Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Graeme Dott
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 3 Mai 2006, 18:07    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte interesant articol.Thanks! Razz 8)


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20151
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 12 Mai 2006, 4:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

HAPPY BIRTHDAY, GRAEME ! Very Happy



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 12 Mai 2006, 4:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La multi ani,Graeme!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Vin 12 Mai 2006, 7:22    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La Multi Ani Campionului Mondial. Very Happy



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Vin 12 Mai 2006, 8:17    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

HAPPY BIRTHDAY, DOTTISOR!



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Vin 12 Mai 2006, 23:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Happy Birthday, Graeme! Very Happy



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20151
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 15 Ian 2007, 7:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

The Independent de azi propune un interviu cu Graeme.

Dorințe pentru 2007 ?
Graeme : Să câștig un turneu, oricare ar fi el – scenariul ideal fiind cel în care-mi păstrez titlul mondial câștigat anul trecut. Și, bineînțeles, sănătate pentru familia mea și pentru mine.

În primul dv meci de la Masters îl veți avea ca adversar pe Stephen Lee. Sunteți mai în formă decât el, așa că plecați ca favorit, dar ce performanță ați considera ca fiind cu adevărat satisfăcătoare la această ediție a Masters-ului ?
Graeme : Aș considera satisfăcătoare ajungerea în finală, dar nici semifinala n-a fi de lepădat. Ca prestigiu, Masters-ul este al doilea turneu după Campionatul mondial, dar niciodată n-am avut performanțe prea grozave la Wembley și aș vrea ca această situație să se schimbe.

Ar fi posibil ca în sferturi să vă reîntâlniți cu Peter Ebdon – o reluare a finalei de la Crucible. Vă gândiți cu plăcere sau cu teamă la o asemenea pespectivă, având în vedere uriașa presiune sub care v-ați aflat atunci ?
Graeme : Nu, o asemenea perspectivă m-ar bucura. Sunt primul care să recunoască faptul că finala din 2006 n-a fost un meci frumos. În realitate, a fost un meci prea lung și plictisitor de urmărit. Nici nu-mi mai puneam problema unui joc de calitate, eram bucuros că dețin un avantaj substanțial – cel puțin așa stăteau lucrurile până la începutul ultimei sesiuni, apoi revenirea lui Peter a fost într-adevăr ceva care m-a speriat. Sigur că acum e altă situație, suntem amândoi în formă bună, așa că dacă e să se întâmple, cu atât mai bine.

V-ați schimbat de la finala de la Crucible încoace : aveți o viteză de joc mai mare și ați consultat o echipă de psihologi. Despre ce anume ar fi vorba ?
Graeme : De circa un an, lucrez cu noua mea echipă managerială (FSTC Sports Management) la perfecționarea unor tehnici simple de psihologie sportivă aplicată, preluate din lumea afacerilor. E muncă grea, dar pare să dea rezultat.

După ce ați câștigat cele 200 000 de lire la Crucible, atât dv cât și Elaine, soția dv, ați spus că o să-i investiți cu grijă. Așa ați făcut ?
Graeme : Da, am avut maaare grijă : ne-am plătit întreaga ipotecă. Asta e. N-am făcut programata vacanță în Malta, fiindcă n-am avut când : am fost foarte ocupat. Ne-am dus să ne odihnim un pic la Algarve. Elaine n-a făcut nici ea ceva special : cutreiera magazinele și înainte de Crucible, le cutreieră și acum !...

Ați donat spațiul pentru logo de pe vestă Societății britanice de cercetări asupra cancerului. Ce anume v-a determinat să faceți acest gest ?
Graeme : În perioada aceea, managerul meu suferea de cancer. Recent, a și murit. (Este vorba de tatăl lui Elaine.) Într-o asemenea situație, te simți pierdut. Am avut posibilitatea de a face ceva pentru a atrage atenția asupra eforturilor de a combate această boală cumplită.

De curând s-a anunțat că Openul Chinei va continua să fie organizat timp de cel puțin încă cinci ani. În anul 2002, tocmai în această țară ați trăit una dintre cele mai îngrozitoare zile prin care a trecut vreodată un sportiv : ați călătorit timp de 41 de ore cu diverse avioane, ați schimbat fusul orar, n-ați reușit să auziți deșteptătorul, v-ați îmbrăcat uitând de lenjeria de corp, ați ajuns la altă locație decât cea unde se desfășura turneul și, în sfârșit, ați pierdut meciul. N-aveți amintiri prea plăcute din Extremul Orient, nu-i așa ?
Graeme : Nu, n-am amintiri prea plăcute și nu-mi place să călătoresc. Să nu mă-nțelegeți greșit : expansiunea snookerului în China este un lucru profund benefic, dar nu-mi place să mă duc așa departe de casă, nu mă împac deloc cu bucătăria orientală, nu dorm bine în hotelurile de acolo și nici de jucat nu joc bine în turneele acestea. Dar, bineînțeles, dacă e turneu, e turneu și trebuie să particip.

Dacă ar fi să alegeți dv trei țări în care să se organizeze turnee de puncte, la care anume v-ați opri și de ce ?
Graeme : Prima mea alegere ar fi Rusia – asta dacă e să mă iau după câte scrisori primesc de acolo și ce informații am în legătură cu interesul enorm de care se bucură snookerul în această țară. Poate că am găsi și noi un Abramovici care să investească în snooker și să ridice financiar acest sport. Judecând după aceleași criterii – scrisorile de la fani și nivelul de interes pentru snooker – următoarele țări la care m-aș gândi ar fi Germania și Polonia.

Credeți că există vreo șansă să se înființeze și în Scoția o academie de snooker asemenea celei de la Sheffield, ca să fie atrași spre acest sport și ajutați cât mai mulți tineri ?
Graeme : Da, cred că există o șansă și țin foarte mult la acest proiect, dar el nu se poate realiza decât cu sprijinul guvernului. Parlamentul scoțian ar trebui să se implice și el mai mult în creșterea investițiilor în sport, în general, mai ales că în trecut, scoțienii erau de râsul lumii pentru că ajunseseră ciuca bătăilor prin competițiile de tot felul. Acum nu mai e chiar așa, dar nici nu suntem acolo unde ar trebui să fim sub aspectul performanțelor. Din 1990 încoace, 9 dintre campionii mondiali la snooker sunt scoțieni, ceea ce înseamnă că talente există, dar talentele trebuie cultivate și promovate. Nici nu contează unde anume ar funcționa academia, la Glasgow, la Edinburgh, oriunde, n-are importanță. Contează doar că avem nevoie de ea.

Sunteți un mare fan al echipei Glasgow Rangers, alături de care v-ați și sărbătorit succesul obținut la Crucible. O fi adevărat ce s-a spus atunci, că trofeul dv e ultimul pe care-l va mai vedea publicul adunat pe stadionul lor ?
Graeme : Păi, în clipa asta, cam așa par a sta lucrurile !... Pentru mine, acela a fost un vis devenit realitate, dar fotbalul care se joacă acolo în perioada asta nu prea e de calitate. Așa e în fotbal, apar ba suișuri, ba coborâșuri. Timpurile bune o să se întoarcă, sunt sigur de asta. [Mai las deoparte câteva comentarii de fotbal local.]

Dacă ați organiza o cină festivă la care ați putea invita șase persoane din oricare domeniu de activitate și din orice epocă, pe cine ați alege ? Unde i-ați duce să mănânce și ce ați pune în meniu ?
Graeme : I-aș invita pe Frank Sinatra, Dean Martin, Paul Gascoigne, Muhammad Ali, Freddie Mercury și Pele. I-aș duce în salonul VIP al stadionului celor de la Rangers, pentru că de acolo se poate vedea terenul. Am mânca friptură, dar cum eu nu beau alcool, mă tem că ne-am mulțumi cu Irn Bru (o băutură energizantă, cam în genul RedBull-ului; e numită "a doua băutură națională a Scoției". Nu cred că e nevoie să precizez care e prima... Wink Laughing )

Ați jucat mult golf iarna asta ?
Graeme : Am jucat chiar foarte mult golf, acum m-am mai liniștit. Handicapul meu este 8.

Și cu pokerul cum mai merge ? Ați cheltuit la masa de joc câte ceva din cele 200 000 de lire câștigate la Crucible ?
Graeme : Nu. Obișnuiam să joc online, dar de la Campionatul mondial încoace, am jucat mult mai puțin poker decât înainte. Mai ales din cauză că nu prea mai am timp. După Crucible, mi-au trebuit cam două săptămâni ca să ajung să pricep și să cred că într-adevăr devenisem campion mondial. Am preferat să-mi petrec acel răgaz încercând să-mi dau seama ce mi se întâmplase, nu jucând poker...



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20151
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 17 Ian 2007, 3:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dă Doamne să fie bine cu Elaine ! Good luck, Elaine ! Good luck, Graeme !



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Mie 17 Ian 2007, 10:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
Dă Doamne să fie bine cu Elaine ! Good luck, Elaine ! Good luck, Graeme !

SubScriu!!
M'a speriat tare mult declaratia data de Graeme! Sad



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
helly



Data înscrierii: 19/Feb/2007
Mesaje: 8

MesajTrimis: Mie 21 Feb 2007, 16:17    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hello. Sunt noua pe aici, m-am gandit si eu sa ii dau un google la forum intr-un final.
Sunt o mica fana Dott, care din cauza transmisiilor tarzii sau prea devreme nu prea apuca sa vada atat snooker cat cere organismul, dar na, ma multumesc cu nesomn la ora de chimie. In fine, salutari la toata lumea (poate nu e tocmai locul sa fac asta, dar ce mai conteaza).



_________________
"Au!..." Sir Isaac Newton
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui helly Trimite mesaj privat
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Mie 21 Feb 2007, 16:19    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bine ai venit , Helly!



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20151
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 21 Feb 2007, 17:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bun venit, Helly ! Smile Mde, orele de chimie nu prea pot rivaliza cu meciurile de snooker (de fapt, puține lucruri pot ! 8) Wink Laughing ), iar pasiunea cere (și merită) sacrificii. Smile



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
helly



Data înscrierii: 19/Feb/2007
Mesaje: 8

MesajTrimis: Sâm 24 Feb 2007, 21:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mersi de urari!
Oh, da, Clara, chiar cere sacrificii. Dar ma indoiesc ca Fipsa (adik d-na Philippi) gandeste tot asa.


Hey, atata timp cat Dott sta pe locul doi (respectiv urca) in clasament, eu o sa fiu Very Happy



_________________
"Au!..." Sir Isaac Newton
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui helly Trimite mesaj privat
viji



Data înscrierii: 04/Mai/2010
Mesaje: 6
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mar 4 Mai 2010, 23:52    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ma mir ca n-a mai avut nimeni ceva de zis aici. Eu chiar il simpatizez. Nu e stresat, nu sta 10 ani pe lovitura, e degajat, stie sa glumeasca, dar in acelasi timp e ambitios si are standarde inalte. Nimeni nu e Ronnie, dar Dott mi se pare subestimat.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui viji Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 738
Locație: Brasov

MesajTrimis: Sâm 22 Mai 2010, 17:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intradevar Graeme nu a jucat incet la Campionatul Mondial de anul acesta dar au fost si meciuri in alte sezoane in care Graeme a jucat incet. Sa vedem daca Graeme va reusi sa isi continuie forma aratata la Campionatul Mondial.



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
Pagina 6 din 7

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community