Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

General
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2009-2010 » China Open 2010
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeți că va câștiga de data asta Openul Chinei ?
Peter Ebdon
4%
 4%  [ 1 ]
Ding Junhui
12%
 12%  [ 3 ]
Stephen Hendry
12%
 12%  [ 3 ]
Mark Allen
8%
 8%  [ 2 ]
Mark King
0%
 0%  [ 0 ]
Ali Carter
4%
 4%  [ 1 ]
Marco Fu
0%
 0%  [ 0 ]
Mark Williams
58%
 58%  [ 14 ]
Voturi totale : 24

Autor Mesaj
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 738
Locație: Brasov

MesajTrimis: Vin 2 Apr 2010, 11:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mark Allen tocmai a reusit caloificarea in semi-finale invingandul pe Stephen Hendry cu scorul de 5-4.
Hendry a condus cu scorul de 4-2 dar totusi nu a reusit sa castige meciul. Probabil Stephen s-a vazut castigator si nu s-a mai concentrat ca la inceputul meciului. In celalalt meci situatia parea clara la 4-0 pentru Ding dar acum Ebdon a facut 4-2 si dupa cum am vazut la meciul lui Allen se poate reveni si Ebdon ar putea castiga meciul.La meciurile din sesiune de pranz nu pot spune cine sunt favoriti desi la meciul Ali Carter-Mark King as spune ca Ali Carter este favorit.In mod normal eu as fi spus ca la meciul Fu-Williams as fi spus ca Williams este favorit mai ales pentru ca la invins pe John Higgins dar l-am vazut pe Marco jucand foarte bine in acest turneu.
Sincer cred ca a sosit timpul lui Mark Allen de a castiga un turneu de puncte din Main Tour.

P.S. Ding Junhui tocmai a castigat meciul lui cu Peter Ebdon cu scorul de 5-2. Inseamna ca,cunoastem prima semi-finala. Aceasta este Mark Allen-Ding Junhui. Cred ca va fi un meci foarte interesant.



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Martin
A super fan


Data înscrierii: 06/Aug/2009
Mesaje: 65

MesajTrimis: Vin 2 Apr 2010, 13:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am observat o chestie destul de intriganta la grafica televiziunii chineze, si anume ca numele chinezilor sunt scrise in intregime (Ding Junhui, Marco Fu, etc.), pe cand toti ceilalti sunt trecuti doar cu initiala numelui mic si numele de familie (de ex. M. Selby). In nici un caz nu poate fi vorba de constrangeri de spatiu. Comentarii?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Martin Trimite mesaj privat
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 738
Locație: Brasov

MesajTrimis: Vin 2 Apr 2010, 13:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cred ca este scris numele intreg al jucatorilor chinezi deoarece ei sunt mai importanti pentru acei telespectatorii chinezi care nu sunt buni cunoscatorii de snooker . Televiziunea chineza vrea sa-i faca pe jucatorii asiatici mai cunoscuti pe continentul lor.



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 738
Locație: Brasov

MesajTrimis: Vin 2 Apr 2010, 14:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte frumos jocul lui Williams. Il vad cu sanse mari la acest turneu dar si la campionatul mondial. Saracul Marco Fu ar putea pierde cu 5-0 .



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Vin 2 Apr 2010, 15:06    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am votat cu Mark Allen. De ce? Nu stiu...

Laughing Laughing



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 2 Apr 2010, 15:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Superb joacă Mark Williams ! Suveran, relaxat și intimidant (iar după cât de acid și de lipsit de menajamente – inclusiv față de propria persoană – este el de obicei, cred că asta îi face o mare plăcere Wink ).

Mi-aș bucura mult să-l văd câștigând din nou talgerul auriu & îndragonat. Singurul lucru care mă îngrijorează în privința asta e că, în poll-ul nostru, pare favorit... Laughing Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Vin 2 Apr 2010, 16:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ma uitam astazi pe pagina de facebook a lui Mark Selby (care presupun ca este chiar a lui Laughing Laughing) si m-a pufnit rasul cand am vazut declaratia conform careia "in ciuda rezultatului (din meciul cu Ding), a fost un meci grozav si totul s-a rezumat la traseul mai putin grozav al bilei albe, pe ici, pe colo... Si sunt multe lucruri pozitive de extras din acest meci..."

Dupa care m-am simtit prost ca m-a pufnit rasul... Pana la urma a fost un meci cu patru breakuri de peste 100 de puncte, doua de fiecare parte...

Si totusi, din perspectiva unui fan Selby - ceea ce ash fi, now - franturile pe care le-am vazut nu mi s-au parut grozave si nu ma puteam gandi decat la rularile bilei albe in cele mai proaste locuri de pe masa... Mai precis, daca era un singur loc in care sa nu poata ataca nimic, exact acolo ducea Mark bila alba... Ma rog...

Si o alta idee ar fi ca... Nu este ca atunci cand esti la scoala... Am raspuns la 3 intrebari din 5, iau 8. E irelevant cate breakuri ai facut, daca n-ai reusit sa castigi. Bine, poate nu in toate cazurile, dar mai ales atunci cand ai avut mai multe sanse si nu le-ai fructificat... Atunci e cel mai dureros. Parerea mea.

Spre sfarsitul meciului cu Ding mi-a parut ca Mark Selby nu s-a concentrat suficient... De gustibus. Razz

Cum nu mi-am permis sa adresez aceste cuvinte in alta parte, m-am lamentat aici. Very Happy Sorry. Neinteresant. Razz Laughing Laughing



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
CosminCtin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Feb/2008
Mesaje: 552
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 2 Apr 2010, 21:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am gasit pe youtube breakul maxim realizat de Neil Robertson, filmarea e cat de cat ok ... Bravo!!! Frumos break!!!

Part 1: http://www.youtube.com/watch?v=CCog7kii380

Part 2: http://www.youtube.com/watch?v=gGt4iCjz1io

Part 3: http://www.youtube.com/watch?v=KC8ZK8VqO6A



_________________
Laureat al Premiului Oscue - World Open 2010, Shanghai Masters 2011, World Grand Prix 2015
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CosminCtin Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 2 Apr 2010, 21:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multe mulțumiri, Cosmin ! Super ! 8) Very Happy


Alte noi vorbulițe

Ali Carter : „La ultimele trei turnee, forma mea a fost constantă. Nu caut decât să-mi fac jocul, fără să mă gândesc la rezultate și fără să mă aștept neapărat să câștig. Pur și simplu ies în arenă și încerc să mă concentrez asupra bilelor de pe masă – rămâne de văzut unde o să ajung în acest fel. Mark Williams este în revenire de formă și joacă foarte bine. M-a învins la Masters, așa că m-aș bucura să-mi iau revanșa.”

Mark Williams : „Am jucat solid, am construit breakuri bune și mi-am pedepsit adversarul pentru toate greșelile pe care le-a comis. Așa m-am comportat în ultimele trei meciuri și, dacă reușesc să fac la fel și mai departe, n-o să fiu deloc ușor de învins. Simt că mă apropii de forma în care mă aflam acum patru sau cinci ani : încă n-am redevenit jucătorul care eram atunci – mai am nevoie de antrenamente serioase pentru asta ! – dar cu fiecare meci câștigat am tot mai multă siguranță în execuții și o tot mai mare încredere în mine.”

Ding Junhui : „Am jucat destul de bine. Se știe că Peter e un adversar prudent, dar mi-am luat și eu măsura de precauție de a câștiga primele două frame-uri din câte o singură vizită la masă, ceea ce i-a complicat mult situația în meci. Am mai renunțat la câte ceva din agresivitatea stilului meu de joc de la începutul carierei : am învățat că e mai înțelept să creez un echilibru între atac și apărare. În meciul cu Mark Allen, sunt convins că o să am nevoie de un bun joc defensiv.”

Mark Allen : „Nu mi-am pierdut credința în victorie nici măcar atunci când eram condus cu 4-2 ! Mi-am păstrat concentrarea și așa am câștigat ultimele trei frame-uri. Rezultatul de azi îmi dă o mare încredere cu toate că, dacă am de jucat cu Ding tocmai aici, în fața suporterilor lui, va fi nevoie să mă prezint mai bine decât la meciul de azi. O asemenea ocazie merită tot efortul. O să fie un public numeros și o atmosferă încinsă – e normal, pentru că în arenă vor fi doi jucători tineri, agresivi și dispuși să facă spectacol.”

Peter Ebdon : „Ding a fost un adversar foarte puternic. Mă așteptasem să câștig și, dacă formatul ar fi fost mai lung, aș fi avut timp să revin în meci și să obțin victoria, numai că în primele frame-uri, n-am avut decât foarte puține șanse de a ajunge la masă. Nu-i nimic, vine Campionatul mondial și acum mă concentrez asupra meciurilor de la Sheffield. Din punct de vedere mental, mă simt capabil să mai câștig o dată trofeul și sunt convins că adversarilor mei nu le va fi deloc ușor să mă scoată din joc.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 738
Locație: Brasov

MesajTrimis: Sâm 3 Apr 2010, 12:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte frumos jocul lui Ding. Nu i-a dat nicio sansa lui Mark Allen. Cred ca celalat finalist va fi Mark Williams



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 3 Apr 2010, 12:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vorbulițe după semifinală

Ding Junhui : „Mark n-a jucat bine : a ratat multe lovituri de distanță și mi-a oferit multe ocazii. După ce am ajuns să conduc cu 3-0, mi-am dat seama că încrederea lui s-a spulberat... În acest sezon, am învățat că trebuie să mă concentrez numai asupra bilelor și asta m-a ajutat să gândesc mai limpede. Acum, o să mă odihnesc și mâine o să încerc să joc cât pot eu de bine.”

Mark Allen : „Nimic n-am făcut ! Am jucat foarte prost. În cel de-al doilea frame, am ratat bila neagră din cauza unei neglijențe greu de explicat : am ridicat capul în timp ce executam lovitura ! Aș fi putut să mă impun dar, în loc de 1-1, după zece minute m-am trezit condus cu 3-0 ! Toată stima pentru Ding fiindcă a știut să mă pună sub presiune și a învins pe merit. Sper să-l văd câștigând și titlul, mai ales că, de câțiva ani încoace, noi doi ne-am împrietenit și m-aș bucura mult pentru el dacă ar cuceri încă un trofeu aici, în țara lui.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 738
Locație: Brasov

MesajTrimis: Sâm 3 Apr 2010, 13:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumiri pentru vorbulite,Clara !



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 738
Locație: Brasov

MesajTrimis: Sâm 3 Apr 2010, 14:24    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

S-ar putea sa asistam la o surpriza din partea lui Ali Carter. Trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam la asa ceva. M-ar bucura ca Ali sa se califice in finala desi cred ca oricine l-ar infrunta pe Ding nu va fi favorit.



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Sâm 3 Apr 2010, 16:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In 2006, Williams a jucat in finala China Open cu John Higgins, nu cu Joe Swail. Laughing Laughing Laughing

Ma gandeam eu cum sa nu-mi aduc aminte o finala a lui Swail. Laughing Laughing Laughing Laughing Jujumel ;P



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 3 Apr 2010, 19:52    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Altă semifinală, alte vorbulițe

Mark Williams : „Victoria asta mi se pare la fel de frumoasă – ba poate chiar mai frumoasă decât celelalte trei care au precedat-o. În primele patru-cinci frame-uri, n-am jucat prea grozav, dar îmi spuneam mereu „rezistă și speră că meciul o să se-ntoarcă în favoarea ta” ! Către sfârșit, jocul meu s-a mai îmbunătățit... Sunt mulțumit că mi-am păstrat calmul și concentrarea și că am reușit să câștig fără să joc chiar atât de bine. Bila albă era cam ușoară – mi se părea că seamănă cu o minge de tenis ! De două ori au schimbat-o și abia a treia a fost OK.

Mâine, favoritul va fi Ding : deja a câștigat un turneu în acest sezon și are de partea lui tot publicul. Numai că eu nu mă simt sub presiune fie că joc cu Stephen Hendry, în Scoția, fie că-l am ca adversar pe Ding, în China. Mă bucur că m-am calificat din nou într-o finală și că o să mai adun ceva puncte în clasament. Singura problemă e cu adaptarea la ora locală : toate meciurile mele de aici au fost programate seara, așa că deja m-am obișnuit să mă duc la culcare la 7 dimineața și să mă trezesc la 4 după-amiaza. Acum, trebuie neapărat să-mi schimb ritmul și să fac cumva ca să mă odihnesc un pic înainte de prima sesiune a finalei...”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2009-2010 » China Open 2010 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următoare
Pagina 7 din 9

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community