Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Stephen Maguire
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
dox



Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 9

MesajTrimis: Lun 29 Noi 2004, 14:29    Titlul subiectului: Stephen Maguire Răspunde cu citat (quote)

trebuia cindva sa apara shi urmashul lui Steven Hendry.
la spulberat pe Gray in finala,de Ronnie nici nu mai vorbesc.
pot sa pariez ca toate turnele din anul 2005 vor fi cishtigate de Maggy.
go Maguire.suntem cu tine!!!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui dox Trimite mesaj privat
Cosmin
A super fan


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 29 Noi 2004, 15:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hai ma. Chiar toate? Facem un pariu ca nu trece de sferturi la campionatul mondial?



_________________
Walk on, walk on with hope in your heart
And you'll never walk alone,
You'll never, ever walk alone.
Walk on, walk on with hope in your heart
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cosmin Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mar 30 Noi 2004, 0:12    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Maguire a avut si un partener de antrenament pe masura. Pe Stephen Hendry. In 1999 Hendry si Maguire s-au antrenat impreuna. Chiar el a spus ca i-a fost de mare ajutor acest lucru. Sunt sigur ca va mai castiga multe competitii, dar chiar toate, e putin cam exagerat.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 30 Noi 2004, 2:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

BBC, azi : Maguire continua sa multumeasca ( nu-i rau, imi amintesc de "discursurelele" cistigatorilor premiilor OSCAR !... Laughing ) : acum, lui Terry Griffiths, despre care spune ca a avut asupra lui o mare influenta. "He told me to relax and the results would come. It was good advice." Terry ( campion mondial 1979 ) s-a ocupat de latura mentala a antrenamentului. Bineinteles, TOATA presa scota de azi cinta pindaric laude eroului zilei. "The Scotsman" reproduce cuvintele lui Terry Griffiths la adresa acestuia: "Stephen's temperament was his weakness and when we first got together, his dad ( vezi rolul jucat de tati, in cariera campionilor Laughing ) spoke to me about it. (...) He has made a huge leap forward and while he is still a long way from achieving what the likes of Hendry and Williams have done, I think he is a future world champion". Iar in "The Times", Terry continua :" ( Maguire ) is very dedicated and has the determination Hendry has."

Gray a zis si el despre Maguire : "He was brilliant". S-a vazut.

Iar eroul zilei declara in "The Times" :"I just wish there was another tournament tomorrow!"

Il cred. Smile Ivresse, ivresse de la victoire !.. Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Vizitator






MesajTrimis: Mar 30 Noi 2004, 10:12    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
Facem un pariu ca nu trece de sferturi la campionatul mondial?

Vom vedea.in ce consta pariul?


Sus
Cosmin
A super fan


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 30 Noi 2004, 18:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu stiu. Propune ceva.



_________________
Walk on, walk on with hope in your heart
And you'll never walk alone,
You'll never, ever walk alone.
Walk on, walk on with hope in your heart
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cosmin Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dox



Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 9

MesajTrimis: Joi 2 Dec 2004, 10:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
Nu stiu. Propune ceva.

Poate ceva cu internet-money?
daca desigur ai cont![/quote]


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui dox Trimite mesaj privat
Cosmin
A super fan


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 2 Dec 2004, 19:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu mah gandeam la 1/2/3... beri sau ceva de genul asta. Nu am cont.



_________________
Walk on, walk on with hope in your heart
And you'll never walk alone,
You'll never, ever walk alone.
Walk on, walk on with hope in your heart
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cosmin Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dox



Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mie 8 Dec 2004, 15:22    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ok atunci vom vedea fara pariu


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui dox Trimite mesaj privat
Cold_Fever
Addicted to snooker


Data înscrierii: 26/Noi/2004
Mesaje: 296
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 8 Dec 2004, 16:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

BERE VREAU SI EU BERE MOSULE ! HAI LA O SORICIOAICA !



_________________
He who is prudent and lies in wait for an enemy who is not , will be victorious.
Sun Tzu - The Art of War
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cold_Fever Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cosmin
A super fan


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 8 Dec 2004, 17:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu esti cam tanar pt bere?



_________________
Walk on, walk on with hope in your heart
And you'll never walk alone,
You'll never, ever walk alone.
Walk on, walk on with hope in your heart
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cosmin Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cold_Fever
Addicted to snooker


Data înscrierii: 26/Noi/2004
Mesaje: 296
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 8 Dec 2004, 17:07    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bine bine SAMPANIE FARA ALCOL PENTRU TOTI !



_________________
He who is prudent and lies in wait for an enemy who is not , will be victorious.
Sun Tzu - The Art of War
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cold_Fever Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 14 Noi 2005, 4:47    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

* În Wales on Sunday, interviul cu "Sharks" Maguire. Sigur că săptămânalul galez nu putea rata ocazia de a aminti de preferințele (ce-i drept, cam ieșite din comun Rolling Eyes Laughing ) ale scoțianului în privința animalelor de companie – Mags a ținut în dormitorul dumisale un ditamai acvariul cu doi pui de rechini, la care a trebuit să renunțe pentru că, evident, puii n-au rămas pui, după care s-a lăsat în voia pasiunii pentru alți reprezentanți ai zoo-agresivității, buldogii. (Acum are doi asemenea cuțu-cuțu, ține-și-i sănătos !) Întotdeauna acest detaliu li s-a părut gazetarilor cu atât mai interesant cu cât, până acum ceva timp cel puțin, el sugera că agresivitatea manifestată în stilul de joc al lui Stephen provine dintr-o înclinație inerentă firii lui. (Am spus „până acum ceva timp” pentru că acest mod de abordare a snookerului tinde să se schimbe sub influența maestrului ale cărui sfaturi le urmează scoțianul – TERRY GRIFFITHS.) Ca de obicei, extrag din toată „salata” doar spusele intervievatului.

Mags recunoaște că nu s-a ridicat încă la nivelul pe care îl „promitea” potențialul său și nici la cel anticipat de fulminantul debut de sezon 2004-5, când a cucerit titlul la Openul Europei și la UK Championship, devenind brusc omul-care-îl-elimină-pe-O’Sullivan.* În fond, până la aceste realizări, zăcuse pe undeva prin adâncurile clasamentului jucătorilor profesioniști destul de multă vreme : 6 ani ! „Sunt dezamăgit că n-am câștigat mai multe turnee înainte de 2004. Intrasem cam țanțoș în rândul profesioniștilor. La amatori câștigasem toate titlurile posibile și credeam că tot așa avea să fie și mai departe. Foarte rece a fost dușul care mă aștepta ! Am înțeles că succesul nu era ceva de la sine înțeles și că nu avea să vină prea lesne. Întotdeauna am avut încredere în mine însumi, deși această încredere mi-a fost pusă la grea încercare încă de timpuriu, când am avut mulți „pumni” de încasat. Acum mă străduiesc să înaintez în carieră și să urc în clasament, însă până la vremea asta ar fi trebuit să fi câștigat deja 5-6 turnee. Nu le-am câștigat și trebuie să fac față acestei realități.”

La ordinea zilei, i se pare, este forma proastă în care se află. „Dacă o să joc [în Ligă] tot așa cum am jucat până acum, nici vorbă să mă calific în semifinale ! Problema mea cea mai mare este agresivitatea stilului meu de joc. Ar trebui să optez mai des pentru loviturile de siguranță și în mod cert acesta este aspectul la care lucrez cel mai mult în timpul pregătirii. În plus, am nevoie să mă simt mai relaxat atunci când joc. Am impresia că pot reuși orice lovitură și nu rezist tentației de a încerca – asta poate fi o adevărată sinucidere, așa cum am avut prilejul să constat pe propria-mi piele. E vorba de judecată, de cum îți păstrezi capul limpede atunci când analizezi situația pozițională de pe masă. Trebuie să fiu ceva mai reținut și să nu mă mai arunc la lovituri riscante dacă rezultatul meciului e sub semnul întrebării.”

Așa cum a mai povestit și cu alt prilej, Mags nu uită anii când era partenerul de antrenament al lui STEPHEN HENDRY. „Am jucat împreună timp de 4 ani și nici măcar o dată nu mi-a dat un singur sfat. Dar asta e, dacă nu prindeam câte ceva singur, trebuia să însemne că nu era decât vina mea. Și de ce ar fi ajutat un potențial adversar, împărtășindu-i unele dintre secretele lui ?!... Snookerul se joacă pe viață și pe moarte, iar cei tineri trebuie să învețe singuri, acumulând experiență.

Oricum, e greu să nu înveți atunci când te antrenezi atâta vreme cu cel care va rămâne, probabil, cel mai mare jucător de snooker din toate timpurile. Am început să-i fiu partener de antrenament pe când aveam 15 ani, iar el se afla cam pe la mijlocul perioadei în care a dominat acest sport în mod absolut. Totuși, uneori simțeam că mă distruge psihic – mă bătea cu 15-0, zi de zi. Iar eu mă întorceam tot zi de zi, ca să mai încasez altă și altă înfrângere. Nici nu-mi dau seama cum am rezistat, fiindcă e sigur că acum n-aș mai putea s-o iau de la capăt. Presupun că aveam entuziasmul vârstei fragede !... Cred că mă și admira pentru această tenacitate încăpățânată. În fiecare dimineață eram acolo primul – ca să mai iau încă o bătaie. Totuși, nu încetam să fiu convins că-l pot învinge ! Iată cum de mi-am format tăria mentală !...

Dar n-o să uit niciodată ziua în care l-am bătut pentru prima oară ! Aveam vreo 16 ani și eram în mare formă. Am câștigat meciul cu 9-2 – un meci dintr-acelea în care nu ratezi nici o lovitură. A fost ceva incredibil ! Așa de bine n-am mai jucat niciodată – nici până atunci, nici de atunci încoace. Dar a doua zi, m-a bătut iar cu 15-0 ! Lucrul cel mai important pe care l-am învățat de la Stephen a fost tehnica de construire a breakurilor. Dacă joci cu adversari de top și nu știi să faci breakuri, riști să nu mai ai șansa să revii la masă.”

WW

W


* E interesant de amintit și faptul că ieri s-a împlinit exact un an de când, pe valul acelui extraordinar debut de sezon, Stephen Maguire a devenit primul jucător care să realizeze 5 breakuri de peste 100 în 5 frame-uri succesive – chiar dacă nu într-același meci : pe 12 noiembrie 2004, în sferturile de la British Open, l-a învins pe ANTHONY HAMILTON cu 5-0, înregistrând în ultimele 3 jocuri breakuri de 113, 100 și 104, iar a doua zi, în semifinala cu RONNIE O’SULLIVAN, a marcat în primele două jocuri alte două breakuri de 101 și 134 de puncte. În momentul de față, Mags are în „contul” său un număr de 75 de breakuri 100(+), în condițiile în care doar 19 jucători au pătruns în „clubul” ultraexclusivist al celor care au realizat cel puțin 100 de asemenea breakuri mari.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 27 Noi 2005, 7:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MAGS într-un interviu-blitz în The Sunday Times de azi :

Prima amintire legată de sport : Finala Campionatului mondial din 1991, în care jucau John Parrott și Jimmy White. Familia mea ținea cu Jimmy și când a învins JP, am fost toți foarte dezamăgiți...

Primul meci: A fost într-un turneu de juniori, la Glasgow. Aveam 10 ani. Am pierdut în favoarea unui puști mic și gras – al cărui nume o să-l țin secret !

Momentul alegerii carierei : A fost în 1995, când bunicul meu Paddy a dărâmat doi pereți și a făcut din trei camere una singură, ca să-mi instaleze mie masa de dimensiuni competiționale. El și-a dat seama cu mult înaintea mea că am ceva talent...

Dacă nu era snookerul… : Probabil că m-aș fi dus să lucrez cu tata în construcții. Cine altcineva să-mi dea mie o slujbă ?!...

Idolul sportiv : Roger Federer. Îl admir pentru constanța de care dă dovadă.

Alte preocupări : E cam greu să am prea multe – îngrijirea celor doi buldogi ai mei, Kyra și Troy, îmi ia mult timp. Din fericire, logodnica mea Sharon se ocupă de ei când sunt plecat.

Ambiții : Să-mi deschid un club de snooker și, atunci când propriile mele performanțe vor intra pe panta descendentă, să devin antrenor.

Filmul preferat : O mulțime. Oricare dintre cele făcute de Robert De Niro sau Al Pacino.

Muzică : Sharon era fan R’n’B. O vreme am avut aceeași preferință, dar acum ea spune că-i place Indie-cutare, nu mai știu cum…

Poreclă : Cineva a încercat să-mi dea una – “On Fire Maguire” sau “Quick Fire Maguire". Nu mi-a plăcut nici una dintre astea două variante.

Suveniruri sportive : Păstrez primul meu contract cu managerul Ian Doyle. E semnat de el. Cred că la vremea asta face vreo 4 lire și ceva la licitațiile de pe eBay !...

Cel mai penibil moment : A fost anul trecut, la Grand Prix, când m-am prezentat la meciul televizat cu Shaun Murphy și mi-am dat seama că-mi uitasem creta. I-am cerut voie arbitrului să mă întorc în cabină ca să mi-o iau, el a zis “Da, du-te”, iar când am revenit în arenă, mi-a spus că am fost sancționat – s-a considerat că am pierdut primul joc ! În săptămâna următoare, incidentul a fost dat și-n emisiunea BBC A Question of Sport.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
luiza_hunter
Addicted to snooker


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 422
Locație: Constanța

MesajTrimis: Mar 13 Dec 2005, 19:33    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Interesant interviul..am mai aflat câte ceva de el.... in fine...cu el țin...acum...pentru că...mai toți favoriții mei ..."s-au dus ..pe apa sâmbetei" Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad



_________________
HUNTER Lover 4 EVER!!! ...♥ PAUL!!!!!!
" daca vom ajunge in rai, sa nu ne miram de va fi sa vedem printre ingeri si unul cu tacul in mana..."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui luiza_hunter Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community