Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

snookerul si poezia.....
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Vin 2 Oct 2009, 8:12    Titlul subiectului: snookerul si poezia..... Răspunde cu citat (quote)

Am inteles ca aici putem vorbi despre orice.
Pentru cei carora sunt atrasi de snooker si de poezie si nu au citit inca
The Power Of Words
(Another treat from snooker poet Kevin Power...)

Arithmetic

At what tender age, I will not say - but
Snooker brought a meaning to my sums
The colour coded balls,
of values to disclose
To compute into accumulative runs

A break could build a score of scores.
With subtractions for foul luck upon the way
I must confess and count the fluke,
and shame when I look
At my fortuitous windfall, on the day

I realised it was not an advantage
It only served to stop the run of play
And at times it would complicate,
my century break
At least that’s what I used to say

The 147 I never did achieve
Nor made a record on a D.V.D
Now when I watch the game
It tends to be my aim
To calculate the scores, just the same

-------



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Vin 2 Oct 2009, 11:12    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu prea are talent la poezie domnul Power, sau cel puţin aşa mi se pare mie.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Vin 2 Oct 2009, 12:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Uh...



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
madfox



Data înscrierii: 01/Oct/2009
Mesaje: 7
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 2 Oct 2009, 22:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mie mi se pare subtil ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui madfox Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Sâm 3 Oct 2009, 11:43    Titlul subiectului: Avem si noi poeti de snooker.... Răspunde cu citat (quote)

Nevroza la marginea mesei de snooker
si pana la urma a fost 17-11...


de Grigoras Ruxandra Ileana [mina ]

Totul se prăbuşeşte încet...
masa începe să se topească uşor
şi bilele se fac tot mai mici,
lucioase ca nişte ochi demonici
în tenebrele lemnului...

Hai,Ronnie!
Lasă şi vârful de la tac!
Măcar azi
uită de nou-născutul de la capătul celălalt!
Masa e toată a ta,
bilă cu bilă,se topesc uşor
în buzunarul de la vesta ta...

Hai,Ronnie!
Nu e doar o sesiune a vieţii aici,
albastrul bilei ţi-a intrat violent în ochi!
Nu,nu-i închide!
Şi nu zâmbi!
Camera nu vede că-mi zâmbeşti
doar mie!

Haide,mă,Ronnie!
Cum să pierzi şi viaţa asta?
Hai!La vară te vei tunde din nou la zero...
Apa nu e bună din belşug,ronnie,
şi mai e mult până la pauză.

Dar...Ronnie,
acum e 15-8,
nu-mi mai zămbeşti la camera,
te lichefiezi în paharul de cristal.

o să te depui într-o bilă verde,
o să ajungi într-un buzunar de vestă maro
şi...ura,pentru Ronnie!
a crescut un fir de iarbă pe masa de snooker...
n-ai bătut,nu?
nu...a fost un kick!
iarba,ce să-i faci?
dacă arbitrul nu o tunde la timp!
Pănă şi un Punct e de ajuns
ca să pierzi...



Frumoasa incercare.....mie mi-a placut!
Poate imi spune cineva ce partida a inspirat aceasta poezie
va pot spune doar ca a fost datata in aprilie 2006........

|









_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
snookerella
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Feb/2009
Mesaje: 239

MesajTrimis: Sâm 3 Oct 2009, 13:19    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OMG.....



_________________
Premiul Oscue Laureată a Premiului Oscue - Masters 2024
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerella Trimite mesaj privat
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Sâm 3 Oct 2009, 14:17    Titlul subiectului: Re: Avem si noi poeti de snooker.... Răspunde cu citat (quote)

danacateia a scris:

Poate imi spune cineva ce partida a inspirat aceasta poezie
va pot spune doar ca a fost datata in aprilie 2006........


Din informaţiile referitoare la data (luna) şi scor (primul la 17) putem să tragem repede concluzia că este vorba despre o semifinală de Campionat Mondial. Mai rămâne să găsim combatanţii. Unul dintre ei este desigur Ronnie O'Sullivan, despre care putem spune că a pierdut (doar citind poezia). Cel care l-a învins este nimeni altul decât Graeme Dott, omul care va deveni campion mondial în acel an.

P.S. Mare fană a lui Ronnie este Ruxandra. Smile


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
snookerclau
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Feb/2008
Mesaje: 869
Locație: Buzau

MesajTrimis: Sâm 3 Oct 2009, 15:16    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tot respectul pentru stradania Ruxandrei, dar fie-mi cu iertare nevrozam notiunea de poezie Embarassed Poate ca-s eu obtuza dar nu mi se pare ca se impaca prea bine snookerul cu poezia Crying or Very sad E doar o parere Wink



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Shanghai Masters 2010, International Championship 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerclau Trimite mesaj privat
Miss Chigwell
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Mar/2005
Mesaje: 1596
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Sâm 3 Oct 2009, 19:57    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe mine m-a atins. Sincer.
Ca si eu fana Ronnie... Wink

Iar materialul asta l-am gasit in calculator. Dateaza cam din 2006 si imi apartine.

Ringul Verde

Iti pui tinuta festiva. Muchii nete si taioase, fosnetul in surdina al stofei.Eleganta multiplu reflectata a negrului stralucitor. Tuse decisive de culoare punctand distinct-turcoaz, rosietic, auriu, jad stins.
Pasesti in arena. Turnir robust,duel aristocratic, lupta de strada viscerala si sangeranda, chinuitoare tortura, agonie si exaltare. Stii bine legea: THE WINNER TAKES IT ALL.
Scoti arma din cutie;inchizatoarea pocneste sec. Incarci, ochesti…tragi. Precis sau ezitant, foc cu foc sau la automat. Rateu. Proiectilul ramane pe teava. Adversarul ataca; te indrepti inspre transeea ta si speri ca dispozitivul sau de ochire e defocalizat, ca gloantele n-au calibrul potrivit.
Nimeni nu banuieste cat de martiale iti sunt gandurile. Cat de razboinice sentimentele. Ce se vede e un elegant menuet, cu pasi exacti, masurati, protocolari.
Aparent.
Un tango pe viata si pe moarte; atac-retragere; refuz-chemare; inclestare-evadare. Sprintara cha-cha, cand totul in fiinta ta vibreaza in acelasi ritm. Nobil passo doble cu castaniete de mai multe culori. Intunecata rumba, cand lupti sa-ti fascinezi adversarul/partenerul, sa-i anulezi identitatea, sa-l seduci fara scapare.
De cele mai multe ori in cheie minora: tremur usor al buzei cand faci un pas gresit; blanda clatinare a capului cand pierzi ritmul. Uneori insa, nu. Umanul din tine se dovedeste mai puternic. Deseori uiti legea jocului si-i permiti partenerului sa te descifreze. Uiti ca esti dansator si redevii om. Eliberator si periculos.
Se scurg ore si zile. Clic-clic-clic… Ochii obosesc, bratul tremura. Linistea te asurzeste. Adversarul iti impune pasii. Poate decisiv. Pentru ca i-ai permis sa o faca.
Dansul se apropie de sfarsit. Inca un pas, inca unul…Vointa ta nu a fost de ajuns. Adversarul e pe cale sa-ti zambeasca amical si superior, cu ochii imbatati de victorie. Nu mai gandeste fiecare pas. Desenul sau a devenit incert, liniile tremurate. Singurul tau avantaj.
Ataci. Calm. Precis. Imparabil. Acum dansezi singur. Ritmul creste ca-n Bolero-ul lui Ravel. Alamuri victorioase.
Adversarul se inclina.
The winner takes it all


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Miss Chigwell Trimite mesaj privat
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 4 Oct 2009, 7:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:

Iar materialul asta l-am gasit in calculator. Dateaza cam din 2006 si imi apartine.


Sincere felicitari Applause pentru felul in care ai redat frumusetea acestui sport ,
poate mai ne impartasesti si alte incercari .Noi suntem receptivi !

Daca si alti forumisti au asemenea talente ascunse ii rog sa ni le dezvaluie si noua !



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 4 Oct 2009, 7:47    Titlul subiectului: Re: Avem si noi poeti de snooker.... Răspunde cu citat (quote)

mircea22 a scris:


P.S. Mare fană a lui Ronnie este Ruxandra. Smile


Cati dintre noi nu s-au infuriat cand un fan de-al lor a jucat mai putin inspirat!?
Eu una recunosc ca da !
Si mai vreau sa-ti multumesc pentru raspunsul la intrebarea mea !



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
Angela40
A super fan


Data înscrierii: 28/Feb/2009
Mesaje: 92
Locație: Oradea

MesajTrimis: Dum 4 Oct 2009, 9:12    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte frumoase scrierile proza, poezie. Applause
Ronnie ne face pe toti mari poeti.
De zicala: "Romanul s-a nascut poet" Laughing


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Angela40 Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Dum 4 Oct 2009, 17:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

snookerella a scris:
OMG.....


Hear, hear. Laughing Laughing Laughing

Si, MC, lovely, as usual. Laughing Thanks for sharing.



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Dum 4 Oct 2009, 19:43    Titlul subiectului: Re: Avem si noi poeti de snooker.... Răspunde cu citat (quote)

danacateia a scris:

Citat:

P.S. Mare fană a lui Ronnie este Ruxandra.

Cati dintre noi nu s-au infuriat cand un fan de-al lor a jucat mai putin inspirat!?
Eu una recunosc ca da !

Ca să nu existe dubii, am spus-o admirativ, nu ironic.
Citat:

Si mai vreau sa-ti multumesc pentru raspunsul la intrebarea mea !

Pentru puţin.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Lun 5 Oct 2009, 8:40    Titlul subiectului: Re: Avem si noi poeti de snooker.... Răspunde cu citat (quote)

mircea22 a scris:


Ca să nu existe dubii, am spus-o admirativ, nu ironic.


MIA CULPA!
Mi s-a parut mie, dar nu eram sigura ,mai ales ca mai era un comentariu
dezaprobator....



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
Pagina 1 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community