Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Mark Williams & Mark King la București
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mihnea
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Mai/2009
Mesaje: 289

MesajTrimis: Sâm 19 Sep 2009, 20:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Uau. Eu sunt, si ma invart printre jucatori romani de snooker de ceteva ori in saptamana si pentru toti ar fi fost o onoare sa joace cu un Mark. Daca prin lumea biliard-ului se aude ca jucatorii de snooker ar fi ingamfati, e alta problema. Daca apar motive de genul - nu se face turneu de snooker ci de biliard pentru ca jucatorii de snooker au aere - putem sa ne strangem lucrurile si sa plecam acasa, pentru ca e clar ca dam in ”stand up comedy”. Daca faci un sondaj la un concurs de snooker, multi ar fi sters si mesele si bilele si ar fi carat si bagajele ca sa joace cu un astfel de jucator, ca sa invete de la el, nu ca sa il provoace la un biliard. Eu unul as fi incercat sa joc cel mai civilizat snooker pe care il stiu, pentru a lasa o alta impresie, si cred ca la fel ca mine ar fi facut multi alti jucatori romani DE SNOOKER. E diferenta mare de atitudine, si tocmai de aceea cred ca asa ceva trebuie organiezat de cineva din domeniul respectiv, nu sa organizeze cei din biliard turnee de snooker si invers.

Ayra a scris:
Si nu pot sa inteleg ce a fost in mintea sponsorului cand a pus un asemenea postav. Nu si-a dat seama ca asta este imaginea pe care o afiseaza totusi? Ca asa isi face reclama?

De unde sa stie niste oameni din lumea biliard-ului de postavul de snooker. Nu e de condamnat, pentru ca acolo se foloseste doar Simonis si Gorina pe cand in snooker Strachan (si nu orice model).

Cat despre tacul de biliard folosit in snooker. Tacul de snooker necesita o tehnica deosebita, si e greu de ”manevrat”. Daca faci turneu de calificare de biliard, la ce sa te astepti? Sa vina la paion, si vesta si cu tac de snooker, si creta verde, ca sa nu murdareasca postavul, si sa isi lase creta in buzunar, si nu ”pe colțu mesei”? =))

Ayra a scris:
acest eveniment m-a facut sa realizez nivelul nostru. Si diferenta fata de Occident


Nu. Daca ar fi adus chiar si doi jucatori de la U14, diferenta de clasa ar fi fost simtitoare.



_________________
”It was a hit and hope, and he forgot to hit it”
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mihnea Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Sâm 19 Sep 2009, 22:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumiri pentru impresii. Interesant.

Am gasit si eu un comentariu, pe un alt forum. El suna asa:

S|lent a scris:
Am fost la Mark King vs Mark Williams, a fost absolut SENZATIONALA demonstratia !!

Dar in primul rand felicitari lui Ovidiu Cristea pentru reusita in finala cu Viziru, Viziru a jucat bine dar in finala a facut niste greseli extrem de mari, probabil emotiile si-au spus cuvantul.

Apoi a venit evenimentul cel mare, a fost incredibil de frumos, desi cred ca unele lovituri nu le-au reusit celor doi campioni din cauza mesei, cei doi Mark au facut niste greseli pe care cred ca pe mesele din Crucible Theatre nu le-ar fi facut. A fost absolut spectaculos, si mi s-a parut si foarte echilibrat meciul. S-a incheiat 3-2 pt Williams, superb meci oricum, cei doi au o precizie in lovituri de-ti sta mintea in loc.

"Apoi a venit un eveniment tare frumos, un challenge, Viziru a jucat snooker cu Mark King si Ovidiu Cristea cu Mark Williams. Williams a fost extrem de fair play, am vazut ca incerca sa ii lase bile relativ usoare lui Cristea, ii spargea rosiile sa poata da usor, a fost un meci frumos. La fel si cel dintre King si Viziru.

Si in final a venit cea mai interesanta parte a serii... cei patru s-au infruntat pe masa de 9ball. Williams a facut pur si simplu spectacol, a bagat bila9 cu combinatie in 2 meciuri consecutive, a sarit sala in aer in aplauze iar King a fost o caterinca generala... omul ala te poate face sa razi in 1000 de feluri.

In final am vrut sa ii strang mana lui Mark Williams, omul parea dornic sa comunice cu fanii, dar il tot tragea o blonda sa plece de parca era bodyguardul lui. A fost un moment ciudat, oarecum jenant pt mine care nu stiam ca omul nu da decat cu mana stanga noroc, probabil isi protejeaza dreapta, dar oricum am dat noroc cu el, am mai apucat sa ii zic "fantastic performance sir", a zambit si a plecat. Prietenii mei au fost dezamagiti ca nu s-au facut poze, asa ca am mers in Club White (parca asa se numeste) unde am putut face poze cu amandoi, iar Mark King ne-a si explicat ce inseamna tatuajul lui de pe mana stanga, "thoughts become things" parca - mentalitate de campion"


Deci parerile au fost pana la urma impartite.

Eu nu-mi pot da cu parerea, pentru ca n-am fost, dar unele dintre opiniile celor care au fost mi-au parut cam dure. N-am sa spun de ce si care dintre ele.

Mi-a placut amanuntul legat de tatuajul lui Mark King. Habar n-aveam. Very Happy Foarte tare.

Si-mi pare rau ca am ratat sansa de a face si eu o poza cu cei doi si de a urmari demonstratia. In fine... Mintea de pe urma... Rolling Eyes



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 20 Sep 2009, 8:10    Titlul subiectului: interviu cu MW de dinainte de inceperea jocului Răspunde cu citat (quote)

MARK WILLIAMS: „Ştiu snooker de la tata, care era miner”
Loredana Toma Duminică, 20 Septembrie 2009

Venit în România pentru meciuri demonstrative, Mark Williams, dublu campion mondial, se destăinuie în EVZ.

Mark J. Williams şi Mark King, doi dintre campionii mondiali la snooker, au fost vineri pentru prima oară România, fiind invitaţi în cadrul lanţului de evenimente “London Snooker Arena”. Ediţia inaugurală de la noi i-a adus faţă în faţă pe Mark King, calificat de cinci ori în topul primilor 16 jucători, şi pe Mark J. Williams, de două ori câştigător al titlului de campion mondial. Cei doi campioni au jucat o serie de partide demonstrative de snooker, dar şi de biliard, alături de români.

Într-un interviu acordat EVZ, înainte de începerea jocului, Mark J. Williams, originar din Ţara Galilor, a explicat ce presupune acest sport şi care sunt condiţiile potrivite pentru a-l în văţa şi a ajunge un jucător foarte bun.

EVZ: Când şi cum ai descoperit acest sport?

Mark J. Williams: L-am descoperit cu mulţi ani în urmă. Cred că aveam vreo 8-9 ani. Am luat microbul de la tatăl meu, care era miner şi care a început, la acea vreme, să fie interesat de acest joc. M-a tot luat cu el la meciuri, vroia să-l văd cum joacă. În plus, mă uitam foarte mult la televizor. Eram atent la toate meciurile pe care le făceau Jimmy White şi Steve Davis, doi dintre cei mai populari jucători de snooker. Aşa am început să înţeleg snooker-ul şi să fiu într-adevăr interesat de el.

„Mă antrenez 4-5 ore în fiecare zi”

Cum ai defini snooker-ul?
În afară de faptul că este diferit de toate celelalte sporturi şi că implică multă muncă şi dedicaţie, dacă începi acest joc, trebuie să fii sigur că asta îţi doreşti. Trebuie să fii constant.

Britanicii au o definiţie interesantă cu privire la acest sport: “What you have between your ears” (n.r. - Ceea ce există între urechi). Un fel de şah… Poate fi numit cel mai complex sport?
Este posibil, nu ştiam şi definiţia asta… (Râde). Nu ştiu dacă poate fi numit cel mai complex sport, însă pot spune că snooker-ul este destul de dificil. Implică dedicaţie, precizie şi, mai ales, mult antrenament.

Cât timp te antrenezi pe zi?
Cam 4-5 ore, cu excepţia zilei de duminică. Snooker-ul este un job pentru mine, iar duminica am liber. (Râde).

„Pentru mine, acest sport este un job, câştig bani”

Aşadar, snooker-ul este un joc ce implică talent, multă practică, inteligenţă şi precizie. Ce alte calităţi ar trebui să aibă un copil, spre exemplu, ca să poată deveni un jucător foarte bun?
Snooker-ul este un sport mai greu. În primul rând, trebuie să-ţi placă foarte mult. Dacă începi să-l înveţi la o vârstă fragedă, e cu atât mai bine. Şi necesită multă concentrare.

Care este vârsta cea mai potrivită pentru a începe acest sport?
Probabil, pe la 8-9 ani, aşa cum am început eu. Copiii din ziua de azi sunt foarte deschişi la minte şi cred că aceasta ar fi o vârstă ideală pentru a învăţa. Atâta timp cât faci ceea ce vrei şi eşti muncitor, ai toate şansele să reuşeşti.

Există o limită de vârstă?
Nu. Este un joc costisitor?
N-aş putea spune că este un joc costisitor, ci, mai degrabă, o artă. Pentru mine, acest sport este un job, din care se câştigă atât bani, cât şi satisfacţie personală. Îl tratez ca atare.

Ai jucat pe bani în afara concursurilor?

Obişnuiam să mai joc cu mulţi ani în urmă, însă nu pe bani mulţi. Era o sumă modică.

Ce ştiai de România, înainte să vii aici?

Nu prea multe lucruri, dar sper să le aflu la următoarea vizită. O să vin probabil şi anul viitor. O să petrec mai mult timp în România data viitoare. Finis interviu.

Mi s-a parut cam "subtire" interviul oricum mai aflam si noi cate ceva la cald!



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 20 Sep 2009, 8:52    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

http://lh6.ggpht.com/_L-dd6ITVLso/SrO9aA92mjI/AAAAAAAAAdY/SiyvVDzdhO0/s640/IMG_0814.JPG
http://lh4.ggpht.com/_L-dd6ITVLso/SrO-iEUkFoI/AAAAAAAAAfQ/yAgMJiGNJpU/s640/IMG_0841.JPG
http://lh6.ggpht.com/_L-dd6ITVLso/SrO9nx7P2OI/AAAAAAAAAd8/4QOkzSZ4rPw/s640/IMG_0832.JPG
http://lh5.ggpht.com/_L-dd6ITVLso/SrO90xRewHI/AAAAAAAAAeE/SaN12sB-wlc/s640/IMG_0834.JPG
http://lh5.ggpht.com/_L-dd6ITVLso/SrO9bJJBm3I/AAAAAAAAAdo/fEzRjR978ME/s640/IMG_0822.JPG
Pentru cine vrea sa vada imagini de la conferinta de presa unde apare si "blonda badigard" a lui Williams-sau cel putin asa cred-cine stie sa ne confirme!



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Dum 20 Sep 2009, 12:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Fratilor....in momentul in care aduci niste jucatori profesionisti de snooker pentru a promova o "chestie" de biliard... este clar ca niste oameni care au muncit si muncesc sa aduca snooker-ul la un anumit nivel nu au ce cauta acolo.

Federatia Romana de Snooker este singura entitate sportiva care guverneaza snooker-ul in Romania. In momentul in care X organizeaza o competitie sau un demonstrativ de snooker fara a cere macar o parere federatiei, orice pozitie oficiala ar fi inutila.

O sa va dati singuri seama ca evenimentul nu a fost unul potrivit pe masura ce ne vom apropia de Campionatul European din 2010. Atunci veti vedea snooker !!!

Iar daca se doreste atat de tare promovarea biliardului...de ce nu se incepe cu calea legala : o federatie de biliard ??? De ce trebuie sa se foloseasca imaginea snooker-lui pentru asta? Va spun eu de ce: pentru ca gesturile si atitudinea pe care le-ati vazut la jucatorii de biliard se intampla intr-o scara mult mai mare in competitiile locale organizate ad-hoc. Parerea mea este ca s-a incercat o spalare a imaginii, bagand snooker-ul la inaintare, care nu arata decat orgolii, individualitati si nicidecum o echipa dispusa sa construiasca un cadru pentru biliard.

Sunt atatea persoane in tara asta de la care am auzit numai vorbe referitor la o eventuala Federatie Romana de Biliard. Nimic concret. Daca vor intr-adevar sa ajute biliardul...atunci asta este calea de urmat. Nu trebuie amestecat snooker-ul pentru ca papionul, respectul fata de adversar si fair-play-ul nu se impaca cu modul in care se joaca biliard pe la noi.



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
free2tedy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Dec/2007
Mesaje: 238
Locație: Constanta

MesajTrimis: Dum 20 Sep 2009, 20:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ayra a scris:
Nu cred ca sunt neaparat de acord cu parerea ta. Initial, din cate am inteles, s-a vrut sa se faca un turneu de snooker inainte, pentru ca cel care castiga sa aiba sansa sa joace cu Mark King sau cu Mark Williams. Numai ca parerile au fost la modul de 'eu pot sa il bat pe Mark Williams si daca imi leg o mana la spate'. Pentru ca asta este nivelul la care se considera jucatorii nostri romani in comparatie cu cei europeni. In aceste conditii s-a recurs la un sport mai popular la noi, biliardul, pentru a atrage mai multa lume si pentru a incerca in final sa se promoveze snookerul la nivel national. Dar faptul ca nu au fost prezenti tocmai jucatorii de snooker de la noi in sala nu s-a datorat faptului ca pretul biletului a fost mare, ci din cauza atitudinii reliefate mai sus. Noi ne credem "mai superiori" tuturor. Nu o zic acum numai din auzite, dar am urmarit posturile de pe site-ul London si asta a fost exact atitudinea pe care au avut-o jucatorii. Trist, dar adevarat din pacate. S-a luat efectiv in deradere acest eveniment organizat. La modul de "cine mai sunt si aia care vin la noi?". Personal, mi s-ar fi parut normal, daca esti jucator de snooker sa vii sa vezi macar demonstratia, pentru ca, in fond, in asta a constat tot evenimentul. Asta a fost lucrul pe care nu l-am inteles. Ok, nu iti place biliardul, te enerveaza ideea ca cei care castiga la biliard joaca cu marii campioni, dar macar vii sa vezi cum joaca cei doi grei. Nu ca nu vii deloc pentru ca razi de eveniment. Asta a fost mai aiurea.


Ne dai si noua un link sa vedem acele afirmatii?
Nu cred ca exista un jucator roman de snooker care sa zica ca il bate pe King sau Williams si mai ales sa isi dea aere de nivelul celor doi.
Din parerile pe care le vad aici tind sa cred mai mult ca pe alocuri a fost foarte mult prost gust , combinam biliardul cu snookerul , jucam snooker cu tacul de biliard , no comment , chiar n-am ce sa mai zic.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui free2tedy Trimite mesaj privat
Ayra



Data înscrierii: 19/Sep/2009
Mesaje: 3

MesajTrimis: Dum 20 Sep 2009, 21:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

http://www.londonclub.ro/site/?p=1230#comments

Iar din pacate asta a fost reactia in mare parte unanima.

In concluzie, exista multi jucatori de non-valoare care cred ca li se cuvine titlul de campioni mondiali, asa cum exista romani care se cred mai buni decat absolventii de Harvard, si care au ramas in Romania, mentionand ca 'aici le e mai bine'. Asta ca o paralela.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ayra Trimite mesaj privat
free2tedy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Dec/2007
Mesaje: 238
Locație: Constanta

MesajTrimis: Dum 20 Sep 2009, 21:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Poate nu ma uit eu unde trebuie dar eu acolo vad ca este vorba de un jucator de biliard , sa inteleg ca pentru tine jucator de biliard=jucator de snooker? Si reactia aia in mare parte unanima unde e? Eu vreau link sa vad ca un jucator de snooker din Romania se da mare ca il bate pe Mark Williams cu mana la spate.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui free2tedy Trimite mesaj privat
mihnea
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Mai/2009
Mesaje: 289

MesajTrimis: Dum 20 Sep 2009, 21:47    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

http://www.sport.ro/video/augustin-viziru-isi-trage-tac-de-3000-de-euro.html?autoplay=true

8) 8) 8)



_________________
”It was a hit and hope, and he forgot to hit it”
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mihnea Trimite mesaj privat
Ronnie147
Addicted to snooker


Data înscrierii: 04/Dec/2005
Mesaje: 263

MesajTrimis: Dum 20 Sep 2009, 22:33    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mihnea a scris:
http://www.sport.ro/video/augustin-viziru-isi-trage-tac-de-3000-de-euro.html?autoplay=true

8) 8) 8)


Asta m-a dat cu totul peste cap Laughing .

Nu am fost prezent la eveniment dar am urmarit intreaga inregistrare la televizor. Chiar am crezut ca Williams si King vor veni sa ofere un spectacol de snooker, cu break-uri de peste 100. Poate si masa a fost o problema dar oricum au fost ratari la bile usoare de fiecare parte.

Greseala organizatorilor a fost implicarea celor doi finalisti de la biliard in jocul de snooker. Putin mai mult respect si atentie din partea lor pentru cei doi invitati si totul ar fi iesit mult mai bine.

Pacat de evenimentul bine mediatizat pentru ca nu asta este fata pe care vrem sa o dam snooker-ului nostru.

L.E. : Stie cineva cand sau unde pot revedea meciul demonstrativ? Multumesc



_________________
ONLY POT THE BLACK FOR PERFECTION!


Ultima modificare efectuată de către Ronnie147 la Lun 21 Sep 2009, 0:56, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ronnie147 Trimite mesaj privat
CosminCtin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Feb/2008
Mesaje: 552
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 20 Sep 2009, 23:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

andydrak a scris:

Iar daca se doreste atat de tare promovarea biliardului...de ce nu se incepe cu calea legala : o federatie de biliard ??? De ce trebuie sa se foloseasca imaginea snooker-lui pentru asta? Va spun eu de ce: pentru ca gesturile si atitudinea pe care le-ati vazut la jucatorii de biliard se intampla intr-o scara mult mai mare in competitiile locale organizate ad-hoc. Parerea mea este ca s-a incercat o spalare a imaginii, bagand snooker-ul la inaintare, care nu arata decat orgolii, individualitati si nicidecum o echipa dispusa sa construiasca un cadru pentru biliard.
.....
Nu trebuie amestecat snooker-ul pentru ca papionul, respectul fata de adversar si fair-play-ul nu se impaca cu modul in care se joaca biliard pe la noi.


Ca sa nu mai scriu acelasi lucru pe care l-a zis Andy, sunt 100% de acord cu ce e scris mai sus, as vrea sa mai adaug ceva legat de masa de snooker, dar cred ca e inutil sa mai scriu din moment ce organizatorii nu au binevoit sa ceara macar o parere Federatiei Romane de Snooker despre ce ar insemna un astfel de eveniment, eventual niste sfaturi, ..... si daca tot vorbeam de masa, in Romania exista o firma importatoare de mese de snooker Riley, si daca sa interesau despre o eventuala colaborare cu cei din Cluj ca sa aduca o masa de snooker calitativa, nu cred ca i-ar fi refuzat, ca doar isi faceau reclama pe un post cu acoperire nationala, si se vedeau si breakuri de peste 100 pct iar in cele din urma iesea mult mai bine, toata lumea era multumita.

Eu, unul, nu am fost in sala si din cate am vazut la televizor toti cei prezenti se uitau pe videoproiector, ce nu inteleg este diferenta intre preturi la bilete (3 categorii), care mai e rostul? cumva persoanele de la VIP stateau mai aproape de proiectoare fata de ceilalti? trebuie sa fi avut ochi de vultur sa vezi direct la masa de snooker cum jucau stimabilii invitati. Imi aduc aminte de un meci demonstrativ organizat in clubul King's parca de acum 3 ani, intre Alex Borg si Daniel Bontea unde a fost un cadru mai restrans (vreo 40-50 de persoane) unde chiar am vazut un snooker de calitate (parca 2 sau 3 sutare din partea lui Alex Borg, ceva foarte frumos) la numai 15 RON beletu' si 2-3 m distanta.

Oricum, sper sa nu sa se mai organizeze astfel de evenimente in combo pool-snooker, pentru ca efectiv nu-si au rostul, sa le faca separat (ori pool, ori snooker) si din cate am inteles de la stiri ca vor sa mai organizeze pana martie 2010 inca 9 astfel de evenimente tip "combo", mi-e ca lumea isi va face o parere foarte proasta despre snookerul din Romania (inclusiv arbitrajul!!! puteau naiba sa cheme un arbitru bine pregatit, ca doar avem 4-5 arbitrii foarte buni!!). hai ca ma dor degetele la tastatura, sper ca nu v-am plictisit, multa bafta si sanatate!!!



_________________
Laureat al Premiului Oscue - World Open 2010, Shanghai Masters 2011, World Grand Prix 2015
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CosminCtin Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20210
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 21 Sep 2009, 13:12    Titlul subiectului: Re: [b]APROPO DE RIVALITATEA SNOOKER-BILIARD[/b] Răspunde cu citat (quote)

danacateia a scris:
andydrak a scris:
Fratilor....in momentul in care aduci niste jucatori profesionisti de snooker pentru a promova o "chestie" de biliard... este clar ca niste oameni care au muncit si muncesc sa aduca snooker-ul la un anumit nivel nu au ce cauta acolo.

Un interviu mai vechi dar notabil:
"Michaela Tabb raspunde fanilor snookerului"
Michaela Tabb este cea mai cunoscuta femeie din snookerul international [...]


Interviul este într-adevăr notabil. A și fost semnalat, la vremea respectivă și la locul potrivit. Acolo unde a fost mutat și acest mesaj Wink Smile ( http://www.snookerforum.ro/viewtopic.php?p=22073#22073 ).


.

Și, plecând de la titlul mesajului scris de Danacateia ("Apropo de rivalitatea etc ") : dragilor, de acord, s-au făcut aici afirmații imposibil de dovedit – deci, pripite (fiindcă refuz să cred că au fost emise cu rea credință) – pe care jucătorii, arbitrii și fanii de snooker (care constituie copleșitoarea majoritate a membrilor acestui forum) le-au considerat, poate, ofensatoare. Și au replicat. Nu cred că-și bat capul să aștepte scuze, iar eu le înțeleg și le susțin nevoia de a restabili adevărul. Totuși vă rog să-mi dați voie să subliniez câteva lucruri :

După părerea mea, absența unuia sau a mai multor jucători de snooker din arena evenimentului giuleștean este inacceptabilă. A-i acuza (fără probe !) tot pe snookeriști de atitudine nepotrivită doar pentru a justifica această omisiune este la fel de inacceptabil. Tocmai omisiunea cu pricina constituie principala critică ce se poate aduce organizatorilor.

Dincolo de acest aspect, eu cred că-i bine că evenimentul a avut loc și că Mark Williams și Mark King au venit la București. Acesta rămâne un fapt pozitiv, care merită apreciat. Neajunsurile (inclusiv (1) amestecarea disciplinelor și (2) neasigurarea unor condiții tehnice corespunzătoare – adică a unei mese bune – pentru ca invitații să-și poată etala măiestria ) sunt remediabile, dacă s-au tras învățămintele care trebuiau trase. În rest, fiecare persoană răspunde pentru comportamentul avut în arenă. Și se autoportretizează prin el. Wink

Dar nu avem nevoie de animozități între sportivii care practică una sau alta dintre disciplinele din familia biliardului. Să nu cădem în această capcană, fiindcă ironiile și acuzațiile reciproce nu folosesc nimănui. Dezbinarea nu este spre binele niciunuia dintre aceste sporturi.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată Clara White la Mar 22 Sep 2009, 10:15, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Lun 21 Sep 2009, 13:54    Titlul subiectului: Re: [b]APROPO DE RIVALITATEA SNOOKER-BILIARD[/b] Răspunde cu citat (quote)

Citat:
Interviul este într-adevăr notabil. A și fost semnalat, la vremea respectivă și la locul potrivit. Acolo unde a fost mutat și acest mesaj Wink Smile ( http://www.snookerforum.ro/viewtopic.php?p=22073#22073 ).

Multumesc pentru indrumare,dupa cum stiti sunt noua pe acest forum si s-ar putea sa mai si gresesc ,sau sa mai spun unele lucruri care s-au mai spus ,imi cer scuze anticipat!



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
david



Data înscrierii: 24/Sep/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Joi 24 Sep 2009, 10:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cu ce sa incep: parerea mea e ca pe acest forum toata lumea stie doar sa denigreze, sa dea sfaturi, sa se lanseze in niste discutii care ii depasesc sau sa jigneasca din diverse motive: plictiseala, romanism pur, invidie... etc

scumpilor, inainte de a afirma ca in sala au fost sute de metri distanta dati si voi un search pe google cu sali potrivite pentru asa ceva in Bucuresti! si da, veti remarca ca nu exista multe sali care sa fie in forma de amfiteatru, primele randuri sa vada planul mesei pe care se joaca si multe altele... dar nu continui ca le stiti voi mai bine, iubitori de snooker si mari organizatori.

cat despre cei "dezamagiti" de faptul ca nu au putut face poze sau lua autografe la sala rapid: trezirea oameni buni! cei doi baieti abia terminasera o partida de snooker; si daca intr-adevar ati fi suferit atat de tare din cauza asta, v-ati fi miscat fumusel pana la club white, ca era mai mult timp sa socializati cu baietii, sa va pozati.

daca nu intelegi beneficiul care ti-a fost adus prin oportunitatea intalnirii cu cei doi Mark la club white, mai bine taci si nu te mai victimiza.... saracul de tine, care te-ai simtit jenat..

sa nu mai zic: lasati ideile comuniste potrivit carora totul se face doar cu federatia, ca pe vremea mamei: nimic fara sa stie tovarasu' ceausescu



_________________
romanul - bun la toate! cum naiba?!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui david Trimite mesaj privat
snookerella
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Feb/2009
Mesaje: 239

MesajTrimis: Joi 24 Sep 2009, 11:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ca nuca in perete! LOL LOL LOL LOL



_________________
Premiul Oscue Laureată a Premiului Oscue - Masters 2024
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerella Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 3 din 5

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community