Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Constatare, referitor la campionatul national
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Denis
More than a fan


Data înscrierii: 20/Dec/2005
Mesaje: 33
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 11 Feb 2009, 11:00    Titlul subiectului: Constatare, referitor la campionatul national Răspunde cu citat (quote)

Incep prin a spune ca am deschis acest topic pentru a informa, din propia experienta, cititorul interesat de ceea ce se intimpla in snookerul mioritic.

Dupa mai multi ani de activitate si cistigarea a mai multor titluri de campion national ( 2005, 2007 si 2008), atit in cadrul asociatiei ( 2004 -2006) cit si in cadrul federatiei (infintate in 2007) pot spune, cu parere de rau, ca snookerul se indrepata intro directie gresita. Acesta este si a fost motivul pentru care am decis a nu mai participa la concursurile gazduite si organizate de FRS in componenta ei actuala si pina in momentul in care concursurile nu vor deveni ceea ce eu (si multi altii) consider ca ar trebuii sa fie.
Am sa incerc in citeva cuvinte a expune citeva probleme cu care noi jucatorii ne lovim, a-mi argumenta rationamentul si motivatiile de mai sus.

In primul rind imi e greu a intelege de ce federatia este compusa din oameni care nu au nici o legatura cu snookerul. Niste oameni foarte stimabili dealtfel insa fara nici o legatura cu acest sport iar acesti doi ani de activitate au confirmat acest lucru. Sunt multe probleme pe care nu le inteleg iar acest lucru este unul dintre ele insa probabil am neglijat faptul ca totusi traim in Romania unde lucrurile nu sunt ceea ce ar trebuii, in cazul nostru noi jucatorii reprezentind federatia cu interesele ei si nu invers, cum eu consider ca e normal si ar fi trebuit sa fie.

O alta problema este lipsa premiilor. Daca ele existau in trecut acum lipsesc cu desavirsire (`06 - cupa, diploma si bani, `07 - diploma plus cupa, `08 - diploma) si asta in contextul in care trebuie sa platesti a te inscrie in federatie si exista si taxa de participare la fiecare etapa. In timp si usor usor s-a ajuns in situatia actuala in care trebuie sa aduci bani de acasa pentru a iesii campion ceea ce consider ca este o absurditate.

Iar de departe cel mai deranjant si agravant lucru mi se pare lipsa totala de respect fata de jucatori.

Ceea cele spuse reprezinta o opinie personala.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Denis Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Lolitaa
A super fan


Data înscrierii: 08/Oct/2008
Mesaje: 93
Locație: Constanta

MesajTrimis: Mie 11 Feb 2009, 12:24    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutari Denis,

Apreciez postarea ta ca fiind, asa cum de altfel ma asteptam, corecta si concisa. Ca sa existe o sansa de rezolvare a problemelor enuntate de tine iti sugerez sa urmati calea institutionala, cu vorba sau de la sine nu cred ca se vor rezolva prea multe in ro Mad

Cu alte cuvinte cred ca ar trebui ca tu si inca cativa din cei mai buni si reprezentativi jucatori de snooker de la noi, jucatori care ocupa an de an pozitiile de top din clasamentele federatiei, sa faceti un memoriu in care sa treceti toata problematica, nemultumirile, sugestiile, solutiile etc pe care sa il depuneti la ANS impreuna cu o solicitare de audienta la Bellu sau un alt inalt responsabil din minister.

ANS
Strada Vasile Conta, Nr. 16, Sector 2, Bucuresti
Telefon: 0213189032-41
Fax: 0213076418


Cine stie, poate veti gasi un partener de dialog acolo care sa se implice si sa faca si vocea voastra ascultata.

Cand mai facem si noi o bila maestre? Laughing


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lolitaa Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20202
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 11 Feb 2009, 13:16    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu cred că un prim pas foarte bun este cel făcut de către Denis – poate nu retragerea din competiții : după părerea mea, atunci când nu participă jucătorii cei mai buni, nivelul turneelor scade și asta face rău tuturor celorlalți jucători (inclusiv autorilor protestului) Confused – ci inițiativa de a discuta deschis și cu cât mai mult calm despre ce nu merge așa cum ar trebui.

Războiul (cald sau rece) este ultima dintre opțiuni. Nu știu dacă se va ajunge acolo. Nu e de dorit. Până la calea instituțională propusă de Lolitaa, eu vă rog din tot sufletul, doamnelor și domnilor care cunoașteți starea de fapt în toate detaliile ei : haideți ca mai întâi să facem o listă cu problemele. Ce anume vă supără ? Lista a fost deschisă de către Denis :

1. componența comitetului de conducere
2. lipsa premiilor
3. lipsa de respect față de jucători

Vă rog să adăugați la listă propriile nemulțumiri și/sau să comentați problemele deja enunțate (eventual, schimbându-le ordinea pe listă). Dacă se poate, cu detalii lămuritoare. Cred că, pentru a vindeca rana, ar trebui, vorba românului, să punem degetul pe ea. Wink

Mi se pare la fel de necesar ca toți cei interesați (nu în ultimul rând, fanii) să afle cum stau lucrurile. Mai ales fanii sunt invitați să pună întrebări. Sunt convinsă că sunt multe lucruri pe care nu le știu și/sau nu le înțeleg. Multe lucruri pe care nu le știm și/sau nu le înțelegem mulți dintre noi.

Slavă Domnului, putem discuta fără teamă și cu dorința sinceră de a găsi soluții sau de a ajuta la găsirea lor.

Later edit : aș vrea să spun răspicat că NU mă număr printre cei care cunosc bine situația de la federație. (Uneori, am primit informații atât de „subiective” încât puteau fi interpretate ca tentative de manipulare. Laughing ) Precizez acest lucru pentru ca nu cumva să creadă cineva că întrebările pe care o le pun ar fi... „conduse”. Wink

Prima : De ce credeți că s-au împuținat/au dispărut premiile ?



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Mie 11 Feb 2009, 18:19    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:

Prima : De ce credeți că s-au împuținat/au dispărut premiile ?


Pentru ca e greu sa gasesti sponsori?

Nu stiu, ziceam si eu. Razz

Dar oricum e ciudata treaba cu taxa de participare si lipsa premiilor. Nu stiu insa cat e taxa...



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20202
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 11 Feb 2009, 18:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mrs. Hendry a scris:
Citat:

Prima : De ce credeți că s-au împuținat/au dispărut premiile ?


Pentru ca e greu sa gasesti sponsori?


Laughing OK, atunci să întreb altfel : credeți într-adevăr că nu se pot găsi sponsori sau că nu se fac eforturi suficiente în acest sens ?



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Ronnie147
Addicted to snooker


Data înscrierii: 04/Dec/2005
Mesaje: 263

MesajTrimis: Mie 11 Feb 2009, 20:52    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
[...] inițiativa de a discuta deschis și cu cât mai mult calm despre ce nu merge așa cum ar trebui.

Astfel de initiative au tot fost si desigur, fara rezultat. Apreciez gestul lui Denis si sunt perfect de acord cu cele spuse de el.

Cat despre sponsori, cu siguranta ca nu se fac destule eforturi pentru gasirea lor. Stiu multi oameni care iubesc acest sport si isi doresc sa investeasca, dar nu au cu cine vorbi...

Mrs. Hendry a scris:
[...] Nu stiu insa cat e taxa...


Taxa este de 50 RON/turneu. In prealabil mai trebuie achitata o taxa la inceputul fiecarui an competitional de 250 RON.



_________________
ONLY POT THE BLACK FOR PERFECTION!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ronnie147 Trimite mesaj privat
ionchi



Data înscrierii: 28/Iul/2006
Mesaje: 9
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Joi 12 Feb 2009, 1:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Subscriu 100% la cele scrise de Denis.
• Lipsa premiilor:
In 18 ianuarie ni s-a adus la cunostinta ca vom avea premii doar cand o sa ajungem in Main Tour! WOW
Totusi as vrea sa subliniez un aspect, sa nu se inteleaga gresit. Numele meu este Cristian Chircu si am ales sa nu mai particip la etapele de campionat national, in primul rand, in semn de solidaritate cu ceilalti. Nu am pretentia ca federatia sa vina cu premii fabuloase, NU, doar taxa de participare sa fie impartita castigatorilor. Si nu subscriu la protest din dorinta de a lua cateva zeci sau sute de lei, ci din cauza acestui pricipiu daunator. Am investit bani in acest sport, din pura pasiune, am fost la concursuri internationale, unde am cheltuit sume considerabile, din buzunarul propriu, din pura pasiune, am facut un club cu 2 mese, fara sa facem din asta o chestie comerciala tot din pasiune.
Vorbeam cu Denis zilele trecute si faceam un calcul: cati jucatori s-ar inscrie daca pe etapa ar fi 1000 euro premii? Cred ca peste 60. Din taxa de participare s-ar aduna 3000 ron, pana la 1000 euro ar mai fi 300, personal cred ca eu as fi gasit un sposor care sa dea acesti bani. Si ca sa aiba cati mai multi jucatori motivatie, premiile sa fie distribuite astfel: locul 1 = 300 e, locul 2 = 150 e, locul 3 = 100 e si locurile 4 pana la 12 = 50 euro.
Stau si ma intreb, daca nu sunt bani in federatie, de ce trebuie sa plece multi oficilai la deplasari intrenationale? Cred ca antrenorul federal ar fi fost suficient. Si uite, din aceste “economii” federatia ar face rost de bani de premii. Dar nu cred ca e comod.
Teoretic bugetul federatiei este compus din cotizatiile membrilor (taxa anuala + taxa de concurs, bani alocati de ANS din bugetul de stat – adica banii nostrii, contribuabili de buna credinta si sponsorizari), deci noi, jucatorii finantam deplasari oficiale.
Am aflat intre timp si un punct de vedere al federatiei: federatia sustine doar performanta si premiaza cu 200 lei cel mai mare break de peste 50 de puncte si 500 lei peste 75 de puncte. Nu stiu ce sa zic, 200 lei ii ia un singur jucator/etapa, 500 lei mai rar.

• Componenta Federatiei - si aici ma refer la:
1: d-nul Francisc Toba, care in 2007, cand au fost alegeri a facut tot felul de promisiuni "electorale", cum ar fi aducerea unui sponsor mare, care ar fi sponsorizat federatia cu o suma fabuloasa, etc. Pana acum nimic, doar praful de pe Toba Laughing
2: d-nul Costantin Paraschivescu (secretar general), de altfel un distins domn respectabil, dar la capitolul snooker NO COMMENT!
3: d-nul Victor Atanasie Stanculescu, NO COMMENT!

Este perfect adevarat ca trebuie sa facem o sesizare scrisa, pe care sa o inaintam federatiei.

• Lispsa de respect fata de jucatori este suma celor 2 capitole de mai sus, adunate.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui ionchi Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
rooniefan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Dec/2007
Mesaje: 735
Locație: Targoviste

MesajTrimis: Joi 12 Feb 2009, 8:24    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La partea cu sponsorii imi exprim si eu o parere din experienta personala:la noi in tara nu exista sponsorizare facuta pe date de piata(audiente,cote de pita,public tinta etc),ci doar pe relatii.Cine are gaseste sponsori cine nu,nu.



_________________
Un sport nobil pentru oameni nobili.
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2013, Campionatul Mondial 2016, Campionatul Mondial 2017
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui rooniefan Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20202
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 12 Feb 2009, 13:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Lucrurile devin din ce în ce mai clare și le mulțumesc tuturor celor care contribuie la limpezirea "peisajului". 8)

După părerea mea : indiferent ce merite sau păcate are generalul Stănculescu, prezența lui în Biroul Federației este, de o vreme încoace, total nepotrivită. Ba chiar întrucâtva ridicolă. Probabil că, în acest moment, snookerul mioritic este ultima dintre grijile generalului și sunt convinsă că, dacă și-ar aminti de calitatea sa de președinte onorific, ar renunța el însuși la ea. Nu cred că asta ar reprezenta o problemă reală.

Cred că nici găsirea sponsorizărilor nu constituie o problemă de nerezolvat.

Mi se pare important să subliniez câteva lucruri elementare :

1 Federația există datorită existenței jucătorilor și nu invers. Federația este a jucătorilor. Ei sunt Federația. De aceea,

2 a critica anumite persoane din conducerea Federației (sau întreaga conducere) nu înseamnă a critica Federația. Noi la Federație trebuie să ținem (existența ei este un bun câștigat) și nu la deținătorii unor funcții temporare. La urma urmei, președintele nu este conducerea Federației tot așa cum conducerea Federației nu este Federația.

3 Indiferent ce decizie iau deținătorii puterii reale (jucătorii), această decizie trebuie acceptată și sprijinită de toți. Cu alte cuvinte, organizați-vă, domnilor : puneți-vă de acord ! Redactarea unui memoriu poate fi utilă, dar să nu uităm că șefilor nu le prea place să fie puși să gândească, de aceea e preferabil să mergeți la ei cu soluțiile gata găsite.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Denis
More than a fan


Data înscrierii: 20/Dec/2005
Mesaje: 33
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 13 Feb 2009, 9:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
1 Federația există datorită existenței jucătorilor și nu invers. Federația este a jucătorilor. Ei sunt Federația.



Teoretic aveti dreptate insa in practica lucrurile stau cu totul altfel si trebuie sa recunosc ca pina la un anumit punct este normal sa fie asa deoarece Domnul Cozmaciuc a format acest campionat, a strins jucatorii pentru a putea realiza asociatia si federatia. Deci, in cazul nostru, gaina a fost prima care a aparut dupa care au urmat si ouale.

Citat:
2 a critica anumite persoane din conducerea Federației (sau întreaga conducere) nu înseamnă a critica Federația. Noi la Federație trebuie să ținem (existența ei este un bun câștigat) și nu la deținătorii unor funcții temporare. La urma urmei, președintele nu este conducerea Federației tot așa cum conducerea Federației nu este Federația.


Iar aveti dreptate insa tot in teorie. In realitate, pe plaiurile noastre, conducatorii (si nu ma refer numai la frs ci in general la federatii deoarece am avut "sansa" sa cunosc si sa activez in mai multe sporturi) traiesc cu impresia ca sunt pusi acolo pe viata iar totul le este permis. Partea proasta nu este ca ei gindesc si se comporta ca atare ci faptul ca ceilalti accepta un astfel de comportament si manifestari.

Citat:
3 Indiferent ce decizie iau deținătorii puterii reale (jucătorii), această decizie trebuie acceptată și sprijinită de toți. Cu alte cuvinte, organizați-vă, domnilor : puneți-vă de acord ! Redactarea unui memoriu poate fi utilă, dar să nu uităm că șefilor nu le prea place să fie puși să gândească, de aceea e preferabil să mergeți la ei cu soluțiile gata găsite.


Solutiile le-au fost prezentate cu mult timp inainte insa fara nici un raspuns.
Referitor la puterea reala mi-am exprimat opinia intrun post anterior iar despre oragnizare a jucatorilor nici nu poate fi vorba deaorece noi nu suntem jucatori/sportivi ci doar niste individualisti in cautarea satisfactiei de moment.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Denis Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20202
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 13 Feb 2009, 12:08    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Destul de trist. Cât de tipică este situația asta pentru Românica ! Adică nu contează ce e corect sau normal, fiindcă asta este doar „teorie” (sau principii) și, în loc să corectăm „practica”, ori facem concesii în privința principiilor ori ne ședem sub un copac și ne punem pe jelit din motive ontologice.

În ceea ce mă privește, sunt întotdeauna de partea jucătorilor. Nu pentru că ar fi majoritari, ci pentru că riscă să fie nedreptățiți. Poate ar fi bine ca și jucătorii să fie... de partea jucătorilor.

În rest, după proverbul preferat al lui Gică Hagi : cum îți așterni, așa dormi...



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bmwz3



Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin 13 Feb 2009, 19:07    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Este cred a doua oara cand postez un mesaj pe acest forum care-mi este atat de drag si care m-a ajutat, ma ajuta si sper ca ma va ajuta si in viitor in munca pe care o fac si prin care pe calea undelor ajung in casele voastre.
Numele meu este Marius Ancuta si in calitate de vicepresedinte al acestei federatii am luptat si voi continua sa lupt pentru Maria-Sa Jucatorul de snooker. Nu-mi fac un titlu din aceasta munca pentru ca eu consider ca in ceea ce ma priveste nu mai am sa-mi demonstrez nimic, dar pentru frumusetea si mai ales raspandirea lui continui; bineinteles alaturi de cei ce inteleg acest sport(joc); lupta o voi duce si din interiorul federatiei atat timp cat voi fi tinut acolo. La toate cele mai sus prezentate de colegii mei jucatorii poate e bine de stiut ca sunt singurul din conducere ce presteaza benevol. Probleme sunt multe si serioase si toate pleaca de la neintelegerea sportului-ma repet. Poate vom reusi acest lucru chiar sambata la Adunarea Generala. Daca nu vom reusi oricum va voi tine la curent cu cele discutate.
Sponsori sunt dar nu sunt oameni care sa-i inteleaga. Aici e problema. Ca sa poti aduce un sponsor trebuie sa stii ce-i oferi si din pacate ajungem iarasi la cuiul lui Pepelea. Dar cum speranta moare ultima:"tot inainte ca inainte era mai bine"


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui bmwz3 Trimite mesaj privat
Denis
More than a fan


Data înscrierii: 20/Dec/2005
Mesaje: 33
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 13 Feb 2009, 19:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Marius este unul dintre iubitorii de snooker care ne reprezinta in FRS insa din pacate este cam singur pe acolo. Sa speram ca lucrurile se vor indrepta o data cu adunarea generala unde cu siguranta ne va reprezenta.

p.s. Vreau sa mentionez faptul ca nici unul dintre noi nu practica snookerul din interes material. Toti avem slujbe, venituri iar ceea ce ne duce la masa este placerea jocului.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Denis Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Sâm 14 Feb 2009, 9:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu e singur...si asta stii bine. Mai este cel putin unul care face sau incearca sa faca acelasi lucru. Chiar daca nu am postat nimic pana acum asta nu inseamna ca dezaprob cele spuse.

Problema este....ca de fiecare data.... nu ai cu cine sa te intelegi, decat incet si cu rabdare !

De abia astept magnifica Adunare. O sa fie FUN ! Twisted Evil



_________________
147 is nothing ... 155 is something !


Ultima modificare efectuată de către andydrak la Sâm 14 Feb 2009, 22:07, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20202
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 14 Feb 2009, 13:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

În mod normal, ar fi trebuit să particip și eu la această adunare generală... Doamne, Alex, sigur că depinde ce se înțelege prin fun, dar eu sper să fie discuții serioase. Acuma, deh, depinde și ce se înțelege prin discuții serioase. Sper doar că nu va fi ca la Adunarea generală a Asociației scoțiene (pe 30 noiembrie, la Glasgow), unde discuțiile au devenit atât de serioase încât a trebuit chemată poliția... Evil or Very Mad



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
Pagina 1 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community