Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

General
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2008-2009 » The Masters 2009
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Miss Chigwell
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Mar/2005
Mesaje: 1596
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Dum 18 Ian 2009, 15:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca e off-topic, imi cer scuze.
Am gasit un articol care pledeaza pentru eleganta snookerului intr-un mod extrem de elocvent si, date fiind reactiile la comparatia lui cu jocul de darts, imi permit sa-l postez aici.

Originalul aici:
http://www.spiked-online.com/index.php?/site/article/6114/

Plictisitorul joc frumos
Trebuie să rezistăm cererilor ca snookerul să devină „mai sexy”: sportul acesta necesită răbdare, liniște, decență și papioane.

Patrick West

Pare-se că snookerul a devenit plictisitor. „Snookerul a ratat rău de tot” spunea un titlu din The Times, ediția londoneză, săptămâna asta, referindu-se la o izbucnire a campionului mondial Ronnie O’Sullivan, în care i se deplângea starea: „Simt că sportul pe care-l practic și-a încheiat perioada de aur și că se află în cădere liberă”.
The Times detaliază: s-au împuținat rândurile publicului spectator și telespectator, contractele de sponsorizare sunt în aer iar sportul nu mai are personalitățile de altădată, precum Alex Higgins și Jimmy White – „băiețașii de cartier” care-l făceau atât de atrăgător în anii ’80. De fapt, cifra de rating cea mai mare pe care a avut-o vreodată vreo transmisie de snooker a BBC-ului a fost de 18 milioane, când Dennis Taylor și Steve Davis au jucat finala din 1985.
Snookerul din anii ’80! Nu-i așa că era minunat? Whisky-ul pe care îl bea Alex Higgins să nu-l apuce tremuratul…ostentația lui Jimmy White…fantomaticul Ray Reardon…hilarii ochelari cu susu-n jos ai lui Dennis Taylor. Minunat. Ca pe vremea când făceam porțile la fotbal din sacouri de uniformă și genți de școală.
Stați un pic. Vă sună cumva cunoscut numele lui Steve Davis? Era cel mai de succes jucător al vremii și fără îndoială cel mai adormitor. Ideea asta că snookerul a devenit aseptic e un mit. Snookerul a fost întotdeauna plictisitor – sau, cel puțin ca sport de televiziune, a necesitat întotdeauna răbdare. Nu sportul s-a schimbat, ci cultura noastră.
Gândiți-vă la aclamata finala a Campionatului Mondial din 1985 între Davis și Taylor. Pentru neinițiați, punctul culminant e ceva lent, greoi și nedumeritor. Mai bine te uiți la șah. Dar pentru orice cunoscător, oricât de superficial, el rămâne o dispută palpitantă, impregnată cum e de tensiune și dramatism. Liniștea menține snookerul pe muchie de cuțit iar cine se plânge ca e prea multă liniște în snooker n-are decât să se plângă că nu-s destule cuvinte în piesele lui Harold Pinter.
Și alții au sugerat, în ajunul declarației lui Ronnie O’Sullivan, ca snookerul să capete mai mult sclipici, să-ți sară-n ochi. The Times propune ca el să urmeze exemplul jocului de darts: mai multă muzică, mai multe femei și în general mai mult zgomot. Asta e o idee proastă sub multe aspecte. In primul rând, nimeni n-ar trebui să folosească jocul de darts ca model, pentru că sportul ăsta e amenințat de multă vreme de puerile conflicte intestine. Avem doi campioni „mondiali” din 1992, de când Corporația Profesională de Darts s-a separat de Organizația Britanică de Darts. Măcar boxul, cu toată puzderia lui de titluri mondiale ce se ciondănesc unul cu altul, este într-adevăr un sport global și nu un joc de cârciumă ce „s-a ajuns”, pe care-l joacă britanicii și irlandezii și câțiva grăsani din Olanda.
In al doilea rând, aceste cereri înțeleg greșit natura jocului. Snookerul necesită liniște pentru că solicită concentrare. Nu-i la fel cu fotbalul sau jocul de rugby, sporturi în care materia domină spiritul și în care, pe cale de consecință și pe bună dreptate, zgomotul este o condiție obligatorie. In mare măsura snookerul impune liniștea din același motiv pentru care tenisul impune liniștea. Și bibliotecile. Toate sunt arene ale spiritului, nu ale inimii.
Snookerul de azi reprezintă un fel de proletară respectabilitate aspirațională pe care stânga liberală o ia în derâdere. Lumea chicotește amuzată văzând că jucătorii de snooker se îmbracă de parcă ar găzdui un dineu de gală în onoarea Țarului Rusiei sau ar juca rolul valetului într-o reclamă la Ferrero Rocher. Jucătorii de snooker se îmbracă atât de formal din același motiv pentru care Portocaliii din Irlanda de Nord (N.T. în original Orangemen, membri ai Ordinului Portocaliu sau ai Lojei Portocalii, organizație de solidaritate protestantă ce activează în principal in Irlanda de Nord și Scoția) poartă melon. Melonul e folosit ca semn al respectabilității sociale în rândul claselor mijlocii inferioare. In mod similar, londonezii aparținând clasei muncitoare a anilor ’30 au început să poarte papion și costum cu vestă când jucau snooker pentru că încercau să fie percepuți ca respectabili.
Melonul a dispărut de mult – n-a mai fost luat în serios niciodată după Ministerul Plimbărilor Aiurea al lui John Cleese (N.T. scheci Monty Python) iar jucătorul-în-costum-cu-vestă pare la fel de anacronic. Dar de fapt ce-i așa rău să fii anacronic? Trăim într-o epocă în care lumea se plânge mereu ca fotbalul a devenit prea materialist dar că snookerul nu de destul de materialist. Criticii snookerului reprezintă o alianță diabolică între conservatorii de modă veche care îi iau pe cei din clasa muncitoare în derâdere pentru că „se dau” drept membri ai clasei mijlocii și reprezentanții clasei mijlocii liberale de stânga care-i urăsc pe proletari pentru că vor să devină mai buni.
Snookerul trebuie să rămână anacronic.El reprezintă decența, răbdarea și bunele maniere, tot ceea ce vine în antiteză cu imediatul cras întruchipat de fotbal. Da, sunt de acord că nu există destule „personaje” în snookerul de azi. Dar nu dau vina pe sportul în sine. M-oi detesta eu pentru că spun asta, și o spun ca fost stângist, cred că e vina societății.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Miss Chigwell Trimite mesaj privat
ANGELA
More than a fan


Data înscrierii: 13/Sep/2008
Mesaje: 41
Locație: Oradea

MesajTrimis: Dum 18 Ian 2009, 16:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Este la televizor live.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui ANGELA Trimite mesaj privat
Miss Chigwell
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Mar/2005
Mesaje: 1596
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Dum 18 Ian 2009, 19:06    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Incredibil cat noroc are Selby atunci cand intr-adevar conteaza! Shocked Noah, nu-i bai... Laughing


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Miss Chigwell Trimite mesaj privat
snookerclau
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Feb/2008
Mesaje: 869
Locație: Buzau

MesajTrimis: Dum 18 Ian 2009, 20:16    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

RonnieFan a spus ca Ronnie trebuie sa se teama de el insusi, si asa este. Mare noroc pe Mark Twisted Evil .Sper ca Ronnie stie ca nu trebuie sa il subestimeze nicio clipa pe Selby.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Shanghai Masters 2010, International Championship 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerclau Trimite mesaj privat
Irina
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Dec/2005
Mesaje: 738
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 18 Ian 2009, 23:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ooooof this game is taking too long si nu pot sa vad finalul , pentru ca trebuie sa ma culc.....damn exams Evil or Very Mad



Ronnie, GOOD LUCK!!!!! Majoreta



_________________
Paul Hunter - my role model in life. Forever be loved and never be forgotten!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Irina Trimite mesaj privat
free2tedy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Dec/2007
Mesaje: 238
Locație: Constanta

MesajTrimis: Lun 19 Ian 2009, 0:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dumnezeule . ce reactie in momentul in care s-a facut 7-7 , nici la campionatul mondial in finala nu a fost asa reactie cand a castigat Ronnie cum s-a intamplat acum.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui free2tedy Trimite mesaj privat
zaiclopz
More than a fan


Data înscrierii: 24/Noi/2005
Mesaje: 35
Locație: Tg.Mures

MesajTrimis: Lun 19 Ian 2009, 0:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

free2tedy a scris:
Dumnezeule . ce reactie in momentul in care s-a facut 7-7 , nici la campionatul mondial in finala nu a fost asa reactie cand a castigat Ronnie cum s-a intamplat acum.


ce reactie? o simpla descarcare..


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zaiclopz Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
free2tedy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Dec/2007
Mesaje: 238
Locație: Constanta

MesajTrimis: Lun 19 Ian 2009, 1:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zaiclopz a scris:
free2tedy a scris:
Dumnezeule . ce reactie in momentul in care s-a facut 7-7 , nici la campionatul mondial in finala nu a fost asa reactie cand a castigat Ronnie cum s-a intamplat acum.


ce reactie? o simpla descarcare..

Tocmai , scorul s-a facut 7-7 , cum or face atunci la sfarsit daca se ajunge in decisiv si castiga Ronnie?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui free2tedy Trimite mesaj privat
zaiclopz
More than a fan


Data înscrierii: 24/Noi/2005
Mesaje: 35
Locație: Tg.Mures

MesajTrimis: Lun 19 Ian 2009, 1:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Extraordinar meci!

Imi ridica stomacul in gat.. imi aminteste de Federer - Nadal, Wimbledon 2008. Smile


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zaiclopz Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Lun 19 Ian 2009, 1:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zaiclopz a scris:
Extraordinar meci!

Imi ridica stomacul in gat.. imi aminteste de Federer - Nadal, Wimbledon 2008. Smile


subscriu!
exact aceasi senzatie o am si eu!Smile



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Miss Chigwell
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Mar/2005
Mesaje: 1596
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Lun 19 Ian 2009, 2:28    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bai, tata!
Daca-l mai prind pe Ronnie ca zice ca snookerul e pe moarte ii rup Parrisul cu mana mea. Laughing
Fenomenal meci. Incredibila calitate, fantastica tensiune.
Va amintiti finala Mastersului de acum trei ani?
Tot asa.
Si tot asa a revenit Ronnie de la 7-5 numai ca atunci...a facut Higgins vraji cu bila rosie dublata la mijloc.
Superb!
Felicitari amandurora.
Ce ma bucur sa-l vad pe Ronnie asa fericit.

Ca nu putea si Eurosportul sa dea ceremonia, crap de curiozitate.
Si ce mai conteaza ca suna alarma in mai putin de patru ore? Laughing

THAT'S THE SPIRIT, RONNIE! WELL DONE! Majoreta Notworthy Applause Party
Si plecaciune.

Aici...
http://www.youtube.com/watch?v=266olBgDeFs
...ceremonia de premiere.
Noapte buna, Snookerland, oriunde te-ai afla!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Miss Chigwell Trimite mesaj privat
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 19 Ian 2009, 6:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mda, dupa un turneu din care nu am vazut mai nimic, imi propusesem sa nu pierd finala dar pana la urma nici eu nu am mai putut sa stau pana la sfarsit. Crying or Very sad Evil or Very Mad

Mai este nevoie sa spun cat de mult ma bucur pentru acest rezultat? Very Happy La 5-7 ma gandeam ca dupa cum decurge jocul as fi multumit daca ar reusi sa scoata un rezultat cat mai strans. Rolling Eyes Si totusi nici atunci nu cred ca aveam ce sa-i reprosez lui Ronnie legat de joc...


Foarte frumoasa bucuria de la finalul meciului. Surprised Diferenta mare fata de atitudinea de la Campionatul Mondial. Rolling Eyes Laughing Iar reactia de la finalul jocului 14 a spus multe despre cat de mult si-a dorit trofeul. Very Happy

Revin cu alte comentarii dupa ce apuc sa vad si ultimele 2 frame-uri. Razz


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Irina
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Dec/2005
Mesaje: 738
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 19 Ian 2009, 7:17    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Miss Chigwell a scris:

Aici...
http://www.youtube.com/watch?v=266olBgDeFs
...ceremonia de premiere.
Noapte buna, Snookerland, oriunde te-ai afla!


oooh, thank uuuu, miss chigwell!! :*

NICE JOB, RONNIE !!



_________________
Paul Hunter - my role model in life. Forever be loved and never be forgotten!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Irina Trimite mesaj privat
rooniefan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Dec/2007
Mesaje: 735
Locație: Targoviste

MesajTrimis: Lun 19 Ian 2009, 8:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Magie,spectacol,incrancenare,dorinta,putere de lupta,daruire totala,tensiune maxima.Alte adjective nu imi vin in cap dupa doar 3 ore de somn.Amandoi finalistii si-au dorit din tot sufletul sa castige.Selby o nuca foarte tare si merita felicitari.O propaganda mai buna pentru snooker nu se putea.
Am fost 98% sigur ca Ronnie va castiga dupa ultima pauza.Din culise a intrat in arena un al Ronnie.Hotarat,determinat,care nu isi dorea altceva dact sa ridice trofeul deasupra capului indiferent cum juca adversarul.

FELICITARI RONNIE.



_________________
Un sport nobil pentru oameni nobili.
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2013, Campionatul Mondial 2016, Campionatul Mondial 2017
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui rooniefan Trimite mesaj privat
ANGELA
More than a fan


Data înscrierii: 13/Sep/2008
Mesaje: 41
Locație: Oradea

MesajTrimis: Lun 19 Ian 2009, 9:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

A fost o finala cu sufletul la gura o finala de infarct. Rolling Eyes
Frumosssss meci.
Doamne ce fericit era Ronnie,demult nu l-am vazut asa fericit ,de anul trecut de la UK 2007. Angry
Jocul 14 nu am putut sa ma uit la tv astazi o sa-l vizionez pe Yube tube. Angry
A fost un joc care dupa parerea mea a decis castigatorul finalei.
Despre Mark pot spune ca este un jucator super,de obicei cand joaca in alte meciuri tin cu el sunt o fana de a lui dar aseara nu am putut , nu am putut.
Ce finala superbaaaaaaa. Applause


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui ANGELA Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2008-2009 » The Masters 2009 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următoare
Pagina 8 din 9

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community