Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Campionatul național 2010 - Liga a doua
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2009-2010 » Cupa României. Campionatul național 2010 : Liga națională și Liga a doua
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 14 Feb 2010, 13:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

În prima etapă, la seniori, a pierdut în optimi, iar la juniori, în semifinale. Frumos progres, nu-i fie de deochi ! Smile

Trebuie să recunosc că acum, nu mai știu bine, doi ani, poate trei, Dragoș Cozmaciuc îmi descria, în felul lui entuziast, cum va arăta, curând, contingentul nostru de juniori și cadeți. Pe Dragoș îl știu om cu mare (și, uneori, mai greu de înțeles) încredere în viitor – o încredere care, parcă, ar conta pe un ajutor ce scapă vederii noastre, a celorlalți Laughing ) – așa că mi-am zis „OK, poate e vorba de optimism, dar zău că și eu am cam același feeling.” Am spus adesea că, exceptând câteva cazuri rare (Steve, Jimmy, Stephen), țin întotdeauna cu jucătorii tineri și-mi face mare plăcere să-i văd urcând în clasamente, câștigând meciuri și turnee, învățând de la „bătrâni" și, apoi, zvântându-i la masa de snooker. Prin urmare, ar fi putut să fie wishful thinking, numai că un feeling e un feeling. Wink Și uite că exact așa se întâmplă : se desprimăvărează în snookerul nostru, Ladies & Gents. Mai ieri a dat colțul ierbii, iar plăntuțele ies la lumină, se dezvoltă, se înalță și zău că ne dau o mare încredere în viitor.

În concluzie : bărbia pe tac, tinerețe, și la treabă, ca nu care cumva să mă dezamăgiți neprogresând ! Wink Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Dum 14 Feb 2010, 17:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De curiozitate, pentru competiţiile naţionale, ce fel de statistici se păstrează?



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 14 Feb 2010, 17:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vezi pe site-ul Federației, Mircea, dar cel mai bine e să-ți alcătuiești, treptat, propria ta bază de date.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 14 Feb 2010, 20:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Reiau, din pagina anterioară, rezultatele finalelor celei de-a doua etape :

Seniori RADU BREZAIE 2–5 PAUL CROITORU
Juniori GELU ZAH 3–0 RADU BREZAIE
Cadeți IONUT GRIGORE 3–0 ANDREI COSTACHE
40(+) HORIA CIMPEANU 1–3 CORNEL DIRMINA
Ladies ALINA SAVU 2–1 ANDREEA HORVAT

Rezultate complete > www.snooker.ro

Mulțumiri și felicitări, Alex, pentru promptitudinea publicării rezultatelor !


* * *

FELICITĂRI CAMPIONILOR ȘI FINALIȘTILOR !
FELICITĂRI TUTUROR !



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Dum 14 Feb 2010, 23:07    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
În prima etapă, la seniori, a pierdut în optimi, iar la juniori, în semifinale. Frumos progres, nu-i fie de deochi ! Smile



Si este cu atat mai mult de apreciat cu cat a participat la Seniori + Juniori si pentru ca a juns in fazele superioare si colo si colo a avut de jucat de dimineata de la 9.00 pana seara tarziu. Sambata a inceput la 9.00 si a terminat cu semifinala la Seniori la 22.40. In tot acest timp a avut numai aproximativ 1h pauza.


@Mircea : tot de curiozitate intreb si eu: cam ce statistici te-ar interesa?



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Mar 16 Feb 2010, 0:16    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

andydrak a scris:

@Mircea : tot de curiozitate intreb si eu: cam ce statistici te-ar interesa?

Pe mine m-ar interesa multe... Smile
De exemplu:
- head 2 head;
- ceva în genul statisticilor existente pe site-ul lui Chris Turner;
- orice chestie inedită, de genul - frame-uri consecutive cu break-uri de peste 50 (30) de puncte, meciuri în care cel care a câştigat a avut nevoie la un moment dat de mai mult de 3 snooker-e, cel mai lung frame, cele mai multe puncte marcate într-un frame, puncte fără răspuns, meciuri decise în joc decisiv prin repoziţionarea bilei negre etc.

Ştiu că unele chestii din cele enunţate mai sus nu sunt realizabile, tocmai de aceea am pus întrebarea iniţială.



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Mar 16 Feb 2010, 2:08    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E o munca titanica de tinut asa ceva. Chiar daca va sta cineva sa programeze un sistem mai complex care sa furnizeze statistici... tot va dura multe luni.



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Mar 16 Feb 2010, 14:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Chiar daca nu a castigat de data asta, vreau sa-l felicit pe Radu pentru ca a ajuns sa joace finalele,si mai ales pentru efortul depus ! Applause
La cat mai multe victorii!



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
Nimeni Altu'



Data înscrierii: 10/Mar/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie 10 Mar 2010, 21:41    Titlul subiectului: arbitrii Răspunde cu citat (quote)

sunt cel putin 15 arbitrii si cand e turneu vin 2 ... ce naiba... nu ai niciun chef sa joci... esti la masa, bagi o albastra si te duci tot tu sa scoti bila... si mai vezi cate un arbitru ca pune fault de 2 sau 3 te apuca plansul... ca pe grigore ionut:)) mai bine joc biliard... nu trebuie arbitru la masa[/b]


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Nimeni Altu' Trimite mesaj privat
mihnea
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Mai/2009
Mesaje: 289

MesajTrimis: Mie 10 Mar 2010, 22:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deci cheful de joc ti-l da arbitru? Uau! Shocked


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mihnea Trimite mesaj privat
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Mie 10 Mar 2010, 23:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Auzi maestre... prin atitudinea pe care o ai nici nu esti demn de snooker. Ramai la biliard ca sigur acolo esti foarte talentat.

Ai pretentia sa ai arbitru la masa... dar ai macar habar sa legi un break de 30 ? De ce trebuie arbitrul sa stea in picioare langa tine sa te vada cum ratezi in continuu ?

Arbitru la fiecare meci va fi numai de la faza semifinalelor in sus. In rest... 2 arbitri sunt arhisuficienti.

Tu crezi ca in Europa la campionatele de amatori vei avea arbitru de fiecare data? De multe ori vei avea pe post de arbitru un jucator cu manusi albe.

Iar referitor la repozitionatul bilei colorate dupa ce a fost introdusa in buzunar... daca ai sti ce inseamna fairplay-ul in snooker, ai sti si ca non-strikerul trebuie sa faca asta cat timp tu esti la masa. Totodata, non-strikerul este cel care pune scorul si sesiseaza eventualele faulturi. Ca atunci cand non-strikerul anunta fault si tu nu recunosti si va contrati etc etc... prb voastra nu este lipsa unui arbitru...ci atitudinea voastra... ca nu va respectati unul pe altul.

Daca stii snooker si apreciezi jocul in sine inseamna ca stii ce inseamna atitudine potrivita si respect fata de adversar. Nu trebuie sa fie un arbitru sa te invete asta. Este "common sense".

Iar referitor la faza cu faulturile de 2 si 3 puncte... pun 1000 euro la bataie ca esti pe dinafara complet. Niciunul din arbitrii actuali nu face asemenea greseli. Ca se mai comit greseli uneori... este normal... arbitrul sta si 10 ore in picioare... si se plictiseste si el ca si spectatorii, ca si cei din jurul vostru, ca toti cei care vad break-ul vostru fantastic de 1.

Sfatul meu este sa lasati treburile organizatorice in seama celor care se ocupa de asa ceva. Nu mai acuzati organizarea si nici musca de pe gardul vecinului pentru jocul vostru slab. Singurii vinovati sunteti voi. Antrenati-va ! Imaginati-va ca vin 30 de spectatori sa va vada.... au ce vedea ? Va zic eu ca nu. Antrenati-va ! (2-3 ore de bubuit sau ciocanit bile cu o zi, eventual cu o seara inainte de inceperea competitiei nu se numeste antrenament !)

Credeti ca voi puteti face mai bine unele lucruri? Ca puteti organiza mai bine o competitie? V-a oprit cineva sa dati o mana de ajutor? Sau sunteti prea "domni" pentru noi restul ca sa faceti asta?



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Martin
A super fan


Data înscrierii: 06/Aug/2009
Mesaje: 65

MesajTrimis: Joi 11 Mar 2010, 15:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Don't feed the trolls.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Martin Trimite mesaj privat
Nimeni Altu'



Data înscrierii: 10/Mar/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Joi 11 Mar 2010, 17:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu eram spectator la acel meci! a pus fault de 2 ca a bagat o rosie si a ramas in snooker la colorate... a anuntat galbena si a dat pe langa! Smile)
Din 16 juniori stiu macar 10 ce e ala fair play-ul? Sa fim seriosi... e grigore ionut da cu tacul in podea si face tot felul de figuri mai si plange cateodata... Eram intr-un meci cand adversarul ma injurat ca bagam bile!!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Nimeni Altu' Trimite mesaj privat
Nimeni Altu'



Data înscrierii: 10/Mar/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Joi 11 Mar 2010, 18:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asa ca eu scot bilele!! Sunt unii nu dau nume care spun: "scoate-o tu dute dreacu" Daca ar fi arbitru nu ar mai spune asa... Dar din tribuna totul se vede bine... sau in loc sa te incurajeze cand faci break, el sta in fata buzunarului la care incerci sa bagi...
Si nu am zis ca imi da arbitru chef de joc:)) dar cand joci cu dastia... mai ai chef sa joci?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Nimeni Altu' Trimite mesaj privat
CosminCtin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Feb/2008
Mesaje: 552
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 11 Mar 2010, 20:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nimeni Altu' a scris:

Si nu am zis ca imi da arbitru chef de joc:)) dar cand joci cu dastia... mai ai chef sa joci?


Te-ai intrebat mai intai daca au ei chef sa joace cu tine Question Question
Daca ai observat la masa de joc anumite gesturi, care nu fac cinste fair-play-ului, era mai indicat sa-i atragi (discret) atentia respectivului, si din cate stiu asa ar trebui sa se poarte un gentleman ... iar din relatarile de mai sus imi pari ca vorbesti aiurea in tramvai, incoerent si fara a preciza o situatie concreta.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - World Open 2010, Shanghai Masters 2011, World Grand Prix 2015


Ultima modificare efectuată de către CosminCtin la Joi 11 Mar 2010, 23:04, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CosminCtin Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2009-2010 » Cupa României. Campionatul național 2010 : Liga națională și Liga a doua Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
Pagina 3 din 7

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community