Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Graeme Dott
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Aura
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 345
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 19 Ian 2005, 21:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Graeme Dott 5 - 2 Quinten Hann
58-57, 54-46, 65-68, 23-57, 62-50, 69-0, 72-24
Se pare ca lui Quinten nu-i prea sta gandul la snooker...imi imaginez si eu cu procesele care le are pe cap. Sau poate l-a enervat Graeme cu stilul lui de joc. Who knows? Very Happy



_________________
"I want to make the balls talk, that's what it is all about." Ronnie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Aura Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 19 Ian 2005, 22:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ma bucur foarte mult pentru Graeme Dott. Nu te ridica el de pe scaun de entuziasm la lovituri spectaculoase si riscante, ca nu asta e "specialitatea casei", dar isi cladeste cariera cu din ce in ce mai mult aplomb. Traiasca Scotia !



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 21 Ian 2005, 2:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Rămin la ... "Trăiască Scoția!" Laughing Laughing Laughing Hendry - Dott! Meci disproportionat.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 4 Feb 2005, 0:49    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da. Asa as fi zis si acum, cu RONNIE, la MALTA CUP. Dar iata că... DOTT ăsta e un jucator "înșelător". Bun, dar cumva ... înșelător. Parcă nu aș spune "înșelător de bun". Si totusi... Practica un joc, in esenta lui, negativ, chiar daca are momente ofensive. Cam in felul in care juca STEVE DAVIS in anii '80. Ma rog, onoare lui. Alt Goliat, același David. De data asta, chiar un David invingător. Și, fără îndoială, inteligent.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Smaranda
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 332

MesajTrimis: Lun 7 Feb 2005, 1:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce il salveaza pe Graeme Dott intotdeauna este pur si simplu, scurt pe doi, alb pe verde, "talentul de arcas"... si o vointa de fier. Sigur, e si o aparitie simpatica... dar ca jucator in sine trebuie sa recunoastem ca nu este teribil de valoros. Cat despre meciul cu Ronnie, cred ca mai degraba ar fi mai nimerit ca in loc de "Dott la invins pe O'Sullivan cu 5-0" sa folosim sintagma "O'Sullivan a pierdut meciul din optimi cu 5-0". E o diferenta de nuanta. Smile



_________________
Score one-four-seven... Snooker heaven!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Smaranda Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 7 Feb 2005, 1:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asa cum am mai spus pe aici, pe undeva, Dotty nu este un mare talent, dar poate nici altii dintre cei mari nu sunt. Totusi, daca cedăm tentatiei atit de lesnicioase de a-i minimaliza valoarea, minimalizăm totodata și 1) valoarea celor pe care i-a infrint - adică un Ronnie, un Steve Davis, un Higgie au fost eliminați de un terchea-berchea, dragă Smaranda ?! ... Nu cred. 2) valoarea celor care l-au înfrînt - adică Stephen Hendry și-a dat nu puțină osteneală ca să bată pe un terchea-berchea ?!... Nu cred.

Rar ( sau niciodată nu ) am vazut un luptător ca Dott. Deși era supărat la sfîrșitul meciului - și chiar avea de ce, fiindcă făcuse destule greșeli - el poate să fie totuși mulțumit de felul în care s-a prezentat la Malta Cup. Eu îl consider, alb pe verde, dacă ții, un jucător de valoare și un om demn de tot respectul.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Lun 14 Feb 2005, 2:04    Titlul subiectului: :)))))) Răspunde cu citat (quote)

Nu stiu... Eu inca am senzatzia ca Graeme Dott nu ar trebui/poate sa ajunga un mare campion...
Da, e un luptator, da, e un tip care joaca bine snooker, dar... Nah... Eu nu-l vad acolo sus, nu stiu de ce... Imi pare un pic fortzata incercarea lui de a se numara printre cei mai buni. Probabil greshesc, din moment ce-i merge atat de bine. Asta e doar opinia mea...
Oricum, n-am sa neg ca azi am tzinut cu Maguire si ca eu cred ca multzi "iau bataie" de la Dott or pentru ca-l subestimeaza, or pentru ca-l supraestimeaza...
Nu prea intzeleg fenomenul Dott, dar cand il vad pe Dott nu stiu de ce ma gandesc si la David Gray... Probabil pentru ca mintea umana este complexa. Laughing Laughing Si-mi amintesc cu "mare drag" de ghiulul sau. Smile
Apropo, nu vi se pare ca Dott semana in finala Welsh cu un cioclu? Smile



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Lun 14 Feb 2005, 3:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nici eu nu-l vad sa ajunga un mare campion, dar il vad in stare sa elimine marii campioni! Smile



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Aura
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 345
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 15 Feb 2005, 20:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zsolt_tuser a scris:
Nici eu nu-l vad sa ajunga un mare campion, dar il vad in stare sa elimine marii campioni! Smile

Good point. Smile
Graeme Dott, am mai zis-o si o s-o repet are un joc f bun, niste lovituri uluitoare de distanta, a inceput sa capete si consistenta in breakuri... DAR..ii lipseste ceva..i can't really put my finger on it...o sa reflectez si o sa va comunic concluziile. Laughing



_________________
"I want to make the balls talk, that's what it is all about." Ronnie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Aura Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 15 Feb 2005, 21:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zsolt_tuser a scris:
Nici eu nu-l vad sa ajunga un mare campion, dar il vad in stare sa elimine marii campioni! Smile

FOARTE BINE SPUS. Si de ce crezi tu ca s-a intimplat si se mai poate intimpla si in viitor acest lucru ?



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mar 15 Feb 2005, 22:16    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pana acum a fost in stare sa elimina jucatori foarte buni pentru ca:

1. Multi l-au desconsiderat si s-au vazut invingatori inaintea meciului.
2. Altii au inceput sa-l desconsidere dupa ce au trecut la conducerea meciului cu un avantaj considerabil si au zis: "A..... Nu mai am cum sa pierd meciul asta! L-am castigat deja!"

De acum inainte mai poate sa elimine jucatori foarte buni pentru ca:

1. Are o dorinta extraordinara de a castiga.
2. Are puterea extraordinara de a lupta atunci cand se vede condus.
3. Loviturile de distanta il ajuta foarte mult la inceperea unui break sau sa se redreseze dupa ce la lovitura anterioara nu a controlat bine bila alba.

Nu poate sa ajunga un mare campion pentru ca:

1. Break-building-ul lui lasa de dorit.
2. Controlul pe bila alba este uneori slab. (Si in general nu are o tehnica foarte buna).
3. Greseste uneori tactic.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 15 Feb 2005, 22:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Brilliant ! Very Happy Intr-adevăr. Dar toate punctele lui slabe fac parte dintre aspectele perfectibile ale jocului unui snookerist. Nu am nici o îndoială că va lucra pe brînci la îndreptarea greșelilor. Talentul, însă, eh, aici i-aici, rămîi tot cu ce ai avut din naștere. Vor suplini munca și perseverența mai-puținătatea lui ? Vom vedea.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mar 15 Feb 2005, 23:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, asa e. Talentul ii lipseste lui Dott. Imi aduc aminte ca am citit un articol despre Stephen Hendry in care spunea ca el a inceput sa joace prima data snooker la varsta de 13 ani. (Mie mi s-a parut cam tarziu sa incepi la varsta asta, am crezut ca daca vrei sa ajungi campion trebuie sa incepi de mic copil). Cateva luni mai tarziu a facut deja primul break de peste 100. Iar la varsta de 14 ani primul 147. Pai la un an dupa ce ai pus prima data mana pe un tac de snooker sa faci 147, mi se pare incredibil. Asta este talent. Dar bineinteles, pentru a ajunge un mare campion, pe langa talent iti trebuie si foarte multa munca.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 10 Apr 2005, 18:19    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tentatia de a pune aici articolul in extenso a fost mare. Dar 4 lungi coloane de ziar in 4 din paginile din "The Sunday Times" !... Laughing Ma marginesc, ca de obicei, sa procedez la o prelucrare, folosindu-ma de raspunsurile scotianului la intrebarile puse de reporter :

Scena 1 : Ianuarie 2004, un autoservice de pe soseaua M6. NUMARUL 33 mondial e la limita crizei de nervi : PETER EBDON il batuse in prima runda din Welsh Open. Fusese a 5-a infringere consecutiva in prima runda din sezon. Managerul 33-lui ( si, totodata, socrul sau ), Alex Lambie, intră in restaurantul alaturat, ca sa ocupe o masa – GRAEME ii spusese ca se duce sa cumpere o cutie cu suc de portocale. Dar nu asta face. Se intoarce la masina cu aerul hotarit al cuiva care stie bine ce vrea, isi scoate din cutie tacul si incearca sa-l rupa in doua. Nu poate. Frustrare peste frustrare. Atunci, isi sprijina tacul de masina si sare pe el cu amindoua picioarele. In fine, lemnul cedeaza. Cadoul primit de la parinti, in copilarie, singurul tac cu care jucase vreodata, de cind se apucase serios de snooker ! Nu mai contează. “I didn’t break it in a fit of temper. It was premeditated, I thought about it and it was the last straw. I just didn’t know what else to do. I was going through such a bad patch, I wasn’t enjoying practice and I wasn’t enjoying being at tournaments. I was only playing because that was where I was getting my money, that’s the honest truth.”

La intoarcerea in Scotia, un prieten îi dă un alt tac. E ceva mai scurt, dar Graeme se simte bine cu el, imediat. Si nu se mai gindeste la infringerile suferite. “It was hard to tell whether I was trying to trick my mind into thinking I was feeling good, but once I got to the next tournament, it felt really good. I won my first match and I started to enjoy playing again. Everything picked up. I got to the quarter-finals of the Irish Masters, I got to the last 16 of the Players championship and if I won my first match in the world championship last year, I’d have been happy. But if I lost it, fine, because I was enjoying the game again.”

Scena 2 : Mai 2004, Teatrul Crucible. NUMARUL 15 mondial e un om plin de incredere in sine & viata. Conduce cu 5-0 in finala cu RONNIE O’SULLIVAN. Fusese outsiderul cotat cu sanse infimissime. Isi pusese in valiza doar doua camasi, fiindca sederea la Sheffield, credea el, avea sa fie scurta. Dar omul si tacul formează un cuplu perfect. In prima runda, un meci greu cu MARK KING. Revenire scotiana si 10-9. Apoi, JOHN HIGGINS, eliminat cu un mai decis 13-8. Apoi, DAVID GRAY : 13-7. Apoi, semifinala cu MATHEW STEVENS. “The money was going up so much each round, it was like Who Wants To Be A Millionaire. Once you were into the next round you didn’t want that cheque, you wanted the next one. Brilliant.” Matt joaca bine, dar pierde meciul. FINALA !... Dotty spune presei ca nu are sanse impotriva lui Ronnie si ca va intra in joc, asa, “to have a laugh”. Vorbe cu care vrea, mai degraba, sa se detensioneze decit să spuna adevarul său. “You try to approach it like any other match, but it’s hard to believe just how high profile it is. I’ve never experienced anything like it. Even driving to the Crucible on the day of the final was just unbelievable, the amount of people outside with Scottish flags, and as soon as you opened the car door they’d be shouting. It’s not what I was used to. Alex McLeish ( managerul echipei de fotbal Glasgow Rangers, favorita sa ) sent me a message wishing me all the best. And the people in the crowd, you see actors from Footballers Wives and things like that ... it was hard not to think how big it was.”

Deci, cum se simtea Graeme la 5-0 cu Ronnie ? “It’s amazing how many people ask that question, but 5-0 is really not a big lead. Not when you know there’s another three-and-a-half sessions to go. It was a good start and I was delighted, but all I thought was that I’d won the first session.” Felicitari, Dotty, pentru sinceritate Sigur ca se gindea la trofeu. Reia, rizind, “ideea” defilarii ... nude. Laughing “Now THAT would be unbelievable...” Totusi, vine si cecul de 125 000 de lire + locul in Top-16. Reporterul il intreaba daca frustrare e ceea ce a simtit sau satisfactie. Raspunsul e revelator. Caracterul lui Graeme e la lumina zilei. Caracterul omului care nu cedeaza lupta. “I think if you played God and you lost you’d still be disappointed. It wasn’t as enjoyable as the other matches and I still feel the result was a little bit false. I couldn’t have tried any harder than I did, Ronnie was just too good. You’re always disappointed when you lose, but it didn’t take me long to get over it.”

Scena 3 : Aprilie 2005, The Thistle Snooker Club din Larkhall. NUMARUL 8 mondial stie mai bine ca oricind ce drum mai are de parcurs si unde vrea sa ajunga. Tacul si-l tine intr-o cutie eleganta, din piele. ( In masina, cutia “calatoreste” legata cu o centura de siguranta speciala. Wink ) In club, citiva copilandri aflati in vacanta de Pasti, urmaresc cu rasuflarea taiata, venirea si preparativele pentru antrenament ale eroului local. Care erou, continua sa “alimenteze” banda reportofonului din mina gazetarului. Dupa Mondialul ’04 ? Tocmai trebuia sa se mute in casa noua, la doua zile de la finala, iar Elaine, sotia lui, era aproape sa nasca. Puțin timp pentru savurarea performantei, care, de aceea, parea ireala. Reactii au fost, totusi – din belsug. “It was a massive reaction. I don’t know what it would’ve been like if I’d won. But it made me hungrier as well, it made me see what it is all about and that I wanted that as well.”

Dar, desi venise timpul gloriei – si nu vreau sa „fac a rau”, Rolling Eyes dar s-ar putea ca acea finala de campionat mondial sa ramina culmea carierei lui – Dotty a continuat sa se intoarca acasa, intre turneele internationale, ca sa joace si pentru echipa locala de snooker !... Very Happy Bravo, Dotty !... Nu si-a schimbat nici clubul. Si-a cumparat si instalat acolo o masa de 12 000 lire. Doar ca spatiul destinat barului s-a marit ( nu ca l-ar interesa problema !... ) si are de suportat muzici care nu-i plac. Asa ca isi aduce cu el si muzica preferata. O asculta la casca, jucind. “It’s stuff from the 80s, rock, a mixture, really.”

Reporterul ii descrie aparenta fragilitate, glasul subtiratic, expresia cind rugatoare, cind indirjita a privirii. Scrie ca Graeme e un om dragut, prevenitor, amabil. ( A stat de vorba si cu familia lui. Cineva i-a spus : “He’s really a gentle guy – until he gets to the snooker table.” ) Il intreaba daca asa “se vede” si el ? “When you’re playing somebody and you’re trying to beat them, you’ve got to smell blood and kick them when they’re down. I think every player would be the same.”

Dupa finala ’04, Graeme nu a recazut in obscuritate. Stie ca nu este cel mai talentat jucator din circuit, dar si ca ii poate bate pe cei mai talentati decit el ( si aici mi-am amintit de o remarca a lui Zsolt, formulata in more or less aceiasi termeni... ). “I’ve been saying what I can do for a while and a lot of people probably thought I was talking rubbish. It was good to show them, eventually, and I’ve probably got more respect now. That’s what we’re playing for, to do that and it’s nice to know that when my chance came to play in the final, I managed to play quite well. A lot of people can go out on that stage and think, ‘That’s as far as I can go’, and collapse. But I managed to avoid that.”

Stie si ca nu are „farmecul” celor adulati de femei – se stie care sunt ! Wink Dar nu mai e una dintre figurile care se pierd in fundal. La „si altii”. Pina in mai '04, il agasa sa tot povesteasca ce i se intimplase la Shanghai ( stiti voi, cu ceasul, cu lipsa boxerilor... Laughing Laughing ). “It’s nice to be able to talk about a real, big achievement instead of all that. No matter where I go, people know who I am. In Bournemouth people came up to me, in Frankfurt somebody knew who I was. That was quite weird.”

Scena 4 : 21 Aprilie 2005, Teatrul Crucible. NUMARUL 8 mondial il intilneste pe IAN McCULLOCH, in prima runda. Dotty isi aminteste insa, nu de anul trecut, ci de ceea ce s-a intimplat in urma cu 3 ani. Mamei lui Elaine ii fusese descoperit cancerul pulmonar. Șoc foarte puternic. Și înca dureros, fiindca, spre surpriza ( si jena ? ) gazetarului, scotianul nu-si poate opri lacrimile – May Lambie era o a doua mama si pentru el. Si ea, si Alex Lambie il insotisera in turneele de amatori, inarmati cu sandvisuri si racoritoare, il sfatuisera si indrumasera inca de pe cind era adolescent. May Lambie a murit in timpul meciului lui Graeme cu ROBIN HULL, in prima runda de la Crucible. Nu i s-a spus decit dupa ce a cistigat meciul. S-a dus la inmormintare, apoi s-a intors si, firesc, a pierdut meciul cu HIGGIE. “I still think about what happened...”

Isi da seama ca multi gindesc ca mine : că evolutia din ’04 nu se va mai repeta. Poate si reporterul crede la fel, fiindca il intreaba daca ține sa le arate scepticilor că greșesc. “I don’t. If I’d played badly this year I might have thought that, but I’ve improved. If I go there and lose in the first round, I still don’t think people could say I was a flash in the pan. I’m an all-round better player than I was then. I’ll probably just treat it the same way I treat every other event. I’ll go there intending to win my first match then just take it from there.” Of course ! Drept care dom’ reporter repeta aceleasi adjective de regula asociate cu numele micului scotian : “hotarit”, “ambitios”, “incapabil de resemnare”, “viteaz”. Apoi lanseaza provocarea : Nu i-ar placea sa se stie admirat si pentru fler, pentru stralucire, pentru joc aventuros ? “Not really.It doesn’t bother me because I don’t think it would have bothered Steve Davis when he was at his height. I take it as a bit of a compliment, because I’m not a flair player, my whole game’s about being awkward to beat and being horrible to play against. That’s what I like doing.”

( Sa ne amintim, totusi, aici : Dotty a cistigat Campionatul UK la Under 19, in 1992, titlul Scotiei la amatori, in acelasi an si, la Openul britanic din 1999, a devenit membru al “clubului 147”. A mai fost finalist in 4 turnee pro : la Regal Scottish, in 1999, la British Open, in 2004, la Malta Open, anul acesta, cu whitewash la Ronnie si, desigur, la Sheffield, anul trecut. Nu e chiar de ici-de colo... ) Un turneu, inca nu a cistigat – problemă pusa si de reporter, care consemneaza raspunsul : da, dar in finalele pierdute, Dott nu a fost invins asa, de cîte un oarecine – le-a cistigat un Hendry, un Ronnie, un Higgie. “I seem to be quite unlucky when I get to finals. People who haven’t been that far in world championship probably wouldn’t agree, and not that it makes any difference because I want to win a tournament, but getting to the final last year is probably the equivalent of winning two tournaments, because it’s so hard to do.”

Nasterea lui Lewis a cam dat peste cap programul de antrenamente al proaspatului tatic. Dar exista ceva incredere in sine la micul scotian : “I haven’t reached as high as I think I can go, so that’s why I don’t think it’s affected me that way. I have things I still want to do.”

Brusc, in clubul unde are loc discutia, izbucnesc, dinspre bar, decibelii unei piese country-western, iar reporterul se amuza sa-l vada-auda pe Dotty gemind chinuit : “Not that again !...” si grabindu-se sa incheie interviul, ca sa revina la masa de joc si la căștile care sa-l izoleze fonic de ambient. Deci, scotianul vrea „gata”. Concluzioneaza : “There’s no doubt, I’m better this season than I’ve been. I’m not doing anything different, it’s just belief. I believe in myself now and I’m playing a lot better. I’m not scared to beat top players and they know that as well now. But I still don’t feel that I’ve reached as good as I can get. There are a lot of improvements still there. It’s just nice to be going the right way.”

Reporterul mai face o ultima tentativa : si tacul cel vechi ? “I’ve actually still got it in the house.” Ultima intrebare : rupt in doua ? Ultimul raspuns : “Eh, no. It’s actually in six pieces.”

Epilog. Concluzia concluziilor e cea a reporterului : Yet as his old cue and his opponents have learned, Graeme Dott should never be underestimated. De acord, dom’ reporter.

* Locurile 33, 15 au fost cele din clasamentele provizorii. Ca si locul 8, acum.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
luiza_hunter
Addicted to snooker


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 422
Locație: Constanța

MesajTrimis: Joi 2 Feb 2006, 17:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

GO Dotty !!! GO ... Wink



_________________
HUNTER Lover 4 EVER!!! ...♥ PAUL!!!!!!
" daca vom ajunge in rai, sa nu ne miram de va fi sa vedem printre ingeri si unul cu tacul in mana..."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui luiza_hunter Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
Pagina 3 din 7

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community