi fac și un masaj, durerea n-a cedat. Mă simt de parcă aș avea gâtul strâns într-o menghină. Nu se poate juca într-o asemenea stare. Numai asta îmi mai lipsea acum, cu toată tensiunea și emoția !... Mai bine aș fi avut o rană deschisă decât așa o durere !... Păcat de toată munca de la antrenament, fiindcă am muncit foarte mult pentru meciul de azi... E foarte frustrant. Sunt distrus. Nu știu, poate că aș fi pierdut oricum, dar din cauza durerii ăsteia chiar n-am avut nicio șansă. Ce lovitură ! Jocul îmi merge bine și atât timp cât jocul îmi merge bine n-am de gând să renunț la snooker.”

Mark King : „Sunt bucuros că m-am calificat. Loviturile mele de siguranță au fost bune și că am făcut breakuri de 50-60 de puncte aproape în fiecare frame. Mă simt într-al nouălea cer că o să joc din nou la Crucible, arena la care visăm toți. Anul trecut, n-am ajuns în fazele finale și a fost groaznic să urmăresc meciurile la televizor...

Jimmy s-a chinuit rău, dar, dacă e în formă și cu experiența pe care o are, încă mai poate juca bine. Totuși a trebuit să-l pun sub presiune și a avut multe ratări. Cred că numai tata, frate-meu și o mână de prieteni au dorit să mă vadă câștigând acest meci ! Nu e vorba de mine : indiferent cine ar fi fost adversarul lui, sentimentele iubitorilor snookerului ar fi fost aceleași. Pe de o parte, îmi pare rău, fiindcă Jimmy e singurul jucător din pricina căruia mi se face și azi pielea buburuze de emoție când îi aud numele rostit de maestrul de ceremonii. Îmi amintesc că prima oară când m-am calificat la Campionatul mondial, el a fost singurul dintre toți care a găsit timp să stea de vorbă cu mine. Astea sunt lucruri care nu se uită...”


Iată și al doilea debutant la Crucible (după Liang Wenbo) – Jamie Cope : „La 8-5, Fergal încă mai putea câștiga, așa că am vrut să pun capăt meciului cât mai repede. La Crucible am mai fost de câteva ori – ca spectator. Abia aștept să joc în această arenă...”

Joe Perry a câștigat 6 frame-uri consecutive : „Cred că asta a fost cea mai formidabilă răsturnare de scor din întreaga mea carieră ! Miza era enormă, pentru că așa am o șansă de a reveni în Top 16. În prima sesiune, m-am străduit prea mult și am încercat să forțez lucrurile, dar după ce am câștigat și cel de-al 13-lea frame, am reușit să domin meciul.”

În fine, al treilea debutant 2008 la Crucible și, totodată, al 4-lea pe lista tinereții : Liu Chuang, autorul celei mai mari surprize a acestei runde. Ce curaj, ce stăpânire de sine ! Debutul la Crucible în sezonul de debut ca profesionist ! Să-i faci față cu succes unui jucător titrat și cu experiență și unde ?! În frame-ul decisiv al ultimei runde de calificare la CM ! Chuang : „Ce bucurie ! E visul fiecărui jucător să ajungă să joace la Crucible ! Nu știu cum am jucat în frame-ul decisiv. Eram copleșit de emoții. Nu-mi amintesc absolut nimic...”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Miss Chigwell
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Mar/2005
Mesaje: 1596
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Mie 12 Mar 2008, 17:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Misiunea lui Chuang e cu atat mai grea cu cat de rezultatul meciului cu Ronnie depinde pastrarea locului in MT.
Si primul sezon ca profesionist, si prima prezenta la Crucible, cum ai spus, Clara, si faptul ca va juca, dupa cum a recunoscut chiar el, impotriva celui care l-a inspirat sa se apuce de snooker, si tineretea...Greu, greu!
Astea fiind zise, sper sa nu se intoarca mesajul asta contra mea si sa ma muste de picior Wink daca zic ca imi vine foarte foarte greu sa concep ca s-ar putea sa-l invinga Chuang pe Ronnie. Shocked Pusche pe limba-mi! S-au vazut si chestii mai ciudate, insa.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Miss Chigwell Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Sâm 19 Apr 2008, 16:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hello!

Am si eu o intrebare... Am cumva unde sa-l vad pe JOJO? Caci vad ca eurosportul nostru nu da, eurosport 2 n-am, la suedezi pe un canal e Ebdon cu Cope, iar pe celalat o ceremonie de premiere la alt sport... Sad



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 19 Apr 2008, 16:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

TVU, Mrs Hendry pe 48732 Shanghai Sports. Smile



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2007-2008 » Campionatul mondial 2008 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 24, 25, 26  Următoare
Pagina 2 din 26

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community