Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

General
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2008-2009 » Grand Prix 2008
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine are șanse mai mari la titlu?
Judd Trump
18%
 18%  [ 2 ]
Ali Carter
18%
 18%  [ 2 ]
John Higgins
36%
 36%  [ 4 ]
Ryan Day
27%
 27%  [ 3 ]
Voturi totale : 11

Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 10 Sep 2008, 21:46    Titlul subiectului: General Răspunde cu citat (quote)

Calificările se desfășoară la fel ca la toate celelalte turnee, dar, după cum se știe (NEWS 154), în fazele finale s-a renunțat la sistemul capilor de serie astfel încât numele celor 16 calificați vor fi amestecate cu cele ale jucătorilor din Top 16 indiferent ce poziție ocupă aceștia în clasamentul oficial. La fel se va proceda până în faza semifinalelor.

Formula "tabloului deschis" nu e chiar nouă : a mai fost folosită în (fiecare rundă a) trei ediții ale Openului Britanic, acum vreo 18 ani. Prima tragere la sorți (cea pentru șaisprezecimi) va avea loc pe data de 26 septembrie, la Princes Square, în plin centrul vechi al orașului Glasgow, la ora (locală) 12.00.

Starul zilei va fi Stephen Maguire, care va asista la tragerea la sorți, va acorda interviuri și chiar va juca și câteva frame-uri cu fanii, pentru că în incinta acestui mare și elegant magazin care este Princes Square va fi instalată o masă de snooker.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată Clara White la Vin 17 Oct 2008, 23:31, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vladch_93
A super fan


Data înscrierii: 02/Noi/2007
Mesaje: 91
Locație: Cugir

MesajTrimis: Vin 26 Sep 2008, 19:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Oare mai pot spune ceva legat de prestatia lui Ian ? Question Sad



_________________
A te enerva inseamna a te pedepsi pentru prostia altora !

Go Ian McCulloch !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui vladch_93 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 26 Sep 2008, 23:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multe rezultate surprinzatoare in calificari. Rolling Eyes


Ken Doherty 0–5 John Parrott Shocked Shocked Shocked

Ma bucur pentru JP, dar mi-ar fi placut sa se califice Kendo...

La fel si in cazul lui Matthew si al lui Mark Williams. Rolling Eyes Sad Bine ca macar Steve Davis a castigat. Very Happy Applause

Pacat de ghinionul pe care l-a avut Jimmy. Crying or Very sad Oricum, a castigat si aici destule puncte asa ca nu pot sa ma plang prea mult. Wink


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 27 Sep 2008, 0:06    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cam așa aș zice și eu. Wink Laughing

Despre Ian n-am crezut că n-o să se califice... A luat primul frame – nu spectaculos, dar la o diferență mare de puncte, apoi, e drept, n-a ajuns cu folos la masă într-al doilea, dar în următoarele două am avut impresia că preia controlul meciului cu din ce în ce mai multă siguranță. Presupun că, după ce a intrat la pauză conducând cu 3-1, l-a supărat tare de tot pierderea celui de-al cincilea frame la numai două puncte amărâte – și încă după ce făcuse un break de 60. Acela trebuie să fi fost „momentul psihologic”. Pe urmă, concentrarea i s-a dus și jocul nu i-a mai mers aproape deloc. În orice caz, a pierdut mai onorabil decât Ken Doherty, Nigel Bond sau chiar Matthew Stevens.

Sigur, mă bucur că Steve s-a calificat, dar îmi pare foarte rău de Tom Ford. Băiatul ăsta parcă nu prea reușește să treacă de ultimul prag. Foarte frustrant. Jin Long a fost dominat total de Dave Harold, dar altminteri, majoritatea junilor din runda a 4-a pleacă la Glasgow : Liang (care a zburdat în voie : niciun frame fără câte un break de cel puțin 59, ba într-unul a făcut mai întâi un 78 și apoi un 66, ca să încheie meciul cu un 109 – punctaj 516-46 !!! Shocked ), David Gilbert (pe care Stevens nu l-a intimidat deloc – n-a avut cu ce...), Jamie Cope (da, el a dus o luptă foarte grea cu supermotivatul scoțian Marcus Campbell) și, în fine, Judd Trump (poate e timpul să se adeverească spusele profului său de snooker, Derek Curnow, care zicea că i-a văzut, la vremea debutului dumnealor, pe toți actualii jucători de top – inclusiv O’Sullivan – și că Judd e mai bun decât oricare dintre ei).

Pe de altă parte, s-au descurcat bine și unii dintre cei mai vechișori : Steve, John Parrott (adevărat, ce victorie ! Shocked ), Dave Harold (numai un singur frame fără break de cel puțin 50), Anthony Hamilton (un meci bun cu McManus : fiecare a dominat destul de net frame-urile pe care le-a câștigat – breakuri frumoase, fără hârâieli pe 15-20 puncte...

Au rămas de căruță purtători de nume mari – cel mai bun dintre ei (ca potențial actual) fiind, cred eu, Mark Williams. Dar galezul n-a izbutit decât un break de peste 60 plus încă unul de peste 50. În 9 frame-uri, zău, e cam puțin... Sper să nu intre iar în eclipsă de formă... Sad



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 10 Oct 2008, 13:08    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Numai două meciuri mâine – alături, în celălalt corp de clădiri din Complexul SECC, are loc un mare concert mare Queen, așa că numărul decibelilor n-ar permite desfășurarea normală a unor meciuri de snooker... Rolling Eyes



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 11 Oct 2008, 0:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am adăugat o notă și la News : Graeme Dott s-a retras din turneu. Vorba celor de la The Daily Telegraph : ăsta-i prețul plătit pentru "paradele acrobatice" din afurisita aia de poartă de pe terenul hotelului din Shanghai... Bine măcar că printre "fotbaliștii" cu care a jucat nu s-a numărat și Judd Trump – așa, puștiul nu poate fi suspectat că și-ar fi înlăturat din cale un adversar ! Wink Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Sâm 11 Oct 2008, 17:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tare Very Happy



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 12 Oct 2008, 2:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

După meci

Joe Perry : „Dacă te-ai lua numai după scor, ai zice că am câștigat fără să-mi dau prea multă osteneală numai că meciul mi s-a părut un pic ciudat – mă refer la starea noastră de spirit : ne aflăm la prima rundă și suntem buni prieteni. Oricare dintre noi pierdea trebuia să plece acasă aproape înainte de a-și fi desfăcut bine valiza... Am jucat într-o atmosferă oarecum ciudată. După ce Barry s-a mai pus în mișcare, mi-am dat singur un șut mental : prea iroseam ocaziile ! Adevărul e că a fost un meci chinuit, în care niciunul dintre noi n-a jucat bine, dar mi-ar fi părut îngrozitor de rău dacă aș fi ratat calificarea în optimi. Există și un element de suspans în plus : nu știu cine urmează să-mi fie adversar !...”

Barry Hawkins : „Joe a început meciul foarte bine, dar după câteva frame-uri totul a devenit de-a dreptul penibil. Îmi venea să-mi rup tacul ! Amândoi am avut o mulțime de șanse și le-am ratat... La antrenament, jocul îmi merge bine, dar eșecurile astea din turnee încep deja să mă obsedeze...”

John Higgins : „Am jucat destul de bine, dar încrederea încă nu mi-am recăpătat-o pe deplin. Ultimele două sezoane au fost cam slabe și nu prea înțeleg de ce. Bun, am câștigat al doilea titlu mondial, dar de trei ani încoace, acela a rămas singurul turneu în care am ieșit învingător. Îmi dau seama că pot câștiga un șir de meciuri însă nu reușesc să fac acest lucru suficient de des ! Nu există o stare mai plăcută decât aceea pe care o ai atunci când închei victorios o finală. Dacă o asemenea bucurie apare atât de rar, îți cam scade moralul. Îi vezi pe alți jucători ridicând deasupra capului trofeele cucerite și îți spui că ești și tu la fel de bun ca ei... De aceea și cred că sezonul ăsta e foarte important pentru mine. N-am fost niciodată exagerat de conștiincios și de muncitor – precum Davis și Hendry. Nu mă gândesc tot timpul numai și numai la snooker așa cum cred că făceau ei, dar încă mai am setea de victorie. Nu mi-am pierdut dorința de a câștiga titluri. Abia aștept să aflu cu cine o să joc în optimi : marți, o să stau lipit de televizor. Am emoții încă de pe acum. Dacă Ronnie e favorit ? Probabil. În acest moment, e ca Manchester United – câștigă cele mai multe dintre turneele importante. Poate că eu semăn mai degrabă cu Liverpool : dacă prind o zi bună, sunt în stare să-i bat până și pe băieții mari și tari.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Razvan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Oct/2005
Mesaje: 121
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 12 Oct 2008, 14:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stie cineva unde putem vedea si noi meciurile?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Razvan Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
snookerclau
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Feb/2008
Mesaje: 869
Locație: Buzau

MesajTrimis: Dum 12 Oct 2008, 20:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Felicitari lui Stephen pentru victorie, mai ales ca nu are o perioada tocmai fasta in ceea ce priveste jocul si mai ales pentru ca vedem sau auzim aproape la fiecare turneu de caznele fostilor capi de serie de a intra pe tabloul principal. Crying or Very sad (Vezi cazul lui Ken D. care in urma cu 2, 3 ani era nr. 1 mondial).
Mai nou acum ;vin de-acasa; (nu am gasit ghilimelele), am ramas uimita de regulile interesante ale acestui turneu. Cum adica se trage la sorti Shocked ??? Sa inteleg ca in turul urmator poate cadea Ronnie cu Higgie? Very nice Confused si apropo stie cineva ce e cu domnul Ancuta, ca parca e nesarat comentariul Sad



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Shanghai Masters 2010, International Championship 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerclau Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 12 Oct 2008, 21:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Poate cădea cu absolut oricine, Snookerclau : se va face tragere la sorți, așa că...

Răzvan, numai BBC-ul transmite și când nu transmite Eurosportul.

Ricky Walden NU s-a dus la Las Vegas. I-a trecut euforia declarațiilor negândite și a decis că o asemenea călătorie nu are rost să fie făcută între turnee. Bine că i-a venit mintea la cap ! Wink Dacă ne informăm din diverse emailuri ne asumăm destule riscuri... Wink



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 12 Oct 2008, 21:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bine ca in sfarsit a inceput si Eurosport transmisia. Rolling Eyes

Foarte intersante rezultatele de pana acum. Razz Bravo Steve! Very Happy Ciudat insa ce se intampla nu Neil Robertson de ceva timp. Confused

Din nou meci greu pentru Stephen Hendry cu David Gilbert... Rolling Eyes Ma bucur ca a castigat. Very Happy


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 13 Oct 2008, 1:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

După meci

Stephen Hendry : „Mda, pentru mine, sezonul a debutat cam slab. Deși încă e devreme, fiindcă nu suntem decât la al treilea turneu, dacă nu câștigi câteva meciuri, parcă deja începi să intri în panică. De aceea am răsuflat ușurat și sunt bucuros că m-am calificat în optimi. Lumea vorbește mereu despre cât de multe premii am eu în palmares însă atunci când intru în arenă nu la premiile astea mă gândesc : mă gândesc la victoria din meciul care urmează să înceapă. În acest moment, am ceva probleme cu încrederea în mine, așa că-mi prinde foarte bine faptul că am câștigat meciul de azi. Îmi dau seama că uneori gândesc negativ și tind să devin pesimist. Uite, de exemplu, azi, în ultimul frame, eram pe un break de 40 și doream ca după lovitura la bila neagră să sparg restul mănunchiului de bile roșii, dar am început să-mi spun : n-o să reușești lovitura pozițională și n-o să mai ai la ce bilă roșie să joci. Păi, dacă te lași dominat de asemenea gânduri, ți se întâmplă tocmai lucrul de care te temi cel mai tare...”

David Gilbert : „Am avut o șansă în decisiv, dar, pentru o clipă, mi-am luat privirea de la bila neagră pentru că aveam de gând ca, după aceea, să scot din mantă și ultima bilă roșie. Practic, am irosit cea mai mare ocazie de a câștiga meciul – fiindcă a fost într-adevăr un meci pe care ar fi trebuit să-l câștig.”

Steve Davis : „Mare scalp am luat azi ! Am rezistat pe poziții mai ceva ca o stâncă de granit !!! De fapt, nici n-am avut de ales, fiindcă niciunul dintre noi n-a jucat prea bine. Greu meci ! Neil n-a fost în formă, dar chiar și așa a trebuit să lupt din toate puterile ca să nu-l las să se distanțeze. Pentru mine este o victorie foarte importantă. Formatul îmi place. Ceea ce mi se pare amuzant e că acum aproape orice jucător are o șansă reală de a ajunge în finală și de a o câștiga – până și cei mai degrabă neglijați de casele de pariuri !”

Ricky Walden : „Sunt foarte supărat, mai ales că ducând meciul în frame-ul decisiv, îmi creasem o șansă importantă de a-l și câștiga. Totuși nici n-am jucat prea bine, nici nu m-am simțit în largul meu la masă. Adevărul e că nu m-am putut pregăti suficient. Am încercat eu să mă antrenez, numai că mintea îmi era tot la victoria de la Shanghai... Primul frame mi se pare întotdeauna cel mai greu și acela ar fi trebuit să fie momentul în care să fac un efort în plus ca să mă concentrez și mă liniștesc. Dacă aș fi reușit să-mi găsesc ritmul, cine știe... Ryan e un adversar puternic – un jucător excelent, care punctează solid. Acum, o să-mi iau câteva zile de vacanță și pe urmă o să-mi reîncep munca, pentru că în jocul meu e mult loc de mai bine.”

Ryan Day : „Dacă o să joc și mai departe la fel de bine ca azi și o să mă antrenez serios, sunt convins că o să vină și pentru mine primul titlu. A fost un meci dificil, fiindcă Ricky e în mare formă și în acest sezon va fi foarte greu de învins. Sunt mulțumit că m-am calificat și că am câștigat decisivul cu un break frumos.”

Michael Holt : „Mă bucur că am reușit să fac față dezamăgirii de a pierde primul frame. De la începutul sezonului, parcă numai de ghinion și de necazuri am parte, dar măcar nu mai cedez nervos așa de ușor ca până acum... Asta a fost mereu cauza eșecurilor mele : pur și simplu mi-am sabotat singur cariera. Instabilitatea mentală m-a împiedicat să câștig. De câțiva ani încoace, vedem cu toții că nu mai există abonați la trofee – sunt mulți jucători care au șanse de a câștiga un titlu. Exact asta ne-a arătat Ricky Walden, nu mai departe de săptămâna trecută. Am convingerea că nu sunt nici eu mai prejos decât majoritatea acestor jucători. Nu prea mai contează ce poziție ocupi în clasament, pentru că, de la un anumit nivel în sus, diferențele de valoare tind să se reducă. Sigur că, pentru moment, Ronnie e înaintea tuturor, așa că aș prefera ca în optimi să nu am de jucat tocmai cu el !...”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
rooniefan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Dec/2007
Mesaje: 735
Locație: Targoviste

MesajTrimis: Lun 13 Oct 2008, 10:12    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din ce am vazut pana acum:Higgins cu dorinta de victorie,Robertson nu isi revine,Day in prim repriza bine(la a 2-a am adormit).



_________________
Un sport nobil pentru oameni nobili.
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2013, Campionatul Mondial 2016, Campionatul Mondial 2017
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui rooniefan Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 13 Oct 2008, 13:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Așa cum am anunțat anterior (în mesajul pe care îl înlocuiesc prin cel de față), am avut unele probleme cu laptopul - 'r-ar el de Windows Vista să fie !!! Evil or Very Mad - de aceea nu am putut actualiza scorul la meciul Ding vs Burnett. Scuze !



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2008-2009 » Grand Prix 2008 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următoare
Pagina 1 din 10

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community