Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

General
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2007-2008 » Championship League Snooker 2008
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 25 Feb 2008, 2:25    Titlul subiectului: General Răspunde cu citat (quote)

Championship League Snooker


STRUCTURA

* Vor fi șapte grupe a câte 7 jucători. Grupele intră în scenă una după alta, primul meci din grupa a doua venind după (semifinalele și) finala primei grupe, adică după ce s-au încheiat toate socotelile și s-au limpezit toate apele grupei precedente. Tot așa, primul meci din grupa a 3-a urmează semifinalelor și finalei grupei a 2-a etc.
* Primii 4 clasați în fiecare grupă se califică în semifinalele respectivei grupe.
* Ultimii doi clasați în fiecare grupă (adică numerele 6 și 7 în clasamentul grupei) vor fi eliminați din competiție.
* Primul de sub linia calificării în semifinale (adică numărul 5 în clasamentul grupei) plus semifinaliștii învinși plus finalistul (în total 4 jucători), alcătuiesc grupa următoare, unde li se vor alătura alți trei jucători „noi”. Această nouă grupă de șapte o va lua de la capăt cu round robin-ul + semifinalele & finala, iar acest proces se va repeta până se vor alcătui și confrunta 7 grupe, la care vor participa, în total, 25 de jucători.
* Cei 7 campioni ai celor 7 grupe vor alcătui o grupă finală (a 8-a) – grupa campionilor. Campionul acestei grupe sau "campionul campionilor" va avea un loc rezervat în Premier League, la toamnă.


FORMATUL & PREMIILE

Formatul meciurilor din round robin-ul grupelor : 4 frame-uri
Punctajul : câte 2 puncte pentru victorie, 1 pentru meci egal
Premiul : câte 100 de lire pentru fiecare frame câștigat

Formatul semifinalelor fiecăreia dintre cele 7 grupe : best of 5
Premii : câte 300 de lire pentru fiecare frame câștigat.
Semifinaliștii învinși ai fiecăreia dintre cele 7 grupe : 1000 de lire

Formatul finalei fiecăreia dintre cele 7 grupe : best of 5
Premii : câte 300 de lire pentru fiecare frame câștigat.
Campionul fiecăreia dintre cele 7 grupe : 3000 de lire
Finalistul fiecăreia dintre cele 7 grupe : 2000 de lire


LOCAȚIA

Aceeași pentru toate meciurile : Crondon Park Golf Club, din Stock (Essex).


DIFUZAREA

Exclusiv pe internet. Aceste meciuri vor putea fi urmărite live, pe site-urile de betting www.williamhill.com , www.betfair.com și www.bet365.com.


CALENDARUL CLS 2008

Grupa 1 : 25 – 26 februarie
Grupa 2 : 27 – 28 februarie
Grupa 3 : 10 – 11 martie
Grupa 4 : 12 – 13 martie
Grupa 5 : 14 – 15 aprilie
Grupa 6 : 16 – 17 aprilie
Grupa 7 : 12 – 13 mai
Grupa 8 (grupa campionilor celor 7 grupe) : 14 – 15 mai


NOTĂ

Jucătorii deja selectați pentru Premier League NU vor lua parte la CLS.


CALENDARUL PREMIER LEAGUE 2008

Septembrie : 11, 18 și 25
Octombrie : 2, 9, 23 și 30
Noiembrie : 13, 20 și 27
Decembrie : 6 – semifinalele și 7 - finala



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată Clara White la Lun 5 Ian 2009, 17:18, modificat de 3 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 25 Feb 2008, 2:41    Titlul subiectului: General Răspunde cu citat (quote)

Cum ziceam, să fie într-un ceas bun ! Wink Very Happy Cât mai multe competiții, cât mai multe meciuri ! Wink În plus, lumea are ocazia să-i audă și pe trei dintre cei mai renumiți comentatori din Snookerland : Clive Everton, Phil Yates și David Hendon.

Jucătorii nu se mai simt sub presiunea regulii care le limitează timpul de executare a loviturilor, dar nici nu prea au când să se acomodeze cu formatul de 4 frame-uri.

Sunt destul de mulțumită de William Hill TV - se pot urmări ambele mese. Bineînțeles, e nevoie de înregistrare.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 25 Feb 2008, 17:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Primul învingător într-un meci CLS : Ryan Day.
Primul break 100(+) al competiției : 101 - Ken Doherty

Până acum, dintre arbitri au apărut Pete Williamson, Paul Collier și Brendan Moore.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 26 Feb 2008, 20:12    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Câteva schimbări de ultim moment : Barry Hearn a decis să mărească premiul pentru fiecare frame câștigat de semifinaliști de la 200 la 300 de lire. Formatul semifinalelor este best of 5 (inițial fusese anunțat best of 7). La fel și în finală - tot best of 5.

Ca de obicei, SCORURILE LIVE Arrow Meciuri și rezultate http://forum.snookerforum.ro/viewtopic.php?p=18403#18403



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Mar 26 Feb 2008, 23:55, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 27 Feb 2008, 2:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

După finala Grupei 1

Ryan Day a intrat un pic mai greu în ritmul îndrăcit al competiției (mai ales că abia sosise din turneul demonstrativ pe care l-a susținut la Praga, Hamburg și München, alături de Steve Davis, John Higgins și Shaun Murphy), dar s-a calificat în grupa campionilor. Ryan : „Ar fi absolut fantastic să ajung în Premier League. După cum sunt programate turneele de puncte și după cât de mari sunt premiile, lupta e cam dură și șansele cam mici, dar o calificare în Premier League mi-ar spori substanțial câștigurile. CLS este un turneu cu riscuri : se poate întâmpla orice, fiindcă meciurile sunt foarte scurte. Mesele sunt noi, arena e frumoasă, dar e un pic straniu să joci fără public. Dar condițiile sunt aceleași pentru noi toți, așa că trebuie să ne acomodăm și să ne vedem de meciuri.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vladch_93
A super fan


Data înscrierii: 02/Noi/2007
Mesaje: 91
Locație: Cugir

MesajTrimis: Joi 28 Feb 2008, 21:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara, se aude ceva despre o posibila participare lui Ian la CLS ? Question



_________________
A te enerva inseamna a te pedepsi pentru prostia altora !

Go Ian McCulloch !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui vladch_93 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 28 Feb 2008, 21:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mai mult ca sigur, Vlad. Teoretic, ideea e să fie "rulați" toți jucătorii din Top 32, în afară de cazul în care nu doresc să participe. Dar ar trebui să fie fraieri să refuze : se câștigă practică de meci, bani și șansa de a ajunge la premiile cele mari din Premier League.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vladch_93
A super fan


Data înscrierii: 02/Noi/2007
Mesaje: 91
Locație: Cugir

MesajTrimis: Joi 28 Feb 2008, 22:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc de raspuns ! Sper sa intre cat mai curand in joc ! Very Happy



_________________
A te enerva inseamna a te pedepsi pentru prostia altora !

Go Ian McCulloch !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui vladch_93 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 28 Feb 2008, 22:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu plăcere. Smile

Am uitat să menționez că jucătorii mai au și șansa de a-și spori numărul breakurilor 100(+), pentru că deși nu se premiază separat (ca în Premier League), sutarele contează, totuși, pentru statisticile oficiale, pentru că mesele corespund standardelor WSA, iar arbitrii sunt și ei oficiali WSA (Paul Collier, ex-oficial WSA).

Din păcate, Mark Williams a fost eliminat din CLS... Sad
Pe Joe Swail o să-l revedem la dubla etapă viitoare, când vor intra în joc Grupele 3 și 4.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 29 Feb 2008, 3:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

După finala Grupei a 2-a

Ken Doherty: „Excelentă practică de meci, dar a fost foarte greu. Este o competiție bună, cu un format bun, care te ține tot timpul în priză pentru că trebuie să iei un start rapid în fiecare meci. M-am simțit foarte bine în aceste patru zile, dar și mai bine mă simt acum că m-am calificat în grupa campionilor – în runda finală. Miza unui loc în Premier League este enormă : e vorba despre o competiție importantă, cu premii mari. Întotdeauna mi-a plăcut să joc în Ligă – de două ori am și câștigat-o. Îmi convine formatul și cred că regula limitei de timp e o idee bună. În afară de asta, publicul este fantastic și atmosfera meciurilor e de fiecare dată extraordinară. Măcar acum am o șansă de a reveni în această competiție, mai departe vom vedea ce se mai întâmplă.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 10 Mar 2008, 17:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Interesant meci Murphy-Selby ! Tehnica impecabilă v tehnica "neortodoxă". Wink Din păcate, Mark nu și-a găsit ritmul, iar head to head-ul celor doi arată acum 4-1 în favoarea lui Shaun.

Reamintesc că meciurile pot fi urmărite live, pe site-urile de betting www.williamhill.com , www.betfair.com și www.bet365.com.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 11 Mar 2008, 22:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Shaun și Ali au avut rezultate excelente în această grupă a 3-a, dar jucătorul care mi-a plăcut cel mai mult a fost Anthony Hamilton. Lovituri absolut minunate și, dacă ar fi fost doar un pic mai concentrat, mai puțin laid-back cum e el de naturelul lui, ar fi realizat încă și mai multe sutare. Bravo, Anthony !

Later edit : scrisesem cele de mai sus după semifinale și sunt foarte bucuroasă că Anthony a câștigat grupa și, astfel, și-a asigurat un loc în grupa finală, alături de Ken Doherty și de Ryan Day. Very Happy



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 12 Mar 2008, 1:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

După meci

Anthony Hamilton a câștigat grupa în ciuda faptului că nu stătea prea bine cu sănătatea : „Când am venit aici, azi dimineață, credeam că n-am nicio șansă, fiindcă durerile erau foarte mari. Nu puteam să mă aplec sau să mă întind ca să execut loviturile, mai ales cele din mantă. Am mai avut asemenea probleme : e o crampă musculară cauzată de efortul depus la pregătirea pentru calificările la Campionatul mondial. M-am antrenat foarte mult și durerile au reapărut. Mi se pare nostim să câștig finala tocmai acum când nici nu mă simt bine, nici nu joc așa cum aș juca în condiții normale. Turneul e excelent. Mi-a plăcut foarte mult și o să-mi facă o mare plăcere să joc în Grupa campionilor, pentru un loc în Premier League. În ceea ce mă privește, participarea la PL ar fi ceva cu totul nou – belșug de practică de meci și niște bani în plus. E o competiție din care n-ai cum să ieși în pierdere.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 13 Mar 2008, 16:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stuart Bingham și-a făcut intrarea în elita marcatorilor de cel puțin o sută de breakuri 100(+). Applause

Tare mi-a fost milă de Michael Holt. A venit la CLS cu moralul la pământ după eliminarea din calificările pentru Crucible și n-a reușit să câștige niciun meci...



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 14 Mar 2008, 2:06    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

După finală

Shaun Murphy : „Sunt foarte, foarte mulțumit. Am avut un sezon foarte bun, sunt pe locul 2 în clasamentul provizoriu, deci ar fi șanse să revin în Premier League și, cum s-ar zice, de drept, adică în calitate de campion mondial sau de număr 1 mondial. Oricum, mă bucur că am intrat în grupa finală și o să încerc să obțin și acest “wildcard”. Abia aștept ! CLS este o competiție diferită de toate celelalte la care am luat parte – ai de jucat foarte multe meciuri într-un interval de timp foarte scurt. În aceste câteva zile, am disputat mai multe frame-uri decât în oricare alt turneu, ceea ce e destul de obositor, dar eu sunt obișnuit să muncesc câte 6-7 ore pe zi. Pe alții, care se antrenează ceva mai puțin, îi ajunge oboseala mai repede. Premier League este unul dintre cele mai bune turnee. Nu se oferă puncte, dar organizatorii fac o treabă excelentă și acordă jucătorilor atenția și respectul pe care ni le dorim. Este o plăcere și un privilegiu să fii invitat să joci în Ligă.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2007-2008 » Championship League Snooker 2008 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
Pagina 1 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community