Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

General
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2009-2010 » Campionatul mondial de 6-Red
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 16 Dec 2009, 0:03    Titlul subiectului: General Răspunde cu citat (quote)

Primul campionat mondial de 6-Red. Mă bucur că măcar nu se cheamă „SNOOKER 6-Red". Twisted Evil Laughing

Fără calificări, deocamdată. Tot deocamdată, este un turneu Pro-Am. Numărul de înscrieri prevăzut este de 160 de jucători. Organizatorii au procedat astfel : au luat legătura cu fiecare dintre cei 96 de profesioniști, iar în limita locurilor libere rămase, au căutat jucători amatori de top din restul lumii adresându-se însă, bineînțeles, asociațiilor naționale despre care știau că dispun de asemenea „capital”. Apoi, s-au primit înscrieri, pe baza principiului „primul venit – primul servit”.

În structura celor 26 de grupe au intervenit atâte schimbări, încât nici nu pot posta o listă sigură. Rolling Eyes

Azi și mâine, meciurile din grupe.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Mie 16 Dec 2009, 0:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Să vedem dacă va fi aşa de spectaculos pe cât se spune.



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 16 Dec 2009, 0:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu știu dacă Higgo are sau nu coșmaruri după infama bilă maro de la Telford, dar e limpede că ziua de ieri n-o să-l ajute să-și revină : a luat bătaie de la Reanne Evans (4-3), care a câștigat decisivul cu un break de 51 (după ce condusese cu 4-2) !

Reanne : „John n-a jucat la valoarea lui reală, după o săptămâna grea la Campionatul Regatului Unit, dar, nu-i așa, trebuie să profiți de orice slăbiciune a adversarului. Cred că asta este cea mai importantă victorie din cariera mea : John este actualul campionul mondial, numărul 1 în clasamentul provizoriu și va rămâne întotdeauna unul dintre cei mai mari jucători din istoria snookerului. Sunt foarte mulțumită de acest rezultat – mai ales de felul în care am preluat controlul în frame-ul decisiv. A fost un public foarte numeros, ceea ce, deși m-a pus sub presiune, m-a și ajutat.”

Well done, Reanne ! Applause


În fine, după ceva muncă de deducție + compararea tabelelor (diferite între ele !) publicate de organizatori, am reușit să înjgheb, cumva-cumva, structura grupelor. Nu vă mirați de literele sub care sunt ele listate : au fost atâtea retrageri din competiție, încât unele dintre grupe au dispărut cu desăvârșire ! Rolling Eyes Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Mie 16 Dec 2009, 10:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mircea22 a scris:
Să vedem dacă va fi aşa de spectaculos pe cât se spune.

E o demonstratie cu explicatii a lui Kendo ,pe worldsnooker ,pare ca este foarte rapid jocul ,dar imi aminteste mai mult de biliard decat de snooker.
Cat despre grupe ,vor merge doar primii 3 si la cele formate din 6 jucatori(I si Z),par dezavantajate in acest caz.
Reanne ,felicitari,well done!



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Joi 17 Dec 2009, 21:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Unde putem urmări meciurile?



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 17 Dec 2009, 23:08    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sinceră să fiu, o serie de materiale despre 1989 – mai ales interviul-maraton acordat lui Grigore Cartianu de către generalul Stănculescu – mi s-au părut mult mai importante și mai interesante decât joaca de-a snookerul de la Killarney... Wink



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Joi 17 Dec 2009, 23:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
[..] joaca de-a snookerul de la Killarney... Wink

Cum joacă?! Văd că băieţii sunt puşi pe break-uri maxime, iar Michael White le-a oferit o temă de reflecţie... Laughing
Mi-a atras atenţia Aditya Mehta care s-a calificat în optimi şi despre care pot să vă spun că are un 140 în carieră şi NU joacă golf. Wink



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Vin 18 Dec 2009, 10:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

danacateia a scris:
mircea22 a scris:
Să vedem dacă va fi aşa de spectaculos pe cât se spune.

E o demonstratie cu explicatii a lui Kendo ,pe worldsnooker ,pare ca este foarte rapid jocul ,dar imi aminteste mai mult de biliard decat de snooker.
Cat despre grupe ,vor merge doar primii 3 si la cele formate din 6 jucatori(I si Z),par dezavantajate in acest caz.
Reanne ,felicitari,well done!

Partida lui Mark cu Liam (singura pe care am urmarit-o )m-a facut sa-mi schimb prima impresie ,au jucat multe lovituri de siguranta si chiar mi-a placut!Ma bucur ca Mark a ajuns in sferturi Very Happy .
Favorit insa ,pare a fi Duffy (....era sa zic spaima vampirilor) ,pentru ca l-a scos pe Kendo Wink !



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Vin 18 Dec 2009, 21:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am prins a doua parte a finalei, dar nu m-a impresionat cu nimic, parcă îi lipseşte ceva acestui joc...



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Vin 18 Dec 2009, 22:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mircea22 a scris:
Am prins a doua parte a finalei, dar nu m-a impresionat cu nimic, parcă îi lipsește ceva acestui joc...


Da... Vreo noo bile rosii. Razz

Din ce-am vazut eu (un meci lol), parca se juca in gluma - ratari la 5 m de gaura, mai ales in cazul bilelor usoare. Laughing Laughing Laughing Poate am vazut prost, beheh. Razz

Da' ma rog... Mark King a zis ca lui ii place si ca nu se mai plictiseste (de ratarile proprii si prezenta de secole a adversarului la masa), asa ca eu nu pot sa comentez impotriva. Laughing Laughing Laughing



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Vin 18 Dec 2009, 22:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mrs. Hendry a scris:

Da' ma rog... Mark King a zis ca lui ii place si ca nu se mai plictiseste

Cred şi eu, a reuşit 2 break-uri de 75 la acest turneu, ambele în 3 min şi 12 secunde (un maxim şi un break realizat cu 7 bile roşii).



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Vin 18 Dec 2009, 22:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mircea22 a scris:
un break realizat cu 7 bile roșii



Uh... Sunt total pe langa... Habar n-am regulile. 7 bile rosii? =))



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 19 Dec 2009, 0:10    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mrs. Hendry a scris:
mircea22 a scris:
Am prins a doua parte a finalei, dar nu m-a impresionat cu nimic, parcă îi lipsește ceva acestui joc...


Da... Vreo noo bile rosii. Razz

Exact ! Twisted Evil Laughing Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Martin
A super fan


Data înscrierii: 06/Aug/2009
Mesaje: 65

MesajTrimis: Sâm 19 Dec 2009, 10:28    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce (cred eu ca) a lipsit turneului a fost snooker de calitate. Bilele sunt aceleasi, masa e aceeasi, jucatorii more or less aceiasi. Dar calitatea snookerului a fost destul de slaba, multe ratari usoare, joc pozitional prost, etc.

Care sa fie cauza? Formatul, evident. Jocul de 6 rosii e mult mai scurt decat ala de snooker cinstit, si deci aduce un avantaj jucatorilor mai slabi, in forma mai proasta, etc. Sa nu fiu inteles gresit, daca intr-un meci de snooker ar fi favorit unul dintre adversari, el nu s-ar schimba la 6 rosii, doar ca adversarul ar avea sanse mai mari sa produca surpriza. Prin urmare, e de asteptat ca in fazele superioare sa ajunga mai multi jucatori mai "slabi", deci implicit scade si calitatea spectacolului de la masa.

Una peste alta, formatul ar putea avea viitor - lumea e din ce in ce mai nerabdatoare, are din ce in ce mai putin timp. Pan' la urma urmei, e tot snooker, doar ca dureaza mai putin. Ar mai fi lucruri de analizat, dar, na, nu mai am timp. Razz


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Martin Trimite mesaj privat
snookerella
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Feb/2009
Mesaje: 235

MesajTrimis: Sâm 19 Dec 2009, 14:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ca varianta de snooker este nesatisfacator.
Nu tine de foame.
Foamea de snooker.
De the real thing.
Ar trebui sa fie incitant, dar este plictisitor.
Nivelul de joc a fost mediocru si submediocru.
Comentariu neconvingator si plictisitor.
De unde o fi stiind dl. Ancuta ca merita sa vizitam Killarney?......
Daca ar fi fost intr-adevar pe acolo, ar fi stiut de la inceputul turneului macar cum se pronunta numele orasului!!!!...... LOL



_________________
Premiul Oscue Laureată a Premiului Oscue - Masters 2024
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerella Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2009-2010 » Campionatul mondial de 6-Red Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community