Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Cum ati devenit fani ai snooker-ului?
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Posseidon
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Noi/2004
Mesaje: 459
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 28 Noi 2004, 13:59    Titlul subiectului: Cum ati devenit fani ai snooker-ului? Răspunde cu citat (quote)

Ma gandeam c-ar fi interesant sa spuna fiecare dintre noi cum a devenit fan al acestui sport.
Trebuie sa recunosc ca prima oara am vazut acum vreo 3 ani pe Eurosport snooker si ma ofticam urat de tot cand dadeau snooker pentru ca intrerupeau transmisiunile unor sporturi pe care eu le consideram cu mult mai interesante decat sportul asta cu bilute.
Dar, prima si prima oara cand am inceput sa urmaresc sportul pe bune a fost CM din 2003, un meci Mark Williams vs. Stephen Hendry. Daca nu ma insel era un sfert de finala, iar Willaims a castigat. Tot de la acel campionat imi aduc aminte ca Doherty l-a condus pe Higgins intr-o semifinala sau un sfert de finala cu 10-0, si tot de la acelasi CM imi aduc aminte ca tot spunea Marius cum ca Ronnie fusese eliminat in turul 1 sau 2 - habar n-aveam cine era Ronnie pe atunci si ma stresa Ancuta (pe atunci comenta singur) ca tot aducea vorba de acest Ronnie. Tot la acelasi CM l-am vazut pentru prima oara pe Hunter care a pierdut in semifinala. Era impresionant pe atunci jocul galezului Willaims, o placere sa-l urmaresti, datorita lui Willaims am inceput sa-mi placa snooker-ul. Da, la mine inceputurile n-au stat sub semnul lui Hendry sau Ronnie. Imi aduc aminte finala din acel an, Doherty - Williams, cu mult mai frumoasa si mai spectaculoasa decat cea dintre Ronnie si Dott de anul acesta.
Si acum sunt suparat ca doi mari jucatori ca Williams si Doherty nu-s deloc in forma, nu pot sa cred ca "si-o iau" (imi permit si o exprimare mai neacademica) din primele tururi in orice turneu ar juca.
Cu timpul insa mi-am dat seama ca snooker-ul adevarat e cel practicat de Ronnie, cel care alerga pe langa masa, el era cel pentru care inchiderea unei mese era la fel de simpla precum lovitura de deschidere. Juca superb si era o placere sa-l urmaresti. Din pacate, si Ronnie a inceput sa joace mult mai calculat decat inainte, mai rational, mai prudent. Nu prea-mi convine ca Ronnie nu mai alearga, nu-mi convine ca Williams nu se regaseste, nu-mi convine ca o legenda nu-si mai onoreaza statutul (adica Hendry). Ii vreau inapoi pe ei, ii vreau inapoi pe cei care m-au facut sa urmaresc acest sport. Maguire e bun, dar n-are acel ceva care sa te faca sa stai in fata TV-ului ore in sir, cel putin eu asa cred.



_________________
I'm unclean, a libertine
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Posseidon Trimite mesaj privat
Akasha



Data înscrierii: 26/Noi/2004
Mesaje: 7

MesajTrimis: Dum 28 Noi 2004, 18:22    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Primul pe care l'am vazut jucand snooker o fost Ronnie.....mi'o placut ff mult..... Very Happy Very Happy Very Happy ....mai ales cand "racheta se lansa" shi facea spectacol in adevaratul sens al cuvantului......cu toate k acuma nu'i in cea mai buna forma io sper k va reveni........shi oricum pentru mine tot acelashi Ronnie the Rocket va ramane...un adevarat campion mondial.... Wink


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Akasha Trimite mesaj privat
Smaranda
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 332

MesajTrimis: Dum 28 Noi 2004, 20:24    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sincer nu imi mai aduc aminte de Prima-Prima data cand m-a captivat cat de putin un meci de snooker peste care am dat, dar cert este ca pasiunea mea cu privire la acest sport a venit tot in urma CM din 2003. Ma mai uitasem la meciuri pana atunci, dar numai cand le prindeam si intotdeauna, nu stiu cum se facea, dar nu prea aveam timp sa le vad pana la sfarsit. CM in schimb a venit in cel mai prielnic moment posibil: exact in timpul multelor zile libere de Pasti, cand eu am plecat in vizita la verisoara mea. Oras mic (nu spun care), in doua seri ma plictisisem deja de el (probabil si pentru ca il stiam oricum pe de rost), calculator cu net sau jocuri de vreun fel niet, rubedeniile de prin jur... rubedenii, eh.. Stateam in casa si fataiam telecomanda cand mi-au picat ochii pe meciurile din primul tur. M-am uitat la o sesiune, m-am uitat la doua... M-am uitat la un meci intreg (al lui Ronnie chiar cred ca era Smile ).... Dupa care m-am uitat imediat in program sa vad cand sunt urmatoarele Very Happy Very Happy
In doua zile imi facusem deja programul de vacanta:
Luni: somn, masa, snooker, masa, snooker, masa, snooker, somn
Marti: somn, masa, snooker, masa, snooker, masa, sooker, somn
Miecuri:.. v-ati cam prins Very Happy Very Happy
Dupa cele doua saptamani de vacanta "la Crucible Theatre" ma simteam ca venita din cantonament sau asa ceva... Era un fel de: "Hey, man... am impresia ca s-a rupt filmul... Lipseste ceva... 14-15 zile din viata? Aaa, nu, nu! Nu asta!... Oh, wait, i got it: WHERE THE F--K DID EVERYBODY GO?" Laughing
Va puteti imagina frustrarea de a descoperi un sport exact la sfarsitul sezonului competitional. Cred ca sentimentul imediat ulterior finalei aceleia electrizante a fost comparabil ca intensitate cu mica depresie avuta de Hunter in urma aceluiasi campionat. (cred ca stiti povestea meciului cu Doherty.. eu personal si incetasem sa mai urmaresc scorul: ma apucasem de facut clatite, spre rusinea mea, si cand am redeschis televizorul aproape ca am scapat din mana platoul cu rezultatele fuziforme, disproportionate si aburinde ale aventurii mele culinare Laughing poor kid!)
Oricum, cert este ca de atunci am ramas in suflet numai cu admiratie si o perpetua fascinatie fata de snooker ceea ce a rezultat inevitabil in dezvoltarea unei legaturi spirituale foarte profunde ( Very Happy ) cu canalul 33 al TV Tunnerului meu. Laughing



_________________
Score one-four-seven... Snooker heaven!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Smaranda Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
flaviusO
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 260
Locație: Piatra-Neamt

MesajTrimis: Dum 28 Noi 2004, 21:16    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sa nu te ingrasi dupa atatea mese Twisted Evil eu pe 33 am EurosportNews Mr. Green



_________________
GO RONNIE!! GO!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui flaviusO Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
RaZoR
Fan


Data înscrierii: 29/Noi/2004
Mesaje: 11
Locație: Constanta

MesajTrimis: Lun 29 Noi 2004, 0:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si la mine prima iubire cu snooker-ul a fost atunci cand Williams a facut break-ul de 147, de restu de la cealalta masa s-au oprit ca sa-l urmareasca, plus ca mania de bile m-a apucat dupa ce am inceput sa dau bine cu tacul, la un club in care mesele erau chiar bune Smile



_________________
What's up doc? Think you're better than me? Just meet me at a pool table and we shall see! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RaZoR Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Lun 29 Noi 2004, 1:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu mai imi aduc exact aminte de cand ma uit la snooker. Cred ca sunt vreo 3-4 ani. Stiu ca la inceput imi placea de Hendry, Higgins si Ronnie.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
flaviusO
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 260
Locație: Piatra-Neamt

MesajTrimis: Lun 29 Noi 2004, 16:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

RaZoR a scris:
Si la mine prima iubire cu snooker-ul a fost atunci cand Williams a facut break-ul de 147, de restu de la cealalta masa s-au oprit ca sa-l urmareasca, plus ca mania de bile m-a apucat dupa ce am inceput sa dau bine cu tacul, la un club in care mesele erau chiar bune Smile


Ronnie nu Williams!!!



_________________
GO RONNIE!! GO!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui flaviusO Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
RaZoR
Fan


Data înscrierii: 29/Noi/2004
Mesaje: 11
Locație: Constanta

MesajTrimis: Lun 6 Dec 2004, 1:19    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sigur era Williams, creca anu' trecut! Acum nu mi-o lua in nume de rau, deoarece printre favoritii mei este si Ronnie, pe langa Hunter (preferatul meu, desi greseste ca un copil de la un timp), Higgins si McCulloch (la care imi place tehnica).



_________________
What's up doc? Think you're better than me? Just meet me at a pool table and we shall see! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RaZoR Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
flaviusO
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 260
Locație: Piatra-Neamt

MesajTrimis: Lun 6 Dec 2004, 16:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Omule, Williams n-a reusit in viata lui 147 Wink... iar respectivul se referea la breakul maxim reusit de Ronnie O'Sullivan in partida cu Marco Fu din primul tur al Campionatului Mondial din 2003... Wink



_________________
GO RONNIE!! GO!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui flaviusO Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Vizitator






MesajTrimis: Lun 6 Dec 2004, 17:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

flaviusO a scris:
Omule, Williams n-a reusit in viata lui 147 Wink... iar respectivul se referea la breakul maxim reusit de Ronnie O'Sullivan in partida cu Marco Fu din primul tur al Campionatului Mondial din 2003... Wink

Smaranda subscribes to that!!!!


Sus
flaviusO
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 260
Locație: Piatra-Neamt

MesajTrimis: Lun 6 Dec 2004, 19:11    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Smaranda first has to log in Razz



_________________
GO RONNIE!! GO!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui flaviusO Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Cold_Fever
Addicted to snooker


Data înscrierii: 26/Noi/2004
Mesaje: 296
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 6 Dec 2004, 23:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hopa p-aci n-am scris nimica Smile Ce mai zice lumea ?



_________________
He who is prudent and lies in wait for an enemy who is not , will be victorious.
Sun Tzu - The Art of War
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cold_Fever Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mar 7 Dec 2004, 0:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cel mai mare break al lui Mark Williams este 142. Cam putin pentru un dublu campion mondial nu?



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Cosmin
A super fan


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 7 Dec 2004, 12:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Parca era de 144. Eu asa stiam.



_________________
Walk on, walk on with hope in your heart
And you'll never walk alone,
You'll never, ever walk alone.
Walk on, walk on with hope in your heart
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cosmin Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mar 7 Dec 2004, 22:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe site-ul worldsnooker scrie ca e 142: http://www.worldsnooker.com/player_profiles/showprofile.asp?Player=WIL012



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 1 din 4

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community