Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

General
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2008-2009 » China Open 2009
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeți că va câștiga de data asta Openul Chinei ?
John Higgins
47%
 47%  [ 8 ]
Peter Ebdon
35%
 35%  [ 6 ]
Ryan Day
17%
 17%  [ 3 ]
Stuart Pettman
0%
 0%  [ 0 ]
Voturi totale : 17

Autor Mesaj
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Joi 2 Apr 2009, 21:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bleic a scris:
oare ce au tot sporovait sullivan si arbitrul la acel snooker al chinezului, in frameul 6? eu am urmarit meciul pe stream - shanghai tv si n-am reusit sa citesc nimic pe buze Very Happy

Ronnie se astepta ca arbitrul sa anunte doar "Fault" nu " Fault si Ratare", deoarece era un snooker foarte greu si de vreo 3-4 ori a fost foarte aproape de a atinge bila rosie. Pana la urma arbitrul a avut dreptate, tinand cont ca Ronnie a gasit acea bila rosie (parca la a saptea incercare), desi, personal, raman la parerea ca Ronnie avea dreptate. Bine ca nu s-a enervat prea tare.

Cat priveste sferturile de finala - avem 6 campioni mondiali din cei 8. Ce poate fi mai frumos?!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
snookerclau
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Feb/2008
Mesaje: 869
Locație: Buzau

MesajTrimis: Joi 2 Apr 2009, 21:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce meci maine! Higgins nu imi place deloc, merg pe mana lui Ronnie. Desi.... Confused



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Shanghai Masters 2010, International Championship 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerclau Trimite mesaj privat
Bleic
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Oct/2008
Mesaje: 393
Locație: Iasi

MesajTrimis: Vin 3 Apr 2009, 6:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pai explicati-mi si mie care ar fi diferenta intre "fault" si "fault si ratare", sincer eu inca n-am dibuit-o Sad



_________________
Applause ronnie
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2020
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Bleic Trimite mesaj privat
Razvan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Oct/2005
Mesaje: 121
Locație: Brasov

MesajTrimis: Vin 3 Apr 2009, 8:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La fault sunt 2 optiuni: adversarul celui care a facut faultul il poate obliga pe acesta sa joace din pozitia in care au ramas bilele, sau poate juca el.

La fault si ratare, pe langa situatiile de mai sus, adversarul celui care a facut faultul il poate pune pe acesta sa joace din pozitia initiala.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Razvan Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Bleic
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Oct/2008
Mesaje: 393
Locație: Iasi

MesajTrimis: Vin 3 Apr 2009, 9:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Razvan a scris:
La fault sunt 2 optiuni: adversarul celui care a facut faultul il poate obliga pe acesta sa joace din pozitia in care au ramas bilele, sau poate juca el.

La fault si ratare, pe langa situatiile de mai sus, adversarul celui care a facut faultul il poate pune pe acesta sa joace din pozitia initiala.


inteleg, dar cand se decide ca e fault si cand se decide ca e fault si ratare?



_________________
Applause ronnie
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2020
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Bleic Trimite mesaj privat
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Vin 3 Apr 2009, 13:22    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bleic a scris:

inteleg, dar cand se decide ca e fault si cand se decide ca e fault si ratare?

Suntem off-topic. Uita-te aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Snooker_rules, in special la paragrafele Fouls si Miss.

Revenind la China Open: nu am vazut meciul lui Hendry, dar dupa scor a fost batut destul de rau. Ce n-as da sa-l mai vad macar o data in forma in care era acum vreo 8-10 ani! Si cred ca to blocajul lui este doar la nivel psihic ...
Mare surpriza, mare! Pettman l-a batut pe Dott. A aparut oare un nou Andrew Higginson?

Astept cu nerabdare meciul Higgins - O'Sullivan.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Vin 3 Apr 2009, 14:22    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pettman joaca bine. Ash zice ca joaca foarte placut. Oricum interesanta treaba asta cu Andrew Higginson care nu prea reuseste sa ajunga el mai sus, la fel ca si Pettman si Hamilton daca stau sa ma gandesc bine. Dar daca e sa prefer pe unul din cei trei, atunci ash merge pe Pettman.

Cat despre Hendry... Interesant ce s-a intamplat. Sa se fi intors taticul lor Master Peetah? Laughing



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Vin 3 Apr 2009, 17:33    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Chiar curioasa iesirea lui Slebs (desi nu am vazut meciul). Cand am vazut ca are de jucat cu Graeme nu as fi crezut ca va avea probleme.
Si felicitari lui Higgins. Very Happy Nici meciul acesta nu am apucat sa il vad , insa dupa scor se vede ca a fost un meci strans.
Acum as merge pe mana Lui Higgings sa ia trofeul , de fapt asta mi'as dori sa se intample. Very Happy



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
snookerclau
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Feb/2008
Mesaje: 869
Locație: Buzau

MesajTrimis: Vin 3 Apr 2009, 17:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Frumos meci! Sunt deznadajduita, dar Ronnie a fost superficial si la 3-3 Mad si in ultimul frame Confused . Pentru mine asta a fost finala mai ales ca duminica nu se televizeaza live. Mi-ar placea sa castige Ebdon, cat despre Ronnie sper sa isi intre in forma mai repede. Sunt curioasa sa-l vad pe Pettman maine dimineata, ce-ar fi sa castige el? Shocked



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Shanghai Masters 2010, International Championship 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerclau Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20151
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 3 Apr 2009, 23:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

După meci

Peter Ebdon : „Sunt absolut încântat. Stephen Hendry este unul dintre cei mai duri și mai feroce jucători din istoria acestui sport. Orice meci câștigat în fața lui este o mare victorie.”

Stephen Hendry : „Cu excepția celui de-al treilea frame – pe care ar fi trebuit să-l câștig eu ! – Peter a jucat mult prea bine pentru a-i face față. Atunci când adversarul tău joacă la un asemenea nivel, n-ai altceva de făcut decât să stai pe fotoliu și așa am pățit și eu, azi. L-am prins pe Peter într-una dintre acele zile în care nu ratează nicio lovitură. Totuși, săptămâna asta, am câștigat și eu două meciuri. Nu sunt în cea mai bună formă, dar o să mă pregătesc foarte serios pentru Campionatul mondial.”

Stuart Pettman : „Am jucat bine și am ajuns să conduc cu 4-0 deși scorul ar fi trebuit să fie doar 3-1, dar Graeme a ratat o bilă maro. După pauză, și-a mai revenit și a câștigat două frame-uri, așa că m-am bucurat că am trecut cu bine linia de sosire. Am jucat bine toată săptămâna – n-am prea ratat și am făcut breakuri bune, deci aștept cu nerăbdare meciul cu Peter. După ce obții câteva victorii, începi să-ți dorești tot mai mult să mergi mai departe și să câștigi și titlul. Am știut întotdeauna că sunt capabil să realizez acest lucru. Nu este vorba decât de a juca și în turnee așa cum știu eu că pot să joc.”

Ryan Day : „Shaun n-a ratat decât o lovitură sau două, dar l-am ținut sub presiune și m-am simțit stăpân pe situație. Nu sunt în cea mai bună formă, dar snooker pragmatic pot să joc fără probleme. În ultimele două sezoane, am avut rezultate bune aici, în China – nu sunt prea încântat că până acum n-am câștigat niciun trofeu, dar nu se poate spune că nu-mi dau toată osteneala.”

Ronnie O'Sullivan : „A fost o porcărie de meci. Amândoi am fost de groază. Nu mă simțeam în stare să trimit în buzunar nici măcar o bilă, ce să mai vorbim de închiderea mesei !... Nu credeam că o să-i ofer lui John șanse la masă, dar i le-am oferit și au fost multe, iar el tot n-a reușit să profite de ele. A fost o seară pe care o să încerc s-o uit cât mai repede !”

John Higgins : „A fost un meci captivant, dar nivelul la care s-a jucat a fost foarte scăzut. Dădeam dintr-o ratare în alta și sunt convins că și spectatorii au rămas cu impresia că au avut, la rândul lor, o seară ratată. Am jucat prost, dar, spre norocul meu, Ronnie a jucat încă și mai prost decât mine. Totuși dacă și mâine o să joc la fel ca azi, Ryan o să câștige meciul fără probleme. E drept că am mai făcut un pas spre titlu, dar tot mă simt departe de el. Până acum, în China n-am câștigat decât un singur turneu, dar era la Shanghai, acum zece ani și aș dori tare mult să câștig unul și la Beijing.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
snookerella
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Feb/2009
Mesaje: 235

MesajTrimis: Vin 3 Apr 2009, 23:28    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nimeni nu-i da nici o sansa lui Stuart... Sad

Nici macar eu Twisted Evil



_________________
Premiul Oscue Laureată a Premiului Oscue - Masters 2024
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerella Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Sâm 4 Apr 2009, 0:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Poate pentru ca n-are. Glumesc. I think. Laughing Sunt cam rautacioasa lately. Apologies, again.

Foarte ciudat turneul asta... N-am prins mai nimic din el, abia daca am vazut o mica parte din meciul lui Higgins de azi si aia fara prea mare interes.

O fi astenia de primavara.

Oricum timpul merge asha de repede ca-i ceva de speriat. Pac, pac, semifinale. Pac, pac: Ryan Day, Stuart Pettman, Peter Ebdon si John Higgins. =)))

Eu am votat cu Peter Ebdon. Nu stiu in mod deosebit de ce. Asha zice my hunch. Poate ca ar fi momentu' sa-si mai revina si el. La cum a mers turneul asta insa, probabil ca va castiga Ryan Day. =))))))))) Pettman oricum n-ash crede.

Ma consolez in spusele lui Joe Swail care sustinea ca principalul sau scop in continuare are legatura cu Campionatele Mondiale si nu sufla nicio vorbulitza despre China. =)))

Cam departe China asta, cam mici orele si altele. In fine...



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20151
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 4 Apr 2009, 13:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

După meci

Peter Ebdon : „Sunt absolut încântat să sunt în finală. De mult n-am mai ajuns în această fază a unui turneu ! Am avut un sezon dificil, dar lucrurile revin la normal tocmai la momentul potrivit. Mă bucur că, în sfârșit, ajung și fanii chinezi ai snookerului să mă vadă jucând bine ! Și chiar am jucat bine : am făcut câteva breakuri bune și am executat câteva lovituri de siguranță excelente și, în plus, am mai avut și un pic de noroc, ceea ce nu strică deloc.”

Stuart Pettman : „Tot meciul am fost urmărit de ghinion. Am avut câteva ocazii, dar Peter a jucat bine și a avut și noroc. N-am putut intra în meci, dar a fost o experiență necesară și interesantă – sper ca la anul să depășesc și acest stadiu. Am avut un sezon în care am reușit pentru prima oară să trec de optimile unui turneu și asta datorită faptului că am investit mult timp și multă muncă în pregătire. Ce-i drept, în ultimii zece ani, am cam pierdut vremea aiurea însă asemenea rezultate parcă îți dau un nou imbold spre masa de antrenament !”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Sâm 4 Apr 2009, 16:37    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Well done , gents! Very Happy
Sa fie o finala frumoasa Very Happy
Go John! Very Happy



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20151
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 4 Apr 2009, 21:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

După meci

John Higgins : „Este excelent că m-am calificat în finală. Sunt încântat. Când eram condus cu 3-1, mă temeam de tot poate fi mai rău, fiindcă mă simțeam epuizat, iar Ryan părea foarte sigur pe sine. În acele momente, nici nu visam că aș putea ajunge să câștig meciul cu 6-4, mai ales că nici aseară, cu Ronnie O'Sullivan, n-am jucat bine. Azi, la fel, am avut un început slab de meci, dar după pauză, am jucat mult mai bine. E incredibil că stau aici, la conferința de presă, după ce am fost condus cu 4-0 încă din primul meu meci !... Mi se pare că visez... Meciul cu Peter o să fie foarte greu. Peter e în revenire de formă și joacă așa cum știm cu toții că este capabil să joace. A avut două sezoane slabe, dar nici forma proastă nu te ține o veșnicie. Este un adversar de temut, care, în cariera lui, a câștigat tot ce se poate câștiga.”

Ryan Day : „M-am și mirat că, la pauză, aveam un avantaj de două frame-uri, pentru că nu mă simțeam în largul meu și nu jucam atât de bine pe cât o arăta scorul. Am început meciul cu o oarecare teamă și speram că, după pauză, o să mă mai liniștesc, dar John a revenit mai în formă decât în prima repriză, iar eu n-am mai apucat să intru în meci...”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2008-2009 » China Open 2009 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 3 din 4

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community