Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Tehnica
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Ronnie STRATAN OSullivan_
Vizitator





MesajTrimis: Mar 22 Feb 2005, 23:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Este interesant cat de exact calculeaza ei: unghiul de desprindere al bilei albe dupa contactul cu bila rosie si unghiul de respingere din manta al bilei albe.
Stiti ceva in legatura cu aceste doua subiecte?

Trimis: Lun 21 Feb 2005, 14:12


Sus
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mar 22 Feb 2005, 23:43    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da se poate calcula unghiul de deviere al biliei albe dupa contactul cu o bila sau cu manta. Asta se invata la fizica la dinamica miscarii, dar se poate face si o analogie cu reflexia si refractia lumini. Unghiul de incidenta este egal cu unghiul de reflexie. De exemplu la contactul bilei cu manta: unghiul de incidenta este unghiul determinat de directia de deplasare a bilei inainte de contactul cu manta si perpendiculara pe manta. Unghiul de reflexie este unghiul determinat de perpendiculara pe manta si directia de deplasare a bilei dupa contactul cu manta. Deoarece unghiul de incidenta este egal cu unghiul de reflexie este usor sa calculezi unghiul sub care care bila se va deplasa dupa contactul cu manta. Toate lucrurile astea se intampla cand lovesti "natural", in centrul bilei. Dar ce se intampla cand lovesti cu efect la baza bilei sau cu efect lateral? Desigur si asta se poate calcula, dar nu cred ca jucatorii se pun sa calculeze unghiurile si fortele care intervin asupra bilelor. Dupa atatia ani de antrenament ei "simt" chestiile astea.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Clara White_
Vizitator





MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 0:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Draga zolt_tuser, tu cum te antrenezi ? Sunt curioasa sa stiu, daca tot vrei sa raspunzi la intrebari. Stiu ca Jimmy ( barbatu-meu, deh Laughing ) asaza toate bilele rosii in sir, pe mediana mesei, intre bila albastra si bila neagra, cu bilele colorate pe pozitiile lor. ( No kidding this time. )

Trimis: Sam 27 Nov 2004, 2:08


Sus
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 0:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Una din pozitiile de antrenament este aceea de a aseza 4 bile rosii pe mediana mesei si de a incerca introducerea lor in cele 2 buzunare de mijloc. Alta modalitate este asezarea a 4 bile tot pe mediana mesei, dar mai jos pentru a putea introduce bilele in buzunarele din colt. Cea mai renumita pozitie este probabil aceea cand se afla doar bilele colorate pe masa. Alta pozitie este aceea de a pune o bila rosie pe punctul bilei albastre si bila alba aproape de ea si sa incerci sa introduci bila in buzunarul din colt. Pe masura ce reusesti loviturile incearca sa te departezi tot mai mult cu bila alba de bila albastra. Va fi din ce in ce mai greu. Chestiile astea le-am vazut intr-un material video despre antrenamente de snooker care l-am luat de pe NET. Eu nu joc foarte des snooker, dar cand o fac ma antrenez fie cu cele 4 bile la mijloc, fie cu culorile. Cele 4 bile le-am reusit sa le introduc toate, cat despre bilele colorate inca nu. Nu am reusit inca niciodata sa trec de bila albastra.

Trimis: Sam Nov 27, 2004 12:59 pm



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)


Ultima modificare efectuată de către zsolt_tuser la Mie 23 Feb 2005, 0:12, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
flaviusO_
Vizitator





MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 0:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mie mi-au reusit mai bine bilele la mijloc decat in colturi... de antrenat nu ma antrenez pt. ca nu-i pe gratis Razz

Trimis: Sam 27 Nov 2004, 15:26


Sus
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 0:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ciudat ca ti-au reusit mai mult bilele la mijloc. Normal bilele la mijloc sunt mult mai grele. Depinde si din ce unghi lovesti. Eu ma antrenez vreo jumatate de ora inainte sa joc ca altfel e cam greu sa-ti intri in mana. Si e foarte posibil sa ratezi si cand sunt bilele in linie. Cand te antrenezi poti sa-ti pui bilele cum vrei si iti intri mai repede in mana. Cand joci intr-un joc vei avea pozitii mult mai grele si iti va fi mult mai greu sa-ti intri in mana.

Trimis: Sam Nov 27, 2004 1:45 pm



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)


Ultima modificare efectuată de către zsolt_tuser la Mie 23 Feb 2005, 0:11, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
flaviusO_
Vizitator





MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 0:06    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

probabil tu ai ajuns la un nivel destul de ridicat daca te antrenezi saptamanal... la mine in oras, cum am mai spus, nu sunt mese de snooker si tre' sa ma multumesc cu pool...

Trimis: Sam 27 Nov 2004, 15:54


Sus
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 0:06    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu as putea spune ca am ajuns la un nivel ridicat. Intr-adevar joc saptamanal vreo o ora doua, dar nu de foarte mult timp. Doar de vreo doua luni. Pana atunci am jucat mai mult biliard.

Trimis: Sam Nov 27, 2004 2:00 pm



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)


Ultima modificare efectuată de către zsolt_tuser la Mie 23 Feb 2005, 0:11, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Cosmin_
Vizitator





MesajTrimis: Mie 23 Feb 2005, 0:08    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bine macar ca joci snooker. Eu nu reusesc din 2 motive. Nu am cu cine juca (toti vor sa jucam 8-ball sau 9-ball) si e destul de scump in club. Adica un joc de biliard il termini in sub 10 min. iar unu de snooker cam o ora.

Trimis: Lun 29 Nov 2004, 16:06


Sus
Razvan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Oct/2005
Mesaje: 121
Locație: Brasov

MesajTrimis: Joi 13 Oct 2005, 14:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bila alba se loveste cu efect lateral la spargere pentru a se evita contactul cu bila albastra la retur. un site cu "coaching":
http://www.fcsnooker.co.uk/coaching_with_callan/coaching.htm


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Razvan Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 27 Oct 2005, 22:49    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Site-ul lui Fergal O'Brien are o sectiune de coaching cu fotografii si explicatii : http://fergalobrien.ie/practice.html

Practice Routines
Cueing
Blacks off the spot
Line-up
7 red sequence
Cue ball control
Pinks routine
Cushion Routine
Advanced 1
Advanced 2


Este, mi se pare, un site foarte bun, iar lui Fergal i se pot pune intrebari la fob147@fergalobrien.ie

In plus, mai imbunatatim "scorul" Romaniei la numarul de vizitatori ! Acum Romania e pe locul 7, dupa Irlanda, UK, Polonia, SUA, Germania si China ! Wink Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Sâm 17 Feb 2007, 17:37    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Zaiclopz a scris:

intrebare..


in cazul prezentat, se tinteste coltul drept al buzunarului?



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Sâm 17 Feb 2007, 17:43    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adica cum? Poti sa fii putin mai explicit? Din cauza unghiului sau din cauza efectului, sau de ce s-ar tinti coltul drept al buzunarului?



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
zaiclopz
More than a fan


Data înscrierii: 24/Noi/2005
Mesaje: 35
Locație: Tg.Mures

MesajTrimis: Sâm 17 Feb 2007, 18:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

intrebarea era defapt.. daca exagerezi efectu, stanga sau dreapta in momentul loviturii, cum isi schimba bila lovita traiectoria?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zaiclopz Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Sâm 17 Feb 2007, 18:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai daca lovesti cu efect dreapta bila lovita va primi un efect invers, adica o va lua putin spre stanga. Deci trebuie asa cum ai spus si tu sa tintesti putin mai spre dreapta. Chiar daca va lovi marginea dreapta a buzunarului aceasta va intra probabil in buzunar din cauza efectului. Deci e preferabil ca in acest caz sa tintesti marginea dreapta a buzunarului. Daca lovesti cu efect stanga bila lovita va primi un efect de dreapta, efect care va ajuta bila lovita sa intre in buzunar chiar daca aceasta loveste marginea stanga a buzunarului.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 3 din 5

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community